Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Kamil ÖZKALOĞLU; Kıbrıs Türklerine Uygulanan Kumpaslar ve Dayatmalar

1- BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN KUMPASI VE BASKILARI Kıbrıs Türk Halkı en büyük darbeyi ve en şiddetli dayatmayı Birleşmiş Milletler Örgütünden görmüştür. Biliyorsunuz Aralık 1963’te Kıbrıs Rumları “ENOSİS”i gerçekleştirmek için “AKRİTAS KATLİAM PLANI”nı uygulamaya koymuştu. Planın hedefleri bir bir yerine getirilmiştir. Bu hedefleri şöyle sıralayabiliriz: a. KIBRIS TÜRKLERİNİN YÖNETİMDEN DIŞLANMASI, Kuvvet kullanarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nde çalışan tüm Kıbrıs […]

30 Temmuz 2020 - 8:31 'de eklendi ve 1984 kez görüntülendi. A+A-

Kamil ÖZKALOĞLU;   Kıbrıs Türklerine Uygulanan Kumpaslar ve Dayatmalar

1- BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİN KUMPASI VE BASKILARI
Kıbrıs Türk Halkı en büyük darbeyi ve en şiddetli dayatmayı Birleşmiş Milletler Örgütünden görmüştür. Biliyorsunuz Aralık 1963’te Kıbrıs Rumları “ENOSİS”i gerçekleştirmek için “AKRİTAS KATLİAM PLANI”nı uygulamaya koymuştu. Planın hedefleri bir bir yerine getirilmiştir. Bu hedefleri şöyle sıralayabiliriz:
a. KIBRIS TÜRKLERİNİN YÖNETİMDEN DIŞLANMASI,
Kuvvet kullanarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nde çalışan tüm Kıbrıs Türkleri yönetimden atıldı. İşine gitmek isteyenler korkutularak, dövülerek hatta öldürülerek engellendi. Bir gecede binlerce devlet çalışanı Türk işsiz ve aşsız kaldı. Ne kadar acı ve yazıktır ki o günleri yaşamış kelli felli bazı insanlar bugün aramızda yaşarken ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin olanaklarından gani gani nemalanırken; hiç utanmadan ve sıkılmadan Binlerce Türk’ün atılıp dışlanmadığı, işlerine gitmemeğe zorlandıkları yalanını savunabiliyorlar. Hiçbir devlet güvencesine sahip olmayan, tek derdi Rum saldırılarına karşı direnmek olan Kıbrıs Türklerinin binlerce Kıbrıs Cumhuriyeti çalışanını işine gitmeyerek aç ve açıkta kalmasını nasıl zorlayabildiği de yanıtlanması gereken bir başka soru.
b. TÜRK KÖYLERİNE YAPILAN BASKINLAR
Öncelikle karma köylerde yaşayan Türkler silah zoru ile köylerinden atılarak göçe zorlanmış. Bir de savunmasız Türk Köylerine baskınlar düzenleyerek katliam gerçekleştirdiler, hayatta kalanları da göçe zorladılar. Bugün bu şekilde boşaltılmış ve Rum çapulcularca yağmalanmış 103 köy vardır. Bu köylerden yaklaşık 35 tanesi ağır iş makineleri kullanılarak yerle bir edilip haritadan silinmiştir.
Kıbrıs Türklerine karşı tam anlamıyla bir etnik temizlik uygulanmıştır. Yaşanan göçler sonucunda Kıbrıs Türkleri devlet güvencesinden yoksun, devlet çalışanlarının işlerine son verilmiş bir vaziyette gettolara hapsedilmiş ve yıllarca çok ağır bir ambargo altında yaşamaya zorlanmıştır.
c. DÜNYAYA VERİLEN YALAN HABER
Rumlar “AKRİTAS KATLİAM PLANI”nı uygularken bir yandan da dünyaya “Türkler isyan etti, köyleri, kasabaları yakıp yıkıyorlar; biz de devlet güçleri olarak Türk isyanını bastırmaya çalışıyoruz” gibi bir yalan haber yayınlıyorlardı.
O günlerde adada henüz BM Barış Gücü yok. Bu yalan habere inanmış olan BM, Daniel Ortega önderliğinde bir ekibi Kıbrıs’a gönderir. Emirlerine helikopterler ve araçlar verilir. Ekibin amacı tüm yerleşim yerlerinin havadan ve karadan resimlerini çekip Türklerin yakıp yıktığı Rum köylerini dünyaya ilan etmek. Birçok yerleşim yerinin resimleri çekildi, yerleşim yerlerinin su şebekeleri ve elektrik durumunun envanteri çıkarılıp her yerleşim yeri için bir rapor hazırlandı.
Ama rapor incelendiği zaman baktılar ki yakılıp yıkılan sadece Türk köyleri, tüm Rum köylerinde elektrik var, su şebekeleri kurulmuş ama neredeyse hiçbir Türk köyünde su şebekesi yok, elektrik çok az Türk köyünde var. Bu sonuçtan sonra Ortega Raporu BM tarafından asla yayınlanmadı, hasıraltı edildi. (Çok sonraları Dünya Kıbrıs Türkleri Vakfı Ortega Raporunu derleyip kitap haline getirip Kıbrıs Türk Halkına kazandırıldı.)
Bu olayların sonrasında Kıbrıs sorunu BM’de görüşülmeye başlandı. Bu görüşmeler sonucunda BM Güvenlik Konseyi’nin 186 nolu kararı çıktı. Kararda Kıbrıs Türklerine karşı “ETNİK TEMİZLİK” uygulayan, Türkleri devlet yönetiminden atan ve Türklerin devlet imkanlarından yararlanmasını önleyen, binlerce Türk çalışanını işsiz ve aşsız bırakan, saldıran, öldüren Zülmeden Rumlar Kıbrıs’ta tek yönetim olarak kabul edilmiştir.
Ve Rum Hükümetine her türlü imkânı kullanarak Sözde Türk İsyanını bastırma görevi verildi.
Yani gelecek kuşakları savaş felaketinden korumayı, temel insan haklarına, insan kişiliğinin onur ve değerine, erkeklerle kadınların ve büyük uluslarla küçük ulusların hak eşitliğine olan inançlarını yeniden ilan etmeye adaletin korunması ve antlaşmalardan doğan yükümlülüklere saygı gösterilmesi için gerekli koşulları yaratmaya ve daha geniş bir özgürlük için daha iyi yaşam koşulları sağlamaya, sosyal bakımdan ilerlemeyi kolaylaştırmayı sağlamak için kurulduğunu iddia eden BM; Kıbrıs’ta tüm bu gereklerini inkar ederek vuran, öldüren, zalim Rumlar yanında yer alarak Mazlum Türkleri cezalandırma yolunu seçmiştir. Bu da BM’yi, eli kanlı bir örgüt haline getirmiştir.
186 nolu kararından sonra aldığı tüm kararlarla hep antlaşmalara uymak için çağırı yapmış ama Rumların Kıbrıs Antlaşmalarını ve Kıbrıs Anayasasını ihlal ettiğini gözardı ederek hep Türkleri mahkum edecek kararlara imza atmıştır.
Anlayacağınız, Kıbrıs Türklerini defalarca sırtından hançerleyen, BM örgütü olmuştur..
Anlaşılıyor ki; BM’den,Kıbrıs Türkleri olarak, BM ilkelerinden kaynaklanan herhangi bir yarar beklemek beyhudedir…

