Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Guterres ile telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Tatar; Egemen eşitliğe dayalı iki devlet

27 Ocak 2021 - 10:49 'de eklendi ve A+A-

Guterres ile telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Tatar; Egemen eşitliğe dayalı iki devlet

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’e, dün akşam yaptığı telefon görüşmesinde, Kıbrıs’ta egemen eşitliğe dayalı ve eşit uluslararası statüye sahip iki devletin işbirliği temeline dayalı yeni bir müzakere zeminine ihtiyaç olduğu yönündeki görüşünü aktardı.
BM Genel Sekreteri Guterres’in, Cumhurbaşkanı Tatar ile yaptığı görüşmede, 5+1 BM formatındaki gayri resmi toplantının New York’ta yapılmasını tercih ettiğini, ancak toplantının yer ve zamanın, ABD hükümetinin Kovid-19 ile mücadele kapsamında yapacağı düzenlemelere bağlı olarak netleşeceğini, konuya ilişkin gelişmeler ışığında, taraflara bilgi verileceğini ifade ettiği de belirtildi.
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, dün akşam saat 21.15’te video konferans aracılığıyla BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaklaşık yarım saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Berna Çelik Doğruyol tarafından yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Tatar ile BM Genel Sekreteri Guterres arasındaki görüşme “yapıcı” ve “samimi” bir ortamda gerçekleşti.
Açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Tatar, görüşmede, Kıbrıs’taki iki tarafın eşit statüsünün, kabul edilmiş tarihsel bir gerçek olduğunu, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların oluşturduğu 1960 ortaklık devletinin, 1963 yılında Rumların Anayasal ortaklığı işgal etmesiyle sona erdiğini, bunun neticesinde adada yasama, yürütme ve yargı organları olan iki ayrı yönetimin ortaya çıktığını vurguladı.
Cumhurbaşkanı’nın 30 Temmuz 1974 tarihinde Türkiye, Birleşik Krallık ve Yunanistan Dışişleri Bakanları’nın katılımıyla Cenevre’de gerçekleşen toplantıda, Kıbrıs’ta iki otonom yönetimin mevcut olduğunun teyit edildiğini hatırlattığı belirtilen açıklamada, Cumhurbaşkanı Tatar’ın adanın gerçeklikleri ışığında,  Kıbrıs’ta olası bir uzlaşının mevcut iki devlet ve egemen eşitliği zemininde olması gerektiğini vurguladığı belirtildi.
Cumhurbaşkanı Tatar’ın, Guterres ile görüşmesinde ayrıca, 1968’de Beyrut’ta başlayan ve yarım asrı aşkın bir süredir devam eden federal çözüm zeminindeki müzakerelerin, “Rumların ada üzerindeki güç, yönetim ve refahı Kıbrıslı Türklerle paylaşmayı reddeden uzlaşmaz tavrından dolayı başarısızlıkla sonuçlandığını” kaydettiği de ifade edildi.
Cumhurbaşkanı Tatar’ın, “Bu süre zarfında Kıbrıslı Türklerin insanlık dışı izolasyona maruz kaldığını ve bunun sürdürülemez olduğunu” aktardığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
“Cumhurbaşkanı, günümüz gerçeklikleri ve Rum tarafının değişmeyen hakimiyetçi zihniyeti karşısında Kıbrıs’ta, yeni bir müzakere zeminine ihtiyaç olduğunu, bunun da adil gerçekçi ve sürdürülebilir bir uzlaşının egemen eşitliğe dayalı ve eşit uluslararası statüye sahip iki devletin işbirliği temelinde olması gerektiğini ifade etti.”
BM Genel Sekreteri’nin, görüşmede, Kıbrıs Türk tarafının tutumunun ve isteklerinin farkında olduğunu ifade ettiği belirtilen açıklamada, Guterres’in, gayrı resmi 5+1 Kıbrıs toplantısında, tarafların resmi müzakereleri mümkün kılacak ortak bir zemin konusunda uzlaşıya varması yönünde bir beklentisi bulunduğunu dile getirdiği kaydedildi.
Açıklamada ayrıca Guterres’in, 5+1 BM formatındaki gayri resmi toplantının New York’ta yapılmasını tercih ettiği, fakat yer, zaman ve ABD hükümetinin Kovid-19 ile mücadele kapsamında yapacağı düzenlemelere bağlı olarak netleşeceğini kaydettiği, konuya ilişkin gelişmeler ışığında, taraflara bilgi vereceği de belirtildi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güney’de koronavirüs salgını… 384 yeni vaka daha Güney’de koronavirüs salgını… 384...

NACAK GAZATESİ- Güney Kıbrıs’ta koronavirüs vakalarındaki artış eğilimi sürerken 384 yeni vaka açıklandı. Güney Kıbrıs Sağlık Bak...

“Kıbrıs eski Kıbrıs değil” “Kıbrıs eski Kıbrıs değil”

NACAK GAZETESİ – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta iki taraf arasında iş birliği yapılabileceğini ve bunun hem Akdeniz hem de ...

Cumhurbaşkanı Tatar; İki devletli çözümden geri adım yok Cumhurbaşkanı Tatar; İki devletli çözüm...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “BM parametreleri” denilerek dayatılmaya çalışılan çözüm şekli ile hâlâ maruz kaldıkları izo...

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç;     “Her zaman KKTC’nin yanındayız” TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç; ...

Başbakan Ersan Saner, Akif Çağatay Kılıç başkanlığındaki TBMM Dışişleri Komisyonu heyetini kabul etti. KILIÇ Kabulde ilk sözü alan Komi...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Güney’de koronavirüs salgını… 384 yeni vaka daha Güney’de koronavirüs salg...

NACAK GAZATESİ- Güney Kıbrıs’ta koronavirüs vakalarınd...

“Kıbrıs eski Kıbrıs değil” “Kıbrıs eski Kıbrıs değil...

NACAK GAZETESİ – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta ...

Cumhurbaşkanı Tatar; İki devletli çözümden geri adım yok Cumhurbaşkanı Tatar; İki...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “BM parametreleri...

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç;     “Her zaman KKTC’nin yanındayız” TBMM Dışişleri Komisyonu ...

Başbakan Ersan Saner, Akif Çağatay Kılıç başkanlığındaki TBM...

Meclis Başkanı Sennaroğlu; Anavatan ile KKTC el ele Meclis Başkanı Sennaroğlu...

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu, TBMM Dışişleri ...

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu; Kıbrıs davası Türk milletinin davasıdır Dışişleri Bakanı Ertuğrul...

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, AK Parti İstanbul Mill...

“KKTC ile ilişkilerinizi geliştirin” “KKTC ile ilişkilerinizi ...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ...

Sağlık Bakanı Üstel;    Yeni aşı programı açıklanacak Sağlık Bakanı Üstel; ...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanı Ünal Üstel, Cumhuriyet Meclisi...

Cumhurbaşkanı Tatar; Terazi lehimize döndü Cumhurbaşkanı Tatar; Ter...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, St. Hilarion Kale...

İçişleri Bakanı Evren; Türk askeri varlığımızın teminatıdır İçişleri Bakanı Evren; T...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgen...

Eğitim HABERLERİ