Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

“Halk sandığa gidip doğru kararı verecek”

15 Ekim 2020 - 12:31 'de eklendi ve A+A-

“Halk sandığa gidip doğru kararı verecek”

NACAK GAZETESİ- “Kıbrıs Türk halkının çıkarı ve beklentisi Türkiye ile iyi ilişkiler içinde huzur ve güvenliğin devam etmesidir. Halkın bu önemli seçimde sandıklara giderek doğru kararı vereceğine inanıyorum.”
Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı adayı, Başbakan Ersin Tatar, dün Yeniden Doğuş Partisi’ni (YDP) ziyaret etti.
UBP Genel Sekreteri Ersan Saner’in eşlik ettiği Tatar, YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı ve parti yetkilileri ile görüştü.
Görüşmenin ardından UBP Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı adayı, Başbakan Ersin Tatar ile YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı basına açıklama yaptı.
TATAR
Ersin Tatar, YDP’ye seçimlerde demokrasiye yaptıkları katkıdan ötürü ve kendilerini kabulü için teşekkür etti, COVID-19 salgınından etkilenen parti yetkilileri ve üyelerine geçmiş olsun dileklerinde bulundu.
Pandemi dolayısıyla pazar günü sandığa katılımın düşük kaldığını anımsatan Tatar, bu hafta katılımın daha fazla olması adına tüm halka sandığa giderek oy kullanma çağrısı yaptı.
Tatar, Türkiye ile iyi ilişkiler içinde, Kıbrıs Türk halkının davasında egemen eşitliğe dayalı refah ve güven dolu kendi kendini yöneteceği bir çözüm için mücadele içinde olacağını söyledi.
Halkın kutuplaştırılmasının doğru olmadığını dile getiren Tatar, Cumhurbaşkanlığı makamının herkesi kucaklaması gerektiğini, o makama Türkiye karşıtlığı ortaya çıkarmak ve tehdit edildiğini söyleyerek, mağdur edebiyatı yapmanın yakışmadığını söyledi.
Halkın Türkiye’nin garantörlüğüne destek verdiğini, iyi ilişkiler içinde olmayı istediğini belirten Tatar, kamu maliyesindeki açığın ve Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmelerin desteğin önemini bir kez daha gösterdiğini kaydetti.
Kıbrıs Türk halkının çıkarı ve beklentisinin Türkiye ile iyi ilişkiler içinde huzur ve güvenliğin devam etmesi olduğunu belirten Tatar, halkın bu önemli seçimde sandıklara giderek doğru kararı vereceğine inandığını söyledi.
Tatar, pandemi hastanesi ve su konusunda Türkiye’nin verdiği desteğe vurgu yaptı.
Bir soru üzerine, BM Genel Sekreteri Guterres’in beşli konferansa ilişkin sözlerini eleştiren Tatar, Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun da katılımıyla Crans Montana’da 11 gün süren bir süreç yaşandığını, federasyon temelli çözüm modelinin orada çöktüğünü TC yetkililerinin de bu yönde açıklamaları bulunduğunu söyledi.
ARIKLI
YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türkiye Cumhuriyeti aleyhtarlığının seçim malzemesi haline getirildiğini ve partisinin seçimler öncesinde de Akıncı’nın karşısında kim varsa onu destekleyeceğine yönelik söylemlerini anımsattı.
Arıklı, “Tatar kaybederse Türkiye kazanır, Akıncı kazanırsa Türkiye kaybeder” şeklinde bir hava estirildiğini, Türkiye’nin kaybetmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi.
Kıbrıs konusunda görüşmelerin Crans Montana’da kaldığı yerden devamını kabul etmediklerini söyleyen Arıklı, Tatar’dan iki talepte bulunacaklarını belirtti.
Arıklı, Tatar’dan Kıbrıs konusunda federasyonu müzakere etmemesi ve KKTC’nin tanıtımı için YDP temsilcilerinin de katkı koyacağı bir şekilde aktif görev yapılmasını talep edeceklerini kaydetti.
Parti tabanına mesaj veren Arıklı, Türkiye’yi sevenlerin bir arada olması gerektiğini, UBP’ye değil milli davaya destek verdiklerini söyledi.
Tabanın “kızgın ve kırgın” olduğunu bildiklerini söyleyen Arıklı, hesaplaşma zamanının şimdi değil seçimlerden sonra olduğunu belirtti.
Bir soru üzerine BM Genel Sekreterinin beşli konferansa yönelik açıklamalarını değerlendiren Arıklı, açıklamanın seçimlere müdahale niteliği taşıdığını söyleyerek, kınadı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Glapsides sahilinde nöbet geçiren genci cankurtaran kurtardı Glapsides sahilinde nöbet geçiren genci ...

