Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

“Haklarımızı Rum-Yunan ikilisine yedirmeyiz”

07 Ekim 2019 - 9:20 'de eklendi ve A+A-

“Haklarımızı Rum-Yunan ikilisine yedirmeyiz”

NACAK GAZETESİ- Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, Kıbrıs Türk halkının haklarını kimsenin gasp edemeyeceğini vurguladı.

UBP’den yapılan açıklamaya göre Tatar, Yunanistan Başbakanı Kiriyakos Miçotakis’in “Türkiye’nin Kıbrıs’ın haklarını ihlal etmekte olduğu” yönündeki iddialarını yanıtladı.

Tatar, Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkının haklarını koruması için Kıbrıs Türk halkına destek verdiğini, ayrıca Doğu Akdeniz’deki kendi haklarını korumakta olduğunu kaydetti.

Başbakan Tatar yazılı açıklamasında şunları belirtti:

“Kıbrıs konusunda çok dikkatli ve uyanık olmamız gereken bir dönemden geçiyoruz. Yaşanan gelişmeler karşısında, ‘ nasıl olsa bir anlaşma olmaz. Boşuna Kıbrıs konusuna kafa yormaya değmez ’ deyip geçmemeliyiz.

Rum-Yunan ikilisi bizim tüm yapıcı tutumuza rağmen var olan gerçekler temelinde bizimle bir anlaşma yapmayı değil, bizi bir yandan masada güya çözüm için görüşme yapılıyormuş gibi oyalayıp, diğer yandan haklarımızı gasp etmeyi tercih etmiştir.

İçimizden kaynaklanan yanlış tutumlar neticesinde, Türkiye’nin garantörlüğünün sıfırlanmasını, Güzelyurt dahil önemli miktarda toprağımızın aradan geçen 45 yıl sonda kendilerine verilmesini, 1960 antlaşmasında bile var olan veto hakkımızın ortadan kaldırılmasını, mülkiyet konusunda 1974 öncesine dönülmesini istemeye cüret edecek kadar ileri giden Rum Yönetimi ile onun baş destekçisi Yunanistan Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarını, Kıbrıs Türkü ve Türkiye’nin haklarını hiçe sayarak kendi nam ve hesaplarına ele geçirmek üzere her türlü yola başvuruyor.

Oysa, Türkiye’nin de, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuktan doğan meşru hakları vardır ve gerek biz, gerekse Türkiye bu haklarımızı Rum-Yunan ikilisine bırakmamakta kararlıyız.

Türkiye’nin Kıbrıs adasının güney batısında Güzelyurt-1 bölgesinde Yavuz gemisi ile yapacağı sondaj çalışmaları tamamen Türkiye’nin kendi kıta sahanlığı içindedir.

Yunanistan Başbakanı’nın durum böyleyken, Türkiye’yi, sözde Kıbrıs’ın egemenliğini ihlal etmekle suçlaması tam bir ‘ yavuz hırsız ev sahibini bastırır’ anlayışı ürünüdür.

Türkiye, Doğu Akdeniz’de kimsenin egemenlik hakkını ihlal etmiyor. Türkiye, kendisi ve Kıbrıs Türk Halkı’nın haklarını korumak için bugüne kadar uluslararası hukukun içinde kalmıştır, bundan sonra da kalmaya devam edecektir.

Rum komşularımıza bir kez daha hidrokarbon kaynakları konusunu oluşturulacak ortak komitede ele almayı öneriyor, Kıbrıs’ta bir anlaşmaya, bizlerin haklarımızı gasp etmeye çalışmakla, kabul edilemez ön şartlar ileri sürerek değil, garantilerin devamını, iki devlet gerçeğini, egemen eşitliğimizi hazmetmeleri halinde varılabileceğini hatırlatmak istiyorum.”

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Başbakan Tatar;  Devlete sahip çıkılmalı Başbakan Tatar; Devlete sahip çıkılmal...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Hür İşçi Sendikaları Federasyonu Genel Başkan Vekili Ahmet Serdaroğlu ve beraberindeki heyetini k...

“Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı”nın sonuç bildirgesi… Maraş’ta egemenlik KKTC’ye aittir “Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı”nın so...

Türkiye Barolar Birliği’nce (TBB), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 1974’ten bu yana kapalı olan Maraş bölgesinde düzenlen...

FETÖ’nün yayın organı AHVAL NEWS devrede… FETÖ Tatar’ı hedef aldı FETÖ’nün yayın organı AHVAL NEWS devrede...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken, Birleşik Arap Emirlikleri ve George Soros’un sahibi olduğu Open Society Foundation...

Büyükelçi Erciyes ; Kıbrıs Türklerinin haklarını koruyoruz Büyükelçi Erciyes ; Kıbrıs Türklerinin ...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes, “T...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Fuat VEZİROĞLU;  AKINCI KİMİN ESERİ? (I) Fuat VEZİROĞLU; AKINCI ...

Akıncı, yani Akıncı’nın cumhurbaşkanlığı kimin eseridir? Hat...

Rum Savunma Bakanı Angelidis; ABD kuvvetlerine kolaylık sağlıyoruz Rum Savunma Bakanı Angeli...

NACAK GAZETESİ- Baf’ta bulunan Andreas Papandreu Hava Üssünd...

Anastasiadis; AB Türkiye’ye bedel ödetmeli Anastasiadis; AB Türkiye...

NACAK GAZETESİ- Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in, Kı...

Başbakan Tatar;  Devlete sahip çıkılmalı Başbakan Tatar; Devlete...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Hür İşçi Sendikaları F...

Anastasiadis’den Kapalı Maraş önerisi… Ortak komite oluşturulsun Anastasiadis’den Kapalı M...

NACAK GAZETESİ- Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Guterres’e ...

“Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı”nın sonuç bildirgesi… Maraş’ta egemenlik KKTC’ye aittir “Kapalı Maraş Açılımı Top...

Türkiye Barolar Birliği’nce (TBB), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuri...

Rum Yönetimi insansız hava aracı satın alacak Rum Yönetimi insansız ha...

NACAK GAZETESİ- Fileleftheros gazetesi “Deniz Gözetimi İçin ...

Rumlar en çok orduya güveniyor Rumlar en çok orduya güve...

NACAK GAZETESİ- 2019 yılı Sonbaharı Eurobarometre sonuçların...

Çavuşoğlu; Doğu Akdeniz’e üçüncü gemimiz geliyor Çavuşoğlu; Doğu Akdeniz’...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “(Doğu Akdeniz) üçü...

Aydın AKKURT;  FETÖ- AHVAL NEWS VE RUM PROPAGANDASI Aydın AKKURT; FETÖ- AH...

Londra merkezli, FETÖ’nün Avrupa’daki yayın organı AHVAL NEW...

Eğitim HABERLERİ