Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

“İkinci dalga” endişesi büyüdü

19 Haziran 2020 - 8:26 'de eklendi ve A+A-

“İkinci dalga” endişesi büyüdü

NACAK GAZETESİ- Çin’in başkenti Pekin’de, bir toptan tarım ürünleri pazarında çıkan ve son günlerde hızla yükselen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı kentte çok yoğun önlemler alınmasıyla sonuçlanırken halkta ise “ikinci dalga” endişelerini artırdı.
Kentte yaklaşık 2 ay boyunca hiç vaka görülmemesinin ardından 11 Haziran’da ilk yurt içi kaynaklı vakanın saptanması ve bunun kentin en büyük toptancı gıda pazarıyla bağlantılı olması, yerel hükümetin sıkı tedbirler almasıyla sonuçlandı.
Kentte tüm okullar kapatıldı ve uzaktan eğitime geçildi. Havalimanlarında yüzlerce uçuş iptal edildi. Pazara yakın birçok yerleşkede, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya başladı.
10 HAZİRAN
Kovid-19 vakalarının tekrar artmasından önce son yurt içi kaynaklı vakanın 19 Nisan’da görüldüğü kentte, vakasız 55 günün ardından kentte 10 Haziran’da bir kişi, yüksek ateş ve üşüme şikayetiyle doktora gitti.
Hasta, yapılan test sonucu Kovid-19 taşıdığı anlaşılınca tedavi altına alındı.
Hastanın virüsü nereden kaptığını araştıran yetkililer, Kovid-19’u Pekin’in Fıngtay semtinde yaklaşık 112 hektar üzerine kurulu ve 2 binden fazla satıcının bulunduğu, Pekin Şinfadi Tarım Ürünleri Merkezi Toptan Satış Pazarı’ndaki ithal somon balıklarının doğrandığı bir tezgahta tespit etti.
Pekin’de 1988’de kurulan ve yıllık işlem hacmi 20 milyar dolara yakın seyreden pazarı, günde 10 bin civarında müşteri ziyaret ediyor.
“VİRÜSÜN KAYNAĞI PEKİN DEĞİL”
Pekin’de pazar kaynaklı vakalar hızla artınca virüsün kaynağının neresi olduğu konusu ülkede en çok tartışılan gündem maddelerinden biri oldu.
Ülkenin bir salgın uzmanı, virüsün, ürünün Çin’e gönderildiği yerde balığın paketleme sürecinde veya bir şekilde somon balığı sektöründeki işçilerden bulaşmış olabileceğine işaret etti.
Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Baş Epidemiyoloğu Vu Zunyou, yerel basına yaptığı açkılamada, yapılan araştırmalardan elde edilen ilk bulgulara göre kaynağın Pekin olmadığını bildirdi.
Vu, laboratuvarda yapılan testlerin virüsün genetik yapısının Pekin’de 2 ay önce rastlanan virüsle benzerlik taşımadığını, Avrupa ile Amerika kıtasındaki ülkelerden gelmiş olabileceği sonucunu ortaya koyduğunu ifade etti.
İlk vakanın ardından geçen birkaç günde “virüsün kesin kaynağını söylemenin zor olduğunu” vurgulayan Vu, kaynak konusunda, pazarda çalışan işçiler, müşteriler, hatta somonun taşındığı soğuk hava deposu gibi birçok ihtimalin bulunduğunu aktardı.
SOMON BALIĞI
Somon balığı tezgahında çıkan virüs, Çin’in yurt dışından somon ithalatını durdururken, somon balığı ve ürünleri kentteki et ürünleri satan birçok dükkan ve restoranın raflarından kaldırıldı.
Yıllık yaklaşık 80 bin ton somon ithal eden Çin’in bu alandaki en büyük tedarikçilerini Avustralya, Şili, Norveç ve Kanada oluşturuyor.
ALARM SEVİYESİ
Şinfadi pazarındaki bir somon balığı işleme tezgahından çıkan ve son günlerde kentte hızla artan vakalar, yerel hükümetin salgınla mücadelede alarm seviyesini 3’ten 2’ye çıkarmasına neden oldu.
Kentteki tüm ilk ve orta okullar ile yüksek öğretim kurumları kapatılırken, bu okulların öğretmen ve öğrencilerine “uzaktan eğitim sistemine geçmeleri” tavsiye edildi.
Başkent Pekin Uluslararası Havalimanı ve Pekin Daşing Uluslararası Havalimanı’nın eyaletler arası seferleri durduruldu. Bu kapsamda 1200’den fazla sefer iptal oldu.
Vakaların büyük bir kısmının saptandığı Şinfadi toptancı gıda pazarı çevresi ve yakınlarında “yüksek risk bölgesinde yaşayanların”, Pekin’den ayrılmaları yasaklandı.
Otobüs, tren ve metrolara yolcu taşıma sınırlaması ve maske takma kuralı getirilerek, taksilerin yolcularını şehir dışına çıkarmaları yasaklandı.
Müze, kütüphane, sanat galerileri ve parkların ziyaretçi trafiği da normal kapasitenin yüzde 30’u geçmemesi gerektiği bildirildi.
Pekin’den ayrılmak durumunda kalanların son 7 günde yaptırdığı Kovid-19 testinin sonucunun, negatif olması gerektiği belirtildi.
NÜKLEİK ASİT TEST
Şinfadi pazarının kapatılmasıyla sonuçlanan ve halkta ikinci salgın dalgası endişesini artıran “somon balığı vakası”yla Pekin’de 11 Haziran’da 1, 12 Haziran’da 6, 13 Haziran’da 36, 14 Haziran’da 36, 15 Haziran’da 27, 16 Haziran’da ise 25 vaka görüldü.
Pekin Sağlık Komisyonu, marketin yakınlarında bulunan kent sakinlerinden 356 bin kişiye nükleik asit testi yaptı.
Vuhan’daki deniz ürünleri pazarından sonra Pekin’de bir gıda pazarında ortaya çıkan Kovid-19, kentte halkın tekrar evlerine kapanmasına neden oldu.
Kentte vakaların yeniden artması sokaklar, marketler ve halka açık alanlarda insan yoğunluğunun düşmesine neden olurken, salgının sona ereceğine dair umutları da azaltıyor.
Çin’de bugüne kadar 83 bin 293 vaka görülürken, 4 bin 634 kişi salgın nedeniyle hayatını kaybetti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İsrail Dışişleri Bakanı Ashkenazi; Rumlarla güçlü bağlarımız var İsrail Dışişleri Bakanı Ashkenazi; Ruml...