Dün akşam saatlerinde Mağusa Glapsides sahilinde yüzmekte olan ve sara nöbeti geçiren bir genç, cankurtaran Ali Cenk Akay tarafından ku...

Tatar, bugün İstanbul’dan Antalya’ya gidiyor Tatar, bugün İstanbul’dan Antalya&...

stanbul’da bulunan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yangın bölgelerinde incelemeler yapmak üzere Antalya’ya gidiyor. Cumhurbaşkanlığı’ndan ya...

8 ay sonra gelen yılbaşı kutlama mektubu şaşırttı 8 ay sonra gelen yılbaşı kutlama mektubu...

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından NovaBank Genel Müdürü Bülent Berkay’a gönderilen yılbaşı tebrik mektubu, 8 ay sonra adresine ula...

Kei Ofisi, İskele’nin alt yapısını güçlendirerek, kalkınmasını destekliyor Kei Ofisi, İskele’nin alt yapısını güçle...

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği (KEİ) Ofisi, KKTC’nin gelişime açık sahil kenti İskele’nin, alt yapısı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Glapsides sahilinde nöbet geçiren genci cankurtaran kurtardı Glapsides sahilinde nöbet...

Dün akşam saatlerinde Mağusa Glapsides sahilinde yüzmekte ol...

Tatar, bugün İstanbul’dan Antalya’ya gidiyor Tatar, bugün İstanbulR...

stanbul’da bulunan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yangın bölgele...

8 ay sonra gelen yılbaşı kutlama mektubu şaşırttı 8 ay sonra gelen yılbaşı ...

Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından NovaBank Genel Müdürü...

Güney Kıbrıs’tan Yunanistan’a yardım eli Güney Kıbrıs’tan Yu...

Güney Kıbrıs Yunanistan’da dün başlayan orman yangınıyla müc...

Kei Ofisi, İskele’nin alt yapısını güçlendirerek, kalkınmasını destekliyor Kei Ofisi, İskele’nin alt...

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbir...

Evinde rahatsızlandı hastanede hayatını kaybetti Evinde rahatsızlandı hast...

Güzelyurt’ta sakin 84 yaşındaki Hannan Tayyar isimli adam ha...

KKTC Yurttaşlığına 10 Kişi Daha Alındı KKTC Yurttaşlığına 10 Kiş...

Bakanlar Kurulu, 10 kişinin KKTC vatandaşlığına alınması yön...

İncirli: “Sağlık Bakanlığı uluslararası geçerliliği olan aşı sertifikası veremiyor” İncirli: “Sağlık Ba...

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Dr. Sıla Usar İ...

Güney’de insanlar şahsi kredilere yöneldi Güney’de insanlar şahsi k...

Güney Kıbrıs Merkez Bankası (KMB) tarafından açıklanan veril...

Koronavirüs hastası hamile kadın yoğun bakıma kaldırıldı Koronavirüs hastası hamil...

Acil Durum Hastanesi’nde tedavi gören, Koronavirüs hastası 6...

Eğitim HABERLERİ