Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Kocias; Atatürk bize iyi davrandı

09 Mayıs 2018 - 6:45 'de eklendi ve A+A-

Kocias; Atatürk bize iyi davrandı

Cikko Manastırı’nın Yunanistan’a verdiği ancak şimdi geri istediği Engomi’deki arsa mahkemeye taşındı. Davalı taraf adına mahkemede hazır bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocias, davayı “kendi şahsında Yunan devletine hakaret” diye niteledi ve “Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın mahkemeye çekilmesi, Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ayıbıdır” dedi ve “Türkiye’de bize Kıbrıs’takinden daha iyi davranıldı” vurgusu yaptı

NikosKocias’ın, Rum-Yunan ilişkileri açısından benzeri görülmemiş sözler sarf etmesinden dolayı davayı Yunan medyasının da yakından izlediğine dikkat çekildi.
Alihtia, haberi “Ne Atatürk, Ne Cunta Bizi Bu Şekilde Aşağıladı” başlığıyla ikinci manşet olarak birinci sayfasından, “NikosKociasCikko Manastırı’nın Yunanistan’a verdiği arazi davası için gittiği Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde çaktı gürledi” vurgusuyla aktardı.
Kocias, Lefkoşa Rum Kaza Mahkemesi’nde önceki gün görülmeye başlanan davada, Yunanistan’ın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi İliasFotopulos’la birlikte davalı taraf adına hazır bulunarak ifade verdi. Davacı Cikko Manastırı’nın avukatı KostasVelaris’in soruları üzerine çılgına dönen Kocias, “bu hakaret benim üzerimden Yunan devletine yapılmaktadır. Yunanistan, ne cunta döneminde ne de Türkiye tarafından bu şekilde aşağılandı” dedi.
Davacı avukatını, CikkoMetropoliti’nin Yunan makamlarıyla görüşmesini engellemeye çalışmakla suçlayan Kocias, bu anlaşmazlığın Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın asliye hukuk konusu değil uluslararası hukuk konusu olduğunu söyledi.
Sorularına devam etmesi üzerine davacı avukatını “konuyu saptırmaya çalışmakla” da suçlayan ve azarlayan Kocias, mahkeme başkanına “benim şahsımda neden Yunanistan devletine hakaret ediliyor? Bana alakasız sorular soruyor, kendisini sadede gelmeye davet ediyorum” ifadelerini kullandı.
“ATATÜRK”
Kocias “bu tür meselelerde Türkiye bile bizi mahkemeye vermedi” dedi, şunları söyledi: “Kemal Atatürk büyükelçilik inşası için 1930’da Yunan devletine Ankara’nın merkezinde arazi verdi. Satmadık. Ankara’da 30’larda aldığımız araziye , bina 80 yıl sonra inşa edildi. Türkiye’de Yunanistan’a Kıbrıs’takinden daha iyi davranıldı. Mevcut hükümete sempatiniz olmadığı ortada.”
Gazete Cikko Manastırı’nın, yeni büyükelçilik binası yapılması için Yunan kamusuna 1998’de Lefkoşa’daki arazilerinden birini verdiğini ancak büyükelçilik binası inşa edilmediğini, Yunanistan’ın söz konusu araziyi satmak istediği yolundaki bilgileri hatırlattı.
Politis de haberi birinci sayfasından, fotoğraf destekli ve “Arsa ve Kıbrıs Sorunu İçin Mücadeleler… Kocias: Türkiye Bile Bize Böyle Davranmadı… Yunanistan ve Ciko ‘Kutsal Savaşta’ (haçlı savaşı)” başlığıyla aktardı.
Davacı avukatının Yunanistan Başbakanı AleksisÇipras’a atıf yapması üzerine sinirlerine hakim olamayan Yunan Dışişleri Bakanı’nın, CransMontana’da Güney Kıbrıs için verdikleri mücadeleleri hatırlattığını yazan gazete Kocias’ın “cunta döneminde bile Yunanistan bu şekilde mahkemeye çekilmedi” serzenişini öne çıkardı.
Haravgi birinci sayfadan fotoğraflı aktardığı haberine “Mahkemede N. Kocias’ın Önünde Rezillik” ve iç sayfasında da “Cunta Döneminde Bile Böyle Davranış Görmedik… Yunanistan Dışişleri Bakanı Engomi’deki Arsa İçin ‘Yaylım Ateşle’ İfade Verdi” başlığını attı.
Fileleftheros “Arsa Konusu Kıbrıs-Yunanistan İçin Ayıp…Yunan Dışişleri Bakanı’nın Nitelemeler ve Suçlamalarla Uzun Süreli İfadesi… Kocias‘ Başkeşiş İle Anlaşmaya Vardık, Avukatı Tepki Gösterdi” başlığını kullandı. Gazete Kocias’ın, CransMontana’da Rum tarafı için verdiği mücadeleleri anlattığı bölümü ise “Kocias: ‘Kıbrıs’ın Bayrağını Yukarda Tutuyorum’” başlığıyla verdi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güney’de 5 vaka daha Güney’de 5 vaka daha

