Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

İtfaiye Müdürlüğü açıklama yaptı

İtfaiye Müdürlüğü,  “Zamanında Alınan Tedbirler, Felaketi Önler” uyarısında bulundu. İtfaiye Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, 31 Ekim tarihlerine kadar temizlik maksatlı olsa bile her türlü ateş yakmanın yasak olduğunu kaydetti. Ateş yakmaya müsait olmayan alanlarda, yakılan ateşin kontrol dışına çıkıp yangına sebep verebileceğinin unutulmaması gerektiği vurgulandı. Açıklamada, seyahat halindeyken, araçlardan yol kenarlarına ve arazi içerisine sigara […]

30 Mayıs 2022 - 15:45 'de eklendi ve 100 kez görüntülendi. A+A-

İtfaiye Müdürlüğü açıklama yaptı

İtfaiye Müdürlüğü,  “Zamanında Alınan Tedbirler, Felaketi Önler” uyarısında bulundu.

İtfaiye Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, 31 Ekim tarihlerine kadar temizlik maksatlı olsa bile her türlü ateş yakmanın yasak olduğunu kaydetti.

Ateş yakmaya müsait olmayan alanlarda, yakılan ateşin kontrol dışına çıkıp yangına sebep verebileceğinin unutulmaması gerektiği vurgulandı.

Açıklamada, seyahat halindeyken, araçlardan yol kenarlarına ve arazi içerisine sigara izmariti atılmaması gerektiği vurgulanan açıklamada, sigara izmaritlerinin tamamen söndüğünden emin olmadan, çöp bidonları içerisine ve yanabilecek madde veya malzemeler üzerine atılmaması gerektiği kaydedildi.

Herhangi bir tehlike teşkil eden trafo merkezi, elektrik direği, birbirine temas edebilecek elektrik telleri, ayrıca kötü hava koşullarında elektrik tellerinin üzerine düşebilecek ağaç dallarının görülmesi halinde, 188 Elektrik Arıza ihbar hattının aranması gerektiği kaydedildi.

Araçlar, iş yerleri ve konutların elektrik tesisatlarında, aşırı yüklemeden dolayı meydana gelecek olan kısa devreleri önlemek amacıyla elektrik tesisatlarının kontrolünün uzman kişilere yaptırılması gerektiği belirtilen açıklamada, Spiral(izmirillo) ve kaynak makinesi ile çalışma yapıldığı esnada, çalışma yapılacak alanın etrafındaki kuru otlar ve diğer materyallerin temizlenmesi gerektiği, bu gibi aletlerden çıkacak kıvılcımlardan ekinlerin ve balyaların yanabilir veya kuru otların yanması ile yangın arazilere veya ormanlık alanlara sirayet edebileceği, bu gibi çalışmaların yapılacağı zaman, yangın söndürme cihazı ve yangın söndürmeye yönelik araç-gereçlerin bulundurulması gerektiği belirtildi.

Faal durumdaki ocak üzerinde unutulan tavanın alev alması halinde panik yapılmaması gerektiği kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İlk olarak ocağın altını kapatın, yangın söndürme cihazı ile müdahale ediniz. Eğer yangın söndürme cihazınız yok ise, yakınınızdaki bir bezi ıslatarak fazla suyunu sıktıktan sonra, tavanın üzerini ıslatmış olduğunuz bez ile örtün ve soğumasını bekleyin.

Tarımsal araçlar, özel araçlar, toplu taşıma araçları ve akaryakıt taşıyan araçların servisini, bakımını, egzoz ve lastik kontrollerini zamanında yaptırmanız; meydana gelecek olan yakıt sızmalarını, kısa devreleri ve egzozlardan çıkan kıvılcımların yangına sebep olmasını önleyecektir.

Araçlarınızın içerisinde, azami 2 kg kapasiteli kuru kimyevi toz tipi yangın söndürme cihazı bulundurulması ve bu cihazın kullanımının öğrenilmesi, yangının büyümesini ve çıkacak olası bir tehlikeyi önleyecektir.

İş yeri ve konutunuzu herhangi bir yangın riskine karşı sigortalamanız, oluşacak maddi hasarı gidermenizde size yardımcı olacaktır.

Herhangi bir duman veya ateş belirtisi gören vatandaşlarımızın hemen 199 İtfaiye Yangın İhbar hattı, 177 Orman Yangın İhbar hattı veya 155 Polis İmdat hattına ulaşmaları önemle rica olunur.”

PGM/BRT

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
TÜİK, eylül ayı enflasyonunu yüzde 83,45 olarak açıkladı TÜİK, eylül ayı enflasyonunu yüzde 83,45...

  Türkiye’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) eylülde aylık bazda yüzde 3,08, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 4,78 artış gös...

Muğla’da 4,8 büyüklüğünde deprem Muğla’da 4,8 büyüklüğünde deprem

Muğla’nın Köyceğiz ilçesinde 4,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde...

Erdoğan: Kıbrıs’ta iki ayrı devlet ve halk vardır Erdoğan: Kıbrıs’ta iki ayrı devlet ve ha...

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27’nci Dönem 6’ıncı Yasama Yılı’nın açılışı dolayısıyla TBMM Genel Kurulu’nda milletvekille...

Türkiye, Rusya’nın ilhak kararını reddetti Türkiye, Rusya’nın ilhak kararını reddet...

TC Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini ilhak kararını reddetti.Dışişleri Baka...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Sportif Yetenek Taraması Projesi başlıyor Sportif Yetenek Taraması ...

Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hüküme...

Töre:TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM Genel Kurulu’nda yaptığı “KKTC’nin tanınması” çağrısına Meclis’in sahip çıkması gerekiyor Töre:TC Cumhurbaşkanı Erd...

umhuriyet Meclisi’nin 10. Dönem İkinci Yasama Yılı bugün düz...

“Seyir halinde iken cep telefonu ile konuşmak” suçundan 158 kişi aleyhine işlem başlatıldı “Seyir halinde iken cep t...

  Ülkede bir haftada 79 trafik kazası oldu, kazalarda 21 kiş...

Bir haftada 19 yangın çıktı Bir haftada 19 yangın çık...

Ülkede bir haftada 19 yangın ve 30 hususi servis olayı meyda...

Rekortmen yüzücü Ersoy’a KKTC MOK’dan destek Rekortmen yüzücü Ersoy’a ...

  Türkiye Hazırlık Olimpiyat Merkezi (TOHM) Bursa’da bulunan...

Meclis’te yeni yasama yılı nedeniyle resepsiyon düzenlendi Meclis’te yeni yasama yıl...

Cumhuriyet Meclisi’nde yeni yasama yılının başlaması nedeniy...

Ertuğruloğlu:Tanınma çağrısı egemen eşitlik politikasının bir devamı Ertuğruloğlu:Tanınma çağr...

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu BRT’de konuk olduğu ‘Ma...

Tatar:Önemli olan yasaların biran önce geçirilmesi ve ülkenin daha iyi bir noktaya taşınabilmesi adına reformların biran önce yapılmasıdır Tatar:Önemli olan yasalar...

  Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi’nin 10...

DAÜ’de  beyaz önlük giyme töreni yapıldı DAÜ’de beyaz önlük giyme...

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) beyaz önlük giyme töreni...

Ataoğlu:Eleştiriler kadar önerilere de açığız Ataoğlu:Eleştiriler kadar...

Lefkoşa, 3 Ekim 22 (TAK): Meclis Genel Kurulu’nun törensel a...

Eğitim HABERLERİ