Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Halkı onu unutmadı unutmayacak

04 Nisan 2019 - 10:52 'de eklendi ve A+A-

Halkı onu unutmadı unutmayacak

NACAK GAZETESİ- KKTC’nin ilk başbakanı olan merhum devlet adamı Mustafa Çağatay, 30’uncu ölüm yıldönümünde kabri başında anıldı.
Anma töreninde yapılan konuşmalarda Çağatay’ın KKTC’nin siyasi tarihinde bıraktığı ize, adalete ve Kıbrıs Türk halkına bağlılığına işaret edilirken, merhum başbakanın sabırlı ve hoşgörülü kişilik yapısına dikkat çekildi.
Karaoğlanoğlu Mezarlığı’nda dün sabah düzenlenen anma törenine, Çağatay ailesinin yanı sıra devlet ve hükümet yetkilileri de katıldı.
Törende, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Tufan Erhürman, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan, Ana Muhalefet Partisi UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, yeni ve eski dönem milletvekilleri, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Girne Kaymakamı Sinan Güneş, Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu ve bürokratlar da yer aldı.
Protokol sırasına göre çelenkler anıta sunuldu, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu ve konuşmalara geçildi. Törende, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Çağatay ailesi adına eski bakanlardan Erdinç Gürçağ konuşma yaptı.
AKINCI
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, hayatın olduğu yerde ölümün de olacağını, bunun kaçınılmaz olduğunu söyleyerek, “Bazı ölümler aradan yıllar da geçse unutulmaz. Acısı kolay kolay dinmez. Sayın Çağatay’ın kaybedilişi de böyle…” dedi.
Mustafa Çağatay’ın “trafik terörü” nedeniyle erken yaşta hayatını kaybetmesinin toplumun yüreğinde acı olduğunu kaydeden Akıncı, “Üzerinden 30 yıl geçti ama ben hala bu olayı duyduğum anı anımsarım… Sayın Çağatay’ın gidişine ve gidiş şeklinde çok üzüldük. Bunu bir türlü hazmedemedik” şeklinde konuştu.
“LİMASOL’UN ÇOCUKLARIYIZ”
Akıncı, “Mustafa Çağatay yaşça bizden büyüktü, ağabeyimiz konumundaydı ama biz Limasol’un çocuklarıyız. Aynı mahallenin insanlarıyız. Bunun da getirdiği ayrı bir sevgi ve saygı var” dedi.
Çağatay’ın eşi Tuncay Çağatay’ın öğrencisi olduğunu da söyleyen Akıncı, her zaman bununla gurur duyduğunu söyledi.
Mustafa Çağatay’ın Ulusal Birlik Partisi’nde, kendisinin de Toplumcu Kurtuluş Partisi’nde olduğunu söyleyen Akıncı, farklı siyasal yapılanmalarda olan bazı insanlarla birçok ortak değer yargısına sahip olunabileceğini kaydetti; Çağatay ile diyalog ve ilişkisinde de bunu yüreğinde hissettiğini dile getirdi.
“BU KADAR SABIR OLUR MU”
Cumhurbaşkanı Akıncı, “ ‘Çağatay’ denince akla eleştirecek yan bulamamak gelir… Kendisine yaptığımız en büyük eleştiri ‘Bu kadar sabır olur mu Sayın Çağatay’ şeklindeydi. Sabır, hoşgörü, empati, halk sevgisi, sosyal adalet duygusunun güçlü olması onun en bariz nitelikleriydi” şeklinde konuştu.
“TRAFİK CANAVARI”
Akıncı, trafik kazalarına da değindiği konuşmasında, Çağatay’ın ölümünden ders çıkarılması gerektiğini ifade etti, “Trafik canavarı hala yollarda kol geziyor. Bu konuda yapacak çok şeyimiz var. Eğitiminden, yollarımızın alt yapısına kadar, denetimlere kadar yapacak çok şeyimiz var” dedi.
GÜRÇAĞ
Çağatay ailesi adına konuşma yapan Erdinç Gürçağ, Mustafa Çağatay’ın KKTC siyasi tarihinde iz bırakan, yüreği insan sevgisiyle dolu nezaket sahibi bir insan olduğunu kaydetti.
Gürçağ, Çağatay’ın sadece milletvekili, bakan, Başbakan olarak değil, bir hukuk insanı olarak hizmet verdiğini, halkla iç içe olduğunu söyledi.
Çağatay’ın kabinesinde bakan olarak görev aldığını da anımsatan Gürçağ, “Sayın Çağatay’ın her zaman yakınında oldum, çalışmalarına tanıklık ettim” dedi.
Aradan bunca yıl geçmiş olmasına rağmen Merhum başbakanın kabinedeki çalışma arkadaşlarına yaptığı konuşmanın hala kulaklarında olduğunu söyleyen Erdinç Gürçağ, Mustafa Çağatay’ın, halka hizmette zaman mevhumu olmayacağını vurguladığını dile getirdi.
Gürçağ, hakkın, hukukun ve adaletin Mustafa Çağatay’ın olmazsa olmazı olduğunu, bunu kabinedeki arkadaşlarına da söylediğini belirtti.
Erdinç Gürçağ, tüm görevleri sorumluluk bilinciyle üstelenen Çağatay’ın siyasi yaşamının üniversitelerde tez konusu olduğunu, İstanbul Üniversitesi’nde bu konuda bir çalışma yapılacağını, bundan da gurur duyduğunu söyledi.
“HALKI ONU UNUTMADI”
Erdinç Gürçağ, milletvekili Erek Çağatay’ın babasının yolunda ve inançları doğrultusunda Cumhuriyet Meclisi’nde görev yapmasının da gurur verici olduğunu dile getirdi.
Gürçağ, merhum başbakanın her zaman gönüllerde olduğunu, devlet katındaki icraatlarda da örnek alındığını söyleyerek, “Yaşamı boyunca değer verdiği halkı onu unutmadı. Unutmayacak. Unutturmayacak” dedi.
LİMASOL’DAN BİR ANI
Mustafa Çağatay ile ilgili bir anı da anlatan Gürçağ, 1974 Barış Harekatı devam ederken, Rumların silahsız Türk erkeklerini Limasol’a kapalı bir alana götürdüğünü, bu kişilerin arasında Mustafa Çağatay’ın da olduğunu söyledi.
Gürçağ, Türkiye’nin tepkisi, Birleşmiş Milletlerin de devreye girmesiyle bu kişilerin ekipler halinde serbest bırakıldığını, fırsat verilse de Çağatay’ın en son ekiple dışarıya çıktığını belirtti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hatalar zinciri Hatalar zinciri