Güney Kıbrıs’ta dün 5 yeni koronavirüs vakası saptandı. Güney Kıbrıs Sağlık Bakanlığı’nın haber kaynaklarında yer alan açıklamasına gör...

Rumlar camiyi yakacaktı Rumlar camiyi yakacaktı

NACAK GAZETESİ- Limasol’da bulunan Köprülü Camisi’ne Rum saldırganlar tarafından 3 adet molotof kokteyli atıldı. Caminin girişine atıla...

Hloraka köyü IŞİD yuvası haline geldi Hloraka köyü IŞİD yuvası haline geldi...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’a ulaşan son mülteci akını ile birlikte Suriye rejim muhalifleri ve IŞİD üyelerinin, Baf’ın Hloraka köyünü...

Anastasiadis; Müzakereler kaldığı yerden başlamalı Anastasiadis; Müzakereler kaldığı yerde...

NACAK GAZETESİ- Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, doğal gaz konusunda Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine yönelik AB’ye...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
2 Haziran 2020 NACAK Gazetesi 2 Haziran 2020 NACAK Gaze...

2 Haziran 2020 NACAK Gazetesi Okumak İçin Tıklayın...

KKTC’de 45’inci gün…   Pozitif vaka yok KKTC’de 45’inci gün… ...

KKTC’de dün 541 koronavirüs testi yapıldı, pozitif vakaya ra...

Güney’de 5 vaka daha Güney’de 5 vaka daha

Güney Kıbrıs’ta dün 5 yeni koronavirüs vakası saptandı. Güne...

Mehmet Bedri GÜLTEKİN; Beş Ayın Özeti Mehmet Bedri GÜLTEKİN; B...

Dünya’da ilk Koronavirüs vakasının görülmesinin üzerinden be...

Cemal ASLAN yazdı;  Türkiye-Libya “Deniz Sınırları Anlaşmasının” Hukuki Boyutu Cemal ASLAN yazdı; Türk...

Rum-Yunan ikilisinin, Türkiye ile Libya arasında hakça payla...

Aydın AKKURT; Girit Oyunu ve Kıbrıs Aydın AKKURT; Girit Oyun...

Girit meselesini ve Girit’in elden nasıl gittiğini uzun uzun...

Üstel; İnsanımızı korumak benim görevim Üstel; İnsanımızı koruma...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel Meclis’te ...

Rumlar camiyi yakacaktı Rumlar camiyi yakacaktı

NACAK GAZETESİ- Limasol’da bulunan Köprülü Camisi’ne Rum sal...

Hloraka köyü IŞİD yuvası haline geldi Hloraka köyü IŞİD yuvası...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs’a ulaşan son mülteci akını ile ...

“Kapıların açılması için belirli koşullar oluşmalı” “Kapıların açılması için ...

NACAK GAZETESİ- Meclis’te konuşan Başbakan Ersin Tatar “Prot...

Eğitim HABERLERİ