Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Güney’de Türk düşmanlığı doruğa tırmandı… Türkleri hazmedemiyorlar

27 Kasım 2019 - 10:35 'de eklendi ve A+A-

Güney’de  Türk düşmanlığı doruğa tırmandı… Türkleri hazmedemiyorlar

NACAK GAZETESİ- “RoyalInstitution of Chartered Surveyors” isimli ekspertiz şirketinin sekiz üyeli danışma kurulu üyeleri arasına Kıbrıslı Türk bir kadın emlakçının atanması Rumları ayağa kaldırırken, görevden alınması için girişim başlatıldı.
APOEL futbol takımının, Avrupa Ligi kapsamında yarın akşam Lüksemburg’ta oynayacağı Dudelange maçı için atanan Türk hakem Halis Özkahya, Rum Yönetimi’nin girişimleri sonucunda değiştirildi.
Güney Kıbrıs’taki APOEL futbol takımının, Avrupa Ligi kapsamında Perşembe akşamı Lüksemburg’ta oynayacağı Dudelange maçı için atanan Türk hakem Halis Özkahya’nın değiştirilmesi yönünde UEFA’ya yaptığı talebin kabul edildiği belirtildi.
Politis gazetesi ve diğer gazeteler spor eklerinde verdikleri haberde, APOEL’in, Lüksemburg’ta oynayacağı Dundelange maçına atanan Türk hakem Halis Özkahya ile yardımcıları Ceyhun Sesigüzel ve Ekrem Kan için UEFA’ya yaptığı itirazın kabul edilmesi haberine yer verdiler.
UEFA’nın, APOEL’in itirazını kabul ederek bahse konu Dundelange-APOEL maçına İtalyan Hakem Gianluca Rocchi’yi atadığını yazan gazete 1974’ten sonra ilk kez bir Türk hakemin APOEL maçına atandığına da dikkati çekti.
Haber göre, APOEL konu hakkında yaptığı açıklamada, hakemin değiştirilmesi yönündeki taleplerinde, kendilerine yardım eden ve katkı koyan Rum Futbol Federasyonu’na (KOP) ve KOP Başkanı Yorgos Kumas’a teşekkürlerini sundu.
APOEL açıklamasında, “Türk hakemlerinin, 1974’ten sonra ilk kez takımımızın maçına atanması talihsizliktir, bununla birlikte UEFA’nın, değişiklik talep ettiğimiz nedeni anlayışla karşılamasından dolayı da mutluyuz” şeklinde ifade kullandı.
Öte yandan Alithia gazetesine göre APOEL Basın Sözcüsü Nektarios Petevinos, UEFA’nın Türk hakemin ilgili maça atandığı kararının duyulmasının ardından bir radyo kanalına yaptığı açıklamada, var olan kesin olgunun, Avrupa’da Rum takımının, başka bir maçına geçmişte Türk hakemin atanmadığı şeklinde olduğunu belirtmişti.
Petevinos, bu konunun kendilerini düşündürdüğünü ve atamayla ilgili bazı soru işaretlerini gündeme getirdiklerini ifade etmişti.
Petevinos, “Tüm bunların futbolun siyasileştirildiği anlamına gelmeksizin Kıbrıs’ta bir işgal sorunu olduğu kesindir. UEFA benzer sorunlara sahip olan Rusya ve Ukrayna gibi ülkelere de hassasiyet göstermiştir bu nedenle UEFA’nın kararını bekliyoruz” ifadesini de kullanmıştı.
EMLAKÇI KIBRISLI TÜRK KADIN
Rum basınında dün yer alan bir haberde, “RoyalInstitution of Chartered Surveyors” (RICS) isimli ekspertiz şirketinin sekiz üyeli danışma kurulu üyeleri arasına Kıbrıslı Türk bir(kadın) emlakçının atanmasının, Güney Kıbrıs’taki ekspertiz ve gayrimenkul dünyasında karışıklığa neden olduğu öne sürüldü.
Fileleftheros gazetesi “Ekspertiz Kuruluşuna Bir Kıbrıslı Türk’ün Atanması Konusunda Hengâme” başlıklı haberinde, “RoyalInstitution of Chartered Surveyors” isimli ekspertiz şirketine Kıbrıslı Türk bir emlakçının atanmasının, bu kişinin KKTC’deki Rum mallarının satışında faaliyet gösterdiğine dair bilgilerin ardından, Güney Kıbrıs’taki ekspertiz ve gayrimenkul dünyasında karışıklığa neden olduğunu iddia etti.
RICS’nin, İngiltere, AB ülkeleri ve dünya çapında faaliyet göstermekte olan değer belirleme ve uzmanlardan oluşan profesyonel bir yapı olduğunu yazan gazete, RICS’nin kısa zaman önce Kıbrıs grubundan ayrılan beş kişinin yerine başkasını atama konusunda hareket ettiğini belirtti.
Kurulda, gayrimenkullerin çeşitli dallarının temsil edilmesine çalışıldığını yazan gazete, bahse konu pozisyonların boşalmasının ardından, bunların ilan edildiğini ve Kıbrıs’taki gayrimenkul sektöründen üyelerin, buna ilgi duyduklarını ifade edebileceklerini belirtti.
Üyelerin RICS’nin üç kişilik bir heyeti tarafından telefonda sözlü mülakatla atandığını yazan gazete, adayların arasında bulunan bir Kıbrıslı Türk’ün de seçildiğini ve bu durumun, bahse konu kişinin, KKTC’deki faaliyetlerinden ötürü şiddetli tepkilere neden olduğunu yineledi.
Gazete, bu duruma muhalefet eden ve şirketin başkanlığından Kıbrıslı Türk’ün yerine başkasının atanmasını isteyenlerin “bu kişinin geçmişte Kıbrıs Rum mallarının satışıyla ilgili olarak, yasalara aykırı davranıp davranmadığının göz önünde bulundurulmadığını” iddia ettiklerini yazdı.
Bu duruma muhalefet edenlerin, bu kararın yanlışlığına işaret eden bir dizi belge ve hukuki karar ortaya koyduklarını da yazan gazete, RICS başkanlığına, bu kararı düzeltmesi konusunda hareket etmesi için zaman tanındığını ekledi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Rum askeri tatbikatlara doymuyor Rum askeri tatbikatlara doymuyor

