Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Kastamonu’daki kampa KKTC’den katılan gençler yaşadıkları deneyimleri anlattı

30 Temmuz 2022 - 20:09 'de eklendi ve A+A-

Kastamonu’daki kampa KKTC’den katılan gençler yaşadıkları deneyimleri anlattı

Türkiye Cumhuriyeti (TC) Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen kamplara Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden (KKTC) katılan gençler, hem yeni arkadaşlıklar ediniyor, hem de yeni yerler görme şansını elde ediyor.

Bu yıl Türkiye’de Çanakkale, Kastamonu, Kırşehir ve Antalya’da düzenlenen kamplara KKTC’den de öğrenciler katıldı.

Ortaokul, lise ve üniversitelerde öğrenim gören farklı yaş gruplarındaki yaklaşık 2 bin öğrenci bu kamplara katılıyor.

Kastamonu’da yaklaşık 1 hafta süren kampa katılan Haydarpaşa Ticaret Lisesi 9. Sınır öğrencisi Ersin Aktaş ile Hala Sultan İlahiyat Koleji 9. Sınıf öğrencisi Efekan Karaoğlan, yaşadıkları kamp deneyimlerini, kurdukları arkadaşlıkları ve gezip gördükleri yerleri anlattı.

Yaklaşık 200 kişilik kampta Kıbrıs’tan 34 öğrencinin katıldığını anlatan Ersin Aktaş, önceleri aynı odayı başkalarıyla paylaşmakla ilgili bazı önyargıları olduğunu ancak Türkiye’nin farklı illerinden gelen 3 oda arkadaşıyla tanışıp kaynaşınca bu önyargıların gereksiz olduğunu anladığını söyledi.

“Kamp beklediğimizden iyi geçti” diyen Ersin Aktaş, her gün 7.30’da kalkıp sabah sporu yaptıklarını, her öğünün ardından da önce etkinliklere katıldıklarını sonra da serbest zamanları bulunduğunu anlattı.

Egzersiz, hafif tempolu koşu, esneme hareketleri ile güne başladıklarını söyleyen Ersin Aktaş, bisiklet sürme ve at binme gibi etkinlikler yaptıklarını, farklı oyunlar oynadıklarını da belirtti.

Etkinlik sonrasındaki serbest zamanlarda arkadaşlarıyla vakit geçirdiklerini, tabu gibi oyunlar oynadıklarını ya da dinlendiklerini söyleyen Ersin Aktaş, bunun dışında masa tenisi, langırt, bilardo oynayabilecekleri alanların da bulunduğunu ifade etti.

– Çok güzel dostluklar, arkadaşlıklar kurduk

“Çok güzel arkadaşlıklar kurduk” diyen Ersin Aktaş, akşam yemeğinden sonra da kamptaki öğrencilerin hazırladığı tiyatro oyunlarını izlediklerini ya da söyledikleri şarkıları dinlediklerini kaydetti. Ersin Aktaş kamp deneyimlerini anlatmayı şöyle sürdürdü:

“Bazı günlerde Kastamonu merkeze giderek çarşıya çıktık. Ailemize hediyeler aldık. Kastamonu’da yapılan çekme helva aldık. Çok güzel doğa yürüyüşleri yaptık. Önceden Kastamonu ile ilgili pek bilgimiz yoktu. Bilgi edinmiş olduk. Daha önce Çanakkale kampına da gitmiştik. Bu kamplar bize paylaşmayı öğretti. Yeni arkadaşlıklar edindik, kaynaştık.”

Efekan Karaoğlan ise, daha önce pek de bilmediği Kastamonu hakkında çok şey öğrenme fırsatı yakaladığını anlattı.

“Çarşıya gittik, türbelere gittik, müzelere gittik. Kastamonu’daki kaleye gittik. Tarihi ve turistik yerleri gezdik. Çarşıda merkezde serbest zaman geçirme şansımız oldu. Kastamonu’nun iki kez Türkiye’nin en temiz kenti seçildiğini öğrendik. Serbest zamanlarda da keyifli vakit geçirdik. Daha fazla serbest zaman verilmesini isterdik doğrusu.”

At çiftliği ziyaretinde hayatında ilk kez ata bindiğini anlatan Efekan Karaoğlan, bunun dışarıdan göründüğü kadar kolay olmadığını anladığını söyledi. Efekan Karaoğlan, yapay tırmanma duvarında da ilk başta zorlandığını ancak sonra keyif aldığını kaydetti.

