Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Güney Kıbrıs’ta anket… Rumların çoğunluğu federasyona karşı

17 Aralık 2020 - 10:08 'de eklendi ve A+A-

Güney Kıbrıs’ta anket…    Rumların çoğunluğu federasyona karşı

NACAK GAZETESİ Anketin sonuçlarına göre yüzde 28’lik bir oran iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümü hedefine ulaşmanın artık mümkün olmadığı, yüzde 35’i de mümkün olmayabileceği görüşünde. Buna göre de Rumların yüzde 63’u federasyona dayalı çözüm şeklini mümkün görmüyor
Güney Kıbrıs’ta halkın yüzde 57’si, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs sorunundaki icraatlarına güvenmiyor, yüzde 78’i siyasi partilerin nasıl bir çözüm istediklerini kendilerinin bile bilmediğine inanıyor.
Politis, IMR tarafından Sigmalive hesabına yapılan Kıbrıs sorunuyla ilgili anketin sonuçlarını “Kıbrıs Sorunuyla İlgili Anket… Anastasiadis’e İkna Olmuyorlar” başlığı altında özetledi.
Gazetenin, künyesini vermediği ankete katılanların yüzde 67’si Kıbrıs sorununda, 1960 Antlaşması’nın öngördüğü gibi Türk ve Yunan alaylarının Ada’da kalacağı bir çözümü kabul etmiyor. Yüzde 67’si de garantiler kaldırılmadan ve Türk askeri tamamen çekilmeden çözümü bile kabul etmeyeceğini söyledi.
Katılımcıların yüzde 25’i Rum Yönetimi Başkanı Anastasidis’in Kıbrıs sorunundaki icraatlarına inanmadığını, yüzde 31’i çok az inandığını, yüzde 26’sı oldukça ve yüzde 18’i çok inandığını söyledi.
Anastasiadis’in uluslararası toplum gözünde, Rum tarafının iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümü müzakerelerinin yeniden başlama iradesi konusunda ne kadar inandırıcı olduğu sorusuna verilen yanıtların yüzde 19’u “hiç”, yüzde 32’si “biraz”, yüzde 31’i “oldukça” ve yüzde 18’i “çok” oldu.
Katılımcıların yüzde 65’i Anastasiadis’in tavrının Kıbrıs sorununun çözümüne ne yardımcı ne zorlaştırıcı olduğu ve “çözümün daha çok Türkiye’ye bağlı olduğu” görüşünde birleşti. Katılımcıların yüzde 17’si Anastasiadis’in tavrının çözümü “kolaylaştırdığı”, yüzde 18’i “zorlaştırdığı” görüşünde. Yüzde 41’i Anastasiadis’i “tavizkar”, yüzde 31’i “gerçekçi”, yüzde 13’ü “uzlaşmaz” ve yüzde 7’si “kayıtsız” buluyor.
Kıbrıs sorununun çözüme ne kadar yakın olunduğu sorusuna verilen cevaplardan, katılımcıların yüzde 55’inin BM kararları ve kaydedilen yakınlaşmalar temelinde çözüme hiç de yakın olunmadığı inancı ortaya çıktı.
Katılımcıların yüzde 37’si “biraz yakın”, yüzde 8’i “oldukça yakın” olunduğu görüşünü belirtti. Yüzde 28’lik bir oran iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümü hedefine ulaşmanın artık mümkün olmadığı, yüzde 35’i de mümkün olmayabileceği görüşünde. Böyle bir çözümü mümkün görenlerin oranı yüzde 24, halen mümkün olabilir görüşünde oranlar da yüzde 13.
Katılımcıların yüzde 62’si Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye tarafından yeni çözüm şekillerinde ısrar edilmesinin Kıbrıs sorununun çözüm yaklaşımını “değiştirdiği”, yüzde 38’i “değiştirmediği” görüşünde.
Yüzde 60 katılımcı müzakerelerin Crans Montana’da koptuğu yerden başlaması gerektiğini düşünürken, Anastasiadis’in bir gayriresmî beşli konferansa daveti reddedip reddedemeyeceği konusundaki görüşler 50-50 çıktı.
“YÜZDE 37 ÜNİTER DEVLET”
Çözüm şekliyle ilgili tercihleri sorulduğunda ise katılımcıların yüzde 37’si “üniter devlet”, yüzde 33’ü “iki bölgeli iki toplumlu federasyon”, yüzde 12’si “iki devlet/taksim”, yüzde 8’i “konfederasyon”, yüzde 7’si “fiili durumun idamesi” ve yüzde 3’ü “diğer” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güney Kıbrıs’ta günlük vaka artışı sürüyor. 323 yeni vaka saptandı Güney Kıbrıs’ta günlük vaka artışı sürüy...

Güney Kıbrıs’ta günlük koronavirüs vakalarındaki artış eğilimi devam ediyor. Son 24 saatte 323 yeni koronavirüs vakası daha saptandı. R...

Güney Kıbrıs’ta 283 yeni vaka Güney Kıbrıs’ta 283 yeni vaka

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta son yapılan 45 bin 231 testle 283 yeni Covid-19 vakası saptandı. Güneyde dün can kaybı olmazken vaka sa...

DİSİ Başkanı Neofitu; Güzelyurt ve Maraş’ı istiyoruz DİSİ Başkanı Neofitu; Güzelyurt ve Mar...

NACAK GAZETESİ-  DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun, yabancı büyükelçilerle yaptığı görüşmeler çerçevesinde dün de İngiliz Yüksek Komiseri...

Güney Kıbrıs’ta vakalar artıyor Güney Kıbrıs’ta vakalar artıyor

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’taki vaka sayısının son iki günde yeniden artış eğiliminde.  Son 24 saatte gerçekleştirilen 27 bin 762 tes...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Güney’de koronavirüs salgını… 384 yeni vaka daha Güney’de koronavirüs salg...

NACAK GAZATESİ- Güney Kıbrıs’ta koronavirüs vakalarınd...

“Kıbrıs eski Kıbrıs değil” “Kıbrıs eski Kıbrıs değil...

NACAK GAZETESİ – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta ...

Cumhurbaşkanı Tatar; İki devletli çözümden geri adım yok Cumhurbaşkanı Tatar; İki...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “BM parametreleri...

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç;     “Her zaman KKTC’nin yanındayız” TBMM Dışişleri Komisyonu ...

Başbakan Ersan Saner, Akif Çağatay Kılıç başkanlığındaki TBM...

Meclis Başkanı Sennaroğlu; Anavatan ile KKTC el ele Meclis Başkanı Sennaroğlu...

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu, TBMM Dışişleri ...

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu; Kıbrıs davası Türk milletinin davasıdır Dışişleri Bakanı Ertuğrul...

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, AK Parti İstanbul Mill...

“KKTC ile ilişkilerinizi geliştirin” “KKTC ile ilişkilerinizi ...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ...

Sağlık Bakanı Üstel;    Yeni aşı programı açıklanacak Sağlık Bakanı Üstel; ...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanı Ünal Üstel, Cumhuriyet Meclisi...

Cumhurbaşkanı Tatar; Terazi lehimize döndü Cumhurbaşkanı Tatar; Ter...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, St. Hilarion Kale...

İçişleri Bakanı Evren; Türk askeri varlığımızın teminatıdır İçişleri Bakanı Evren; T...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgen...

Eğitim HABERLERİ