NACAK GAZETESİ- Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in geçen salı günü Tel Aviv’de İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Ashkenazi’yle gerç...

Dünya Sağlık Örgütü uyardı;  Koronavirüs salgını büyüyor Dünya Sağlık Örgütü uyardı; Koronavirü...

NACAK GAZETESİ- Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Kovid-19 çekip gitmiyor. Aksine, pande...

İsrail Büyükelçisi Revel; Rum tarafıyla Türkiye’ye karşı dayanışma içindeyiz İsrail Büyükelçisi Revel; Rum tarafıyla...

NACAK GAZETESİ- İsrail’in Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Sami Revel, Rum basınında dün yer alan demecinde, Güney Kıbrıs’la ilişkiler yan...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
7 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 7 Temmuz 2020 NACAK Gazet...

7 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

“Yine birlikte başaracağız” “Yine birlikte başaracağı...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, yazılı açıklama yapara...

“Sağlığın siyasete kurban edilişi tehlikeli” “Sağlığın siyasete kurban...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan HP Milletvekili Hasan Topa...

Kolan Hastanesi’nin fiyatı çok Kolan Hastanesi’nin fiyat...

NACAK GAZETESİ – Meclis’te konuşan Başbakan Ersin Tata...

Halk oylaması 11 Ekim’de Halk oylaması 11 Ekim’de...

NACAK GAZETESİ- Dün toplanan Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu...

Güney Kıbrıs turizmi zorda…     “Bu yıl turist göremeyeceğiz” Güney Kıbrıs turizmi zord...

NACAK GAZETESİ- Rum kesiminde, turizm konusunda başlangıçta ...

“Olası bir salgına karşı hazırlıklıyız” “Olası bir salgına karşı ...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Sağlık Bakanı Ali Pilli, p...

Enosisvirüs yine hortladı Enosisvirüs yine hortladı...

NACAK GAZETESİ – Rum kilisesi ile Rum yönetimi , 1821 ...

Kamil ÖZKALOĞLU; Behçet Kemal Çağlar Kamil ÖZKALOĞLU; Behçet ...

Behçet Kemal ÇAĞLAR 23 Temmuz 1908’de Erzincan’d...

Aydın AKKURT; Başpiskopos Kiprianu neden idam edildi? Aydın AKKURT; Başpiskopo...

Rum Ortodoks Kilisesi ile Rum Yönetimi, 9 Temmuz 1821 yılınd...

Eğitim HABERLERİ