Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Kıbrıs’ta son durum

23 Ağustos 2017 - 23:34 'de eklendi ve A+A-

Kıbrıs’ta  son durum

Bundan sonra Kıbrıs’ta çözüm beklemek beyhudedir. Artık Türkiye diplomasisi KKTC diplomasisi ile el ele verip KKTC’nin başka ülkeler tarafından da tanınması için çalışmalıdır.

Mevcut çerçevede Kıbrıs sorununa gerçekçi bir çözüm bulmak mümkün değildir. Kaldı ki, Kıbrıs Rum tarafının tarihi emeli değişmiş de değildir. 1960 Antlaşmaları, Kıbrıs’ta Enosis’e ulaşmak hevesiyle zamanında feda edilmiştir. Bunun için Rumlar Kıbrıs Türk toplumuna yönelik katliama girişmişlerdir. Bu tarihi gelişmeleri herkes bilmekte, bugün de Rum tarafının bu temel hedefinin değişmediği ortadadır. Rumlar, çözüm arayışı görünümü altında başarısızlığın sorumluluğunu Türk tarafına yıkabilmek için vesileler aramışlardır çünkü Rum tarafının yaşayabilir bir çözüme ihtiyacı yoktur. Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların temel hak ve hürriyetlerini koruyacak, eşit ortaklık haklarını kabul edip tanıyacak bir çözümü Rum tarafı hiç bir zaman istememiştir. Onların yapmak istediği adanın tamamına hükmedebilecekleri ve bu  çerçevede Kıbrıs Türk toplumuna azınlık haklarını verebilecekleri bir düzeni ortaya çıkarmaktır. Bunun içi devamlı ayak sürümektedirler.
Daha önce 1968 yılında başlayan, 49 yıldır devam eden ve sonuç alınamayan müzakerelerde de hep aynı emel ile buna bağlı taktikleri yürütmüşlerdir. Türk tarafı ise daima çözüm yolunda samimi davranmıştır. 1968 yılından beri aşağı yukarı her çözüm döneminde ilk adımlar ve esneklik davranışları hep Türk tarafından gelmiştir. Rum tarafı ise yukarıda söylediğim Enosis ülküsü yüzünden daima çözüme yaklaşıldığı zaman engelleyici tavır takınmışlardır, bu sefer de böyle olmaktadır.
Benim şahsi düşünceme göre hata olmakla birlikte, Türk tarafı belki de belli hesapları yaparak ve risk alarak Cenevre Konferansı’na gitmekle Rum tarafına bir açılım yapmıştır. Güvenlik ve garantilerin görüşüleceği beşli konferansa geçilebilmek için bazı şartların belirmesi gerekmektedir. Bu şartlar öncelikle güvenlik ve garantiler dışındaki gündemin taraflar arasında çözülmesiydi. Oysa KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da dile getirdiği üzere, henüz yönetim, yetki ve özellikle toprak paylaşımı konusunda, mülkiyet başta olmak üzere bir karşılıklı mutabakat ortaya çıkmış değildir. Buna rağmen güvenlik ve garantilerin ele alındığı beşli konferansa gidilmiştir ve sonuç çıkmamıştır. Orada Rumların maskesi düşmüştür çünkü Rum tarafı Türkiye’nin garantilerden vazgeçeceği beyanında bulunmasını istemiş, diğer konuları sonraya bırakmamıştır. Böyle bir yaklaşımla çözüme ulaşmak mümkün değildir.
KKTC’NİN TANINMASI
Rumlar önümüzdeki Şubat ayında seçime gideceklerdir. Seçim atmosferine Rum tarafında bir sene öncesinden girilir. Nitekim artık o seçimlere bir seneden az kalmıştır. Binaenaleyh, Rum liderliği artık iç politikaya oynamaktadır. Bu sebeple de bu seferki çözüm fırsatını heba etmiştir. Bundan sonra devam etmek beyhudedir, Kıbrıs Türk halkının haklı davasında zaman kaybettirmektir. Kıbrıs Türk halkının davasının hedefi kendi hak ve hürriyetlerinin ve egemenlik hakkının uluslararası planda da kabul edilmesidir. Kısacası, KKTC’nin diğer ülkelerce de tanınması süreci başlatılmalıdır. Ancak bu taktirde Rumlar belki gerçekleri görür ve hiç olmazsa “Zararın neresinden dönülürse kardır” anlayışıyla Türk toplumuyla eşit, kurucu ortaklık ve egemenlik hakları temelinde bir anlaşmaya razı olabilir. Aksi taktirde bugünkü şartlarda Rumların ve Yunanistan’ın çözüme ihtiyacı yoktur. Hatta kendi açılarından zarar görme ihtimalleri daha fazladır. Bu sebeple artık bu işin adı konulmalıdır.
BM BARIŞ GÜCÜ
BM, adadaki barış gücünün görev süresini sona erdirmenin işaretini verirse belki bu Kıbrıslı Rumları mantıklı olmaya ve yeniden çözüm arayışlarını kabul etmeye sevk edebilir. Çünkü bugün Kıbrıs’taki barış ve istikrar, barış gücünün sayesinde değil Türk askerinin varlığı sayesindedir. Çünkü Barış gücü bugün 1000 askerin altına düşmüştür. Oysa 21 Aralık 1963’ten sonra adada konuşlandırılmış olan BM Barış Gücünün asker sayısı 7500 civarıydı. O sayıdaki bir kuvvet dahi Rum katliamının önünü alamamış, Kıbrıs Türk halkını Rumların katliamından koruyamamıştır. Onun için bu barış gücünün fiili bir fonksiyonu zaten yoktur. Uluslararası toplum beyhude bir masraf yapmaktadır. Bu masrafların zaten yüzde 75’ini Rumlar ve Yunanistan karşılamaktadır. Barış Gücü oradan giderse onlar da bu yükten kurtulur. Ayrıca Türkiye’nin askeri varlığına dayalı bir statüko belki BM’nin de gerçekleri görerek KKTC’nin kabullenmesi ve bu temelde yeni bir müzakere imkanını araştırmasıyla gerçekçi bir çözüme varılabilir.
ENOSİS’TEN VAZGEÇMİŞ DEĞİLLER

