Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

KKTC’nin ilk sualtı robotu “ORCA” denize indi

05 Mayıs 2021 - 10:17 'de eklendi ve A+A-

KKTC’nin ilk sualtı robotu “ORCA” denize indi

Kuzey Kıbrıs’ta ilk kez sualtı arkeoloji ve doğal yaşamın araştırılması alanında faaliyet gösterecek olan ORCA; uzaktan kontrollü modüler sualtı robotu (ROV) denize açıldı. DAÜ Teknopark’ta 10 kişilik ekip ile geliştirilen robot adamızda ve Akdeniz’de eksikliği hissedilen pek çok denizaltı araştırma ve gözlemleme projelerinde görev alarak sualtında kalmış arkeolojik zenginliği ve sualtı doğal yaşamını keşfetmeyi hedefliyor. Bu hedefin yanında denizcilik sektöründe veya deniz ile bağlantılı iş kollarında faaliyet gösteren bir çok kurum ve kuruluşa da ihtiyaç duydukları denizaltı gözlemi konusunda çözüm ortağı olarak hizmet verecek. ORCA ihtiyaç duyulan tüm su altı hizmetleri için uygun çözümü kısa sürede sağlayarak, görevleri başarıyla tamamlayacak ve detaylı analiz / raporlar oluşturacak.

KUZEY KIBRIS’IN SUALTI ARAŞTIRMA ve GÖZLEMLEME ALANINDAKİ İLK ve TEK ROBOTU

DAÜ Teknopark’ta Caretta Robotics ekibinin geliştirdiği sualtı robotu, yüksek performanslı, vektörel konfigürasyonlu 8 iticili , modüler yapılı, genişletilebilir özellikleri ile denetim, araştırma görevleri, endüstriyel çalışmalar ve sualtı meraklıları için ortaya çıkarılmış bir su altı robotudur.

Özel tasarıma sahip ve hızlı değiştirilebilir özellikteki Li-Ion batarya ünitesinden güç alarak, su altında uzun süreli çalışmaktadır. Şiddeti ayarlanabilir güçlü LED ışıklar, canlı HD görüntü sağlayan 1080p kamera için mükemmel aydınlatma sağlar; bu sayede gece koşulları ve karanlık ortamlarda da üstün görüş imkanı sağlanır.

ORCA (ROV), kendi sınıfında zorlu görevleri yerine getirmek için özel donanıma sahiptir. Balık çiftlikleri, boru hatları, su altı inşaatları, limanlar, arama – kurtarma, su altı arkeolojisi, su altı biyolojik araştırmaları gibi birçok sektör için barındırdığı üstün özellikler sayesinde denizaltı araştırma ve gözlemleme görevlerinde kilit rol üstlenmektedir. Çalışacağı ortama ve görevlere göre ekstra sensör, Sonar, Lidar, USBL, DVL, robot kol eklenebilmektedir.

100 metre derinlikte çalışabilme özelliği ve 160 kgf kopma kuvvetine sahip 100-200-300 metrelik kablo seçenekleri ile ORCA farklı endüstrilerin su altındaki tüm ihtiyaçlarını karşılayacak.

Caretta Robotics ekibi tarafından özel olarak geliştirilen CAVOS (Caretta Autonomous Vehicle Operation System) yazılımı ve arayüzü sayesinde ORCA’nın su altından aktardığı görüntüleri monitörden veya VR (Sanal Gerçeklik) gözlüğü ile izlemek mümkün.

Robotun kontrolünü operatör konsol ya da kullanım ve kontrol imkanlarını daha kolay hale getiren UI teknolojisi sayesinde otonom olarak gerçekleştirilebilmekte. Derinlik sabitleme, pozisyon kontrolü gibi seçenekleri ile robotun işlevselliğini de arttırmaktadır. Bu sayede ORCA ile sualtı deneyimlerini oldukça basit ve verimli hale gelmektedir.