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
<br>GERÇEĞE BAKIŞ </br> Aydın Akkurt yazdı : ” “SİYASİ DARBE”Yİ KİM GERÇEKLEŞTİRMEK İSTEDİ ?  “
GERÇEĞE BAKIŞ
Aydın Akkurt yaz...

Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun istifasından sonra, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bir an önce yeni hükümeti oluşturmaya yönelik olarak siyasi pa...

<br>GERÇEĞE BAKIŞ </br> Aydın Akkurt yazdı : ” CUMHURBAŞKANI TATAR’A  “VATAN HAİNİ” DİYENLER “
GERÇEĞE BAKIŞ
Aydın Akkurt yaz...

Esas konuya girmeden önce “vatan” ve “vatan haini” kelimelerinin ne anlama  geldiğine ve neleri içerdiğine  özetle bir bakalım. VATAN; ...

Aydın Akkurt Yazdı : “SEDAT PEKER- CENK MUTLUYAKALI VE BAYRAK MESELESİ” Aydın Akkurt Yazdı : “SEDAT PEKER-...

Halil Falyalı’nın cenaze töreninde acılı ailesi ve yakınları tabutun üzerine Bayrak serdi. Vay sen misinin bunu yapan. “Sol...

Aydın AKKURT;  21 ARALIK, GİRİT VE KIBRIS Aydın AKKURT; 21 ARALIK, GİRİT VE KIBRI...

Kıbrıs Türk halkını yok etmek için 21 Aralık 1963 günü Rum-Yunan ikilisi tarafından başlatılan saldırıların 57. yıldönümünde Girit mese...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Töre, tanınma istemenin ülkedeki bazı çevreleri rahatsız ettiğini belirtti Töre, tanınma istemenin ü...

Cumhurbaşkanı Vekili Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, ...

“Kamu ve Özel Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları (Değişiklik) Yasa Tasarısı” Genel Kurula sevk edildi “Kamu ve Özel Radyo ve Te...

Cumhuriyet Meclisi, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komi...

Geçitkale’de yarın elektrik kesintisi yapılacak Geçitkale’de yarın elektr...

Geçitkale’de yarın elektrik kesintisi yapılacak. Kıbrıs Türk...

Lefkoşa Maratonu’nun 10’uncusu 23 Ekim’de düzenlenecek Lefkoşa Maratonu’nun 10’u...

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) organizasyonunda düzenlene...

Girne’de elektrik kesintisi olacak Girne’de elektrik kesinti...

Girne’de yarın bazı bölgelerde elektrik kesintisi olacak. Kı...

Deniz Kaplumbağaları Koruma ve Araştırma Projesi kapanış etkinliği yapıldı Deniz Kaplumbağaları Koru...

    Deniz Kaplumbağaları Koruma ve Araştırma Projesi kapanış...

KTEMB başkanı yeniden Bora Karaçam KTEMB başkanı yeniden Bor...

Kıbrıs Türk Elektrik Müteahhitleri Birliği’nin (KTEMB) hafta...

Kuzey sahil yolunda sondaj çalışmaları yapılacak Kuzey sahil yolunda sonda...

Kuzey sahil yolunun Tatlısu-Kaplıca ile Kaplıca-Balalan aras...

Bir haftada 76 kaza, 20 yaralı. Zarar 2 milyon 280 bin TL Bir haftada 76 kaza, 20 y...

KKTC’de son bir haftada 20 kişinin yaralandığı 76 trafik kaz...

Ataoğlu: Yıl 365 gün turizm hedefinde ilerliyoruz Ataoğlu: Yıl 365 gün turi...

  Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın girişimleriyle uygulamaya ko...

Eğitim HABERLERİ