Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

“Kıbrıs Türk halkının sesi kısılamaz”

16 Ekim 2017 - 8:36 'de eklendi ve A+A-

“Kıbrıs Türk halkının sesi kısılamaz”

Halkın demokratik seçimle parlamentoya gönderdiği parlamenterlere uluslararası alanda kısıtlama getirilmemeli. Kıbrıs Türk halkının kendi parlamentosu var ve bu demokratik bir seçimle oluştu. Tanınmamış olmak uluslararası alanda halkın temsiliyetinin engelleneceği anlamına gelmez.

Bugün dünyada uyuşmazlıkların çözümünde diyalog  önemli  ve PAB toplantısının açılış konuşmalarında da konuşmaların özünü bu teşkil ederken,  Kıbrıs Türk halkının seçilmişlerini izole etmek  bir çelişkidir .

Dünyanın en uzun süren uyuşmazlıklarından olan Kıbrıs sorununda parlamentolar arası birliği bugüne kadar sadece bir tarafın parlamenterlerini dinlemekle, savundukları diyalog ve iletişimin aksine bir tutum sergilemişlerdir

Tüm ümidimiz  bundan sonra bu konuda olumlu adım atılması ve Kıbrıslı Türklerin temsilcilerinin sesine uygulanan uluslararası kısıtlamaların kaldırılmasıdır. Bu konuda girişim ve çalışmaları ısrarla her platformda sürdüreceğiz

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Kıbrıs Türk halkının kendi parlamentosu olduğunu ve bunun demokratik bir seçimle oluştuğuna dikkat çekerek, tanınmamış olmanın uluslararası alanda halkın temsiliyetinin engelleneceği anlamına gelmediğini vurguladı.

Parlamentolar Arası Birlik (PAB) 137.Genel Kurulu, Rusya Federasyonu’nun St.Petersburg şehrinde başladı.

Meclis’ten yapılan açıklamaya göre, Expo Merkezi’ndeki açılış törenine, PAB toplantıları dolayısıyla Rusya’da bulunan meclis heyeti ile birlikte Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman da katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptı. Ardından PAB Başkanı SaberCheduri, Rusya Federasyon Konseyi Başkanı ValentinaMatvienko ve Devlet Rusya Duması Başkanı VyacheslavVolodin katılımcılara hitap etti.

BM Genel Sekreteri AntonioGuterres’in de mesajının okunduğu açılış konuşmalarında, parlamentolar arası diyalog ve işbirliğinin önemine vurgu yapıldı. Etkinlik, yapılan konuşmaların ardından Rusya’ya özgü folklorik dans ve müzik gösterileriyle devam etti.

PUTİN

Rusya Devlet Başkanı Vlademir Putin, açılış konuşmasında parlamentoların önemine vurgu yaparak, hiçbir parlamentoya, sebep ne olursa olsun yaptırım uygulanmasını kabul etmeyeceklerini belirterek, parlamentolararası diyaloğun ve parlamenter diplomasinin önemine vurgu yaptı.

Putin, yasa yapıcılar arasındaki direkt iletişimin engellenmesinin, kısıtlamalar olmasının zarar verdiğini söyledi. Putin ayrıca PAB’ın 128 yıllık tarihinde ilk defa bu kadar geniş bir katılım olduğuna vurgu yaparak, toplantıda 96 Meclis Başkanı ve 2 bin 400 katılımcı olduğunu belirtti.

CHEDURİ

PAB Dönem Başkanı SaberCheduri ise yaptığı konuşmada, her dakikada 20 kişinin yurdunu terk etmek zorunda kaldığını ve göçmen durumuna düştüğünü söyledi.

Cheduri, terörün önüne geçilememesinin nedenlerinin iyi araştırılması ve mevcut eşitsizliğin önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Diğer konuşmalarda yüz yüze iletişimin ve diyaloğun önemine vurgu yapılırken bu konuda en önemli rolün de yasa yapıcılara düştüğü belirtildi.

SİBER

PAB Genel Kurul toplantısı için Rusya’da bulunan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber yaptığı değerlendirmede, özellikle açılışta Rusya Devlet Başkanı Putin’in yaptığı konuşmaya değinerek, uzun süredir dile getirdiği “halkın demokratik seçimle parlamentoya gönderdiği parlamenterlere uluslararası alanda kısıtlama getirilmemeli” sözünü hatırlattı.

Kıbrıs Türk halkının kendi parlamentosu olduğunu ve bunun demokratik bir seçimle oluştuğuna dikkat çeken Siber, tanınmamış olmanın uluslararası alanda halkın temsiliyetinin engelleneceği anlamına gelmediğini vurguladı.