Efekan Karaoğlan, kamptaki en eğlenceli oyununsa Lazer-Tech adı verilen ve “paintball”un boyasın versiyonu denilebilecek oyun olduğunu aktardı.

Türkiye’nin farklı yörelerinden insanlarla tanıştığını, odasında Adana ve Antep’ten arkadaşları bulunduğunu anlatan Efekan Karaoğlan, çok güzel arkadaşlıklar kurduklarını ve kamptan ayrıldıktan sonra da whatsapp grupları veya instagram gibi sosyal medya platforumları üzerinden iletişimlerini sürdürdüklerini belirtti.

Kampta halı saha, basketbol sahası, tenis kortu gibi her türlü sportif faaliyete olanak sağlayan tesisler bulunduğunu aktaran Efekan Karaoğlan, kampın aynı zamanda ekran değil, akran arkadaşlığını geliştirdiğini söyledi. Efekan Karaoğlan, “evde ekranda vakit geçirmek yerine, kampta yaşıtlarımızla vakit geçirme şansı yakaladık” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Maliye Bakanı Şan, Kar-İş heyetini kabul etti Maliye Bakanı Şan, Kar-İş heyetini kabul...

Maliye Bakanı Alişan Şan, Fuat Topaloğlu başkanlığında Kamu Araçları İşletmecileri Derneği (Kar-İş) heyetini kabul ederek, toplu ulaşım...

Kültür Dairesi 19 Ağustos Dünya Fotoğrafçılık Günü’nü etkinlikle kutluyor Kültür Dairesi 19 Ağustos Dünya Fotoğraf...

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi, 19 Ağustos Dünya Fotoğrafçılık Günü’nü etkin...

Maliye Bakanı Şan, GİAD heyetini kabul etti Maliye Bakanı Şan, GİAD heyetini kabul e...

Maliye Bakanı Alişan Şan, ekonominin büyüyebilmesi ve hareketlenebilmesi için özel sektörün çok önemli bir rolü olduğunu vurguladı. Şan...

RDÜ Yerleştirme ve Burs sınavı 20 Ağustos’ta RDÜ Yerleştirme ve Burs sınavı 20 Ağusto...

Rauf Denktaş Üniversitesi’nin (RDÜ) yerleştirme ve burs sınavı 20 Ağustos’ta yapılacak. RDÜ’den verilen bilgiye göre sınavda ilk 25 sır...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Maliye Bakanı Şan, Kar-İş heyetini kabul etti Maliye Bakanı Şan, Kar-İş...

Maliye Bakanı Alişan Şan, Fuat Topaloğlu başkanlığında Kamu ...

Kültür Dairesi 19 Ağustos Dünya Fotoğrafçılık Günü’nü etkinlikle kutluyor Kültür Dairesi 19 Ağustos...

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Baka...

Maliye Bakanı Şan, GİAD heyetini kabul etti Maliye Bakanı Şan, GİAD h...

Maliye Bakanı Alişan Şan, ekonominin büyüyebilmesi ve hareke...

RDÜ Yerleştirme ve Burs sınavı 20 Ağustos’ta RDÜ Yerleştirme ve Burs s...

Rauf Denktaş Üniversitesi’nin (RDÜ) yerleştirme ve burs sına...

Maliye Bakanı Şan, Beşparmak Düşünce Grubu heyetini kabul etti Maliye Bakanı Şan, Beşpar...

Maliye Bakanı Alişan Şan, içerisinde tecrübeli siyaset insan...

SOS Çocukköyü Derneği, okul hazırlıklarına destek amacıyla kampanya başlattı SOS Çocukköyü Derneği, ok...

SOS Çocukköyü Derneği, çatısı altında bakım ve destek verile...

Bakan Taçoy, Ankara’da temaslarda bulunuyor Bakan Taçoy, Ankara’da te...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy Sosyal Hizmetl...

Töre, Haspolat Şehitlerini anma törenine katıldı Töre, Haspolat Şehitlerin...

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, 14 Ağustos 1974’te Ha...

TC Hazine ve Maliye Bakanı Nebati: Tasarruf sahiplerinin üçte biri döviz yerine kur korumalı TL mevduat hesabını tercih ediyor TC Hazine ve Maliye Bakan...

TC Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, tasarruf sahiple...

Taşkent Şehitleri anıldı Taşkent Şehitleri anıldı...

Taşkent ve civar köylerde şehit düşenler Taşkent Şehitliği’n...

Eğitim HABERLERİ