Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

KKTC’de taşıyıcı annelik sistemi

26 Ekim 2017 - 18:14 'de eklendi ve A+A-

KKTC’de taşıyıcı annelik sistemi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde (KKTC) çocuk sahibi olamayan ailelerin başvurduğu “taşıyıcı annelik” sistemine yeni düzenleme getirilecek.
Türkiye’de yasak olan bu uygulama, KKTC’de de düzenlenecek. Bununla çocuk sahibi olmak isteyen ailelerin KKTC’ye giderek çocuk sahibi olmalarının önlenmesi amaçlanıyor.
AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu’nun Ankara ziyaretinde, Kıbrıs’ta halen devam eden “taşıyıcı annelik” sistemine ilişkin düzenleme yapılması kararı alındı.
Bakan Sucuoğlu’nun, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile yaptığı görüşmede bu konu da ele alındı. Görüşmede alınan karar gereği, KKTC’deki mevzuat, Türkiye’deki mevzuatla uyumlu hale getirilerek, taşıyıcı annelik sistemi kontrol altına alınacak.
Bu kapsamda ilk olarak, sperm donasyonu ve üremeye yardımcı tedavi yöntemleriyle ilgili KKTC’deki mevzuattan kaynaklanan eksiklikler giderilecek. Değişikliklerle taşıyıcı annelik Türkiye’deki gibi yasaklanacak iki ülke arasındaki mevzuat ve kanun çalışmaları uyumlu hale getirilecek.
TÜRKİYE’DE MEVCUT DURUM
Sağlık Bakanlığının Üremeye Yardımcı Tedavi Uygulamaları ve Üremeye Yardımcı Tedavi Yönetmeliğinde yer alan hükümlere göre, kendilerine üreme tedavisi uygulanacak eşlerden alınan yumurta ve spermler ile bunlardan elde edilen embriyoların, “her ne maksatta olursa olsun” bulundurulması, kullanılması, nakledilmesi ve satılması yasak. Yasağa uymadığı tespit edilen merkezlerin ruhsat ve faaliyet izinleri de iptal ediliyor. Merkez dışında bu tür faaliyet gösterilen yerlerin faaliyeti valilikçe derhal durduruluyor ve ilgililer adli yönden işlem yapılmak üzere cumhuriyet savcılığına bildiriliyor.
Üremeye Yardımcı Tedavi Uygulaması uygulanacak eşlere sadece kendilerine ait üreme hücreleri uygulanıyor. Herhangi bir şekilde donör kullanılması, donör kullanılarak embriyo elde edilmesi, adaylardan alınan yumurta ve spermler ile elde edilen embriyoların başka adaylara, aday olmayanlardan alınanların da adaylarda kullanılması ve uygulanması da yasaklar arasında yer alıyor.
Üreme tedavisi uygulanacak eşlere sadece kendilerine ait üreme hücreleri uygulanıyor. Herhangi bir şekilde donör kullanılması, donör kullanılarak embriyo elde edilmesi, adaylardan alınan yumurta ve spermler ile elde edilen embriyoların başka adaylarda, aday olmayanlardan alınanların da adaylarda kullanılması ve uygulanması da yasaklar arasında yer alıyor.
Bu yasaklara aykırı olarak elde edilen gebeliklerin herhangi bir aşamada tespit edilmesi durumunda, merkezin ruhsatı/faaliyet izni ve bu işlemi yapan kişilerin sertifikaları iptal ediliyor. Ayrıca bu kişilerin bir daha merkezlerde çalışmasına izin verilmiyor ve adli yönden işlem yapılmak üzere cumhuriyet savcılığına bildiriliyor.
Yurt içinde veya yurt dışında Üremeye Yardımcı Tedavi Uygulaması yapan yerlere yapılan işlemler için yönetmeliğe aykırı olarak hasta sevk etme, yönlendirme, teşvik etme ve bu konularda aracılık etme gibi davranışlarda bulunan merkezler veya merkez personelinin tespiti halinde merkezlerin faaliyeti üç ay süreyle durduruluyor.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Kavanoz içinde yaşayamayız” “Kavanoz içinde yaşayamayız”

NACAK GAZETESİ- Memur ve öğretmen sendikalarının 1Temmuz açılımına karşı eylemleri devam ederken turizm ve inşaat sektörünün önde gelen...

Aysun Ulutuğ babasını anlattı; “O bir vatanseverdi” Aysun Ulutuğ babasını anlattı; “O bir v...

NACAK GAZETESİ- “Babam İlk Sahne’yi kurduktan sonra TMT lideri Kemal Coygun’un direktifiyle, yanına Kemal Tunç’u da alarak Kıbrıs Türk ...

“Pandemi hastanesi devreye konulmalı” “Pandemi hastanesi devreye konulmalı”...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Memur Sendikası (Memur-Sen), ivedilikle pandemi hastanesinin devreye konulması ve personelle ekipman eksikl...

İthal süt ve et ürünlerine ek fon konuldu İthal süt ve et ürünlerine ek fon konu...

NACAK GAZETESİ- Tarım Ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, hayvancının yaşayabilmesi için üretilen sütün tüketilmesi gerektiğini beli...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
3 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 3 Temmuz 2020 NACAK Gazet...

3 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

“Kavanoz içinde yaşayamayız” “Kavanoz içinde yaşayamay...

NACAK GAZETESİ- Memur ve öğretmen sendikalarının 1Temmuz açı...

“Rum-Yunan ilişkileri sarsılamaz” “Rum-Yunan ilişkileri sar...

NACAK GAZETESİ- İki günlük ziyaret için Atina’da bulunan DİS...

Anastasiadis; AB Türkiye’ye yaptırımlarını artırmalı Anastasiadis; AB Türkiye’...

NACAK GAZETESİ- Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, AB...

Aysun Ulutuğ babasını anlattı; “O bir vatanseverdi” Aysun Ulutuğ babasını anl...

NACAK GAZETESİ- “Babam İlk Sahne’yi kurduktan sonra TMT lide...

“Pandemi hastanesi devreye konulmalı” “Pandemi hastanesi devre...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Memur Sendikası (Memur-Sen), ive...

İthal süt ve et ürünlerine ek fon konuldu İthal süt ve et ürünleri...

NACAK GAZETESİ- Tarım Ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz,...

PCR sonuçları çıkana kadar karantina PCR sonuçları çıkana kad...

NACAK GAZATESİ- deniz ve havayoluyla gelen tüm yolcular, Gün...

2 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 2 Temmuz 2020 NACAK Gazet...

2 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Alman Büyükelçisi Kremp; Her zaman Rum’un yanındayız Alman Büyükelçisi Kremp;...

NACAK GAZETESİ- Almanya’nın Lefkoşa Büyükelçisi Franz Josef ...

Eğitim HABERLERİ