DOLAR 32,2985 0.16%
EURO 34,9413 0.21%
ALTIN 2.424,330,13
BITCOIN 2180271-1,05%
Lefkoşa
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Hesap Sorma” bahane…  “Çözüm Hükümeti” şahane

“Hesap Sorma” bahane… “Çözüm Hükümeti” şahane

ABONE OL
19 Ocak 2018 00:35
“Hesap Sorma” bahane…  “Çözüm Hükümeti” şahane
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Partiler arasında hükümet oluşturabilmek için resmi olmayan görüşmeler sürerken, HP Genel Sekreteri’nin dışında CTP, TDP, DP ve YDP Genel Sekreterleri açıklama yaptı

 

CTP Genel Sekreteri Sorakın, partiler arası resmi olmayan görüşmelerin başkanlar düzeyinde sürdüğünü belirtirken,  “Henüz resmi ve detaylı bir şey söylemek mümkün değil. Pazartesine kadar kesin sonuç alınabileceğini düşünüyorum. 4’lü koalisyonla ilgili görüşmeler olumlu geçiyor” dedi

 

TDP Genel Sekreteri İdris de yaptığı açıklamada , 4’lü koalisyon için sürdürülen gayri resmi görüşmelerin olumlu geçtiğini” söylerken, “ ‘Her şey tamam’ demek için henüz erken” dedi

 

DP Genel Sekreteri Özcafer  ise  hükümet modeli konusunda açıklama yapmazken, şöyle dedi; “DP muhalefette kalma kararı almıştı ama 3 parti UBP’ye kapılarını kapatınca DP kilit noktaya geldi. Ortaya karışık bir denklem çıktı. DP kararını vermek durumundadır ama bu parti ülkeye hükümet kurma konusunda sorun yaşatmaz”

 

YDP Genel Sekreteri Zaroğlu da , her partiye eşit mesafede olduklarını söyleyerek, “İmzaladığımız 12 maddelik toplum sözleşmesini uygulayabileceğimiz her hükümette varız. Aksi halde hiçbir hükümette yer almayız” dedi

 

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Demokrat Parti (DP) hükümetinin istifası bugün  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya sunuluyor.
Başbakanlıktan verilen bilgiye göre, istifa bugün saat 10.30’da Başbakan Hüseyin Özgürgün tarafından Akıncı’ya sunulacak.
Milletvekilleri, 7 Ocaktaki erken genel seçimle yeniden oluşan Meclis’in 22 Ocak Pazartesi günkü ilk toplantısında yemin edecek.

YENİ DÖNEME HAZIRLIK

Öte yandan, Meclis’te yeni dönem için hazırlıklar sürüyor. Grup odaları ve Genel Kurul’daki oturma düzeni yeni aritmetiğe göre düzenlendi. UBP ve CTP yanında, 9 milletvekili ile ilk kez Meclis’e giren HP için de grup odası hazırlandı.

