Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk Üyesi Küçük; Asker her zaman yardımcı

01 Kasım 2019 - 9:00 'de eklendi ve A+A-

Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk Üyesi Küçük;  Asker her zaman yardımcı

NACAK GAZETESİ- Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük, bir haftadır Tekke Bahçesi yanında bir alanda başlatılan kazıda dün 2 kişiye ait kalıntıya rastlandığını, kazıların devam ettiğini söyledi.
Küçük, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin 2019 yılında 24 tane kalıntıya ulaştığını, ancak bu kalıntıların kimliklendirildikten sonra kayıplara ait olup olmadıklarının belirleneceğini belirterek, “Yaptığımız araştırmalara göre bu bulunan 24 kişinin kayıplara ait olmasını bekliyoruz” dedi.
ZAMAN VE SINIR
Bu bağlamda, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışmalarının devam ettiğini, kendilerine daha önce izin verilen 30 yerde kazıların tamamlanması ardından, Haziran 2019’da askeri bölge olan 30 yeni yer ve 33 koordinatta Türk tarafınca kazı izni verildiğini ifade eden Küçük, bu kazı izinlerine herhangi bir zaman ve sınır konulmadığını, bu 30 yeni yerde Kayıp Şahıslar Komitesi’nin kendi yapacağı planlamayla ve istediği hızda kazacağını anlattı.
İlk verilen 30 kazı izni çerçevesinde Derinya bölgesinde 2017 yılında bir kazı yapıldığını ve 4 Kıbrıslı Rum’un kalıntılarının bulunduğunu anımsatan Küçük, şu anda da kendilerine verilen izinlerin içinde, Derinya’da geçmişte kazılan bölgeye yakın, yeni bir kazı izni daha bulunduğunu vurguladı.
Gülden Plümer Küçük, “Biz daha önce kazdığımız 30 yerde bir çok askeri telli bölgeyi kazdık. Askeri kamplar da olmak üzere telli bölgeleri ilk defa kazmıyoruz” dedi.
ASKER HER ZAMAN YARDIMCI
Küçük, askeri otoriteyle işbirliğinin iyi gittiğini ve askerin kendilerine her zaman yardımcı olduğunu vurguladı.
Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk Üye Gülden Plümer Küçük Kıbrıslı Rum üyenin yaptığı açıklamalar ardından TAK muhabirinin sorularını yanıtladı, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışmaları hakkında bilgiler verdi.
Kayıp Şahıslar Komitesi’nin görevden alınan Kıbrıslı Rum üyesi yerine atanan Leonidas Pantelidis’in 6 ay gibi bir süre geç atanması nedeniyle 2019 çalışmalarının biraz yavaşladığını ifade eden Küçük, yeni üyenin atanması ardından Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışmalarının yeniden hız kazandığını söyledi.
Küçük, Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Türk, Kıbrıslı Rum ve Birleşmiş Milletler üyelerinin yeni aldığı karar doğrultusunda, araştırmaların yani kayıp kişilerin gömü yerlerinin araştırılmasının önemli bir unsur olduğu, yeni gömü yerleri bulunmazsa, yeni kayıplar kazılmazsa projenin diğer safhalarının da yavaşlayacağının bilinciyle araştırmalar bölümüne daha çok yatırım ve daha çok ağırlık verme kararı alındığını anlattı.
TÜM BİLGİLER BİRLEŞTİRİLİYOR
Kayıp Şahıslar Komitesi’nin gömü yerlerinin araştırılmasında her iki ofisin araştırma ekiplerinin ayrı ayrı çalıştığını, daha sonra bütün bilgileri birleştirerek, bir bütün içerisinde değerlendirdiklerini ifade eden Küçük, bu bilgiler toparlandıktan sonra, değerlendirmeler yapılırken teknolojiden de çok faydalanıldığını, 1963-1964 haritalarından veya Türk tarafının kullanımlarına verdiği 1974 haritalarından faydalanıldığını söyledi.
Haritaların üzerine gömü yerlerini yeni teknoloji ile yerleştirdiklerini ve doğru noktaları bulmaya çalıştıklarını belirten Küçük, Kayıp Şahıslar Komitesi ofisleri hakkında da bilgi verdi.
Gülden Plümer Küçük, bu ofislerin 3 tane olduğunu, bunların; Kıbrıslı Türk, Kıbrıslı Rum üyelere ve BM’ye ait ofisler olduğunu, bu 3 ofisin de istişare içinde çalıştıklarını söyleyerek, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin bir çok zorlukla karşı karşıya olduğunu, en büyük zorluğun da zaman olduğunu kaydetti.
KOMİTE ZAMANLA YARIŞIYOR…
İlk kaybın 1963 yılında verildiğini, o zamandan bu zamana neredeyse 50 yıla yakın bir zaman geçtiğine dikkat çeken Küçük, “Komite zamanla yarışıyor. Yeryüzünde değişiklik olmuştur, yapılaşma olmuştur, yollar değişmiştir, en büyük zorluklarımızdan biri bu” dedi.
En büyük yardımcılarının ise Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum insanlar, bilhassa kayıp aileleri olduğunu vurgulayan Küçük, gömü yerlerinin bulunmasında, bilgi toplamada kendilerine çok yardımcı olduklarını vurguladı.
Tüm zorluklara rağmen çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Gülden Plümer Küçük, “Bize verilen görevde bütün kayıpların başına gelenin ne olduğunu bulmaktır. Herkesi bulamayabiliriz ama en azından herkese bir bilgi verecek düzeye gelmemiz gerekiyor” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Basın devletin yaşatılmasına katkı sağlamalı” “Basın devletin yaşatılmasına katkı sağl...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, sorumluluğunun bilincinde olan duyarlı basının, Kıbr...

