Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

İsrail Büyükelçisi Zadok; “Kıbrıs Rumları bizim için önemli”

22 Ekim 2017 - 18:46 'de eklendi ve A+A-

İsrail  Büyükelçisi Zadok;   “Kıbrıs Rumları  bizim için önemli”

İsrail’in Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Yael Ravia-Zadok, “İsrail, kendi doğal gazını satmak için pazarlar arıyor. Aralarında Türkiye ve Mısır’ın da bulunduğu başka seçenekleri de araştırıyoruz” dedi.

Zadok, haftalık Kathimerini’ye verdiği özel söyleşide, ülkesinin Güney Kıbrıs ve Yunanistan’la üçlü işbirliğinin, planlaması ve doğası açısından münhasır olmadığını belirterek, bölgedeki başka ülkelerin de katılımına açık olduğunu belirtti.

Zadok ülkesi ile Türkiye arasındaki, uzun süredir düşük seviyede bulunan ilişkilerinin yenilenme sürecinde olduğunu kaydetti. “Türkiye bölgedeki önemli bir bölgesel güçtür” diyen Zadok şu anda iki ülkenin karşılıklı güven yaratmaya çalıştıklarını anlattı, şunları ekledi:

“Ancak Kıbrıslı dostlarımıza hep söylediğim gibi, Türkiye ile ilişkilerimizin Kıbrıs ile ilişkilerimizle  hiçbir alakası yok. (Güney Kıbrıs ile) çok katmanlı, güçlü ve ancak daha fazla büyüyebilecek bir ilişkimiz var.”

Enerji konusunda hem İsrail-Güney Kıbrıs-Yunanistan’la  hem de İsrail-Türkiye arasında bir dizi gelişme olduğu hatırlatılan Yael Ravia-Zadok, “İsrail, kendi doğal gazını satmak için pazarlar arıyor. Aralarında Türkiye ve Mısır’ın da bulunduğu başka seçenekleri de araştırıyoruz” dedi.

Zadok şu anda en ilerlemiş görüşmelerin East Med (Avrupa’ya iletilmek üzere doğal gazı İsrail-Güney Kıbrıs ve Yunanistan arasında kurulması planlanan boru hattı) ile ilgili olduğuna işaret ederek bu konuda birçok görüşme yapıldığını, katılımcı ülkeler arasında imzalanacak bir işbirliği memorandumunun hazırlığı için birçok görüşme daha yapılacağını söyledi.

Bir sonraki görüşmenin 5 Aralık’ta Güney Kıbrıs’ta yapılacağını, prosedürün nasıl ilerleyeceğine de o görüşmede karar verileceğini belirten Zadok, Türkiye ile görüşmelerin ise şu anda daha çok ticari nitelikte olduğuna işaret etti. Zadok “Anahtar, bölgesel işbirliğidir. Doğal gaz maliyeti ile olguların kırılgan olduğunu her zaman akılda tutarak bütün olanakları incelemeliyiz” dedi.

Gazetenin “Kıbrıs sorunu engel olabilir mi?” sorusuna karşılık “barışa götürecek siyasi  çözüm arayan bir taraftan geliyorum. Ancak istek yeterli olmayabilir” diyen Zadok şunları ekledi:

“Kıbrıslılara şunu yapın, bunu yapmayın demeye gelmedim. Bir çözümün bölgedeki istikrara katkı sağlayacağı ve Kıbrıs’ı yatırım ve fırsat açısından başka bir boyuta açacaksa, etkisi olacağı ortak kabul görüyor. Biz, insanların istediğini destekliyor, eleştirel yaklaşmıyoruz. Arzu edilen çözümün başarılmasını diliyoruz ancak ne tür çözüm istediklerine, şartların olgunlaşıp olgunlaşmadığına karar vermek Kıbrıslılara kalmış”

“İSRAİL, GÜVENLİĞİNİ”

İsrail’in, güvenliğini tehlikeye atacak gelişmelere müsamaha gösteremeyeceğini vurgulayan Zadok Suriye’deki durumun ve İran’ın geliştirdiği rolün ve Hizbullah ile ilişkilerinin İsrail’i kaygılandırdığını belirterek, “İsrail güvenliğini tehlikeye atacak gelişmelere müsamaha gösteremez. İran’ın oluşturdukları günün sonunda sorun yaratacağa benziyor” dedi.