Anastasiadis’in geçmişi de esasen Kıbrıslı Türklerle bir federasyon temelinde çözüm yapmaya el vermemektedir. Unutmamak gerekir ki, mensubu olduğu parti, EOKA-B’nin kurucuları tarafından kurulmuştur, temel unsurunda EOKA-B vardır. Onlar bu Enosis planından vazgeçmiş değillerdir. Çünkü 2004’deki referandumda Rumlar yüzde 76’ya varan bir oyla çözümü reddetmişlerdir. Oysa Anastasiadis’in liderliğini yaptığı ve ondan sonra Cumhurbaşkanı seçildiği partisinin bir önceki seçimde oy nispeti yüzde 33’tür. Yani partileri ‘Evet’ demiş olsaydı bugün o referandumda sonuç çözüm olurdu. Anastasiadis partisinin referandumda çözümü desteklediğini söylüyor. Desteklemiş olsalardı asgari yüzde 33 alınırdı. Oysa onlardan başka partiler de vardı. Onlarla beraber ‘evet’ oyları yüzde 45 hatta yüzde 50’ye varabilirdi. Varmadığına göre iktidar partisi 2004’te büyük bir fire vermiştir. Bu da gösteriyor ki, Anastasiadis ve partisi çözümde samimi değildir ve Enosis fikrinden de vazgeçmiş değillerdir. Hatırlarsınız bir kaç ay önce meclisin kabul ettiği bir kararla 1950 Enosis Plesibiti’nin okullarda kutlanması kabul edilmişti. Bu da Güney Kıbrıs Rum Parlementosu tarafından ifşa edici bir durumdur. Bu kararı kaldırmak yerine Kıbrıs Türk tarafını oyalayıcı yöntemlerle işi uyutmayı tercih etmişlerdir. Bu da Rumların samimiyetsizliklerini göstermektedir.
KKTC’NİN TANINMASI

