Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

İngiliz gizli arşiv belgeleri açıklandı… Vasiliu konfederasyonu kabul etmişti

13 Ocak 2020 - 10:40 'de eklendi ve A+A-

İngiliz gizli arşiv belgeleri açıklandı… Vasiliu konfederasyonu kabul etmişti

NACAK GAZETESİ- Denktaş ısrarla Kıbrıslı Türklerin self determinasyon hakkının, iki halkın ve siyasi eşitliğin Rumlar tarafından tanınmasını talep ediyordu

Simerini gazetesi “T. Panayotis: Vasiliu Konfederasyonu Kabul Etti… İngilizler Ne Önerdiyse Yaptı” başlıklı haberinde yayınlanan gizli belgelerle, Yorgos Vasiliu’nun başkanlığı döneminde, 12 Mart 1990 tarihli iki bölgelilikle ilgili 649 sayılı kararın nasıl ve neden çıkarıldığına dair noktaların aydınlandığını yazdı.
Gazete her şeyin, zamanın BM Genel Sekreteri’nin Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ve Rum Yönetimi Başkanı Yorgos Vasiliu’yu Şubat 1990 sonlarında New York’a davet etmesiyle başladığını yazdı. BM’de Vasiliu’nun Yorgos Yakovu’dan kötü tavsiyeler aldığına, Denktaş’ın da Kıbrıs’taki İngiliz Yüksek Komiseri Maud’a bu kadar Rum’un Kuzey’e gelmesinin çok fazla olacağını söylediğine inananlar olduğunu belirtti.
Habere göre, İngiltere’nin BM’deki temsilcisi Sir Crispin Tickell 28 Şubat 1990’da İngiltere Dışişleri Bakanlığı’na Denktaş’ın ısrarla Kıbrıslı Türklerin self determinasyon hakkının, iki halkın ve siyasi eşitliğin Yorgos Vasiliu tarafından tanınmasını talep ettiğini yazdı. İngiliz yetkililerin Sir Crispin’e “Vasiliu daha çok vermeli” dediğinin kaydedildiği belgeler de var.
Haberde Zamanın İngiltere Başbakanı Margaret Teatcher tarafından 1989’da Avrupa Müsteşarlığına atanan Francis Maude “Kıbrıs sorununa karıştıkça, Yorgos Vasiliu’nun Denktaş’tan karşılık almadan tavizler vererek çok büyük riskler aldığını o kadar çok netleştiriyorum” yorumunu yaptığına da işaret edildi.
Gizliliği kaldırılan belgelere göre, ABD’li Kıbrıs Özel Koordinatörü Nelson Ledsky, müzakerelerin başarısız olacağı görüşündeydi. Gustave Feissel’in sözlerinden de, 649 sayılı kararın (BM Güvenlik Konseyi’nde onaylanmasının) süratlendirilmesinin, yönlendirici çizgilere meşruiyet kazandıracağı ve böylece tarafların çözüm prosedürüne bağlanacağı anlaşılıyor.
Haberde İngilizlerin, BM 649 sayılı kararın ve söyleminin Güvenlik Konseyi’nde benimsenmesinde önemli rol oynadıkları, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın BM’deki yetkililerine 8 Mart 1990’da gönderdiği talimatla kararda iki bölgelilik ifadesinin yer aldığından emin olmalarını istediği kaydedildi.
Gazeteye göre, Dışişleri ve Commonwealth Bakanı Douglas Hurd’un telgrafında şunları yazılı:
“Türkler yaklaşımdan hoşlanmayabilirler ama karar taslağı, olduğu şekliyle, hassasiyetlerini dikkate almak üzere dikkatle hazırlandı… Bize gönderdiğiniz metinde önerilen söylemden genel olarak memnunuz. Çıkacak ana sorun iki bölgelilikle ilgili olacak… Şunları kapsadığını görmek istiyoruz: Kıbrıslı Türklerin yatıştırılmasına yardımcı olacak. Fakat iki bölgelilik 1977 ve 79 Doruk Antlaşmalarında yer almıyor ve ifade edilmesi engel olmamalı…”
Gazete, 13 Mart 1990’de Rum Yönetimi Sözcüsünün, Denktaş’ın talep ettiği self determinasyon ve iki halk ifadeleri yer almadığı, Kıbrıs Türk tarafının da Kıbrıs Cumhuriyet ifadesine yer verilmediği için 649 sayılı karardan memnuniyet belirten açıklamalar yaptığına işaret etti.
Habere göre, 16 Mart 1990’da Crispin Tickell İngiltere Dışişleri Bakanlığı’na, Gustave Feissel’in şu görüşlerini “gizli tutulması” talebi ile bildirdi: Feissel “BM Genel Sekreterliği’nin şimdi Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler ile toprak ve göçenlerle ilgili gizli görüşmeler yapması lazım. Kıbrıslı Rumlar bir aşamada Rum göçmenlerin Kuzey’deki eski evlerine dönme talebini terk etmeli. Soru, bunu aşmaları için onlara nasıl yardım edileceğidir. Omorfo (Güzelyurt) bölgesinde Kıbrıslı Rumlar lehindeki bir toprak düzenlemesinin yeterli olup olmayacağı sorulmalı. Kıbrıslı Türkler, sorunun çözüleceğine inanırlarsa bunu belki kabul ederler”
Zamanın Rum Yüksek Komiseri Tasos Panayidis’in (yakın zamanda öldü) 11 Haziran 1990’da İngiliz Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ile görüşmesinin çok ifşa edici olduğuna dikkat çeke gazete şunları yazdı:
“Yüksek Komiser Yorgos Vasiliu’nun iki bölgeliliği içeren 649 sayılı kararı kabul ederek yaşadığı zorlukları ve İngilizlerin tamamen karşı oldukları ve kendisine, ileri götürmemesi için baskı yaptıkları Kıbrıs’ın Avrupa Ekonomik Topluluğu’na katılım talebini konuşurken Panayidis şunları söyledi:
‘Vasiliu esasen Konfederasyonu kabul etti, kendisinden daha ne bekliyorsunuz? Vasiliu, kendisine ne önerdiyseniz yaptı, şimdi daha ileri gidemez.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Anastasiadis;    Kıbrıs Helenizmi için mücadele ediyoruz Anastasiadis; Kıbrıs Helenizmi iç...