Rumların 1960 Antlaşmaları’ndan kurtularak Kıbrıs’a sahip çıkma eylemleri doludizgin devam etmektedir. Toplu mezarlar ve soykırım teşeb...

Rumların Gazı  Ticari Amaca Uygun Değil Rumların Gazı Ticari Amaca Uygun Değil...

GKRY Afrodit rezervuarın kaynaklar raporunda tahmin edilen rezerv miktarı veya ticari olup olmadıkları üzerinde önemli bir etkiye neden...

FEDERASYON SALATASI  Fuat VEZİROĞLU FEDERASYON SALATASI Fuat VEZİROĞLU

Zorlu Töre demiş ki: – Rum bize el uzattı da biz mi göremiyoruz? *** İlâhi Zorlu… Zorlu adamsın… Ama bir eksiğin-aksağın olsa ger...

Rum-Yunan ikilisi nereye koşuyor? Rum-Yunan ikilisi nereye koşuyor?

Berlin’de 25 Kasım’da emperyalist güçlerin denetiminde gerçekleşen üçlü görüşmenin sonuçları ortada. Çözüm için “ille de federasyon” de...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Buzullar Erise Bile Kıbrıs Konusu Çözülmez Buzullar Erise Bile Kıbrı...

Bundan birkaç ay önce National Geographic’in uzmanları dünya...

Hatalar zinciri Hatalar zinciri

Rumların 1960 Antlaşmaları’ndan kurtularak Kıbrıs’a sahip çı...

Rumların Gazı  Ticari Amaca Uygun Değil Rumların Gazı Ticari Ama...

GKRY Afrodit rezervuarın kaynaklar raporunda tahmin edilen r...

FEDERASYON SALATASI  Fuat VEZİROĞLU FEDERASYON SALATASI Fuat...

Zorlu Töre demiş ki: – Rum bize el uzattı da biz mi gö...

Rum-Yunan ikilisi nereye koşuyor? Rum-Yunan ikilisi nereye ...

Berlin’de 25 Kasım’da emperyalist güçlerin denetiminde gerçe...

Üstel;  Doğal güzellikleri korumak önceliğimiz Üstel; Doğal güzellikler...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, “Kuzey Kı...

Akar;  Kimse Kıbrıs’ta bizden taviz beklemesin Akar; Kimse Kıbrıs’ta bi...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NA...

“Akıncı’nın fikirleri Türkiye’de rahatsızlık yaratıyor” “Akıncı’nın fikirleri Tür...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan YDP Genel Başkanı Erhan Ar...

Özersay;  Kıbrıs’ta federasyon için gerekli şartlar yok Özersay; Kıbrıs’ta feder...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudr...

SAHTE PIRLANTA NASIL ANLAŞILIR SAHTE PIRLANTA NASIL ANLA...

NACAK GAZETESİ -Sahte pırlanta aslında pırlanta olmayan bir ...

Eğitim HABERLERİ