Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Kırmızı çizgileriymiş!..

06 Aralık 2017 - 23:03 'de eklendi ve A+A-

Kırmızı çizgileriymiş!..

Rum liderliği açıkça “Kırmızı çizgimiz budur; bundan taviz yok” diyerek, iki kesimli, iki toplumlu federasyona gidişin (1963’de yıkıp sahiplendikleri) 1960 Kıbrıs Cumhuriyetinin, (Makarios’un ölmüştür ve gömülmüştür dediği; 48 yıldır uygulamadıkları) Anayasasını tadil yolundan geleceğini vurguluyor ve “Türk tarafının iki yeni eşit birimin (devletin) varlığı ve ortaklığı kabul edilemez” diyor. 1960 Devletinin (ortaklık değil) üniter bir devlet olduğunda da ısrarlılar. Garantilere ve garantörlere hayır, asker ve  “yerleşikler” dışarı.
Görüşmelerin temelini teşkil eden bu konularda tarafların yaklaşımlarındaki bu zıt görüş halledilmeden (ve dünya, eli kanlı, suçlu Rum idaresini meşru hükümet olarak algılamağa devam ettiği bu durumda) KKTC halkı olarak, devam eden görüşmelerden olumlu bir sonuç alınamayacağını görmemek için kör olmak gerekmektedir.
AB’ye hile ile, Yunanistan’ın şantajı ile, Garantör İngiltere’nin desteği ile Kıbrıs’ın tümünü temsilen girdiler. Bu yüksekliklere yaslanmışlar; bize ve Türkiye’ye karşı meydan okuyorlar. İki kesimli federasyon uygulanabilir değil ama, Türk askerinden kurtulmak için bunu görüşmemiz gerekir diyorlar. Helenizm davası için uğraşıyorlar. Hem de Yunanistan’ın tam desteği ile! Hedef, Kıbrıs’ın tamamen ellerine geçmesini engelleyen iki engelden kurtulmak! Bunlardan biri, KKTC, diğeri ise Garanti Antlaşması.
KKTC halkı için olduğu kadar Türkiye için de, bunlar da bizim kırmızı çizgilerimiz. Buna rağmen görüşmelere devam ediyoruz ve BM Genel Sekreteri de bu gidişattan olumlu sonuç bekliyor. Neden? Çünkü o da, Kıbrıs meselesine, Güvenlik Konseyi’nin 1964’te aldığı geçersiz, yanlış açıdan bakıyor. Kıbrıs’ta tek halk vardır diyor. BM Barış gücünü, her altı ayda bir, “Kıbrıs Hükümetinin” rızası ile göreve devam ettiriyor.
Kıbrıs meselesinde tartışılacak konu (1) Kıbrıs Rum idaresinin meşru Kıbrıs Hükümeti olmadığı, (2) Rum idaresinin sahtekarlıkla elde edilmiş olan AB üyeliğinin KKTC’nin toprağını ve halkını kapsamadığıdır; (bazılarının, AB pasaportundan yararlanmak için gasp edilmiş haklarını kullanması bu gerçeği etkilemez. AB, KKTC halkının olurunu almadan, Kuzey AB üyesi olmamıştır ve olamaz) (3) Rum idaresinin hiçbir şart altında Kıbrıs Türklerinin hükümeti olamayacağı ve (4) 1960 Garantileri aynen devam etmedikçe iki taraf arasında uzlaşmanın kalıcı olamayacağıdır.
Bana imzasız bir mektup göndererek KKTC’nin varlığını ret eden; idarecilerin tümünü kötüleyen; Rum mallarına (zamanın Başsavcısı ile Başhakiminin ikazlarına rağmen) tapu verilmesinin yanlışlığını vurgulayan kişiye, bu münasebetle  “inanırsan varsın” ) demek istiyorum.
Bugün tapuların verilmesini, mal-mülk meselesinin takas, tazminat ve sınırlı iade ile halledilebileceğini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de kabul etmiştir. “Takas, tazminat ve kısıtlı iade” formülünü New York’ta Genel Sekreterin Alman Hukuk Müşaviri “olur; mutlak iade şart değildir” diyerek beni destekledikten sonra uygulamaya başlamıştık. Halkımıza bu tapuları vermemiş olsaydık, buraları çölleşecek, halkın tümü ya Rum’a boyun eğecek, ya da çekip gidecekti.
KKTC, “vatan-millet-sakarya” diyen  “ham humcuların”  eseri değildir. KKTC,  “vatanım, bayrağım, Türkiye’m” diyerek can verenlerin ve kahramanların eseridir.
İmzasız olduğu halde, kimden olduğu aşikâr olan bu ümitsiz vatandaşa da bu vesile ile selamlar olsun.
Anlayana sivrisinek saz…(8 Mayıs 2011)

