Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

“Kıbrıs Türkü esaretten kurtuldu”

29 Mayıs 2019 - 10:43 'de eklendi ve A+A-

“Kıbrıs Türkü esaretten kurtuldu”

NACAK GAZETESİ- Sakarya ve Zonguldak’ta, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Millî Mücadele Madalyası ve Beratı Tevcih töreni düzenlendi.
Sakarya’nın Erenler ilçesindeki bir restoranda düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Kıbrıs Harekâtı videosunun izletilmesinin ardından konuşma yapan Vali Ahmet Hamdi Nayir, herkesin ramazan ayının mübarek olması temennisinde bulundu.
Nayir, Malazgirt’ten Çanakkale’ye, Dumlupınar’dan Sakarya’ya, Kıbrıs’tan terörle mücadeleye, 15 Temmuz’a kadar verilen şehit ve gazilerin huzur, mutluluk ve özgürlüğün bedelini ödediğini belirterek, “Millet olarak bu coğrafyada olmanın bedelini çok ağır ödüyoruz. Hala da şehitler tepesi boş kalmıyor.
Aynı şekilde 1974’te bizim olan topraklarımızda olan sıkıntıları gidermek için bu ülke yavru vatan içinde aynı fedakarlığı gösterdi, orada da şehit, gazilerimiz oldu. Uzun yıllar bizim elimizde kalmış olan o topraklarda soydaş, dindaşlarımızın zarar görmesini istemediğimiz için oraya da aynı şekilde müdahale yaptık. Şimdi bu kahraman gaziler burada aramızda.” diye konuştu.
Programa katılanlara teşekkür eden Vali Nayir, şunları söyledi:
“Temennimiz, dileğimiz o ki şehitlerimiz rahmet, gazilerimiz de sağlık, sıhhat içerisinde var olsunlar. Onların da evlatları bu şehitlik, gazilik rütbelerinin ne derece önemli olduğunun farkında olarak yetişsin, bu topraklar için gerektiğinde yediden yetmişe herkesin can verecek olduğunu bu dünyaya ispat etmiş olalım. Bütün gazilerimize sağlık, sıhhat, uzun ömür diliyorum. Şehitlerimizle ebediyete intikal etmiş olan gazilerimize rahmet diliyorum. Onların hizmetlerini gören ailelerine de teşekkürlerimi, şükranlarımı arz ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Vali Nayir, konuşmasının ardından Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan gazilere, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Millî Mücadele Madalyası ve Beratı takdim etti.
İftar yemeğiyle sona eren programa, Garnizon Komutan Vekili Albay Salih Üstündağ, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, Sakarya Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, İl Jandarma Komutanı Albay Cengiz Yiğit, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu ile gaziler ve yakınları katıldı.
ZONGULDAK
Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı’nda düzenlenen tevcih töreni ve iftar programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, burada yaptığı konuşmada, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın Türk ordusu ve milletinin en sıcak, en taze harekâtlarından bir tanesi olduğunu söyledi.
Gazilerin harekâtta çeşitli faaliyetlerde bulunduğunu anlatan Çorumluoğlu, şöyle konuştu:
“Sadece bugün burada bulunan arkadaşlarımız değil biz bu vatan topraklarında var olduğumuz sürece bu mücadele devam edecek. Sadece askeri birlik olarak değil diğer birimler olarak kaymakamlık, belediye, adliye diğer birimlerimiz olarak da her zaman çalışacağız, güçlü olacağız. Birlik ve beraberlik içerisinde olacağız. Bizi bölmek, parçalamak aramıza nifak sokmaya çalışanlara karşı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dimdik ayakta duracağız.”
Muharip Gaziler Derneği Başkanı Temel Şahin de Kıbrıs Barış Harekâtı’na 37 bin 500 silah arkadaşı ile katıldıklarını ve kendilerine verilen her türlü görevi başarı ile yerine getirdiklerini belirterek, “Muzaffer birer gazi olarak vatanımıza geri döndük. Kıbrıs gazileri üstün cesaret ve kahramanlık örnekleri göstererek emsalsiz bir zafer kazanmışlardır. Bu kahramanlar Kıbrıs Türkü’nü esaretten kurtarmış ve Kıbrıs’a barış getirmiştir. Tüm savaş tarihinde altın bir sayfadır.” ifadesini kullandı.
Konuşmaların ardından ilçe protokolü tarafından 115 gazi ve gazi yakınına madalya ve beratları verildi, hatıra fotoğrafı çektirildi.
Törene, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Cemal Özden Yazıcıoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, ilçe protokolü, gazi ve gazi yakınları katıldı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Federasyon havuzuna atlamayacağız” “Federasyon havuzuna atlamayacağız”...

NACAK GAZETESİ- Emekli Büyükelçi Osman Ertuğ, Radyo Güven’de yayınlanan Taner Gönül’ün sunduğu “Gündem Özel” programında yaptığı açıkla...

Sınıflarda öğrenci sayısı 20 ile sınırlandırıldı Sınıflarda öğrenci sayısı 20 ile sınırla...

NACAK GAZETESİ- Okullarda sosyal mesafe kurallarına uygun bir düzen alınacak. Sınıflarda öğrenci sayıları 20 ile sınırlandırıldı ve öğr...

Okullar kademeli olarak açılıyor Okullar kademeli olarak açılıyor

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaya koyacağı Ek Tedbir Kararlarının arasında, karantina uygulamasının 1 Kasım’a kadar uzatı...

“Seçimi Boykot Grubu”na  tepki büyüdü…Köroğlu;   Adları milliyetçi ama ne oldukları belirsiz “Seçimi Boykot Grubu”na tepki büyüdü…Kö...

NACAK GAZETESİ- “Sandığa gitmemek demek, o kutsal makamı altın tepside bu vatanın ve bu çilekeş halkın geleceğini tehlikeye atan federa...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Aydın AKKURT;   “Kıbrıs Cumhuriyeti” ve Rum Liderliği Aydın AKKURT; “Kıbrıs C...

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin oluşumunu sağlayan Zurih ve Londra an...

“Federasyon havuzuna atlamayacağız” “Federasyon havuzuna atla...

NACAK GAZETESİ- Emekli Büyükelçi Osman Ertuğ, Radyo Güven’de...

Sınıflarda öğrenci sayısı 20 ile sınırlandırıldı Sınıflarda öğrenci sayısı...

NACAK GAZETESİ- Okullarda sosyal mesafe kurallarına uygun bi...

Okullar kademeli olarak açılıyor Okullar kademeli olarak a...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaya koyacağı Ek ...

Rum-Yunan-ABD ilişkisi derinleşiyor Rum-Yunan-ABD ilişkisi de...

NACAK GAZETESİ- ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Selanik...

DİSİ Başkanı Neofitu;  Müzakereler kaldığı yerden başlamalı DİSİ Başkanı Neofitu; Mü...

NACAK GAZETESİ- DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun, telekonfera...

“Seçimi Boykot Grubu”na  tepki büyüdü…Köroğlu;   Adları milliyetçi ama ne oldukları belirsiz “Seçimi Boykot Grubu”na ...

NACAK GAZETESİ- “Sandığa gitmemek demek, o kutsal makamı alt...

Seçmen kartı dağıtılmayacak Seçmen kartı dağıtılmayac...

NACAK GAZETESİ- Vatandaşlar nerde oy kullanacağıyla ilgili b...

Durduran anlattı… Akıncı koltuk meraklısıdır Durduran anlattı… Akıncı ...

NACAK GAZETESİ- “Mustafa Akıncı TKP Genel Başkanı olduktan s...

Eğitim HABERLERİ