Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

İthal süt ve et ürünlerine ek fon konuldu

03 Temmuz 2020 - 7:34 'de eklendi ve A+A-

İthal süt  ve et ürünlerine  ek fon konuldu

NACAK GAZETESİ- Tarım Ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, hayvancının yaşayabilmesi için üretilen sütün tüketilmesi gerektiğini belirterek, süt ve süt ürünleri üretimi konusunda yaptıkları her şeyin süt üreticini ayakta tutabilmek için olduğunu vurguladı.
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Oğuz TAK’a yaptığı açıklamada, bu dönemde yaşanan süt fazlalığının kaynağının süt üretiminin günlük olarak mevsim normalinin 50-60 ton fazla olması ve dünyayı etkileyen korona virüs salgınından dolayı pazarlamada sorun yaşanması olduğunu ifade etti. Oğuz, Mayıs ayında günlük 380-420 ton arasında olan süt üretiminin, 490 tona çıktığını, bugün ise günlük 370-380 olması gerekirken 430 ton civarında seyrettiğini kaydetti.
Koronavirüs döneminde ortaya çıkan piyasadaki daralmadan dolayı hayvancıyı ve imalatçıyı ayakta tutabilme adına, büyükbaş sütte taban fiyatına dokunmadıklarını ve litre başına verilen 40 kuruş teşviki 30 kuruşa düşürdüklerini, bununla birlikte süt üreticilerinin lehine olacak şekilde borsada işlem gören süt miktarını yüzde 20’den yüzde 10’a düşürdüklerini anlatan Oğuz, borsanın zaman zaman üretici zaman zaman ise imalatçının lehine çalıştığını belirtti.
Oğuz, imalatçıların daralan dış piyasada rekabet edebilmesi için Ortadoğu’ya ithal edilecek kaşar ve hellim için teşviki 1.5’den 2.5 TL’ye çıkardıklarını, Türkiye’ye ihraç edilecek hellim ve kaşarın teşvikini de 3.5 TL’den 4.5 TL’ye, kaşar ve teleme için de teşviki kilo başına 5.5’e çıkardıklarını anlattı.
Açılımlarla birlikte teşviklerde yapılan 10 kuruşluk kesintinin kaldırıldığını, borsada işlem gören süt miktarını da yüzde 20’ye çıkardıklarını anlatan Oğuz, durumun salgın öncesindeki dengeye dönüştürüldüğünü belirtti.
Süt fazlalığının devam ettiğini kaydeden Oğuz, imalatçıların da süt fazlalığını değerlendirmek için, süt bedellerinin ödenmesinde vade talebinde bulunduğunu kaydetti.
SÜT BEDELLERİNİN VADELİ ÖDENMESİ
Sütün dökülmesi yerine Kıbrıs Türk Süt Endüstrisi Kurumu’nda süt bedellerinin vadeli ödenmesi yönünde karar alındığını belirten Oğuz, alınan karara göre, 5 Temmuz’da ödenmesi gereken süt bedelinin yüzde ellisinin ödeneceğini, 20’sinde ödenmesi gereken bedelin tümünün ödeneceğini, 5 Ağustos’ta da ödenmesi gereken bedelin yüzde ellisinin ödeneceğini, yapılan kesintilerin ise 1.5 ay sonra ödenmeye başlanacağını kaydetti.
Oğuz, “Şu anda imalatçıya ne yapıyorsak sütün işlenmesi için yapıyoruz, yoksa imalatçıyı kalkındırmak için değil” dedi.
Uygulamalarında süt ürünlerinin teşviki için çalışıldığı izleniminin edinilebileceğini ancak tüm çabanın sütün satılması için olduğunu belirten Oğuz, ”Hayvancının yaşayabilmesi için bu sütün tüketilmesi lazım. Bu ve bu uygulamalarımızın tümü, hayvancıyı ayakta tutabilmek içindir” dedi.
Koronavirüs salgınından dolayı süt ürünlerinin dışa pazarlanmasında sorun yaşandığını, süt ürünlerinin ithalinin yasaklanması halinde dahi soruna çözüm getirilemeyeceğini ifadeden Oğuz, yerli süt ürünlerinin satışını teşvik etme adına ithal süt ve et ürünlerine ek fon koyduklarını kaydetti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Koronavirüs salgınının yanısıra döviz de vurdu…   Dövizvirüs aldı başını gidiyor Koronavirüs salgınının yanısıra döviz de...

NACAK GAZETESİ- Önceki gün başlayan dövizin sert yükselişi dün de devam etti. Türk Lirası son iki günde yüzde 5 civarında değer kaybett...

“Seçimden zaferle çıkacağız” “Seçimden zaferle çıkacağız”

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, Gazimağusa’da partinin ilçe teşkilatlarının da katıldığı kokteylde, partilil...

Sağlık Bakanı Pilli;  Yıkıcı konuşmalar yapıyorlar Sağlık Bakanı Pilli; Yıkıcı konuşmalar ...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanı Ali Pilli, Gazimağusa Devlet Hastanesi’ni 3.basamak hastane seviyesine yükseltmeyi hedeflediklerini ifade...

Kadına şiddet önlenemiyor Kadına şiddet önlenemiyor

NACAK GAZETESİ- Balıkesir’de 41 yaşındaki bir adam, tartıştığı 54 yaşındaki eşini darp edip, göğüs kemiğini kırdı. Polisin açıklamasına...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Koronavirüs salgınının yanısıra döviz de vurdu…   Dövizvirüs aldı başını gidiyor Koronavirüs salgınının ya...

NACAK GAZETESİ- Önceki gün başlayan dövizin sert yükselişi d...

“Seçimden zaferle çıkacağız” “Seçimden zaferle çıkacağ...

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı, Başbakan Ersin Tatar, G...

Sağlık Bakanı Pilli;  Yıkıcı konuşmalar yapıyorlar Sağlık Bakanı Pilli; Yık...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanı Ali Pilli, Gazimağusa Devlet H...

Kadına şiddet önlenemiyor Kadına şiddet önlenemiyor...

NACAK GAZETESİ- Balıkesir’de 41 yaşındaki bir adam, tartıştı...

Güney’deki Türk malları yağmalanıyor… Güney’deki Türk malları y...

NACAK GAZETESİ- Alithia gazetesi “Agios Georgios Manastırını...

Güney’de koronavirüs salgını… Korku ve endişe  büyüdü Güney’de koronavirüs salg...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’ta Korona virüs vakalarının say...

“Alım gücü yüzde 50 düştü” “Alım gücü yüzde 50 düştü...

NACAK GAZETESİ- Dövizin patlama yaptığı bu günlerde çalışanl...

Anavatan yardım elini yine uzattı Anavatan yardım elini yin...

NACAK GAZETESİ- Türkiye KKTC’ye 5 ambulans, 10 vantila...

Rum  yine Erenköy’ü hedef aldı… Cengiz Topeller yine gelebilir Rum yine Erenköy’ü hedef...

NACAK GAZETESİ- Erenköy direnişinin 56. yıldönümünü kutlama ...

MASAK’tan büyük operasyon… Yaşam Ayevefe’nin  33 yıl hapsi isteniyor MASAK’tan büyük operasyon...

HABER TÜRK- Aylar süren araştırma sonunda 101 kişilik suç ör...

Eğitim HABERLERİ