Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

“Kıbrıs Türkü esaretten kurtuldu”

29 Mayıs 2019 - 10:43 'de eklendi ve A+A-

“Kıbrıs Türkü esaretten kurtuldu”

NACAK GAZETESİ- Sakarya ve Zonguldak’ta, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Millî Mücadele Madalyası ve Beratı Tevcih töreni düzenlendi.
Sakarya’nın Erenler ilçesindeki bir restoranda düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Kıbrıs Harekâtı videosunun izletilmesinin ardından konuşma yapan Vali Ahmet Hamdi Nayir, herkesin ramazan ayının mübarek olması temennisinde bulundu.
Nayir, Malazgirt’ten Çanakkale’ye, Dumlupınar’dan Sakarya’ya, Kıbrıs’tan terörle mücadeleye, 15 Temmuz’a kadar verilen şehit ve gazilerin huzur, mutluluk ve özgürlüğün bedelini ödediğini belirterek, “Millet olarak bu coğrafyada olmanın bedelini çok ağır ödüyoruz. Hala da şehitler tepesi boş kalmıyor.
Aynı şekilde 1974’te bizim olan topraklarımızda olan sıkıntıları gidermek için bu ülke yavru vatan içinde aynı fedakarlığı gösterdi, orada da şehit, gazilerimiz oldu. Uzun yıllar bizim elimizde kalmış olan o topraklarda soydaş, dindaşlarımızın zarar görmesini istemediğimiz için oraya da aynı şekilde müdahale yaptık. Şimdi bu kahraman gaziler burada aramızda.” diye konuştu.
Programa katılanlara teşekkür eden Vali Nayir, şunları söyledi:
“Temennimiz, dileğimiz o ki şehitlerimiz rahmet, gazilerimiz de sağlık, sıhhat içerisinde var olsunlar. Onların da evlatları bu şehitlik, gazilik rütbelerinin ne derece önemli olduğunun farkında olarak yetişsin, bu topraklar için gerektiğinde yediden yetmişe herkesin can verecek olduğunu bu dünyaya ispat etmiş olalım. Bütün gazilerimize sağlık, sıhhat, uzun ömür diliyorum. Şehitlerimizle ebediyete intikal etmiş olan gazilerimize rahmet diliyorum. Onların hizmetlerini gören ailelerine de teşekkürlerimi, şükranlarımı arz ediyorum.” ifadelerini kullandı.
Vali Nayir, konuşmasının ardından Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan gazilere, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Millî Mücadele Madalyası ve Beratı takdim etti.
İftar yemeğiyle sona eren programa, Garnizon Komutan Vekili Albay Salih Üstündağ, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, Sakarya Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, İl Jandarma Komutanı Albay Cengiz Yiğit, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu ile gaziler ve yakınları katıldı.
ZONGULDAK
Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı’nda düzenlenen tevcih töreni ve iftar programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, burada yaptığı konuşmada, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın Türk ordusu ve milletinin en sıcak, en taze harekâtlarından bir tanesi olduğunu söyledi.
Gazilerin harekâtta çeşitli faaliyetlerde bulunduğunu anlatan Çorumluoğlu, şöyle konuştu:
“Sadece bugün burada bulunan arkadaşlarımız değil biz bu vatan topraklarında var olduğumuz sürece bu mücadele devam edecek. Sadece askeri birlik olarak değil diğer birimler olarak kaymakamlık, belediye, adliye diğer birimlerimiz olarak da her zaman çalışacağız, güçlü olacağız. Birlik ve beraberlik içerisinde olacağız. Bizi bölmek, parçalamak aramıza nifak sokmaya çalışanlara karşı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dimdik ayakta duracağız.”
Muharip Gaziler Derneği Başkanı Temel Şahin de Kıbrıs Barış Harekâtı’na 37 bin 500 silah arkadaşı ile katıldıklarını ve kendilerine verilen her türlü görevi başarı ile yerine getirdiklerini belirterek, “Muzaffer birer gazi olarak vatanımıza geri döndük. Kıbrıs gazileri üstün cesaret ve kahramanlık örnekleri göstererek emsalsiz bir zafer kazanmışlardır. Bu kahramanlar Kıbrıs Türkü’nü esaretten kurtarmış ve Kıbrıs’a barış getirmiştir. Tüm savaş tarihinde altın bir sayfadır.” ifadesini kullandı.
Konuşmaların ardından ilçe protokolü tarafından 115 gazi ve gazi yakınına madalya ve beratları verildi, hatıra fotoğrafı çektirildi.
Törene, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Cemal Özden Yazıcıoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, ilçe protokolü, gazi ve gazi yakınları katıldı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hatalar zinciri Hatalar zinciri

Rumların 1960 Antlaşmaları’ndan kurtularak Kıbrıs’a sahip çıkma eylemleri doludizgin devam etmektedir. Toplu mezarlar ve soykırım teşeb...

Rumların Gazı  Ticari Amaca Uygun Değil Rumların Gazı Ticari Amaca Uygun Değil...

GKRY Afrodit rezervuarın kaynaklar raporunda tahmin edilen rezerv miktarı veya ticari olup olmadıkları üzerinde önemli bir etkiye neden...

FEDERASYON SALATASI  Fuat VEZİROĞLU FEDERASYON SALATASI Fuat VEZİROĞLU

Zorlu Töre demiş ki: – Rum bize el uzattı da biz mi göremiyoruz? *** İlâhi Zorlu… Zorlu adamsın… Ama bir eksiğin-aksağın olsa ger...

Rum-Yunan ikilisi nereye koşuyor? Rum-Yunan ikilisi nereye koşuyor?

Berlin’de 25 Kasım’da emperyalist güçlerin denetiminde gerçekleşen üçlü görüşmenin sonuçları ortada. Çözüm için “ille de federasyon” de...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Buzullar Erise Bile Kıbrıs Konusu Çözülmez Buzullar Erise Bile Kıbrı...

Bundan birkaç ay önce National Geographic’in uzmanları dünya...

Hatalar zinciri Hatalar zinciri

Rumların 1960 Antlaşmaları’ndan kurtularak Kıbrıs’a sahip çı...

Rumların Gazı  Ticari Amaca Uygun Değil Rumların Gazı Ticari Ama...

GKRY Afrodit rezervuarın kaynaklar raporunda tahmin edilen r...

FEDERASYON SALATASI  Fuat VEZİROĞLU FEDERASYON SALATASI Fuat...

Zorlu Töre demiş ki: – Rum bize el uzattı da biz mi gö...

Rum-Yunan ikilisi nereye koşuyor? Rum-Yunan ikilisi nereye ...

Berlin’de 25 Kasım’da emperyalist güçlerin denetiminde gerçe...

Üstel;  Doğal güzellikleri korumak önceliğimiz Üstel; Doğal güzellikler...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, “Kuzey Kı...

Akar;  Kimse Kıbrıs’ta bizden taviz beklemesin Akar; Kimse Kıbrıs’ta bi...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, NA...

“Akıncı’nın fikirleri Türkiye’de rahatsızlık yaratıyor” “Akıncı’nın fikirleri Tür...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan YDP Genel Başkanı Erhan Ar...

Özersay;  Kıbrıs’ta federasyon için gerekli şartlar yok Özersay; Kıbrıs’ta feder...

NACAK GAZETESİ- Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudr...

SAHTE PIRLANTA NASIL ANLAŞILIR SAHTE PIRLANTA NASIL ANLA...

NACAK GAZETESİ -Sahte pırlanta aslında pırlanta olmayan bir ...

Eğitim HABERLERİ