“KKTC’NİN SUALTINDAKİ ZENGİNLİĞİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARTACAĞIZ”

Caretta Robotics Kurucusu ve projenin fikir babası Ahmet Bilgen, “Alanında uzman hocalardan oluşan “Danışma Kurulu” ve proje direktörü Tezel Çelebi liderliğindeki ekip, DAÜ mezunu yetenekli mühendis ve gençlerden oluşmaktadır. Cihazımızı geliştirirken tamamen yerel kaynaklardan faydalanarak hareket ettik. Geçtiğimiz gün robotumuz ilk kez resmi bir görev icra etmek için Akdeniz sularına daldı. ORCA ile sadece sualtı arkeolojisi faaliyetleri değil, deniz biyolojisi, su ürünleri gibi bilimsel faaliyetler de gerçekleştireceğiz. Sualtı robotu ORCA, öncelikle Kuzey Kıbrıs kıyılarında çalışacak. Karasularımızda keşfi yapılmamış arkeolojik batıklar ile tarih öncesi dönemlerden kalan batık yerleşimler var. İnanıyorum ki yeni sualtı araştırmalarıyla sualtındaki zenginliği gün yüzüne çıkartacağız. ORCA özellikle Kuzey Kıbrıs’ın sualtı arkeolojisi eğitim ve araştırma faaliyetlerine çok büyük katkı koyacaktır.”diye konuştu.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İşte en çok yağış alan bölgeler İşte en çok yağış alan bölgeler

Ülkede haziran ayında çok sık rastlanmayan sağanak, dün birçok bölgede etkili oldu. Meteoroloji Dairesi’nin yağış raporuna göre, Gönend...

Başbakan Saner Bakan Çağman’dan Kararını Yeniden Değerlendirmesini İstedi Başbakan Saner Bakan Çağman’dan Kararını...

Başbakan Ersan Saner, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman ile görüşerek, istifa kararını yeniden değerlendirmesini istedi. B...

Maraş’ın ziyaretçi sayısı 150 bine ulaştı Maraş’ın ziyaretçi sayısı 150 bine...

KKTC sınırları içerisinde yer alan ve 46 yıl sonra bir bölümü halkın kullanımına açılan Kapalı Maraş’ı ziyaret eden turist sayısı...

Koral Çağman istifasını Başbakan’a sundu Koral Çağman istifasını Başbakan’a...

Demokrat Parti (DP) Genel Sekreteri Afet Özcafer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Koral Çağman’nın istifasını Başbakan’a sunduğunu ka...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
İşte en çok yağış alan bölgeler İşte en çok yağış alan bö...

Ülkede haziran ayında çok sık rastlanmayan sağanak, dün birç...

Başbakan Saner Bakan Çağman’dan Kararını Yeniden Değerlendirmesini İstedi Başbakan Saner Bakan Çağm...

Başbakan Ersan Saner, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Kora...

Maraş’ın ziyaretçi sayısı 150 bine ulaştı Maraş’ın ziyaretçi ...

KKTC sınırları içerisinde yer alan ve 46 yıl sonra bir bölüm...

DSÖ: Yoksul ülkelerin Covid-19’a karşı aşılama programlarına devam etmek için yeterli dozu yok DSÖ: Yoksul ülkelerin Cov...

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), en az 40 yoksul ülkenin aşılama p...

Koronavirüs Almanya’nın nüfusunu eritti Koronavirüs Almanya’...

Almanya’da nüfus 2011’den beri ilk kez gerileme ...

Koral Çağman istifasını Başbakan’a sundu Koral Çağman istifasını B...

Demokrat Parti (DP) Genel Sekreteri Afet Özcafer, Çalışma ve...

Yeni çalışma: Dünya, yaklaşık 80 milyon yıl önce kendi tarafına eğildi ve düzeldi Yeni çalışma: Dünya, yakl...

Dünyanın çeşitli bölgelerinden araştırmacılar tarafından ger...

Dünyanın koronavirüs mücadelesi sürüyor Dünyanın koronavirüs müca...

Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 179 milyon 548 bini,...

Güney Kıbrıs Sarı Alarm Verdi Güney Kıbrıs Sarı Alarm V...

Güney Kıbrıs öğleden itibaren kuvvetli yağış uyarısında bulu...

Rumlar, Dillirga için plan hazırladı Rumlar, Dillirga için pla...

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Dillirga (Tylliria) bölgesinin ge...

Eğitim HABERLERİ