Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Kamil ÖZKALOĞLU; İbret Dolu Günler

13 Şubat 2020 - 13:33 'de eklendi ve A+A-

Kamil ÖZKALOĞLU; İbret Dolu Günler

Günlerden Salı, 31 Aralık 1963. Dünya, yeni yılı karşılamak için coşku ve sevinç ile harıl harıl çalışıyor. Hazırlıklar sın aşamasında.
Aralık ayının son günleri hep Kıyamet günü söylentileri ve kehanetleri ile anılır.
5-6 milyar nüfuslu dünyanın acaba kaçta kaçı Kıbrıs’ta Türkler için 10 gündür Kıyamet Günlerinin yaşandığının farkında? Acaba dünya ülkelerinin kaç tanesi Kıbrıs’ta son 10 gün içinde 133 Kıbrıs Türk’ünün sadece Türk oldukları için enosis uğruna hunharca katledildiğinin farkında? Hiçbir dünya ülkesi Kıbrıs’ta Türklere karşı uygulanan katliamlara tepki göstermediğine göre bunu nasıl yorumlamalı? Kıbrıs’ta 10 gündür bir vahşet yaşanıyor, Batı emperyalizmi, BM, Avrupa, ABD ve benzerleri, gururla savundukları o yüce değerlerini çöpe atmışlar.
Uluslar arası yasaları çiğneyenin, BM sözleşmesini ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin varlığını sağlayan uluslar arası andlaşmaları ve Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasasını yok sayanın, vuranın, öldürenin, katliam yapanın, Kıbrıs Türklerini Kıbrıs Cuhuriyeti’nden silah zoru ile atanların, gözgöre göre bir insanlık ayıbına imza atan, Kıbrıs Türklerine etnik temizlik’ uygulayan Rumların yanlarında saflarını almışlar. Bu hayasızca kararları nedeniyle; o gün bugündür, Batı emperyalizmi, BM, Avrupa, ABD ve benzerlerinin de bir kez daha elleri kana bulanmış, Kıbrıs’ta yaşanmış insanlık dramının ve insanlık ayıbının ortağı olmuşlardır.
Bu gerçekleri asla unutmamalı ve atacağımız her adımı bu gerçeklerin bilincinde olarak atmalıyız. Günlerden Salı, 31 Aralık 1963. Tarih, bugün gerçekleşen olayların bazılarını şöyle sıralamakta:
* Rum–Yunan ikilisi Türklere 3 şart dayattı: Kıbrıs Türklerine yönelik Rum–Yunan saldırıları sürdü. Ada’nın her yanından kan ve ölüm haberleri geldi. Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Dışişleri Bakanı olan Kipriyanu, devletin yıkılmış olmasına karşın, aynı sıfatla bir basın toplantısı düzenleyerek, sorunun çözülmesi için Türklerden kabul etmesini istedikleri üç şartı ileri sürdü: 1. Çoğunluğun idare etmesi kabul edilecektir, 2. Azınlık hakları teminat altına alınacaktır, 3. Garanti ve ittifak antlaşmaları feshedilecektir.
* Kıbrıs’ta Rum–Yunan tezi ile saldırılarını destekleyen Sovyetler Birliği Türkiye’yi protesto etti. (Ne kadar ilginç bir protesto? Sovyetler Birliği Katliama uğrayan tarafı protesto ediyor.)
* Rum–Yunan barbarlığı dünya basınında: Rum– Yunan ikilisinin gerçekleştirdiği vahşet ve barbarlık, 31 Aralık 1963 günü dünya basınında şöyle duyuruldu: İngiliz Guardian gazetesi: “Kıbrıs’taki Ateşkes bugün yine ihlal edildi. Küçük Kaymaklı’daki Türk evleri, buradan uzaklaşan Türklerin geri dönmesi hazırlıkları yapılırken Rumlar tarafından ateşe verildi. Cumhurbaşkanı Makarios’a, bir Rum yer altı örgütünün Kıbrıslı Rumları silahlandırdığı ve saldırı hareketini planladığı söylentilerinin doğru olup olmadığını sordum. Bana verdiği yanıt şöyleydi. “Evet, tamamıyla doğrudur” Guardian gazetesi muhabiri Michael Wall… Daily Mirror (Londra): “Sandys Türk evlerinin yanışını gördü. Yangından önce Türk evleri Rum soyguncular tarafından soyuldu.” Daily Herald (Londra): *Bir Terör Gecesinde Sessiz Bir Köyden Adam, Kadın Ve Çocuklardan Oluşan 350 Kişilik Bir Grup Yok Oldu. “Bugün bu utanç köyünde bu güzel Ada’yı bozguna uğratan Rum–Türk düşmanlığının korkunç kanıtıyla karşılaştım. Lefkoşa’dan 13 mil uzaklıktaki Girne’nin sahil yolunun kucakladığı bu yerde, taştan yapılmış evlerde birkaç gün önce 1000 kişi yaşamaktaydı. Sonra bir terör gecesinde adam, kadın ve çocuklardan oluşan 350 kişi ortadan kayboldu. Hepsi de Türk’tü. Bugün bu esrarlı olayı araştırmak üzere bu köye ulaşan iki İngiliz muhabirden biri ben oldum. Tozlu köy yolunda oyun oynayan aç ve yorgun çocuklarla karşılaştım. Kapı aralıklarından kadın ve adamlar şüpheli bakışlarla beni izliyorlardı. Türklerin nerede olduklarını sorduğumda kadınlar bakışlarını başka tarafa çevirdiler, adamlar ise ayaklarını yere sürterek ‘Bilmiyoruz. Çekip gittiler’ diye cevap verdiler.” 50 yıl sonra bugün günlerden yine Salı, yine 21 Aralık… Rumlarda hâlâ değişen bir şey yok. Enosis ütopyası’ndan bir adım bile geri atmamışlar… Türklere biçtikleri gömlek hâlâ 50 yıl öncesinden farklı değil. Bugün hâla Rum tarafı görüşmelerin başlaması için, 50 yıl önceki dışişleri Bakanlarının öne sürdüğü 3. Maddelik koşulun aynisini dayatıyorlar. Geçmişi insanlık ayıbları ile dolu, elleri hâlâ Türk kanına bulanmış, Batı emperyalizmi, BM, Avrupa, ABD ve benzerlerinin bugünkü tavırlarında da bir değişiklik yok. Hâlâ, vuranın, öldürenin etnik temizlik uygulayanların yanında saf tutuyorlar… Bugün Akdeniz’de üzerinde Türk yaşayan tek ada olan Kıbrıs’ın da Türklerden arınması için gereken her şeyi yapıyorlar.
Kıbrıs’ta değişen sadece Kıbrıs Türklerinin konumudur. Bugün Kıbrıs Türkleri bir devlete sahiptir, bu devlet yasal bir devlettir. Kıbrıs Türklerinin kendi vatanlarında kendi devletlerine sahip olmaları Kıbrıs’a BARIŞ’ı getirmiştir. O gün bugündür Kıbrıs’ta ölen, öldürülen olmamış, analar ağlamamış, çocuklar babasız, evliler, nişanlılar eşsiz kalmamıştır.
Ama dünya bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmanın peşinde. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ortadan kaldırılmasının BARIŞ’ı da yok edip; kavgayı, savaşı ve ölümleri getireceği çok açıktır… Asıl anlaşılmaz olan da ne, biliyor musunuz? Asli görevi dünyada BARIŞ’ı önlemek olan BM’nin Kıbrıs’taki politikaları ile SAVAŞ’ı körüklemesidir… Bir de aramızda bulunan, Batı emperyalizmi, BM, Avrupa, ABD ve benzerlerinin işbirlikçisi konumunda olan kişi, kuruluş ve partiler var.
Kıbrıs Türkleri için ne garip bir tecellidir ki bu işbirlikçiler da bir yandan BARIŞ söz konusu olanda çanakta kül bırakmazken; diğer yandan Birleşik Kıbrıs, federasyon gibi abuk sabuk isteklerle kendi halklarını(!) SAVAŞ’a SÜRÜKLÜYORLAR…

