Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

“Güvenliği çok uluslu polis gücü sağlamalı”

16 Ekim 2017 - 8:38 'de eklendi ve A+A-

“Güvenliği çok uluslu polis gücü sağlamalı”

1960 garantörlük anlaşmalarının yerine, Kıbrıs’ın AB ve BM üyesi olduğu da göz önüne alınarak, etkili bir güvenlik sisteminin oluşturulmasını istiyoruz .Bu çerçevede bütünlüklü bir güvenlik stratejisi sunduk ve her türlü askeri varlığın yerine çok uluslu bir polis gücü önerdik

Rum Yönetimi Başkanı NikosAnastasiadis, Güney Kıbrıs’taki başkanlık seçimlerinin ardından Kıbrıs sorunu konusunda yeni bir girişimin başlayacağından emin olduğunu açıkladı.

Kathimerini gazetesi, Rum Yönetimi Başkanı NikosAnastasiadis’in Güney Kıbrıs’ta yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olacağını  açıklamasının ardından ilk söyleşisini gazeteye verdiğini, söyleşisinde Crans-Montana zirvesi ve Kıbrıs sorununun çözümü sürecine değindiğini yazdı.

Anastasiadis, Crans-Montana zirvesinde yaşanan gelişmelere ilişkin iddialarını yinelediği söyleşisinde, Güney Kıbrıs’taki başkanlık seçimlerinin ardından Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yeni bir girişimin başlayacağından emin olduğunu, bu girişimin başarısının ise sadece Türkiye’nin niyetlerine bağlı olacağını iddia etti.

Kendisinin müzakere masasına dönemeye hazır olduğunu ancak yeni zirvenin hazırlığının, tarafların birbirlerinin görüşlerini son anda öğrenmeyecek şekilde, çok iyi yapılması gerektiğini belirten Anastasiadis, BM Genel Sekreteri AntonioGuterres’e, bu hazırlığın kendisi ya da her iki tarafın kabul edeceği uluslararası bir faktör, büyük olasılıkla da Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi bir ülke tarafından yapılabileceğini ilettiğini söyledi.

Kıbrıs dışında bir süreci mi kastettiğinin sorulması üzerine, “eğer mümkünse bunu da” yanıtını veren Anastasiadis, yeni bir sürece hemen başlamaya hazır olduğunu ancak bunun Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafınca istenmediğini iddia etti.

Anastasiadis “Akıncı’nın ne dediğini takip ediyor musunuz? ‘Seçimlerden sonra’ dedi. Gidip onları zorla mı getireyim?” şeklinde konuştu.

Anastasiadis, Guterres’le görüştüğünde Guterres’in kendisine; “Bir iyi, bir de kötü haberim var. Kötü haber Türkiye’nin şu anda bir diyaloğa girmeyi istememesi. İyi haber ise, herhangi bir B Planı uygulamayacak olmasıdır” dediğini iddia etti.

Güvenlik Konseyi üyeleri, AB ortakları ve İslam Konferansı’na gönderdiği mektuplarda, Türkiye’nin garantilerin çözümün ilk gününden sona ermesini kabul etmeye hazır olması durumunda kendisinin de müzakerelere devam etmeye hazır olduğunu ilettiğini belirten Anastasiadis, Guterres’e gönderdiği mektupta ise Kıbrıs Rum tarafının önerilerinin artık geçerli olmadığını bildirdiğini vurguladı.

Anastasiadis, kendilerinin “sıfır asker sıfır garantiler” istediği iddialarının gerçek olmadığını, 1960 garantörlük anlaşmalarının yerine, Kıbrıs’ın AB ve BM üyesi olduğu da göz önüne alınarak, etkili bir güvenlik sisteminin oluşturulmasını istediklerini savundu.

Bu çerçevede bütünlüklü bir güvenlik stratejisi sunduklarını ve her türlü askeri varlığın yerine çok uluslu bir polis gücü önerdiklerini belirten Anastasiadis, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın “işini kolaylaştırmak adına”, birleşik olacak bu güce Türkiye’nin, Yunanistan’ın ve İngiltere’nin de yüzde 10 oranında katılmasını kabul ettiğini öne sürdü.