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
<br>GERÇEĞE BAKIŞ </br> Aydın Akkurt yazdı : ” “SİYASİ DARBE”Yİ KİM GERÇEKLEŞTİRMEK İSTEDİ ?  “
GERÇEĞE BAKIŞ
Aydın Akkurt yaz...

Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun istifasından sonra, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bir an önce yeni hükümeti oluşturmaya yönelik olarak siyasi pa...

<br>GERÇEĞE BAKIŞ </br> Aydın Akkurt yazdı : ” CUMHURBAŞKANI TATAR’A  “VATAN HAİNİ” DİYENLER “
GERÇEĞE BAKIŞ
Aydın Akkurt yaz...

Esas konuya girmeden önce “vatan” ve “vatan haini” kelimelerinin ne anlama  geldiğine ve neleri içerdiğine  özetle bir bakalım. VATAN; ...

Aydın Akkurt Yazdı : “SEDAT PEKER- CENK MUTLUYAKALI VE BAYRAK MESELESİ” Aydın Akkurt Yazdı : “SEDAT PEKER-...

Halil Falyalı’nın cenaze töreninde acılı ailesi ve yakınları tabutun üzerine Bayrak serdi. Vay sen misinin bunu yapan. “Sol...

Aydın AKKURT;  21 ARALIK, GİRİT VE KIBRIS Aydın AKKURT; 21 ARALIK, GİRİT VE KIBRI...

Kıbrıs Türk halkını yok etmek için 21 Aralık 1963 günü Rum-Yunan ikilisi tarafından başlatılan saldırıların 57. yıldönümünde Girit mese...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
DAÜ Lise öğrencilerine yönelik yaz atölyesi programı düzenleniyor DAÜ Lise öğrencilerine yö...

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), 9,10 ve 11.ci sınıflarını t...

Mehmetçik’de üzüm sucuğu yapımı Mehmetçik’de üzüm sucuğu ...

Üzüm ve üzüm ürünleriyle ön plana çıkan ve ülkenin üzüm ihti...

Lefkoşa-Girne anayolunda kaza Lefkoşa-Girne anayolunda ...

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre bugün, saat ...

Şef Melis Berg, Bakan Oğuz’a kitabını takdim etti Şef Melis Berg, Bakan Oğu...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, İngiltere’de ya...

Surlariçi’nde çarşamba günü “Cümbez Kültür Sanat Buluşması” yapılacak Surlariçi’nde çarşamba gü...

Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Baka...

 Görevden alma ve atamalar  Görevden alma ve atamala...

Görevden alma ve atamalar sürüyor… Devlet Laboratuvarı ve Ba...

Başbakan Üstel, Erenköy Direnişi’nin 58’inci yıl dönümü dolayısıyla mesajı yayımladı Başbakan Üstel, Erenköy D...

Başbakan Ünal Üstel, Erenköy Direnişi’nin 58’inci yıl dönümü...

Tahıl Koridoru Anlaşması’na göre 4 gemi daha Ukrayna limanlarından ayrıldı Tahıl Koridoru Anlaşması’...

Türkiye’de 22 Temmuz’da imzalanan “Tahıl ve Yiyecek Maddeler...

Ertuğruloğlu: Hakimiyetçi ve ırkçı Rum zihniyetinin tavsiyelerine ihtiyacımız yoktur Ertuğruloğlu: Hakimiyetçi...

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönet...

Savaşan: Covid-19’da elde ettiğimiz tecrübe Maymun Çiçeği’yle mücadelede avantaj Savaşan: Covid-19’da elde...

UBP Milletvekili Ahmet Savaşan, Dünya Sağlık Örgütü’nün, May...

Eğitim HABERLERİ