NACAK GAZETESİ- Rum Yönetimi, sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde İtalya ve Fransa’yla askeri tatbikat gerçekleştirecek. Fransa’nın “Su...

Çatışma bölgelerine silah tedarik ediyorlar Çatışma bölgelerine silah tedarik ediyor...

NACAK GAZETESİ- Rum basınında yer alan bir haberde, ABD Hazine Bakanlığının raporundan ortaya çıkan bazı sonuçlara yer verildi. Amerika...

Rum BM’den umduğunu bulamadı Rum BM’den umduğunu bulamadı

NACAK GAZETESİ- BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki Özel Temsilcisi Elisabeth Spehar, Türkiye ve Güney Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’deki enerj...

Rum Yönetimi terörü finanse ediliyor Rum Yönetimi terörü finanse ediliyor

NACAK GAZETESİ- Uluslararası Para Fonu, yasadışı faaliyetlerden edinilen gelirin meşrulaştırılması ve terörün finanse edilmesinin Güney...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Buzullar Erise Bile Kıbrıs Konusu Çözülmez Buzullar Erise Bile Kıbrı...

Bundan birkaç ay önce National Geographic’in uzmanları dünya...

Hatalar zinciri Hatalar zinciri

Rumların 1960 Antlaşmaları’ndan kurtularak Kıbrıs’a sahip çı...

Rumların Gazı  Ticari Amaca Uygun Değil Rumların Gazı Ticari Ama...

GKRY Afrodit rezervuarın kaynaklar raporunda tahmin edilen r...

FEDERASYON SALATASI  Fuat VEZİROĞLU FEDERASYON SALATASI Fuat...

Zorlu Töre demiş ki: – Rum bize el uzattı da biz mi gö...

Rum-Yunan ikilisi nereye koşuyor? Rum-Yunan ikilisi nereye ...

Berlin’de 25 Kasım’da emperyalist güçlerin denetiminde gerçe...

Üstel;  Doğal güzellikleri korumak önceliğimiz Üstel; Doğal güzellikler...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, “Kuzey Kı...

Akar;  Kimse Kıbrıs’ta bizden taviz beklemesin Akar; Kimse Kıbrıs’ta bi...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NA...

“Akıncı’nın fikirleri Türkiye’de rahatsızlık yaratıyor” “Akıncı’nın fikirleri Tür...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan YDP Genel Başkanı Erhan Ar...

Özersay;  Kıbrıs’ta federasyon için gerekli şartlar yok Özersay; Kıbrıs’ta feder...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudr...

SAHTE PIRLANTA NASIL ANLAŞILIR SAHTE PIRLANTA NASIL ANLA...

NACAK GAZETESİ -Sahte pırlanta aslında pırlanta olmayan bir ...

Eğitim HABERLERİ