Anastasiadis, böylelikle, büyük olasılıkla 2 bin kişilik olacak bu gücün 600’ünün üç garantör ülkeden oluşacağını belirtirken, Guterres’in parametreler koyduğunu, Türkiye’nin 650 asker önerisini kabul etmediğini, bin 800 askerlik bir üs ve askerlerin sonsuza kadar adada kalmasını istediğini iddia etti.

Anastasiadis, iç siyasetteki bazı çevrelerin Türkiye’ye mali ve siyasi bedel ödetilmesinden bahsettiklerini, ancak Rusya ve ABD gibi büyük ülkelerin Türkiye’yle askeri ve ekonomik ilişkileri göz önüne alındığında, bu söylemlerin iç siyasete yönelik, komik söylemler olduklarını ifade etti.

“AKINCI MÜDAHALE EDEBİLİRDİ”

Anastasiadis söyleşisinde, KKTC’de yaşayan Kıbrıslı Rum ve Maronitlere gönderilen malzemelerden vergi alınması konusuna da değinerek, “bugüne kadar Sayın Akıncı’nın şahsına yönelik kişisel eleştirilerden ve suçlama oyunlarından kaçındığını, ancak Akıncı’nın Kıbrıs Türk toplumunun lideri olarak Ankara’ya müdahale edip, Ankara tarafından seçilen yasadışı yönetimin kararlarına engel olabileceğini görmezden gelemeyeceğini” iddia etti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Rum askeri tatbikatlara doymuyor Rum askeri tatbikatlara doymuyor

NACAK GAZETESİ- Rum Yönetimi, sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde İtalya ve Fransa’yla askeri tatbikat gerçekleştirecek. Fransa’nın “Su...

Çatışma bölgelerine silah tedarik ediyorlar Çatışma bölgelerine silah tedarik ediyor...

NACAK GAZETESİ- Rum basınında yer alan bir haberde, ABD Hazine Bakanlığının raporundan ortaya çıkan bazı sonuçlara yer verildi. Amerika...

Rum BM’den umduğunu bulamadı Rum BM’den umduğunu bulamadı

NACAK GAZETESİ- BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs’taki Özel Temsilcisi Elisabeth Spehar, Türkiye ve Güney Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’deki enerj...

Rum Yönetimi terörü finanse ediliyor Rum Yönetimi terörü finanse ediliyor

NACAK GAZETESİ- Uluslararası Para Fonu, yasadışı faaliyetlerden edinilen gelirin meşrulaştırılması ve terörün finanse edilmesinin Güney...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Buzullar Erise Bile Kıbrıs Konusu Çözülmez Buzullar Erise Bile Kıbrı...

Bundan birkaç ay önce National Geographic’in uzmanları dünya...

Hatalar zinciri Hatalar zinciri

Rumların 1960 Antlaşmaları’ndan kurtularak Kıbrıs’a sahip çı...

Rumların Gazı  Ticari Amaca Uygun Değil Rumların Gazı Ticari Ama...

GKRY Afrodit rezervuarın kaynaklar raporunda tahmin edilen r...

FEDERASYON SALATASI  Fuat VEZİROĞLU FEDERASYON SALATASI Fuat...

Zorlu Töre demiş ki: – Rum bize el uzattı da biz mi gö...

Rum-Yunan ikilisi nereye koşuyor? Rum-Yunan ikilisi nereye ...

Berlin’de 25 Kasım’da emperyalist güçlerin denetiminde gerçe...

Üstel;  Doğal güzellikleri korumak önceliğimiz Üstel; Doğal güzellikler...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, “Kuzey Kı...

Akar;  Kimse Kıbrıs’ta bizden taviz beklemesin Akar; Kimse Kıbrıs’ta bi...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NA...

“Akıncı’nın fikirleri Türkiye’de rahatsızlık yaratıyor” “Akıncı’nın fikirleri Tür...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan YDP Genel Başkanı Erhan Ar...

Özersay;  Kıbrıs’ta federasyon için gerekli şartlar yok Özersay; Kıbrıs’ta feder...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudr...

SAHTE PIRLANTA NASIL ANLAŞILIR SAHTE PIRLANTA NASIL ANLA...

NACAK GAZETESİ -Sahte pırlanta aslında pırlanta olmayan bir ...

Eğitim HABERLERİ