Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

“Kıbrıs’ın Cevherleri” hayata geçti

05 Ağustos 2022 - 8:49 'de eklendi ve A+A-

“Kıbrıs’ın Cevherleri” hayata geçti

Kıbrıs Türk Girişimci Kadınlar Derneği ile KKTC Telsim işbirliğine, “Kıbrıs’ın Cevherleri”kısa filmler projesi hayata geçti.

Projenin ilk etabının tamamlanmasının ardından, Girne Acapulco Resort Otel’de, projeyle ilgili bir tanıtım düzenlendi. Etkinlikte, Lapta,Güzelyurt–Lefke, Serdarlı,Büyükkonuk’ta çekimleri tamamlanan kısa filmlerin gösterimi de gerçekleştirildi

Etkinliğin açılışında konuşan, GİKAD Başkanı İçim Çağıner Kavuklu, Kıbrıs’ın Cevherleri kısa filmler projesini, Kıbrıs’ta savaş, göç ve ekonomik sıkıntılar karşısında varoluş mücadelesi vererek ayakta kalan,ailesine,gelenek görenek ve kültürüne sahip çıkarak geleceğe taşıyan girişimci kadınların başarıları onore etmek amacıyla hayat verdiklerini belirterek, projenin hayata geçmesine maddi manevi katkı koyan KKTC Telsim/Vodafone ailesine ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Kavuklu, Lapta, Büyükkonuk, Serdarlı, Güzelyurt ve Lefke bölgelerinin kısa filmlerinin ardından , projenin başka bölgelere de yayılarak devam edeceğini söyledi.

KKTC Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar da , GİKAD ile Kıbrıslı Türkler’in bellğinin geleceğe taşınmasına katkı yapacak, böyle anlamlı bir projeye hayat vermekten onur duyduklarını belirtti.

Azerbaycan Qadın Sahibkarlığı’nın İnkişafı Assosiasiyası Başkanı Sakina Babayeva, da milli birlik bütünlük ve beraberliğini koruyacak, geliştirecek ilişkilerve işbirlikleri geliştirmenin önemine vurgu yaparak, burada geliştirecekleri işbirliklerinin KKTC’nin Azerbaycan tarafından resmen tanınmasına vesile olacağına inanç belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy da konuşmasında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı olarak toplumda kadının yerini daha ileri noktalara taşımak,kadın emeğini ekonomiye kazandırmak,kadın girişimcileri desteklemeye,kadına yönelik şiddet ve ayırımcılığı önlemek amacıyoa yaptıkları çalışmalara değindi.

Taçoy, kısa bir süre içinde, Başbakanlık ile ortak bir projeyle Lefkoşa’da kadın Sığınma Evi-nin hayata geçeceğini söyledi.

Meclis Başkanı Zorlu Töre, GİKAD ve KKTC Telsim’i projeden dolayı kutlayarak, KKTC’nin cevherleri olan kadınların ülkeye ve dünyaya tanıtımasının önemine vurgu yaptı.

Üretmeden var olmanın mümkün olamayacağını ,Kıbrıs Türk Halkı’nın , üreterek ,topraklarına sahip çıkarak adada varlığını sürdüreceğini söyleyen Töre, “daha fazla üretecek, daha fazla sahipleneceğiz.Bu toprakları canımızla kanımızla vatan yaptık, ancak alın terimizi dökmezsek var olamayız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar,Kıbrıs’ın cevherleri projesine hayat veren GİKAD ve KKTC Telsim-Vodafone kutlayarak, Kıbrıslı Türk Kadınının , birçok farklı alanda,üreterek başarılı işlere imza attığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Azerbaycan heyetiyle GİKAD’ın kuracağı ilişkilerle iki ülke arasında bağların güçleneceğine inanç da belirterek,bazı siyasi engeller olsa da ,Azerbaycan ve KKTC’nin gönüllerinin bir olduğunu söyledi.

Tatar, aynı soy ve milletten gelen Türk Dünyası’nın,gönül birliği içinde, milli değerlerine sahip çıkarak varlığını birlik ve beraberlik içinde sürdüreceğini vurguladı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Dr. Hüsnü Feridun hayatını kaybetti Dr. Hüsnü Feridun hayatını kaybetti

Kıbrıs Türk eğitimine yarım asırdan uzun süre hizmet veren Dr. Hüsnü Feridun, 95 yaşında hayat veda etti. 1927 yılında babasının görev ...

Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin Yasa Tasarısı, oy çokluğuyla komiteden geçerek kurula sevk edildi Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin ...

Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi UBP Milletvekili Komite Başkanı Özdemir Berova başkanlığında toplanarak, günd...

Boğazköy’de feci kaza: 27 Yaşındaki Ercan Biçer hayatını kaybetti Boğazköy’de feci kaza: 27 Yaşındaki Erca...

  Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, saat 01:15 sıralarında, Boğazköy’de Atatürk Caddesi üzerinde kuzey istikametine doğr...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, YDÜ’nün tasarladığı kitleri kullanacak Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, YDÜ’...

Genetiği değiştirilmiş ürünlerin denetlenmesi ile ilgili Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Yakın Doğu Üniversitesi arasında işbirl...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Dr. Hüsnü Feridun hayatını kaybetti Dr. Hüsnü Feridun hayatın...

Kıbrıs Türk eğitimine yarım asırdan uzun süre hizmet veren D...

Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin Yasa Tasarısı, oy çokluğuyla komiteden geçerek kurula sevk edildi Belediyelerin Birleştiril...

Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi UB...

Boğazköy’de feci kaza: 27 Yaşındaki Ercan Biçer hayatını kaybetti Boğazköy’de feci kaza: 27...

  Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, saat 01:1...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, YDÜ’nün tasarladığı kitleri kullanacak Tarım ve Doğal Kaynaklar ...

Genetiği değiştirilmiş ürünlerin denetlenmesi ile ilgili Tar...

BES’e bağlı belediye çalışanları iş araçlarıyla Meclis önünde BES’e bağlı belediye çalı...

Belediye Emekçileri Sendikası’na (BES) bağlı belediye çalışa...

Bakan Taçoy, İskele’de meydana gelen ölümlü iş kazası ile ilgili açıklama yaptı Bakan Taçoy, İskele’de me...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy İskele’de meyd...

İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi çalışmalarını sürdürüyor İdari, Kamu ve Sağlık İşl...

  İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi yerel yönetimler ref...

Öğretmen sınavları cumartesi başlıyor Öğretmen sınavları cumart...

Kamu Hizmeti Komisyonu 2022-2023 öğretim yılı başlamadan önc...

Güzelyurt Hayvanları Koruma Derneği’nden belediyelere çağrı Güzelyurt Hayvanları Koru...

Güzelyurt Hayvanları Koruma Derneği, ülkedeki tüm belediyele...

7. AKSA Fotofest Fotoğraf Yarışması için başvurular başladı 7. AKSA Fotofest Fotoğraf...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenen AKSA Fotofest F...

Eğitim HABERLERİ