Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

“İzolasyonlar devam etmemeli”

18 Ekim 2017 - 8:42 'de eklendi ve A+A-

“İzolasyonlar devam etmemeli”

Meclis Başkanı Sibel Siber, Parlamentolararası Birlik (PAB) toplantısı çerçevesinde gittiği Rusya’da, izolasyonların devamının kabul edilmez olduğunu vurguladı, Kıbrıs Türkü’nün haklı durumunu her platformda anlatması gerektiğini söyledi.
Sibel Siber, PAB 137’nci Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde, Rusya’nın St.Petersburg şehrinde gerçekleştirdiği temaslarını değerlendirdi.
Meclis Başkanlığından verilen bilgiye göre, Sibel Siber, yaptığı temaslarda Kıbrıs Türkü’nün kültür, sanat ve spor da dahil pek çok alanda insanlık dışı izolasyonlara maruz kaldığını bir kez daha hatırlattığını, özellikle demokrasiye inanmış dünya ülkelerinin bu uygulamayı yapmalarının kabul edilemez olduğunu aktardığını ifade etti.
Bu temasların Kıbrıs Türkü için önemli olduğunu belirten Siber, “Çünkü siz kendinizi anlattığınız sürece anlaşılırsınız.Haklı olmanız size hak verecekler anlamında değildir. Bıkmadan, usanmadan her platformda bu haklı durumumuzu dile getirmeliyiz” dedi.
Özellikle İsviçre’nin CransMontana kasabasında yer alan zirvede görüşmelerin çöküşünden sonra Kıbrıs Türk tarafına uygulanan “izolasyonların devamının kabul edilemez” bir durum olduğunu dile getirdiğini anlatan Siber: “Onun için bu durumu iyi anlatmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.
Dünyanın en eski birliklerinden biri olan PAB’ın toplantılarında ülke ve dünya sorunlarının çözümleri üzerinde durulduğunu ifade eden Sibel Siber, PAB Genel Kurulu’ndaki açılış konuşmalarında daha iyi ve barışçıl bir dünyaya ulaşmak için yapılması gerekenin “Parlamentolar arası temas” olduğu; demokratik yöntemle halkın seçtiği parlamenterlerine yüz yüze temasının öneminin vurgulandığını söyledi.
Meclis Başkanı Siber, her ne sebeple olursa olsun hiç bir parlamentoya kısıtlama getirilmemesi gerektiğini,  özellikle uzlaşmazlıkların çözümünde bu yöntemin üzerinde durulması gerektiğinin alının çizildiğini ifade etti.
Meclis Başkanlığı süreci boyunca bu yönde bir yaklaşım ortaya koyduğunu belirten Sibel, “Evet tanınmamış bir Devlet olabiliriz ama bu kurumlarımızın olmadığı anlamına gelmez. Seçimlerimize Birleşmiş Milletler gözlemci gönderiyor, dolayısıyla halkın seçtiği milletvekillerine uluslararası alanda ambargo uygulanması kabul edilemez. Bunu bir çok platformda sıklıkla dile getiriyorum” dedi.
PAB Başkanına üç yıl önce gönderdiği yazıya cevaben bir davet aldıklarını, bu önemli buluşmada ilk kez “izolasyon ve ambargolara neden maruz kalınmaması” gerektiğini aktardıklarını anlatan Siber, o tarihten bu yana görüşmelerin sürdüğünü belirtti.
GÖZLEMCİ ÜYE
PAB Başkanı ile yaptıkları görüşmede, yine büyük bir anlayış ve gözlemci üyelik konusunda destek gördüklerini ifade eden Siber,  yeni seçilecek olan Başkana da konunun aktarıldığını söyledi.
PAB Genel Kurul toplantısı çerçevesinde Rusya’da bulunan Başkan Siber’in bu gece KKTC’ye dönmesi bekleniyor.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin Yasa Tasarısı, oy çokluğuyla komiteden geçerek kurula sevk edildi Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin ...

Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi UBP Milletvekili Komite Başkanı Özdemir Berova başkanlığında toplanarak, günd...

Boğazköy’de feci kaza: 27 Yaşındaki Ercan Biçer hayatını kaybetti Boğazköy’de feci kaza: 27 Yaşındaki Erca...

  Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, saat 01:15 sıralarında, Boğazköy’de Atatürk Caddesi üzerinde kuzey istikametine doğr...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, YDÜ’nün tasarladığı kitleri kullanacak Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, YDÜ’...

Genetiği değiştirilmiş ürünlerin denetlenmesi ile ilgili Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Yakın Doğu Üniversitesi arasında işbirl...

BES’e bağlı belediye çalışanları iş araçlarıyla Meclis önünde BES’e bağlı belediye çalışanları iş araç...

Belediye Emekçileri Sendikası’na (BES) bağlı belediye çalışanları iş araçlarıyla Cumhuriyet Meclisi önündeki yolu trafiğe kapattı. Bele...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin Yasa Tasarısı, oy çokluğuyla komiteden geçerek kurula sevk edildi Belediyelerin Birleştiril...

Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi UB...

Boğazköy’de feci kaza: 27 Yaşındaki Ercan Biçer hayatını kaybetti Boğazköy’de feci kaza: 27...

  Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, saat 01:1...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, YDÜ’nün tasarladığı kitleri kullanacak Tarım ve Doğal Kaynaklar ...

Genetiği değiştirilmiş ürünlerin denetlenmesi ile ilgili Tar...

BES’e bağlı belediye çalışanları iş araçlarıyla Meclis önünde BES’e bağlı belediye çalı...

Belediye Emekçileri Sendikası’na (BES) bağlı belediye çalışa...

Bakan Taçoy, İskele’de meydana gelen ölümlü iş kazası ile ilgili açıklama yaptı Bakan Taçoy, İskele’de me...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy İskele’de meyd...

İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi çalışmalarını sürdürüyor İdari, Kamu ve Sağlık İşl...

  İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi yerel yönetimler ref...

Öğretmen sınavları cumartesi başlıyor Öğretmen sınavları cumart...

Kamu Hizmeti Komisyonu 2022-2023 öğretim yılı başlamadan önc...

Güzelyurt Hayvanları Koruma Derneği’nden belediyelere çağrı Güzelyurt Hayvanları Koru...

Güzelyurt Hayvanları Koruma Derneği, ülkedeki tüm belediyele...

7. AKSA Fotofest Fotoğraf Yarışması için başvurular başladı 7. AKSA Fotofest Fotoğraf...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenen AKSA Fotofest F...

Karzaoğlu görevden alındı Karzaoğlu görevden alındı...

Resmi Gazete’de yayımlanan görevden alma ve göreve atama kar...

Eğitim HABERLERİ