DOLAR 18,8212 0.02%
EURO 20,4329 -0.16%
ALTIN 1.164,08-0,16
BITCOIN 4350751,03%
Lefkoşa
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hükümetin önerisi;     Mezara kadar taksit ödeyin

Hükümetin önerisi; Mezara kadar taksit ödeyin

ABONE OL
04 Eylül 2018 11:30
Hükümetin önerisi;     Mezara kadar taksit ödeyin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekonomik krize”, “hükümetin kemer sıkma politikasına” ve “zamlara” tepki için süresiz grev kararı alan Mec-Sen üyeleri dün saat 09.00’da iş bıraktı, Cumhuriyet Meclisi önüne çıktı

Eylemde konuşan Mec-Sen Başkanı Beyit, “Toplumsal varoluşa kıvılcım olabilmek için buradayız. Evlerde elektrikler kesilmeden, bankalar haciz ve ihbara başlamadan tüm kesimlerin, emekçilerin alım gücünü artırıcı plan ve programları acilen ortaya koymanızı talep ediyoruz” dedi.

Bankalara döviz borcu olan vatandaşlar için somut adım atılmadığını da kaydeden ve bunu eleştiren Beyit, vatandaşların bankaların inisiyatifi ve “mezara kadar taksit ödeyin” önerileri ile karşı karşıya bırakıldığını belirtti

Cumhuriyet Meclisi’nde örgütlü Meclis Çalışanları Sendikası (Mec-Sen) dünden itibaren süresiz grevde.
“Ekonomik krize”, “hükümetin kemer sıkma politikasına” ve “zamlara” tepki için süresiz grev kararı alan Mec-Sen üyeleri dün saat 09.00’da iş bıraktı, Cumhuriyet Meclisi önüne çıktı.
Sendikanın greviyle ilgili açıklamayı Mec-Sen Başkanı Batu Beyit yaptı. Eyleme, Kamu Çalışanları Sendikası (Kamu-Sen) ile Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) da destek belirtti.
Mec-Sen Başkanı Beyit’in yanı sıra Kamu-Sen Genel Başkanı Metin Atan ile Hür-İş Başkanı Ahmet Çaluda da eylem yerinde açıklamalarda bulundu.
Beyit, vatandaşların bankaların inisiyatifine bırakıldığını, ‘mezara kadar taksit ödeyin’ önerileriyle karşı karşıya kaldığını söylerken, Kamu-Sen Başkanı Atan hükümete, “Yapamayacaksanız bunu çıkıp medeni şekilde söyleyin” diyerek seslendi.
Hür-İş Başkanı Çaluda ise, hükümet aklıselim davranması gerektiğini söyleyerek, “Bu şekilde bir yere varamazsınız” dedi.
BEYİT
İlk sözü alan Mec-Sen Başkanı Batu Beyit, “Toplumsal varoluşa kıvılcım olabilmek için buradayız. Evlerde elektrikler kesilmeden, bankalar haciz ve ihbara başlamadan tüm kesimlerin, emekçilerin alım gücünü artırıcı plan ve programları acilen ortaya koymanızı talep ediyoruz” dedi.
Hükümetin açıkladığı ekonomik tedbirleri, “yetersiz, eksik ve komik” diye niteleyen Batu Beyit, “Doğru olan özel sektörün maaşlarını yaşanılabilir seviyeye çekmek mi, kamu çalışanının maaşlarını asgari ücret seviyesine indirmek mi?” ifadelerine yer verdi.
Bankalara döviz borcu olan vatandaşlar için somut adım atılmadığını da kaydeden ve bunu eleştiren Batu Beyit, “Vatandaşlar bankaların inisiyatifi ve ‘mezara kadar taksit ödeyin’ önerileri ile karşı karşıya” görüşünü dile getirdi.
Batu Beyit, iyi niyet görmedikleri ve sendikanın maddi olanakları el verdiğince eylemlerine devam edeceklerini kaydederek, “Tüm halkı birlik, beraberlik ve var oluşumuz için eylemimize desteğe çağıyoruz” dedi.
ATAN
Kamu-Sen Genel Başkanı Metin Atan ise açıklamasında, hükümetin toplumsal seferberlik çağrısını ve zamları eleştirerek, “Her seferinde vatandaşı eziyorlar” dedi.
Olağanüstü hal varsa bunun ilan edilmesi gerektiğini de kaydeden Atan, “Battık. Bu gemi yürümüyor. Bu iş nereye kadar gidecek? Bu gömlek hükümete bol geliyor. Yapamayacaklarsa çıkıp bunu medeni şekilde söylesinler. Bu da erdemdir. Halkı daha fazla ezmesinler. Sendikalara, toplumdaki kesimlere ve halka da sesleniyorum: Bu bir isyan başlangıcıdır. Gerekli tedbirler alınsın” şeklinde konuştu.
ÇALUDA
Hür-İş Genel Başkan Ahmet Çaluda, hükümeti, “Bu güzel adayı zindana çevirdiler” diyerek eleştirdi.
Ekonomik krizin çalışanlardan yapılacak kesintiyle aşılamayacağını söyleyen Çaluda, “Toplumsal seferberlik ilan edilecekse bu tüm kesimleri için ilan edilmeli” dedi.
“Hükümet etmek cesaret ve tecrübe işidir” diyen Çaluda, “Hükümet aklıselim davranmalı. Sivil toplum örgütlerini bölerek, sadece çalışanlardan kesinti yaparak bir yere varamazlar. Biz sokağa inmesini de halkı sokağa dökmesini de biliriz” şeklinde konuştu. Çaluda, yeni eğitim dönemi başladığında toplumdaki sorunların daha da büyüyeceğini savundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.