Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

HP Genel Başkanı Senin; Her krizden bir fırsat yaratılmalı

21 Mayıs 2020 - 7:39 'de eklendi ve A+A-

HP Genel Başkanı Senin;   Her krizden bir fırsat yaratılmalı

NACAK GAZETESİ- Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Yenal Senin, halkın desteğiyle hükümetin elde ettiği başarı sayesinde pandemi sürecinin beklenenden kısa zamanda kontrol altına alındığını ve uçuşlar dışında neredeyse tüm sektörlerde açılmanın tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.
HP’den verilen bilgiye göre Senin, katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada, bu dönemde siyaset yapmama kararı alarak hareket ettiklerini hatırlatarak, ilgili sektör temsilcileriyle buluşarak karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını anlattı. Her krizden bir fırsat yaratılması gerektiğini ifade eden Senin şöyle devam etti:
“Bugüne kadar seçim vaadi olarak öne sürülen reformların, adil vergi sisteminin, emekçi haklarının korunduğu yasaların ne kadar elzem olduğunu gördük. Bir sonraki seçimi düşünmeden hareket etmek gerekiyor. Muhalefetin de iktidarın da aynı şeyi söylediği bu dönemde, kamu menfaatine olan bu adımları atmak lazım. 2020-2021 çok önemlidir, eleştiri ve baskıya rağmen kararlı durup toplumsal dönüşümü sağlayabilmek, yüzde yüz olmasa da büyük oranda kendini döndürebilecek çarkları kurabilmek görevimiz.”
“REFORM”
Covid-19 salgınının getirdiği ekonomik sıkıntıyı gidermeye yönelik alınan tedbirlerin içeriğinin sorulması üzerine Yenal Senin, salgının ilk gününden itibaren gerekli görülen sağlık tedbirlerinin alındığını, altyapı çalışmalarının yapıldığını ve hükümetin ekonomik paket açıkladığını hatırlattı. “Sırada reform niteliğindeki tedbirler var” diyen Senin, “Hükümet birinci ekonomik paketle birlikte bazı açılımlar yaptı. İhtiyat Sandığı, Sosyal Sigortalar ödemelerinin ertelenmesi, 3 ay kira ödenmemesi gibi bazı tedbirler alındı. Bunlar o günün koşullarında piyasayı rahatlatıcı önlemlerdi. Esas bundan sonrası önemlidir” şeklinde konuştu.
“İSRAFA SON VERİLMELİ”
Halkın Partisi olarak Sağlık, Eğitim, Tarım ve Turizm komitelerinin mevcut sorunları saptayan ve çözüm önerileri sunan çalışmalar yaptığını ve bunları paylaştıklarını belirten Senin, şöyle devam etti:
“Birinci ekonomi paketine desteğimizi ve gördüğümüz eksikleri de içeren çalışmayı paylaştık. Haziran ayı başı uzun vadeli reform süreciyle ilgili çalışma yapmamız gerekiyor. Parti içinde işverenden işçisine geniş bir kitle ele alınacak.
Bana göre ilk alınacak tedbir israfa son vermek olmalıdır. İkincisi de vergi bilincinin oluşmasını sağlamaktır. Vergi bilinci de verdiğin verginin karşılığını alırsan oluşur.”
“SÖZÜMÜZÜN ARKASINDAYIZ”
HP Genel Başkanı Senin, bir soru üzerine, parti olarak ilk günkü felsefeyle yola devam ettiklerini belirterek şunları ifade etti:
“Halkın Partisi, ‘Kral çıplak’ demeyi bırakırsa, bu partinin misyonunu tamamladığı anlamına gelir. Partinin kuruluş felsefesi bunu gerektirir. Hükümette bulunduğumuz 2 yıllık bu süreçte, yaşanmadık afet ve kriz kalmadı; cephanelik patlaması, füze düşmesi, ekonomik kriz, döviz artışı, virüs salgını, sel felaketi, orman yangını… Bu yapıda bile partimiz ne bir peşkeşe ne geri dönüşümsüz krediye ne başka bir usulsüzlüğe bulaştı. Biz hep klasik siyaset edebiyatından uzak durduk. Biz vaat ettiğimiz her reformun arkasındayız.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözler 11 Haziran’a çevrildi Gözler 11 Haziran’a çevrildi

Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, pandeminin yargıya etkileri, mahkemelerin günün koşullarına göre şekillenen yeni işleyiş şekl...

Mavroyannis;   Müzakereler KKTC’deki seçimden sonra Mavroyannis; Müzakereler KKTC’deki seç...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs’ta görev yapan BM Barış Gücü’nün (UNFICYP) görev süresinin uzatılma zamanının yaklaşmasının Güney Kıbrıs’ta “esk...

Başbakan Tatar;  Var olan siyasi irade devam edecek Başbakan Tatar; Var olan siyasi irade d...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sonrası ülkede yaşanan normalleşmeyle ekonomik çarkların yeniden ...

“Adını AİHM tarihine yazdırdı” “Adını AİHM tarihine yazdırdı”

NACAK GAZETESİ- Başhakim Zeka bey, Kıbrıs Türk Halkının modernleşme süreci ile hukuk yaşamına ciddi katkı sağlarken, 1961 yılından başl...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
29 Mayıs NACAK Gazetesi 29 Mayıs NACAK Gazetesi

29 Mayıs NACAK Gazetesi Okumak için tıklayın...

Gözler 11 Haziran’a çevrildi Gözler 11 Haziran’a çevri...

Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, pandeminin yargıya...

72 kilo uyuşturucu ele geçirildi 72 kilo uyuşturucu ele ge...

NACAK GAZETESİ- Rum Narkotik Şube Polislerinin, Limasol’da 7...

Rus Büyükelçi  Osatchy;   Rum tarafını destekliyoruz Rus Büyükelçi Osatchy; ...

NACAK GAZETESİ- Rusya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Stanislav...

Mavroyannis;   Müzakereler KKTC’deki seçimden sonra Mavroyannis; Müzakerele...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs’ta görev yapan BM Barış Gücü’nün (UNF...

Başbakan Tatar;  Var olan siyasi irade devam edecek Başbakan Tatar; Var olan...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, yeni tip koronavirüs (...

“Adını AİHM tarihine yazdırdı” “Adını AİHM tarihine yazd...

NACAK GAZETESİ- Başhakim Zeka bey, Kıbrıs Türk Halkının mode...

Patates üreticisi iflasın eşiğinde Patates üreticisi iflasın...

Patates Üreticileri Birliği, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanl...

Kocaismail  yardım çağrısında bulundu Kocaismail yardım çağrıs...

Kanser Hastalarına Yardım Derneği (KHYD) 26 Mayıs’ta 26 yaşı...

Pilli;  Hastalar gerekli hizmeti almalı Pilli; Hastalar gerekli ...

Sağlık Bakanlığı, Kamu Sağlık Çalışanları Nakil Tüzüğü’nün g...

Eğitim HABERLERİ