Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Hasipoğlu; Rum zihniyeti değişmedi

09 Ekim 2019 - 22:14 'de eklendi ve A+A-

Hasipoğlu;  Rum zihniyeti değişmedi

NACAK GAZETESİ- Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gazimağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Rum tarafının, Avrupa Parlamentosu’nun uygulamaya konulmayan Doğrudan Ticaret Tüzüğünü ele almasını engellemeye çalışmasının, Kıbrıs Türkleri ile anlaşma isteyen bir mantığın ürünü olamayacağını vurguladı.

Hasipoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, “Rum tarafının bütünüyle Kıbrıs Türkü’ne karşı hiç de dostça olmayan bir tutumun içinde olduğunun gün geçmiyor ki yeni göstergeleri ortaya çıkmasın” dedi.

Hasipoğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, bir yandan “Türk tarafı ile iyi niyetle, üçlü, beşli görüşmelere hazırız” derken diğer yandan AB’nin Kıbrıs Türk halkına 2004 referandumu öncesinde ‘evet’ demesi için verdiği sözlerden biri olan Doğrudan Ticaret Tüzüğünün AB gündeminden kaldırılması için harekete geçtiğini belirtti.

DİSİ’nin, Avrupa Parlamentosu siyasi grup başkanlarının, yeni yasama yılının açılışı vesilesiyle komitelerin kapanmamış konularının ele alınacağı 10 Ekim’deki toplantısında Doğrudan Ticaret Tüzüğünün  de ele alınmasını önlemek için harekete geçtiğini kaydeden Hasipoğlu şöyle devam etti:

“Bunun karşısında bizler de Meclis’ten bir heyet olarak AB’nin Doğrudan Ticaret Tüzüğünün gündemden çıkarılmamasını ve en ivedi bir şekilde yürürlüğe girmesini  talep etmek için Brüksel’e gidiyoruz. Kolay olmayacağını biliyoruz, zira AB Parlamentosu içerisinde bizim sandalyelerimizi de gasp eden sadece  Rum vekiller var.

Brüksel ziyaretinde, Avrupa Parlamentosu’ndaki parti grupları ile bir dizi temasta bulunup kritik oyalamada desteklerini isteyeceğiz.

Ayrıca, Kıbrıs konusundaki diğer gelişmeler, özellikle kapalı Maraş konusunda önyargılı bir tutum  içerisinde olan yeni AP vekilleri  ile Brüksel’de bazı temaslar yapacağız.

Ben şahsen, Rum tarafındaki siyasi partilere de AP’deki üyesi bulundukları gruplara baskı yapma çağrısı yapan DİSİ’nin “Hepimizin ortak tezi, işgal bölgeleriyle Doğrudan Ticaret Tüzüğünün hiçbir şekilde açılmaması, dosyanın gündemden geri çekilmesi gerektiği olmalıdır” şeklindeki açıklamasını öğrendikten sonra, bu zihniyette olan bir topluma karşı, bırakın kapsamlı çözümü, güven yaratıcı  önlemler bağlamında da ciddi sıkıntılar yaşayacağımızı düşünüyorum.”

Oğuzhan Hasipoğlu,  Kıbrıs Türk tarafı iyi niyetle müzakere masasında “ada etrafındaki zenginliği paylaşalım, komite kuralım” derken Rum tarafının  egemen devlet  olduklarını iddia ederek, Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’yi AB’ye şikayet etme yolunu seçtiğini vurguladı.

Kıbrıs Türk tarafı,  yıllardır müzakere masasında “mülkiyet sorununa çözüm bulalım”  diye öneriler koyarken,  Rum tarafının  bir yandan  görüşür gibi yapıp, Louizidu, Aresti, Orams ve benzeri davalar açarak, masa dışında mülkiyet sorununa çözüm aramaya çalıştığına dikkati çeken Hasipoğlu şunları kaydetti:

“Annan Planı dahil, tüm planlara ‘hayır’ diyen, onaylamış olsalardı Maraş’ı yönetimlerine alacakları bir süreç geçiren Rum tarafı, şimdi biz 45 yıldan sonra kapalı Maraş’ı açacağız, dediğimiz zaman, etekleri tutuşup panik havasında bizi AB’ye şikayet etmelerinin de hiçbir tutarlı tarafı olamaz.

Bu noktada AB’nin yıllardır Kıbrıs Türk halkına vermiş olduğu sözlerden biri olan Doğrudan Ticaret Tüzüğünü uygulamaya koymamasının da makul bir izahı yoktur. Eğer AB gündeminden tamamen çıkarılma yönünde bir karar üretilirse, 2004 yılında referandumda “evet” diyen Kıbrıs Türk halkı, AB’nin bu yanlı tutumundan dolayı, AB’den daha da uzaklaşmış olacaktır.”

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Özersay; Şartlar federal bir ortaklık için uygun değil Özersay; Şartlar federal bir ortaklık i...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Birleşik Krallık Parlamentosu KKTC Dostluk Grubunun ev sahipli...

Aday olmayacağını açıklayan Serdar Denktaş;  Egemenlikten ve eşitlikten taviz verilemez Aday olmayacağını açıklayan Serdar Denkt...

NACAK GAZETESİ- Demokrat Parti Milletvekili Serdar Denktaş, Nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmayacağını açıklad...

UBP Cumhurbaşkanı adayı Tatar;  Federal çözüm çöktü UBP Cumhurbaşkanı adayı Tatar; Federal...

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, federal çözüm olayının çöktüğünü, artık iki devletli çözüm başta olmak...

Tabipler Birliği Tamiflu ilacı konusunda uyardı Tabipler Birliği Tamiflu ilacı konusunda...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB), virüslere etki eden ilaçların ülkede gereksiz kullanıldığını kaydederek, “Bu şeki...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Özersay; Şartlar federal bir ortaklık için uygun değil Özersay; Şartlar federal...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudr...

Aday olmayacağını açıklayan Serdar Denktaş;  Egemenlikten ve eşitlikten taviz verilemez Aday olmayacağını açıklay...

NACAK GAZETESİ- Demokrat Parti Milletvekili Serdar Denktaş, ...

UBP Cumhurbaşkanı adayı Tatar;  Federal çözüm çöktü UBP Cumhurbaşkanı adayı T...

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı, Başbakan Ersin Ta...

Tabipler Birliği Tamiflu ilacı konusunda uyardı Tabipler Birliği Tamiflu ...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB), virüsl...

Atakan açıkladı;  Ercan için ek süre verilmeyecek Atakan açıkladı; Ercan ...

NACAK GAZETESİ- Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan...

Taçoy; AKSA’ya hiçbir muafiyet yapılmadı Taçoy; AKSA’ya hiçbir m...

NACAK GAZETESİ- Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Meclis...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  GAZ SAVAŞLARI (I) Av. Fuat VEZİROĞLU; GAZ...

Akdeniz’in doğu ucundan Libya sahillerine kadar uzanan bir g...

Rauf R. DENKTAŞ; Milli Vizyon Meselesi Rauf R. DENKTAŞ; Milli V...

1994’te Kıbrıs’ta milli vizyonumuzun var olduğunu kanıtlamak...

Pilli, Korona Virüsü’yle ilgili açıklamada bulundu;  Gerekli önlemler alındı Pilli, Korona Virüsü’yle ...

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Korona Virüsü’ne karşı gerekli tedb...

CTP’liler ile TDP’liler Rumlarla birlikte… Türk askerini istemiyorlarmış! CTP’liler ile TDP’liler ...

NACAK GAZETESİ- CTP’liler ile TDP’lilerin Rumlarla birlikte ...

Eğitim HABERLERİ