Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Güney’de koronovirüs salgını… Vaka sayısı 124

25 Mart 2020 - 10:06 'de eklendi ve A+A-

Güney’de koronovirüs salgını… Vaka sayısı 124

NACAK GAZATESİ- Güney Kıbrıs’ta ölüm sayısı 3’e ulaşırken, hastanelerde personel ve tıbbi malzeme konularında büyük sıkıntı yaşanırken, eczanelerde de talep edilen ilaçlar bulunmuyor
Güney Kıbrıs’taki koronavirüs vakalarında dün hızlı bir artış yaşandığı ve vaka sayısının 21 kişi artış göstererek 124’e ulaştığı haber verildi.
21 yeni vakanın öğleden sonra açıklanmasıyla, 100 kişilik teyit edilmiş vakayla ilgili “psikolojik barajın” da dün aşıldığını yazan Alithia gazetesi, 21 kişiden 12’sinin hali hazırda teyit edilmiş olan vakaların temaslarının araştırılmasıyla tespit edildiğini, 3 kişinin Baf Hastanesiyle bağlantılı olduğunu, 6 kişinin de Avrupa ülkelerinden Güney Kıbrıs’a dönmelerinin ardından semptom gösterip yetkili makamlarla irtibata geçen kişiler olduğunu duyurdu.
Rum Sağlık Bakanlığının Epidemiyolojik Gözetim Biriminin hali hazırda 21 vakanın temas ettiği kişileri takibe aldığını ve test yapılması için bu kişilerden numune alınacağını kaydeden gazete, İngiliz Üslerindeki 3 vakayla birlikte, vaka sayısının 116 olduğunu ve vakalardan 62’sinin bilinen vakalarla temas sonucu ortaya çıktığını belirtti.
Gazete, şu an Rum kesiminde, 3 hastanın Limasol Hastanesi yoğun bakım ünitesinde, 2 hastanın Lefkoşa Rum Genel Hastanesi yoğun bakım ünitesinde, 2 hastanın “Mağusa” bölgesindeki hastanede oksijen desteğiyle, 15 hastanın da “Mağusa” bölgesindeki hastanede tedavi görmekte olduğunu da belirtti.
Gazeteye göre Rum Sağlık Bakanlığının danışma grubunda bulunan öğretim görevlisi Leondios Kostrikkis ise açıklamasında, şu an taburcu olmaya yakın olan hasta olmadığını belirtti.
Haravgi gazetesi de haberinde, “Mağusa” Bölgesindeki hastanede tedavi gören 15 kişi içerisinden 2 kişinin durumunun ciddi olduğunu ve yoğun bakımda tedavi gördüklerini yazdı.
Gazete “Lefkoşa, Limasol ve Mağusa” bölgesindeki hastanelerin yoğun bakımlarında toplam 7 kişinin tedavi görmekte olduğunu da ekledi.
Politis ise haberinde, Limasol Hastanesi yoğun bakımında tedavi görmekte olan 3 hastanın durumunun kritik fakat sabit olduğunu yazdı.
Doktorların çabalarına rağmen hastaların iyileşme göstermediğini fakat durumlarının sabit kaldığını yazan gazete, bu kişilerin, Larnaka’dan 47 yaşındaki bir kişi, Baf’tan 65 yaşındaki bir İngiliz ve 73 yaşındaki bir kadın olduğunu belirtti.
HASTANELERİN DURUMU
Alithia gazetesi Rum Devlet Sağlık Kurumu tarafından alınan kararın ardından, Baf ve Limasol Hastanelerinin çalışmalarının 48 saatliğine daha askıya alınmasına karar verildiğini de bildirdi.
Baf ve Limasol Hastanelerinin kazalar ve acil durumlarla ilgili bölümlerinin önümüzdeki 48 saat için güvenlik personeliyle özel sektörün müdahale edemeyeceği vakalara hizmet vereceği belirtildi.
Öte yandan Fileleftheros gazetesi, Baf’taki bütün özel hastanelerin yeniden faaliyet vermeye başladığını yazdı.
Baf’taki “İasis” isimli hastanenin ardından “Evangelismos” isimli hastanenin yeniden hizmet vermeye başladığını kaydeden gazete, Evangelismos hastanesindeki bir doktorun testinin pozitif çıkmasının ardından, personelin takibe alındığını ve testlerinin negatif çıktığını belirtti.
Hastanenin tüm bölümlerinin normal şekilde hizmet verdiğini, fakat doktorla yakın temasta bulunduklarından ötürü bir kısım personelin tedbir amaçlı iş başı yapmadığını yazan gazete, bu özel hastanenin, Baf Genel Hastanesinin desteklenmesine yardımcı olacağını kaydetti.
Öte yandan Rum Sağlık Bakanlığının salgınla mücadele planına Rum tarafındaki özel hastanelerin de dahil olduğunu yazan Politis gazetesi, özel hastanelerin yalnızca acil vakalara hizmet vereceklerini belirtti.
Gazete başka bir haberinde de, Güney Kıbrıs’ta özel eczanelere, ilaç teslimatında sıkıntı yaşandığını yazdı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Rum-Yunan-ABD ilişkisi derinleşiyor Rum-Yunan-ABD ilişkisi derinleşiyor

