Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

“Kıbrıslı Türkler bizim heyetimizde konferansa katılabilir”

19 Ekim 2020 - 8:00 'de eklendi ve A+A-

“Kıbrıslı Türkler bizim heyetimizde konferansa katılabilir”

NACAK GAZETESİ- “Bölgesel içerikli konferansa katılmaya hazırız. Ancak konferansın oluşumu ve özellikle de Kıbrıslı Türklerinin statüsü önemli. Kıbrıs Türkleri bu konferansa bizim heyetimizde yer alarak katılabilirler. Ayrı şekilde katılmaları mümkün değil.”

BM Genel Sekreterliği’nin Kıbrıs sorununda, Genel Sekreter Antonio Guterres’in geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un bölgeye ziyaretini veya Lute’un değiştirilmesini, önce gayrı resmî, ardından da resmî Beşli Konferansı içeren bir yol haritası hazırladığı bildirildi.
Fileleftheros “Kıbrıs Sorununda Her Şey Hazır… Antonio Guterres Üç Paralel Prosedür İçin Yol Haritası ve Hareketler Hazırladı” başlığıyla manşete çektiği haberinde Türkiye’nin gayrı resmî Beşli Konferansa katılmasına kesin gözüyle bakıldığını, bu konferans sırasında Guterres’in müdahil taraflardan, 2017’de Crans Montana’da sunduğu 6 maddelik çerçevesini kabul etmelerini isteyeceğini yazdı, “sonrası da orada belirlenecek” ifadesine yer verdi.
Gazete Guterres’in Kıbrıs sorununda önce gayrı resmî Beşli Konferans düzenleyerek 2017’de sunduğu çerçevenin kabul edilmesini isteyeceğini, alacağı sonuca göre AB’nin de katılacağı resmî Beşli Konferans çağıracağını, bunun öncesinde Lute’u bölgeye göndermesi veya yerine başkasını ataması ihtimali bulunduğunu yazdı. “Gelişme olursa daimi bir Özel Danışman ataması ihtimalinin de göz ardı edilmediğine” dikkat çekti.
BM MARAŞ’LA İLGİLENMİYOR
BM’nin, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri ile ilgilenmediğini, kayıtsız kaldığını kaydeden gazete özetle şunları aktardı:
“Maraş konusunda ise söyleyebileceği tek şey, ‘BM konuyu yakından takip ediyor’ur. Bu kadar kısa. Lefkoşa’nın çağrılarına rağmen kapalı Maraş’ın sahil cephesinin açılmasından ne önce ne de açılmasının ardından caydırıcı hareket etmedi. Bilgi sahibi kaynaklar BM’nin, Ankara’nın Maraş konusunda sonraki adımlarını beklediğini, o zaman da herhangi bir şey yapmak için geç olacağını vurguladılar”
Gazete Türkiye’nin ne Doğu Akdeniz’deki hareketlerinin ne de kapalı Maraş’la ilgili gelişmelerin Rum yönetimi açısından diyaloğun başlamasına veya Beşli Konferans toplanmasına izin vermeme sebebi olmadığına işaret ederek “BM de bunu dikkate alıyor. Dolayısıyla New York, Kıbrıs’taki temsilcilerinin yaptığı bilgilendirme uyarınca, dikkatini yeni emrivakilerin ortadan kaldırılmasına değil, iki konferansın gerçekleştirilmesine yoğunlaştırıyor” dedi.
ANASTASİADİS
Bunun paralelinde AB ve Berlin’in ileri götürmekte olduğu bölgesel konferans için çaba harcandığını yazan gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’a Güney Kıbrıs’ı ziyareti sırasında, böyle bir konferansa katılmaya hazır olduğunu ancak konferansın oluşumu, özellikle de Kıbrıslı Türklerin statüsü meselesine dikkat çektiğini yazdı. Gazete “Anastasiadis Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs heyetine katılabileceklerini ancak ayrı katılamayacakları tutumuna sahip” ifadesini kullandı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Rum Dışişleri Bakanı Hristodulidis;   Müzakereler kaldığı yerden başlamalı Rum Dışişleri Bakanı Hristodulidis; Mü...

NACAK GAZETESİ- Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in dün, Güney Kıbrıs’a çalışma ziyareti gerçekleştiren Slovakya Dışişleri Baka...

“Yataktan çıkamayacaksınız” “Yataktan çıkamayacaksınız”

NACAK GAZETESİ- “Reporter. Com. Cy” adlı Rum haber sitesi “Kıbrıs’ta Barış Engellenemez” yazılı pankart taşıyan iki Rum kız öğrencinin ...

AKEL Genel Sekreteri Kiprianu;    Federasyoncu Türklerle bir araya geleceğiz AKEL Genel Sekreteri Kiprianu; Federa...

NACAK GAZETESİ- AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Astra radyosuna yaptığı açıklamada Türkiye’nin hukuka aykırı hareketler olduğu bar...

Güney Kıbrıs’ta koronavirüs salgını… Vaka sayılarında rekor artış Güney Kıbrıs’ta koronavirüs salgını̷...

NACAK GAZETESİ- Rum kesimindeki hastanelerde şu an 97 kişinin Covid-19 tedavisi görmekte olduğunu ve bunların arasında iki de bebek bul...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Cumhurbaşkanı Tatar;    Kıbrıs Türkleri Rum’a yama olmayacak Cumhurbaşkanı Tatar; K...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Emekli Mücahitler...

“Uyuşturucuyla mücadele sürecek” “Uyuşturucuyla mücadele s...

Çeşitli yerlerde yaklaşık 17 kilo uyuşturucu ele geçirilen “...

KKTC’de 258 diyaliz hastası var KKTC’de 258 diyaliz hasta...

NACAK GAZETESİ- Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastan...

“Öğretmenleri siyaseti bir kenara bırakmalı” “Öğretmenleri siyaseti bi...

NACAK GAZETESİ- Öğretmenler çocukları yetiştiren en değerler...

Rum Dışişleri Bakanı Hristodulidis;   Müzakereler kaldığı yerden başlamalı Rum Dışişleri Bakanı Hris...

NACAK GAZETESİ- Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in ...

“Rum-Yunan ikilisi AB’yi kullanıyor” “Rum-Yunan ikilisi AB’yi ...

NACAK GAZETESİ- TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunani...

Aydın AKKURT;  Guterres Çerçevesi ve Girit Stratejisi Aydın AKKURT; Guterres Ç...

Girit meselesini ve Girit’in elden nasıl gittiğini uzun uzun...

UKSTED  kuruldu… Başkanlığa Prof. Dr. Harutoğlu getirildi UKSTED kuruldu… Başkanlı...

Uluslararası Kıbrıs Sağlık Turizmi ve Eğitimi Derneği kuruld...

Aydın AKKURT yazdı;   Yunan-İngiliz İkilisi ve Garantiler Aydın AKKURT yazdı; Yun...

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluşundan beri, Rum-Yunan ikilisin...

“Atatürkçülüğü rehber almaya devam edeceğiz” “Atatürkçülüğü rehber alm...

NACAK GAZETESİ- Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan Vek...

Eğitim HABERLERİ