Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Hristodulidis; Türkiye’ye karşı mücadelemiz devam edecek

14 Ocak 2020 - 10:25 'de eklendi ve A+A-

Hristodulidis;  Türkiye’ye karşı mücadelemiz devam edecek

NACAK GAZETESİ- Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in dün Atina’da Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile gerçekleştirdiği görüşmede, bölgedeki gelişmeler, AB-Türkiye ilişkileri ve Kıbrıs sorunu ele alındı.
Fileleftheros gazetesi “Lefkoşa ile Atina Hareketleri Koordine Ediyor” başlıklı haberinde, Rum Dışişleri Bakanı Hristodulidis’in önceki gün yaptığı açıklamada, Atina’da Dendias’la gerçekleştireceği görüşmede “hemen önümüzdeki dönem için bazı çok somut hareketlerde bulunulması hedefiyle” bölgedeki gelişmeler, AB-Türkiye ilişkileri ve Kıbrıs sorununun ele alınmasının beklendiğini söylemişti.
Açıklamasında ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Konsolosluk İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı Carl Risch’le bugün yapacağı görüşmeyi de yorumlayan Hristodulidis, hedeflerinin “ABD’ye seyahat eden Kıbrıs pasaportu sahiplerinin ülkeye giriş vizesi gerekliliğinin sona erdirilmesi konusuyla alakalı olan müzakerelerle ilgili durumu değerlendirmek olduğunu” belirterek, başlıca amaçlarının 2020 yılı içerisinde istenen sonuca ulaşmak olduğunu dile getirdi.
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Kıbrıs’a geliş tarihiyle ilgili bir soru üzerine de Hristodulidis, gerektiği zaman somut tarihler konusunda açıklama yapılacağını ifade etti.
Libya’da ateşkes sağlanmasının olumlu bir gelişme olduğunu, bunu memnuniyetle karşıladıklarını ve bunun muhafaza edilmesini umduklarını da dile getiren Rum bakan, bunun da ötesinde, kısa zaman önce Brüksel’e de ilettikleri tezlerinin, Avrupa Birliğinin en nihayetinde bu gelişmelerde başrole sahip olması gerektiği şeklinde olduğunu savundu.
Hristodulidis, bütün bu krizlerle ilgili olarak (gerek Suriye, Libya, gerekse İran ve Irak’ta ne olduğundan bahsedildiğinde) AB’nin lider rol oynama yükümlüğü bulunduğunu, çünkü diğerlerinin arasında, bu krizlerin yol açtığı kötü etkileri kabul edenlerin AB ve üye devletleri olduğunu sözlerine ekledi.
ANMA TÖRENİ
Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, önceki gün katıldığı bir anma töreninde yaptığı konuşmada ise “Kıbrıs’ı iç cephedeki tüm anlaşmazlıkların üzerine koymaları gerektiğini” belirterek, Rum kesiminin iki kesimli iki toplumlu federasyon çözümüne olan bağlılığını yineledi.
Konuşmasında iç cephedeki birliğin önemine de değinen Hristodulidis, azim, sabır ve sebatla, “işgalin kabul edilemez oldubittileriyle uzlaşamadıklarını açık bir şekilde söylediklerini” de iddia etti.
Ankara’nın ileri sürülen “meydan okumalarına” rağmen, memleketi gerçekten yeniden birleştirecek olan bir çözüme varılması çabasından vazgeçmeyeceklerini söyleyen Hristodulidis, istikrarlı ve tek arzularının “Türkiye’nin ortamı dinamitlemeyi durdurması aynı zamanda Kıbrıs’ın kara suları ve kıta sahanlığı içerisindeki yasadışı faaliyetlerine son vermesi şartıyla, müzakerelerin Crans Montana’da kaldığı yerden yeniden başlaması olduğunu” savundu.
Kendileri için vatanın yeniden birleşmesinden başka bir yol olmadığını da ileri süren Hristodulidis, “Kıbrıs’ın” istikrar ve güvenlik şartları içerisinde, Doğu Akdeniz’de güvenilir bir ortak olarak, rolünü güçlendirebileceğini sözlerine ekledi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Anastasiadis;    Kıbrıs Helenizmi için mücadele ediyoruz Anastasiadis; Kıbrıs Helenizmi iç...

NACAK GAZETESİ- Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Yahudi soykırımının 75’inci yıldönümü nedeniyle gittiği İsrail’de, “bazı komşu...

Rum üniversitelerinde insan kaçakçılığı Rum üniversitelerinde insan kaçakçılığı...

NACAK GAZETESİ- Alithia’nın “Üniversite Öğrencisinden Paravan…’Damatlara’… Kaçakçılık Şebekeleri ve Üçüncü Ülke Vatandaşları Üniversite...

Rum tarafı endişe içinde Rum tarafı endişe içinde

NACAK GAZETESİ- Rum basını, Türkiye’nin Yavuz sondaj gemisini Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB)...

Rum tarafının “çözüm” hedefi… Türkiye’yi Kıbrıs’tan uzaklaştırmak Rum tarafının “çözüm” hedefi… Türkiye’yi...

NACAK GAZETESİ- Libya ile ilgili gelişmeler beklenirken Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yeni sondaj ilan etmesi üzerine Rum Dışişleri Bakan...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Emin Çölaşan;  Konuş bakalım Kıbrıslı Metin Münir Emin Çölaşan; Konuş bak...

Yazılarında bizim gazetenin hissedarı olduğunu iddia ediyor,...

Akar; Kıbrıs milli meselemizdir Akar; Kıbrıs milli mesel...

NACAK GAZETESİ- Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan...

Anastasiadis;    Kıbrıs Helenizmi için mücadele ediyoruz Anastasiadis; Kıbr...

NACAK GAZETESİ- Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Yah...

Rum üniversitelerinde insan kaçakçılığı Rum üniversitelerinde ins...

NACAK GAZETESİ- Alithia’nın “Üniversite Öğrencisinden Parava...

AB harekete geçti… Hedef UBP ve Tatar AB harekete geçti… Hedef...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken AB harek...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  RÜZGÂR GÜLÜ Av. Fuat VEZİROĞLU; RÜZ...

Cici partimiz CTP’nin en cici mebusanlarından Salâhi Şahiner...

Aydın AKKURT;  AB lobicisi Metin Münir yine devrede Aydın AKKURT; AB lobici...

Bir köşede tutulan AB lobicisi Metin Münir aniden ortaya çık...

AB’nin taşeronları devrede… UBP ile Tatar’ı hedef aldılar AB’nin taşeronları devred...

KKTC’de Nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi yakla...

Cumhurbaşkanlığı seçimi… İki ayrı cephe oluştu Cumhurbaşkanlığı seçimi… ...

NACAK GAZETESİ – Bir tarafta KKTC’yi, iki ayrı devletl...

Tatar; İki devletli çözüm masada olmalı Tatar; İki devletli çözü...

NACAK GAZETESİ- Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve Başba...

Eğitim HABERLERİ