Ben bundan önce son iki yılda yazdığım yazılarda Anastasiadis döneminde çözüm olmayacağını açık seçik ifade etmiştim. Hatırlayacaksınız, Mehmet Ali Talat Cumhurbaşkanı olduktan sonra Hristosyas’la çözüm sağlanacağı yolunda kamuoyunda büyük bir heves ortaya çıkmıştır ama bunlar gerçekleşmemiştir. O zaman yayınladığım makalelerde Hristosyas zamanında da çözüme ulaşılmayacağını belirtmiştim çünkü çözümün çerçevesi yanlıştır, temeli yanlıştır. Kıbrıslı Rumların tarihi Enosis emeli değişmemiştir. Aynı değerlendirmeyi daha sonra Anastasiadis seçildikten sonra da yaptım ve maalesef yanılmadım. Bundan sonra da artık çözüm beklemek beyhudedir. Artık Türkiye diplomasisi KKTC diplomasisi ile el ele verip KKTC’nin başka ülkeler tarafından da tanınması için çalışmalıdır.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
<br>GERÇEĞE BAKIŞ </br> Aydın Akkurt yazdı : ” “SİYASİ DARBE”Yİ KİM GERÇEKLEŞTİRMEK İSTEDİ ?  “
GERÇEĞE BAKIŞ
Aydın Akkurt yaz...

Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun istifasından sonra, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bir an önce yeni hükümeti oluşturmaya yönelik olarak siyasi pa...

<br>GERÇEĞE BAKIŞ </br> Aydın Akkurt yazdı : ” CUMHURBAŞKANI TATAR’A  “VATAN HAİNİ” DİYENLER “
GERÇEĞE BAKIŞ
Aydın Akkurt yaz...

Esas konuya girmeden önce “vatan” ve “vatan haini” kelimelerinin ne anlama  geldiğine ve neleri içerdiğine  özetle bir bakalım. VATAN; ...

Aydın Akkurt Yazdı : “SEDAT PEKER- CENK MUTLUYAKALI VE BAYRAK MESELESİ” Aydın Akkurt Yazdı : “SEDAT PEKER-...

Halil Falyalı’nın cenaze töreninde acılı ailesi ve yakınları tabutun üzerine Bayrak serdi. Vay sen misinin bunu yapan. “Sol...

Aydın AKKURT;  21 ARALIK, GİRİT VE KIBRIS Aydın AKKURT; 21 ARALIK, GİRİT VE KIBRI...

Kıbrıs Türk halkını yok etmek için 21 Aralık 1963 günü Rum-Yunan ikilisi tarafından başlatılan saldırıların 57. yıldönümünde Girit mese...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin Yasa Tasarısı, oy çokluğuyla komiteden geçerek kurula sevk edildi Belediyelerin Birleştiril...

Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi UB...

Boğazköy’de feci kaza: 27 Yaşındaki Ercan Biçer hayatını kaybetti Boğazköy’de feci kaza: 27...

  Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, saat 01:1...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, YDÜ’nün tasarladığı kitleri kullanacak Tarım ve Doğal Kaynaklar ...

Genetiği değiştirilmiş ürünlerin denetlenmesi ile ilgili Tar...

BES’e bağlı belediye çalışanları iş araçlarıyla Meclis önünde BES’e bağlı belediye çalı...

Belediye Emekçileri Sendikası’na (BES) bağlı belediye çalışa...

Bakan Taçoy, İskele’de meydana gelen ölümlü iş kazası ile ilgili açıklama yaptı Bakan Taçoy, İskele’de me...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy İskele’de meyd...

İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi çalışmalarını sürdürüyor İdari, Kamu ve Sağlık İşl...

  İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi yerel yönetimler ref...

Öğretmen sınavları cumartesi başlıyor Öğretmen sınavları cumart...

Kamu Hizmeti Komisyonu 2022-2023 öğretim yılı başlamadan önc...

Güzelyurt Hayvanları Koruma Derneği’nden belediyelere çağrı Güzelyurt Hayvanları Koru...

Güzelyurt Hayvanları Koruma Derneği, ülkedeki tüm belediyele...

7. AKSA Fotofest Fotoğraf Yarışması için başvurular başladı 7. AKSA Fotofest Fotoğraf...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenen AKSA Fotofest F...

Karzaoğlu görevden alındı Karzaoğlu görevden alındı...

Resmi Gazete’de yayımlanan görevden alma ve göreve atama kar...

Eğitim HABERLERİ