Evren;  “Medya dördüncü güç” Evren; “Medya dördüncü güç”

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Kıbrıs Türk halkının sesini hem ülkeye hem dünyaya duyurmak için özveriyle çalışan tüm basın mensup...

“Hastane kısa sürede tamamlanacak” “Hastane kısa sürede tamamlanacak”

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Vakıflar İdaresi, önceden Girne Amerikan Üniversitesi’ne (GAÜ) kiralanmış olan ancak daha sonra devralınan Karao...

KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu  sürüyor KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu sürüyor...

NACAK GAZETESİ- FETÖ – PYD soruşturma video kaydı ve belgeleri polis memuru Gümüşsoy’un hard-diskinden çıktı. “Resmi görevi kötüye kull...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
22 kilo uyuşturucu ele geçirildi 22 kilo uyuşturucu ele ge...

NACAK GAZETESİ- Rum Narkotik Polisinin, Larnaka’da büyük mik...

Şer ittifakından  askeri hava-deniz tatbikatı Şer ittifakından askeri ...

Güney Kıbrıs, Yunanistan, Fransa ve İtalya’nın katılımıyla g...

“Basın devletin yaşatılmasına katkı sağlamalı” “Basın devletin yaşatılma...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gene...

Evren;  “Medya dördüncü güç” Evren; “Medya dördüncü g...

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Kıbrıs Türk halkının ses...

“Hastane kısa sürede tamamlanacak” “Hastane kısa sürede tama...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Vakıflar İdaresi, önceden Girne Ameri...

KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu  sürüyor KKTC’de FETÖ- PYD operasy...

NACAK GAZETESİ- FETÖ – PYD soruşturma video kaydı ve belgele...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 10 Temmuz 2020 NACAK Gaze...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Aydın AKKURT;  ABD-AB ve Diğerleri Aydın AKKURT; ABD-AB ve ...

Başta AB olmak üzere ABD ve diğer emperyalist güçlerin Annan...

Kamil ÖZKALOĞLU;  Size Ne Oldu? Kamil ÖZKALOĞLU; Size Ne...

İngiliz yönetimleri ve halkı tarihin hiçbir döneminde Türk d...

Emete GÖZÜGÜZELLİ;   Deniz Yetki Alanlarını Belirlemede En Önemli Unsur Nedir? Emete GÖZÜGÜZELLİ; Deni...

Türkiye iç sularını tanımladı mı? Hayır. O halde bu anlatımı...

Eğitim HABERLERİ