Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Güney Kıbrıs’ta koronavirüs salgını… Hastaneler sıfır noktasında

04 Ocak 2021 - 16:50 'de eklendi ve A+A-

Güney Kıbrıs’ta koronavirüs salgını… Hastaneler sıfır noktasında

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta, Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü’ne (OKİPİ) bağlı hastanelerin, bugün sıfır noktasında olduğu haber verildi.
Covid-19 vakalarının her gün arttığını ve bunun çok sayıda hastanın hastanelerde tıbbi bakıma ihtiyaç duyması, bir miktar hastanın da yoğun bakımda tedavi görmesi ihtiyacını beraberinde getirdiğini yazan Fileleftheros gazetesi, elindeki bilgilere dayanarak, şu an OKİPİ’ye bağlı hastanelerde Covid-19’la ilgili mevcut yatak sayısının 115 olduğunu ve bu sayısının 121’e çıkarılabileceğini belirtti.
Covid-19 hastalığıyla ilgili olmayan geriye kalan yatak sayısının ise 89 olduğunu ve bu sayının da 98’e çıkarılabileceğini kaydeden gazete, hastanelerin şu ana kadar durumu idare edebildiklerini ve bakıma, tedaviye ihtiyacı olan hastalarını hastanede tedavi edebildiklerini, ancak vakaların artmasıyla durumun tehlikeli ölçüde zorlaştığına işaret etti.
Rum kesiminde 100 bin kişilik nüfusa hastanelerde 28-29 yatak düştüğünü de yazan gazete, hastanelerde çeşitli bölümlere bağlı odaların kapatılarak Covid-19 hastalarına ayrıldığını, öte yandan yoğun bakım servislerinde yeterli hemşire ve deneyimli personel bulunmadığını ifade etti.
Artan Covid-19 vaka sayısının sağlık sistemini çöküşe doğru ittiğini kaydeden gazete, yoğun bakım servislerindeki doluluğun aynı zamanda sağlık sisteminin dayanıklılığının, yeni ve daha sert tedbirler alınıp alınmayacağını belirleyeceğini ekledi.
Alithia gazetesi de “Hastanelerdeki Durum Sınırda” başlığıyla ilk sayfasından yer verdiği haberinde, Rum tarafındaki epidemiyoloji grubunun önümüzdeki Salı günü yeniden toplanacağını, öte yandan OMEGA’nın elindeki bilgilerin, alınan önlemlerin Ocak ayında artırılmasının ihtimal dahilinde olduğundan söz ettiğini yazdı.
Bu önlemler arasında, sokağa çıkışlarda kısa mesaj atarak izin alma uygulaması ile perakende satış yapan yerlerin en azından 2 haftalığına kapatılmasının bulunduğunu kaydeden gazete, Rum siyasi partilerinden EDEK’in epidemiyoloji grubuna eleştirilerde bulunarak, başarısız oldukları gerekçesiyle istifalarını ve hükümetin yeniden epidemiyoloji grubu oluşturmasını istediğini bildirdi.
RAKAMLAR
Güney Kıbrıs’ta dün yapılan 12 bin 39 test sonucunda 627 yeni vaka tespit edildiğini, öte yandan iki kişinin daha Covid-19’dan ötürü hayatını kaybettiğini yazan gazete, Güney Kıbrıs’ta koronavirüsten ötürü hayatını kaybedenlerin sayısının 129’a, toplam vaka sayısının ise 23 bin 445’e ulaştığını yazdı.
Hayatını kaybedenlerin 82 yaşındaki bir erkek ile 91 yaşındaki bir kadın olduğunu kaydeden gazete, 180 kişinin koronavirüs tedavisinin sürdüğünü ve bunlardan 54’ünün durumunun ciddi olduğunu da ekledi.
İNGİLTERE’DEN GELEN YOLCULAR
Öte yandan gazete, Rum Sağlık Bakanlığı’nın bir açıklama yaparak, 21 Aralık tarihinde yayımlanan ve Birleşik Krallık’tan Güney Kıbrıs’a giden yolcuların Rum kesimindeki otellerde 7 gün mecburi karantinada kalmasını öngören kararını, 10 Ocak tarihine kadar uzattığını ekledi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Lute- Anastasiadis görüşmesi… Rum zihniyeti değişmedi Lute- Anastasiadis görüşmesi… Rum ...

NACAK GAZETESİ- BM Genel Sekreterinin Özel Danışmanı Jane Holl Lute , Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le görüştü. Rum haber kay...

Güney Kıbrıs’ta koronavirüs salgını… 569 yeni vaka Güney Kıbrıs’ta koronavirüs salgını… 569...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta son 24 saatte 569 yeni vaka belirlenirken, 84 yaşındaki bir Covid 19 hastası kadın hayatını kaybe...

Güney Kıbrıs’ta mutasyona uğramış koronovirüs saptandı Güney Kıbrıs’ta mutasyona uğramış koron...

Güney Kıbrıs’ta, mutasyona uğramış 12 yeni tip koronavirüs vakası tespit edildi. Rum haber kaynakları, Avrupa Enfeksiyon Önleme ve Kont...

Rum-ABD kol kola Rum-ABD kol kola

NACAK GAZETESİ- “CYCLOPS” isimli bölgesel eğitim merkezinin temel atma töreninin, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ve Amerika B...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Denktaş’ın çalışma ofisini ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı Denktaş’ın çalışma ofisin...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kurucu Cumhurbaşk...

Cumhurbaşkanı Tatar;    Müzakereler iki eşit devlet temelinde başlamalı Cumhurbaşkanı Tatar; ...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs görüşmele...

Cumhurbaşkanı Tatar; Egemenliği dünyaya haykırıyorum Cumhurbaşkanı Tatar; Ege...

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ölümünün 9’uncu yıl d...

“Denktaş Türkiye ile birlikte Kıbrıs davasını savundu” “Denktaş Türkiye ile birl...

NACAK GAZETESİ- TC Dışişleri Bakanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cu...

“Denktaş ömrünü halkına adadı” “Denktaş ömrünü halkına a...

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kurucu Cumhurba...

Maliye Bakanı Oğuz; KKTC ilelebet yaşatılacak Maliye Bakanı Oğuz; KKTC...

NACAK GAZETESİ – Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Kurucu Cum...

“Denktaş ilham kaynağımız” “Denktaş ilham kaynağımız...

NACAK GAZETESİ- Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu...

Sağlık Bakanı Pilli;    Denktaş kalplerimizde yaşıyor Sağlık Bakanı Pilli; ...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanı Ali Pilli, “Kurucu Cumhurbaşka...

UBP’de MYK toplanıyor UBP’de MYK toplanıyor

Başbakan Ersan Saner’in ‘erken seçim’ isteminin ardından UBP...

Koronavirüs önlemleri uzatıldı Koronavirüs önlemleri uza...

NACAK GAZETESİ- Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, koronavir...

Eğitim HABERLERİ