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Av. Fuat VEZİROĞLU;  İNCİ DÖKTÜRMEK Av. Fuat VEZİROĞLU; İNCİ DÖKTÜRMEK...

Güzellik uzmanlarına göre dünyanın en iyi, en kaliteli, en pahalı incileri usta dalgıçlar tarafından Hint Okyanusu’nun derinliklerinden...

Aydın AKKURT; AB Nereye Koşuyor? Aydın AKKURT; AB Nereye Koşuyor?

Türkiye’nin AB süreci, bundan tam 57 yıl önce başladı. Türkiye’nin, 1963 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) ile imzaladığı ortaklı...

Aydın AKKURT; Akıncı ve Örtülü Ödenek Aydın AKKURT; Akıncı ve Örtülü Ödenek...

Geçmişi şöyle bir hatırlayalım, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş’a karşı en acımasız ve en çirkin saldırılar “örtülü ödenek” üzerin...

Av. Fuat VEZİROĞLU;  AKINCI’NIN EŞİTLİĞİ Av. Fuat VEZİROĞLU; AKINCI’NIN EŞİTLİĞ...

İki eşit devlet olacakmış. İki eşit bölge olacakmış. Türk halkı ile Rum halkı eşit olacakmış. Bunun adı da “federasyon” (!) olacakmış. ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Av. Fuat VEZİROĞLU;  İNCİ DÖKTÜRMEK Av. Fuat VEZİROĞLU; İNC...

Güzellik uzmanlarına göre dünyanın en iyi, en kaliteli, en p...

FETÖ’nün yayın organları harekete geçti;  “Tatar seçimi kazanmamalı” FETÖ’nün yayın organları ...

NACAK GAZETESİ- Yunanistan’ın Leros Adası’nda yaşayan AB lob...

Aydın AKKURT; AB Nereye Koşuyor? Aydın AKKURT; AB Nereye ...

Türkiye’nin AB süreci, bundan tam 57 yıl önce başladı. Türki...

LTB 10 milyon TL borçlanacak… Borçlanmanın amacı ne? LTB 10 milyon TL borçlana...

NACAK GAZETESİ- Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) “Cumhurbaşka...

Başbakan Tatar;  Yargının sıkıntıları aşılmalı Başbakan Tatar; Yargın...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanlığında gerçekleştirilen istişar...

Futbolcular aracılığıyla kara para aklama Futbolcular aracılığıyla ...

NACAK GAZETESİ- İspanyol makamlarının, Europol işbirliğiyle,...

Başbakan Tatar açıkladı; KKTC uçuşları vergiler hariç 1 TL Başbakan Tatar açıkladı; ...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, THY Kıbrıs Müdürlüğü n...

Rum yanlısı AB harekete geçiyor… Gerginlik daha da tırmanacak Rum yanlısı AB harekete g...

NACAK GAZETESİ- Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın tek taraflı ilan...

Başbakan Tatar; KKTC ve halkımız için çalışıyoruz Başbakan Tatar; KKTC ve ...

Ötüken’de, İskele Belediyesinin öz kaynakları ve Milli Eğiti...

HP Milletvekili Manavoğlu sordu;  Akıncı örtülü ödeneği nerelerde kullandı HP Milletvekili Manavoğlu...

NACAK GAZETESİ- HP Milletvekili Gülşah Manavoğlu, katıldığı ...

Eğitim HABERLERİ