Yael Ravia-Zadok’un Güney Kıbrıs’taki görev süresini dolduran ve İsrail’e dönerek Dışişleri Bakanlığı’nda daha üst bir mevkide çalışacağını kaydeden gazete, İsrail Büyükelçisi’nin şu sözlerini de aktardı: “Kıbrıs İsrail için çok önemli. Kıbrıslılar İsrailliler için önemli. Bu ilişkiyi geliştirmeye devam etmeliyiz. Kıbrıs’ta kendimi evimde hissettim. Burada öğrendiklerimi gelecekte kullanacağım.”

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İsrail, İran’ın Güney Kıbrıs’taki İsrail hedeflerine saldırı teşebbüsünde bulunduğunu savundu İsrail, İran’ın Güney Kıbrıs’taki ...

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, İran’ın Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde (GKRY) bulunan bazı İsrail hedeflerine saldırı teşebbüsünde bu...

New York’taki Türkevi’nin açılışına katılan Başpiskopos Elpidoforos özür diledi New York’taki Türkevi’nin açılışına katı...

ABD Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Elpidoforos, New York’taki Türkevi’nin açılışına katılması sebebiyle Yunanistan ve Güney Kıbrıs’ın t...

Anastasiadis: “Verimli ve farklılıkların ortaya konduğu bir görüşmeydi” Anastasiadis: “Verimli ve farklılı...

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile bugün New York’ta gerçekl...

Liderlerin Guterres ile yaptığı görüşme Rum basınında: “İlerleme yok” Liderlerin Guterres ile yaptığı görüşme ...

Fileleftheros gazetesi “Aynı Sahnede Seyirci – Anastasiadis İki Kesimli Federasyondan Tatar ise İki Devletten Bahsetti” başlıkları altı...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Bakan Oğuz yangında tahrip olan orman alanları ile ilgili açıklama yaptı Bakan Oğuz yangında tahri...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Mersinlik-Kanta...

Taşkent Şehitleri bugün anılacak Taşkent Şehitleri bugün a...

Kıbrıs Türk halkını özgürlüğüne kavuşturan Kıbrıs Barış Hare...

Gazimağusa’da Kadınlar Kahvehanesi Gazimağusa’da Kadınlar Ka...

Kadınlar Kahvehanesi, ‘Minal Kahve’, Gazimağusa’nın Ma...

Turan Kurultayı’nda KKTC bayrağı Turan Kurultayı’nda KKTC ...

Macaristan’da düzenlenen Macar Turan Kurultayı’nda Türk boyl...

Polis: Yeşilırmak’taki yangın kontrol altına alındı Polis: Yeşilırmak’taki ya...

Polis, karadan ve havadan müdahale edilen Yeşilırmak’taki ya...

Yeşilırmak’ta yangın Yeşilırmak’ta yangın

Yeşilırmak’ta bugün öğle saatlerinde yangın çıktı. Yangına, ...

Cumhurbaşkanı Tatar, Taşkent katliamının yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı Cumhurbaşkanı Tatar, Taşk...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Taşkent katliamının 48. yıl dönüm...

Cumhurbaşkanı, Sertoğlu’nun açıklamalarını yargıya taşıdı Cumhurbaşkanı, Sertoğlu’n...

  Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşka...

Pulya Festivali başlıyor Pulya Festivali başlıyor...

Geleneksel Pulya Festivali’nin 12.si bu yıl 17-21 Ağustos ta...

Cumhurbaşkanı Tatar, Yeniboğaziçi Belediyesi’ne ait restoranda çıkan yangınla ilgili yetkililerden bilgi aldı Cumhurbaşkanı Tatar, Yeni...

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yeniboğaziçi Belediyesi Plajı’nda...

Eğitim HABERLERİ