Siber, bugün dünyada uyuşmazlıkların çözümünde diyaloğun önemine vurgu yapılırken ve PAB toplantısının açılış konuşmalarında da konuşmaların özünü bu teşkil ederken,  Kıbrıs Türk halkının seçilmişlerini izole etmenin bir çelişki olduğunu söyledi.

Siber “Dünyanın en uzun süren uyuşmazlıklarından olan Kıbrıs sorununda parlamentolar arası birliği bugüne kadar sadece bir tarafın parlamenterlerini dinlemekle, savundukları diyalog ve iletişimin aksine bir tutum sergilemişlerdir” dedi.

Tüm ümidinin bundan sonra bu konuda olumlu adım atılması ve Kıbrıslı Türklerin temsilcilerinin sesine uygulanan uluslararası kısıtlamaların kaldırılması olduğunu belirten Meclis Başkanı Siber, bu konuda girişim ve çalışmalarını ısrarla her platformda sürdüreceklerini söyledi.

Parlamentolar arası birçok birlik olduğunu belirten Siber, bu birliklerden Avrupa Karma Parlamentolar Arası Birliği’ne (AKPA) ve İslam İşbirliği Parlamentolar Arası Birliği’ne (İSİPAB) gözlemci üye olarak kabul edilirken dünyadaki en büyük ve en eski parlamentolar arası birlik olan PAB toplantılarına gözlemci olarak kabul edilmemesinin mantığının izah edilemez olduğunu vurguladı.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Başbakan Tatar;  Devlete sahip çıkılmalı Başbakan Tatar; Devlete sahip çıkılmal...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Hür İşçi Sendikaları Federasyonu Genel Başkan Vekili Ahmet Serdaroğlu ve beraberindeki heyetini k...

“Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı”nın sonuç bildirgesi… Maraş’ta egemenlik KKTC’ye aittir “Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı”nın so...

Türkiye Barolar Birliği’nce (TBB), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 1974’ten bu yana kapalı olan Maraş bölgesinde düzenlen...

FETÖ’nün yayın organı AHVAL NEWS devrede… FETÖ Tatar’ı hedef aldı FETÖ’nün yayın organı AHVAL NEWS devrede...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanlığı seçimi yaklaşırken, Birleşik Arap Emirlikleri ve George Soros’un sahibi olduğu Open Society Foundation...

Büyükelçi Erciyes ; Kıbrıs Türklerinin haklarını koruyoruz Büyükelçi Erciyes ; Kıbrıs Türklerinin ...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes, “T...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Fuat VEZİROĞLU;  AKINCI KİMİN ESERİ? (I) Fuat VEZİROĞLU; AKINCI ...

Akıncı, yani Akıncı’nın cumhurbaşkanlığı kimin eseridir? Hat...

Rum Savunma Bakanı Angelidis; ABD kuvvetlerine kolaylık sağlıyoruz Rum Savunma Bakanı Angeli...

NACAK GAZETESİ- Baf’ta bulunan Andreas Papandreu Hava Üssünd...

Anastasiadis; AB Türkiye’ye bedel ödetmeli Anastasiadis; AB Türkiye...

NACAK GAZETESİ- Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in, Kı...

Başbakan Tatar;  Devlete sahip çıkılmalı Başbakan Tatar; Devlete...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersin Tatar, Hür İşçi Sendikaları F...

Anastasiadis’den Kapalı Maraş önerisi… Ortak komite oluşturulsun Anastasiadis’den Kapalı M...

NACAK GAZETESİ- Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Guterres’e ...

“Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı”nın sonuç bildirgesi… Maraş’ta egemenlik KKTC’ye aittir “Kapalı Maraş Açılımı Top...

Türkiye Barolar Birliği’nce (TBB), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuri...

Rum Yönetimi insansız hava aracı satın alacak Rum Yönetimi insansız ha...

NACAK GAZETESİ- Fileleftheros gazetesi “Deniz Gözetimi İçin ...

Rumlar en çok orduya güveniyor Rumlar en çok orduya güve...

NACAK GAZETESİ- 2019 yılı Sonbaharı Eurobarometre sonuçların...

Çavuşoğlu; Doğu Akdeniz’e üçüncü gemimiz geliyor Çavuşoğlu; Doğu Akdeniz’...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “(Doğu Akdeniz) üçü...

Aydın AKKURT;  FETÖ- AHVAL NEWS VE RUM PROPAGANDASI Aydın AKKURT; FETÖ- AH...

Londra merkezli, FETÖ’nün Avrupa’daki yayın organı AHVAL NEW...

Eğitim HABERLERİ