Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Güney’de Türk eserleri yıkılıyor

20 Ağustos 2019 - 13:42 'de eklendi ve A+A-

Güney’de Türk eserleri yıkılıyor

NACAK GAZETESİ- Limasol’da bulunan Eski Hamam, Taksim Sineması ve eski Kıbrıs Türk erkek okulu yıkılmanın eşiğine gelirken, Rum Yönetimi binaların restorasyonunu yapmıyor.
Osmanlı eseri olan Büyük Hamam bir Rum tarafından depoya çevrilirken, 1974 yılından bu yana herhangi bir bakım görmedi. Hamamın tavan ve duvarlarında büyük çatlaklar meydana geldi.
Taksim Sineması da 1974 yılından bu yana bir Rum tarafından depo olarak kullanılırken, yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya bulunuyor.
Limasol eski Kıbrıs Türk erkek okulu da marangozhane olarak kullanılırken, bu bina da kaderine terk edilmiş durumda.
Politis, Limasol’daki Eski Hamam, Taksim Sineması ve eski Kıbrıs Türk erkek okulunun yıkılmakta olduğunu, Limasol Belediyesi’nin ve Rum yönetiminin bu anıtları defterden sildiğini yazdı.
Haberi “Osmanlı Anıtları Karanlıkta… Tarihi Binalar Marangozhane ve Depoya çevrildi” başlığıyla aktaran gazete, her üç binanın da 1974 sonrasında Rum “göçmenlerin”, “göçmen” dernek veya kuruluşlarının kullanımına verildiğini, kullanıcıları tarafından marangozhaneye, depoya çevrilen binaların yıllar içerisinde hiçbir bakım görmediği için dökülmekte olduğunu, şimdiki kullanıcıları bu binaları boşaltmayı reddettiği için Kültürel Miras Teknik Komitesi’nin de el atamadığını yazdı.
Limasol’daki Osmanlı eserlerinin “kötü yönetim örneği” olduğuna dikkat çekilen habere göre on yıllarca hiçbir tamir-bakım görmeyen “Eski Hamam” olarak bilinen Osmanlı hamamının statüsü ilk kez 2017’de değiştirilmeye çalışıldı. O dönemde, Kültürel Miras Teknik Komitesi aracılığıyla restore edilebilmesi için hamam Limasol Belediyesi’ne verilmek istendi.
Rum İçişleri Bakanlığı “Kıbrıs Türk Malları Vasiliği”nin yeşil ışık yakması ve zamanın Limasol Belediye Başkanı Nikos Nikolaidis’in Teknik Komite eş başkanları Ali Tuncay ve Takis Hacidimitriu ile temasa geçmesine karşın, hamamı “Vasilik” ile yaptığı “kira sözleşmesi” ile kullanan Rum kendisine başka bir Türk malı verilmeden binayı boşaltmayı reddetmesi, AB’nin de projeyi finanse etmek için özel şahıs ile yapılan kira sözleşmesinin iptalini şart koşması nedeniyle girişim başarısız oldu.
Hamamın yıllardır bakım görmemesi yanında, Rum kullanıcısı tarafından yabancı ve çoğu kalitesiz malzemeyle yapılan müdahaleler nedeniyle çehresinin değiştiği vurgulanan haberde, en kısa sürede yabancı müdahalelerin binadan kaldırılması ve restore edilmesinin zaruri olduğuna işaret edildi.
Gazeteye göre hamam binasının belirli yerlerinde, gelişigüzel kapatılmaya çalışılmış derin bir çatlaklar var. Özellikle binanın kuzeybatı bölümündeki duvar ve tavan, bu bölümdeki kubbeyi de etkileyecek şekilde kaymış durumda.
Aynı sıkıntının, 1958-59’a tarihlenen Taksim Sineması’nda da yaşanmakta olduğuna dikkat çekilen habere göre, 1974’ten sonra “Apollon” adı verilen sinema binası, kira sözleşmesi ile kullanımına verilen çok yaşlı bir Rum tarafından depo olarak kullanılıyor. Yaşlı Rum binadan çıkmayı reddediyor ve Limasol Belediyesi’nin binayı, AB’den sağladığı ödenekle kültür alanı haline getirme projesini engelliyor.
Limasol eski Kıbrıs Türk erkek okulunun bugün, metal levhaların ve mobilya satış mağazasının arkasına saklanmış kaldığına işaret edilen haberde, 1974 sonrasında okul binasının bir kısmının marangozhaneye dönüştürüldüğü, bir diğer parçasının da “Vasilik” tarafından iki “göçmen” örgütüne verildiğini ancak bugün ana bölümünün bitişikteki mobilya satış mağazası tarafından marangoz deposu olarak kullanıldığı, diğer kısımlarının terk edilmiş olduğu belirtildi.
Gazete, binanın Rum yönetimi ve yerel yönetim makamı tarafından unutulmuş durumda olduğunu, 1974 sonrasında Rum göçmen ve göçmen örgütlerine verilmesinden sonra bir daha hiç ilgilenilmediğini kaydetti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Baf’taki ABD askeri varlığının perde gerisi… Askeri amaçlı Baf’taki ABD askeri varlığının perde ger...