HÜKÜMET MODELİ
7 Ocak Erken Genel Seçimi’nin üzerinden 11 gün geçti. Bugün ülke gündeminin en önemli maddesini nasıl bir hükümet kurulacağı oluşturuyor.
Hiçbir partinin tek başına iktidara gelecek oranda oy alamamasıyla gözler koalisyon olasılıklarına çevrildi.
Gündemde, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Halkın Partisi (HP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) ile Demokrat Partiden (DP) oluşan 4’lü koalisyonla, Ulusal Birlik Partisi (UBP), Yeniden Doğuş Partisi (YDP) ve DP’den oluşacak 3’lü koalisyon var.
Siyasi partilerin değerlendirmeleri sürerken, hükümet istifasını bugün  saat 10.30’da Cumhurbaşkanı Akıncı’ya sunulacağı açıklandı. İstifa Başbakan Hüseyin Özgürgün tarafından sunulacak.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın istifanın ardından yeni hükümet kuruluncaya kadar şimdiki hükümetin görevde kalmasına ilişkin yetkilendirme yapması bekleniyor. Daha sonra partilerle resmi istişareler başlayacak.
Anayasa’nın öngördüğü çerçevede hükümeti kurma görevi, gerekli çoğunluğu sağlayıp hükümeti kurabilecek grup başkanına ya da milletvekiline verilecek.
TAK muhabirinin ulaşabildiği parti genel sekreterleri de resmi olmayan koalisyon görüşmeleri konusunda değerlendirme yaptı
SORAKIN
CTP Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın, partiler arası resmi olmayan görüşmelerin başkanlar düzeyinde sürdüğünü kaydederek, “Henüz resmi ve detaylı bir şey söylemek mümkün değil. Pazartesine kadar kesin sonuç alınabileceğini düşünüyorum” dedi.
Sorakın, 4’lü koalisyonla ilgili görüşmelerin olumlu geçtiğini de ekledi.
ÖZCAFER
DP Genel Sekreteri Afet Özcafer, partiler arasında süren görüşmelerin birkaç güne kadar sonuçlanacağını söyledi.
DP Parti Meclisi’nin görüşmeleri sürdürmek üzere Genel Başkan Serdar Denktaş’a tam yetki verdiğini anımsatan, bu toplantıda görüş ve önerilerin dile getirildiğini ve Genel Başkanın bu doğrultuda hareket ettiğini kaydeden Özcafer, “DP muhalefette kalma kararı almıştı ama 3 parti UBP’ye kapılarını kapatınca DP kilit noktaya geldi. Ortaya karışık bir denklem çıktı. DP kararını vermek durumundadır ama bu parti ülkeye hükümet kurma konusunda sorun yaşatmaz. Tüm siyasi partilerin ülkenin önünü açmak için uzlaşı sorumluluğu taşıması gerektiğini düşünüyorum” dedi.
Hükümetin bir an önce kurulması, ardından da bütçenin onaylanması gerektiğini, halkın beklentisinin bu yönde olduğunu kaydeden Afet Özcafer, “Eğitim, sağlık, belediyeler, kurum ve kuruluşlar… Her taraf kilitlenmiş durumda, her yerden sesler yükseliyor. Maliyede ödemeler gündemde…ihaleler yapılamıyor” dedi.
DP’nin, bütçe geçirilmeden seçime gidilmesinin sorun yaratacağını defalarla söylediğini ifade eden Özcafer, “Ülkede belli başlı sorunlar varken böyle bir ara verilmesi bizleri birkaç adım daha geriye götürdü” değerlendirmesinde bulundu.
İDRİS
TDP Genel Sekreteri Asım İdris, 4’lü koalisyon için sürdürülen gayri resmi görüşmelerin olumlu geçtiğini belirterek, “ ‘Her şey tamam’ demek için henüz erken” dedi.
İdris, süreç böyle devam ederse görüşmelere yakında resmi düzeyde başlanabileceğini, kamuoyuna daha rahat bilgi verilebileceğini dile getirdi.
ZAROĞLU
YDP Genel Sekreteri Bertan Zaroğlu ise, konuyla ilgili açıklamasında, “24 sayısını bulan gelsin, YDP olarak halkın bize verdiği vazifeyi yerine getirip hükümeti kurarız” dedi.
Zaroğlu, her partiye eşit mesafede olduklarını da söyleyerek, “İmzaladığımız 12 maddelik toplum sözleşmesini uygulayabileceğimiz her hükümette varız. Aksi halde hiçbir hükümette yer almayız” şeklinde konuştu.
Milletvekilliği Erken Genel Seçimi’nin resmi ve kesin sonuçlarının 12 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla milletvekilleri mazbatalarını 15 Ocak’ta almıştı.
7 Ocak Milletvekilliği Erken Genel Seçimi’nde UBP 21, CTP 12, HP 9, TDP 3, DP 3 ve YDP de 2 milletvekili çıkardı.
 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.