DOLAR 18,8116 0.01%
EURO 20,4382 -0.29%
ALTIN 1.164,52-0,15
BITCOIN 4401261,83%
Lefkoşa
°

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kıbrıs’ta Rum vahşeti… Türklerin beyinlerini çıkardılar

Kıbrıs’ta Rum vahşeti… Türklerin beyinlerini çıkardılar

ABONE OL
06 Ağustos 2018 16:16
Kıbrıs’ta Rum vahşeti… Türklerin beyinlerini çıkardılar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rumlar tarafından 11 Mayıs 1964 günü kaçırılan  17 Kıbrıslı Türk’ün nasıl katledildiklerinin perde gerisi aralandı.

Rum polisleri ve bir grup Rum, 11 Mayıs 1964 günü aralarında Ahmet -Şefika Hüseyin çiftinin de bulunduğu 17 Kıbrıslı Türk’ü kaçırdı. Kaçırılan Türklerin tümü de katledildi

Ahmet-Şefika Hüseyin çifti katledilmeden önce  İskele Rum Polis Karakolu’na götürüldü.  11 Mayıs gecesi çift  polis karakolundan alınarak “Lakko Tu Pitsiu” bölgesine götürüldü. Çiftin kemikleri odunlarla kırıldıktan sonra, başlarına yakın mesafeden ateş açıldı. Çiftin kalıntıları  2010 yılında bu bölgedeki bir çukurda bulundu

Trikomo sakini bir Rum verdiği yazılı ifadede, 12 Mayıs 1964 sabahı hayvanları otlatmak için “Lakko tu Pitsiu” bölgesine giden kız kardeşinin bir çukurun ağzında “kan, çoraplar, beyin parçaları ve ayakkabı” gördüğünü söyledi

Politis “Kıbrıs: Cezalandırılmamış Suçlar” dosyasının dünkü bölümünde, pazartesi gününe denk gelen 11 Mayıs 1964 tarihinde,  aynı gün içerisinde, Mağusa’da 2 Yunan askeri ve 1 Kıbrıs Rum polisinin öldürülmesinin ardından,  aralarında evli bir de çiftin bulunduğu 17 Kıbrıslı Türk’ün ortadan kaybolmasına yer verdi.

Politis gazetesi, “Kıbrıs: Cezalandırılmamış Suçlar Dosyası” kapsamında “Trikomo’da Kan Döngüsü- Suçun Ardından 50 Yıl Sonra Tanık Konuşmaya Korkuyor” başlıklı haberinde, ortadan kaybolan 17 Kıbrıslı Türk’ün arasında yer alan “Trikomo (İskele) – Pervolia (Bahçalar)” sakini Hüseyin Ahmet-Şefika Hüseyin isimli evli çiftin kemik kalıntılarının 2010 yılında İskele’de bir çukurda belirlendiğini, gömülmeleri için ise ailelerine 2011 yılında teslim edildiklerini yazdı.

Gazete, Rum Polis Genel Müdürlüğü’ndeki özel birimin, o dönem, evli çiftin ölüm koşullarını araştırmaya başladığını da belirtti.

Hüseyin Ahmet-Şefika Hüseyin çiftinin, o tarihte, akşamüzeri Mağusa’dan dönerken, “Haravti” bölgesinde, bir grup milis tarafından  önlerinin kesildiğini ve kaçırıldığını yazan gazete, Kıbrıslı Türklerin kaçırılmasına, aralarında “Trikomo” (İskele) Polis Karakolu’ndan bir polisin de bulunduğunu 5 kişinin katıldığını belirtti. Gazete, Rum Polis Genel Müdürlüğü’nün, Kasım 2013’ten itibaren,  araştırma sürecine ilişkin bilgi notunda, hayatta olmayan Trikomo muhtarı ile bir tanesi yazılı ifade verdikten sonra ölen 2 “Trikomo” sakininin  önemli tanıklıklarının ortaya çıktığını belirtti.

Habere göre, önemli olarak addedilen 3 “Trikomo” sakininden hayatta olan tek kişi, verdiği yazılı ifadede, Kıbrıslı Türk çiftin yakalanması olayına, sadece 2’sini tanıdığı ve ismini verdiği 4 kişiyle birlikte katıldığını kabul etti. Söz konusu tanık, ismini verdiği 2 kişiden 1 tanesinin polis olduğunu kaydetti.

Eski muhtar verdiği ifadede, söz konusu polisin, iki Kıbrıslı Türk’ü tutukladığını duyduğu zaman polis karakoluna gittiğini ve bu kişilerin serbest bırakılmasını istediğini ancak Kıbrıslı Türk çiftin kaçırılmasına müdahil olan polis önderliğindeki polislerin bunu reddettiğini belirtti.

Eski muhtar ve polise ifade veren diğer 2 kişi, ertesi gün köyde, söz konusu polisin, Kıbrıslı Türk çifti öldürdüğünün yayıldığını, daha sonra cesetlerin “Lakko tu Pitsiu” bölgesindeki bir çukura atıldığını belirtti.

Bir başka Trikomo sakini ise verdiği ifadede “11 Mayıs 1964 gecesi, komşusunun köpeklerinin havlamasını ardından ise kadın ağlaması duyduğunu, Şefika ve kocasının, öldürülmek için götürüldüğünü söylediğini” dile getirdi.

Şu an hayatta olmayan Trikomo sakini verdiği yazılı ifadede, 12 Mayıs 1964 sabahı hayvanları otlatmak için “Lakko tu Pitsiu” bölgesine giden kız kardeşinin bir çukurun ağzında “kan, çoraplar, beyin parçaları ve ayakkabı” gördüğü yönünde açıklaması olduğunu söyledi.  Devriye gezen motosikletli polisin söz konusu kadını kovarak, bir kere daha oraya gitmemesi konusunda uyardığını söyleyen söz konusu kadının ifade vermek için polise çağrıldığı zaman olumsuz yanıt verdiği, yardımdan kaçındığı ve bölgeye gittiğini doğruladığını ancak çukurun ağzına yaklaşmadığını söylediği kaydedildi.

Habere göre, kız kardeş yanına bir polisin yaklaştığını ve bölgeden ayrılmasını kendisine söylediğini teyit ederken polisi bilmediğini ifade etti.

Gazete, bu cinayetin failleri konusun “Trikomo” sakinlerinde korkunun bugüne kadar hakim olduğunu, yine bir bölge sakinin “annesinin failleri bildiğini ancak failler ölmeden,  kendisine bile söylemediği” şeklindeki ifadesiyle teyit edildiğini belirtti.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.