Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Güney’de “İstihbarat Akademisi” kurulacak… Ajan yetiştirecekler

21 Kasım 2018 - 9:43 'de eklendi ve A+A-

Güney’de “İstihbarat Akademisi” kurulacak…  Ajan yetiştirecekler

NACAK GAZETESİ – AB halihazırda 10’a yakın sivil misyon yürütürken, ortak savunma ve güvenlik politikasının sivil unsurunun daha da güçlendirilmesi kararlaştırıldı. Buna göre 17 yeni proje üzerinde mutabık kalındı

Bu projeler arasında en dikkat çekici olan ise Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ta kurulması planlanan “AB İstihbarat Akademisi” oldu

Almanya öncülüğünde yeni jenerasyon İHA’ların geliştirilmesi, Çekya’nın liderliğinde ortak elektronik harp yeteneğinin oluşturulması, Fransa tarafından askeri üslerin ortak kullanımının kolaylaştırılmasını sağlamaya yönelik kabul edilen diğer projeler de dikkati çekti.

Avrupa Birliği (AB), savunma alanında güvenlik sağlayabilen ve bağımsız hareket edebilen bir aktör olmak için savunma kapasitesini artıracağını açıkladı.
Brüksel’de AB ülkelerinin savunma ve dışişleri bakanlarını bir araya getiren AB Dışişleri Konseyi’nin ardından kabul edilen ve AB Konseyi tarafından yayımlanan sonuç bildirisinde, birliğin savunma alanında şimdiye kadar attığı adımlar hakkında genel bir değerlendirme yapıldı, bu çerçevede yeni girişim ve projelerin başlatılacağı duyuruldu.
Bildiride, “AB’nin mevcut ve gelecekte karşılaşabileceği güvenlik ihtiyaçları çerçevesinde güvenlik sağlama ve bağımsız aktör olarak hareket edebilme kapasitesi güçlendirilecektir.” ifadesine yer verildi.
AB’nin bu girişiminin, ortak savunma çabalarını destekleyeceği kaydedilen bildiride, savunma alanında atılan adımların transatlantik ilişkileri de geliştireceği belirtildi.
SAVUNMA VE GÜVENLİK
Bildiride,
AB’nin halihazırda 10’a yakın sivil misyon yürüttüğü kaydedilerek, ortak savunma ve güvenlik politikasının sivil unsurunun daha da güçlendirilmesi kararlaştırıldı.
AB’nin yakın çevresinde son yıllarda güvenlik durumunun kötüleştiğine dikkat çekilen bildiride, organize suçlar, terör ve hibrit tehditlerle mücadele etmek için ortak savunma ve güvenlik politikası kapsamında sivil misyon ve projelerin daha fazla desteklenmesi kararı alındı.
17 YENİ PROJE
Bildiride, AB’nin 25 üye ülke arasında savunma alanında iş birliğini artırmayı hedefleyen Yapılandırılmış Daimi İş Birliği (PESCO) çerçevesinde 17 yeni proje üzerinde mutabık kalındığı duyuruldu.
Projelerin eğitim, kabiliyet gelişimi, harekata hazırlık durumu ve siber savunma alanlarını kapsadığı belirtilen bildiride, üye ülkelere farklı görevler dağıtıldığı görüldü.
İSTİHBARAT AKADEMİSİ
Bildirideki PESCO projeleri arasında en dikkat çekici gelişmelerden biri Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde kurulması planlanan AB İstihbarat Akademisi oldu.
AB İstihbarat Akademisinin üye ülkelerin istihbarat birimleri ve NATO ile istihbarat alanında personel yetiştirme ve iş birliğini artırmayı öngördüğü kaydedildi.
Bildiride, Almanya öncülüğünde yeni jenerasyon İHA’ların geliştirilmesi, Çekya’nın liderliğinde ortak elektronik harp yeteneğinin oluşturulması, Fransa tarafından askeri üslerin ortak kullanımının kolaylaştırılmasını sağlamaya yönelik kabul edilen diğer projeler dikkati çekti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yunan Genelkurmay Onursal Başkanı Parayudakis; Kıbrıs’ı silahla kurtarabiliriz Yunan Genelkurmay Onursal Başkanı Parayu...

NACAK GAZETESİ- Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı Onursal Başkanı emekli General Manusos Parayudakis “Kıbrıs’ı kurtarabiliriz” diyerek,...

Fransız savaş uçakları Baf’a konuşlanacak Fransız savaş uçakları Baf’a konuşlanaca...

NACAK GAZETESİ- Fransa’ya ait Charles De Gaule savaş gemisi şubat ayı sonlarında bölgeden ayrılacak ve bunu başka bir hareket izleyecek...

Kara para aklama olayları… Moneyval Raporu açıklandı Kara para aklama olayları… Moneyval Rapo...

NACAK GAZETESİ- ABD Başkanı Donald Trump’ın avukatı Rudy Giuliani’nin, ABD eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın oğlunu kara para aklanma...

Rum-İtalya işbirliği… Ortak askeri tatbikat yaptılar Rum-İtalya işbirliği… Ortak askeri tatbi...

NACAK GAZETESİ- “Virginio Fasan” adlı İtalyan savaş gemisi Rum Yönetimi’nin Deniz Kuvvetleri ile birlikte askeri tatbikat gerçekleştird...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(1 Yorum)
SON EKLENEN HABERLER
FETÖ’nün yayın organı AHVAL NEWS devrede… FETÖ Tatar’ı hedef aldı FETÖ’nün yayın organı AHV...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken, Birleşi...

Büyükelçi Erciyes ; Kıbrıs Türklerinin haklarını koruyoruz Büyükelçi Erciyes ; Kıbr...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşl...

Güney Kıbrıs, ABD’nin saldırı üssüne dönüştü… 500 ABD askeri konuşlandı Güney Kıbrıs, ABD’nin sa...

NACAK GAZETESİ- Baf’ta bulunan “Andreas Papandreu” hava üssü...

Fransız Savunma Bakanı Parly;     Güney Kıbrıs’a desteğimiz sürecek Fransız Savunma Bakanı Pa...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta bulunan Fransa Savunma Bakan...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  HANİ GEREKÇE? Av. Fuat VEZİROĞLU; HAN...

Evet, KKTC’nin anavatana ilhak ihtimalini bile HORRIBLE (kor...

ABD Rum’un yanında… “Kapalı Maraş taraflı olarak açılamaz” ABD Rum’un yanında… “Kapa...

NACAK GAZETESİ- Fileleftheros gazetesi, ABD’nin Güney Kıbrıs...

Aydın AKKURT; FETÖ- AHVAL NEWS ve Seçimlere Müdahale Aydın AKKURT; FETÖ- AHVA...

Merkezi Londra olmak üzere 2017 yılının Kasım ayı başlarında...

Aydın AKKURT; Katil Devlet ve Katil Polisle mi Yaşayacağız? Aydın AKKURT; Katil Devl...

Güney Kıbrıs’ta POLİTİS gazetesinin 2018 yılında yayınladığı...

Av. Fuat VEZİROĞLU; PİYANGODAN MI ÇIKTI? Av. Fuat VEZİROĞLU; PİYAN...

Akıncı’nın mülâkat verdiği Guardian muhabiri belli ki plânlı...

Rum ve BM askerleri Maraş’ı yağmaladı Rum ve BM askerleri Maraş...

NACAK GAZETESİ- Tümgeneral Osman Fazı Polat’ın oğlu Yılmaz P...

Eğitim HABERLERİ