NACAK GAZETESİ- Baf’taki “Andreas Papandreu Hava Üssü”nde 2 adet Apachie, 5 adet Black Hawk ve 5 adet Sinuk tipi helikopter, 2 adet C-1...

Rum ekonomisi zorda… 200 bin Rum fakirlik riski altında Rum ekonomisi zorda… 200 bin Rum fakirli...

NACAK GAZETESİ- Her dört Kıbrıslı Rum’dan birinin gıda ve barınma gibi temel ihtiyaçlarını zorlukla karşıladığı ve toplumsal dışlanmaya...

Rum tarafında koronavirüs alarmı Rum tarafında koronavirüs alarmı

NACAK GAZETESİ- Japonya’nın Yokohama kentinde karantinada tutulan Diamond Princess gemisinden, korona virüs bulaştığı kesinleşen bir ki...

Limasol’da 2 bin Fransız askeri Limasol’da 2 bin Fransız askeri

NACAK GAZETESİ- “Charles De Gaulle” Fransız uçak gemisinin, en az 2 bin asker, savaş uçakları ve helikopterleriyle birlikte Limasol Lim...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Baf’taki ABD askeri varlığının perde gerisi… Askeri amaçlı Baf’taki ABD askeri varlı...

NACAK GAZETESİ- Baf’taki “Andreas Papandreu Hava Üssü”nde 2 ...

Başbakan Tatar;  Kıbrıs’ta iki devlet olduğunu dünya kabul etmeli Başbakan Tatar; Kıbrıs’t...

NACAK GAZETESİ- Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve...

İngiliz Yüksek Komiseri Lillie;   Türkler ile Rumlar arasında yeterli işbirliği yok İngiliz Yüksek Komiseri L...

NACAK GAZETESİ- “Kıbrıslı Türkler ile Rumlar arasında yeterl...

Dr. Yurdagül ATUN;   “Kıbrıslıtürk”ün Bir Üst Sürümü: Kıbrıslılık Dr. Yurdagül ATUN; “Kıb...

Ateş çemberinin tam ortasında bir coğrafyadayız. Ülkeler bir...

Dönmez;    KKTC’nin haklarını sonuna kadar koruyacağız Dönmez; KKTC’nin hakla...

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Doğu ...

Rus Büyükelçi Osadchiy;  Müzakere süreci yeniden başlamalı Rus Büyükelçi Osadchiy; ...

NACAK GAZETESİ- Rusya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav...

Av. Fuat VEZİROĞLU;   AKINCI KİMİN ESERİ? (II) Av. Fuat VEZİROĞLU; AKI...

Talât muhalefet yıllarında “Denktaş olmasa biz Kıbrıs işini ...

CTP Milletvekili Nami;  “İnsanlar artık federasyona inanmıyor” CTP Milletvekili Nami; “...

NACAK GAZETESİ- “Crans – Montana’daki başarısızlık fed...

Aydın AKKURT;  “Yabancı Askerler Çeklisin mi”  dediniz? Aydın AKKURT; “Yabancı A...

Rum silahlanması yoğunlaşarak sürerken, ABD ve Fransız asker...

Rum ekonomisi zorda… 200 bin Rum fakirlik riski altında Rum ekonomisi zorda… 200 ...

NACAK GAZETESİ- Her dört Kıbrıslı Rum’dan birinin gıda ve ba...

Eğitim HABERLERİ