DOLAR 18,6340 -0.02%
EURO 19,6282 -0.02%
ALTIN 1.075,56-0,44
BITCOIN 3166530,02%
Lefkoşa
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

‘Halkın Sesi Gazetesi’nin 80’inci yılı: Dr. Fazıl Küçük Uluslararası Eğitim ve Sosyal Bilimler Kongresi’ düzenlendi
  • Kıbrıs Volkan
  • Güncel
  • ‘Halkın Sesi Gazetesi’nin 80’inci yılı: Dr. Fazıl Küçük Uluslararası Eğitim ve Sosyal Bilimler Kongresi’ düzenlendi

‘Halkın Sesi Gazetesi’nin 80’inci yılı: Dr. Fazıl Küçük Uluslararası Eğitim ve Sosyal Bilimler Kongresi’ düzenlendi

ABONE OL
11 Kasım 2022 13:30
‘Halkın Sesi Gazetesi’nin 80’inci yılı: Dr. Fazıl Küçük Uluslararası Eğitim ve Sosyal Bilimler Kongresi’ düzenlendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Halkın Sesi Gazetesi’nin 80’inci yılı: Dr. Fazıl Küçük Uluslararası Eğitim ve Sosyal Bilimler Kongresi’ düzenlendi.

Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü, Demokrat Parti Girne Milletvekili ve Parti Genel Sekreteri Serhat Akpınar himayelerinde Girne Amerikan Üniversitesi’nde düzenlenen kongre, saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı.

Ardından Halkın Sesi Gazetesi’nin 80’inci yılı belgeselinin gösterimi yapıldı.

GAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Doçent Doktor Neriman Saygılı, üniversitenin böylesi çalışmalara büyük destek verdiğini ve BRTK’nın da çalışmalara önemli katkılar sağladığını ifade ederek, Halkın Sesi Gazetesi’nin kurulduğu günden bu yana Kıbrıs sorununun anlatılmasında büyük görev üstlendiğini anlattı.

Dr. Fazıl Küçük’ün gazeteyi anlattığı açıklamasından alıntılar yapan Saygılı, gazetenin yayınları sayesinde Kıbrıs Türkü’nün moral ve motivasyonunun hep ayakta durduğunu belirtti ve gazetenin uzun yıllarca yayınlanması diledi.

Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü, Demokrat Parti Girne Milletvekili ve Parti Genel Sekreteri Serhat Akpınarda, Dr. Küçük’ü anlatmak için söylenecek çok şey olduğunu vurgulayarak, onun tüm hayatını Kıbrıs Türkü ve onun mücadelesine adadığını kaydetti.
Dr Küçük’ün Kıbrıs Türk halkının kendini bir azınlık olarak görmemesi, eşit, kültürlü bir toplum olması için mücadele ettiğini ifade eden Akpınar, onun 3’üncü çocuğu tabir ettiği Halkın Sesi Gazete’nin 80 yaşına girdiğini söyledi.

Dr. Küçük’ün kuruluşunda büyük rol oynadığı ve 39’uncu yaşına girecek olan KKTC’de Kıbrıs Türk halkının birlik ve beraberliğini daha da pekiştirmesi gereken bir dönemden geçildiğini vurgulayan Akpınar, Dr. Küçük’ün gazetedeki ilk makalesinde de bunun önemini vurguladığını anımsattı

Dr. Fazıl Küçük Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Küçük de,gazetenin Kıbrıs Türk halkının haber alma özgürlüğü için İngiliz yönetimi tarafından verilen izin sayesinde kurulduğunu ifade ederek, bu sayede Kıbrıs Türk halkının haklarının savunulmaya başlandığını anlattı.

Mehmet Küçük, Halkın Sesi Gazetesi’nin hem sömürge idaresi, hem de EOKA’ya karşı birlik ve bütünlük mücadelesi verdiğini vurgulayarak, 1960’ta kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin de çökmesi ile üzerine düşen görevin daha da arttığını hatırlattı.

Gazetenin bugüne kadar devam eden faaliyetlerini anlatan Mehmet Küçük, Kıbrıs Türkü’nün özgürlüğe kavuşmasının Dr. Fazıl Küçük’ün yegane amacı olduğunu da belirtti.

Küçük, Kıbrıs Türkü’nün milli davasının sona ermediğini kaydederek, gazetenin bu uğurda yayınlarını sürdüreceğini söyledi ve kongrenin yapılmasında katkısı olan herkese teşekkür etti.

GAÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Umay Türkeş Günay da, Dr. Fazıl Küçük’ün1940’lı yıllarda büyük zorlukları aşarak gazeteyi hazırladığını ve Kıbrıs Türklerine haber alma fırsatı sunduğunu anlatarak, o dönemde bu icraatın öncü ve çağdaş bir girişim olduğunu söyledi.

Günay, bağımsızlık mücadelesinin önemli bir organı olan gazetenin o dönemde Rum saldırılarına karşı milli mücadelenin başarılmasında birinci derecede etkili olduğunu ve büyük rol oynadığını da sözlerine ekledi.

Azerbaycan, Özbekistan ve diğer konuk ülkeler adına konuşan Profesör Doktor Toğrul İsmayil de, KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’nın bir parçası olarak kabul edilerek, gözlemci üye olmasının kendilerini çok mutlu ettiğini söyleyerek, varoluş mücadelesinin önemi çok iyi bildiğini söyledi.

Bazı Türk devletlerinin hala mücadelesine devam ettiğini kaydeden İsmail, tüm Türk milletlerinin bir gün özgürlüğe kavuşacağını ve Dr. Fazıl Küçük’ün başlattığı özgürlük mücadelesinin onlara da ışık olacağını ifade etti.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Profesör Doktor Özgür Kasım Aydemir de, Halkın Sesi Gazetesi’nin misyon ve mesajının iyi okunması gerektiğini, kurulduğu dönemde önemli işlere imza atmak için yola çıktığını anlattı.
Kuzey Makedonya Milletvekili Enes İbrahim de, liderlerin vermek istedikleri mesajlar anlaşılırsa geleceğe daha emin adımlar atılabileceğini söyleyerek, farklı coğrafyalarda yaşansa da gönüllerin bir olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından plaket takdimi gerçekleştirilirken, 6 ülkeden katılımcıların yer aldığı kongreye geçildi.
Kongre,GAÜ Ana sponsorluğunda, GAÜ İletişim Fakültesi ve Eğitim Fakültesi’nin iş birliği ve Dr. Fazıl Küçük Derneği, Türk Birliği Dayanışma Derneği, Eko Avrasya Vakfı, Azerbaycan- Kıbrıs Dostluk Cemiyeti ve BRTK’nın desteğiyle düzenlendi.BRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.