NACAK GAZETESİ- Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Yahudi soykırımının 75’inci yıldönümü nedeniyle gittiği İsrail’de, “bazı komşu...

Rum üniversitelerinde insan kaçakçılığı Rum üniversitelerinde insan kaçakçılığı...

NACAK GAZETESİ- Alithia’nın “Üniversite Öğrencisinden Paravan…’Damatlara’… Kaçakçılık Şebekeleri ve Üçüncü Ülke Vatandaşları Üniversite...

Rum tarafı endişe içinde Rum tarafı endişe içinde

NACAK GAZETESİ- Rum basını, Türkiye’nin Yavuz sondaj gemisini Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB)...

Rum tarafının “çözüm” hedefi… Türkiye’yi Kıbrıs’tan uzaklaştırmak Rum tarafının “çözüm” hedefi… Türkiye’yi...

NACAK GAZETESİ- Libya ile ilgili gelişmeler beklenirken Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yeni sondaj ilan etmesi üzerine Rum Dışişleri Bakan...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Emin Çölaşan;  Konuş bakalım Kıbrıslı Metin Münir Emin Çölaşan; Konuş bak...

Yazılarında bizim gazetenin hissedarı olduğunu iddia ediyor,...

Akar; Kıbrıs milli meselemizdir Akar; Kıbrıs milli mesel...

NACAK GAZETESİ- Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan...

Anastasiadis;    Kıbrıs Helenizmi için mücadele ediyoruz Anastasiadis; Kıbr...

NACAK GAZETESİ- Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Yah...

Rum üniversitelerinde insan kaçakçılığı Rum üniversitelerinde ins...

NACAK GAZETESİ- Alithia’nın “Üniversite Öğrencisinden Parava...

AB harekete geçti… Hedef UBP ve Tatar AB harekete geçti… Hedef...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken AB harek...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  RÜZGÂR GÜLÜ Av. Fuat VEZİROĞLU; RÜZ...

Cici partimiz CTP’nin en cici mebusanlarından Salâhi Şahiner...

Aydın AKKURT;  AB lobicisi Metin Münir yine devrede Aydın AKKURT; AB lobici...

Bir köşede tutulan AB lobicisi Metin Münir aniden ortaya çık...

AB’nin taşeronları devrede… UBP ile Tatar’ı hedef aldılar AB’nin taşeronları devred...

KKTC’de Nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi yakla...

Cumhurbaşkanlığı seçimi… İki ayrı cephe oluştu Cumhurbaşkanlığı seçimi… ...

NACAK GAZETESİ – Bir tarafta KKTC’yi, iki ayrı devletl...

Tatar; İki devletli çözüm masada olmalı Tatar; İki devletli çözü...

NACAK GAZETESİ- Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve Başba...

Eğitim HABERLERİ