NACAK GAZETESİ- ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Selanik’te Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’la gerçekleştirdiği görüşme v...

DİSİ Başkanı Neofitu;  Müzakereler kaldığı yerden başlamalı DİSİ Başkanı Neofitu; Müzakereler kaldı...

NACAK GAZETESİ- DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun, telekonferansla katıldığı Avrupa Halk Partisi toplantısında “Türkiye’nin Kıbrıs MEB’in...

Rumlar Ermenistan’a dayanışma belirtti Rumlar Ermenistan’a dayanışma belirtti...

NACAK GAZETESİ- Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in, Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan’le telefonda görüştüğü ve ...

Rum Müzakere Grubu  üyesi İliadis açıkladı;  “Maraş ile Güzelyurt’u elde ettik” Rum Müzakere Grubu üyesi İliadis açıkla...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı müzakere masasında verdiği tavizleri gizlerken Rum Müzakere Grubu üyesi İliadis şu açıklam...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Aydın AKKURT;   “Kıbrıs Cumhuriyeti” ve Rum Liderliği Aydın AKKURT; “Kıbrıs C...

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin oluşumunu sağlayan Zurih ve Londra an...

“Federasyon havuzuna atlamayacağız” “Federasyon havuzuna atla...

NACAK GAZETESİ- Emekli Büyükelçi Osman Ertuğ, Radyo Güven’de...

Sınıflarda öğrenci sayısı 20 ile sınırlandırıldı Sınıflarda öğrenci sayısı...

NACAK GAZETESİ- Okullarda sosyal mesafe kurallarına uygun bi...

Okullar kademeli olarak açılıyor Okullar kademeli olarak a...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaya koyacağı Ek ...

Rum-Yunan-ABD ilişkisi derinleşiyor Rum-Yunan-ABD ilişkisi de...

NACAK GAZETESİ- ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Selanik...

DİSİ Başkanı Neofitu;  Müzakereler kaldığı yerden başlamalı DİSİ Başkanı Neofitu; Mü...

NACAK GAZETESİ- DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun, telekonfera...

“Seçimi Boykot Grubu”na  tepki büyüdü…Köroğlu;   Adları milliyetçi ama ne oldukları belirsiz “Seçimi Boykot Grubu”na ...

NACAK GAZETESİ- “Sandığa gitmemek demek, o kutsal makamı alt...

Seçmen kartı dağıtılmayacak Seçmen kartı dağıtılmayac...

NACAK GAZETESİ- Vatandaşlar nerde oy kullanacağıyla ilgili b...

Durduran anlattı… Akıncı koltuk meraklısıdır Durduran anlattı… Akıncı ...

NACAK GAZETESİ- “Mustafa Akıncı TKP Genel Başkanı olduktan s...

Eğitim HABERLERİ