Reklamı kapat
Reklamı kapat
Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Kooperatif Şirketler Mukayyidi Dana; Hırsızlığa izin verilmeyecek

12 Kasım 2019 - 10:13 'de eklendi ve A+A-

Kooperatif Şirketler Mukayyidi Dana;  Hırsızlığa izin verilmeyecek

NACAK GAZETESİ- Kooperatif Şirketler Mukayyidi Kemal Deniz Dana, Lefkoşa İktisat Kooperatifi (Lİ-KOOP) müdürünün görevden alındığını ve konunun Polis Genel Müdürlüğü’ne aktarıldığını açıkladı. Dana, 10 tüzel kişiye kredi kullandıran kooperatifin bu uygulamasının yasal mevzuata aykırı olduğunu söyledi.
Li-Koop sekreterlik görevini yapan Memduh Çeto’yu da sekreterlik görevinden aldığını belirten Dana, dün itibarıyla Lefkoşa İktisat Kooperatifi Limited’e mukayyitlik başmüfettişi Çiğdem Özyiğit’i idare memuru olarak atadığını kaydetti.
Dana dün düzenlediği basın toplantısında, göreve atandığı günden bugüne meydana gelen gelişmeleri ve Li-Koop’ta yaşananlar hakkında bilgi verdi.
“TEFTİŞİ YAPILMAYAN KOOPERATİF SAYISI 163”
Dana, kooperatiflerin ne durumda olduğuna yönelik analiz çalışması başlatıldığını dile getirerek, kooperatiflerle ilgili bilgi aktardı.
KKTC’de toplam 212 aktif kooperatifin 107’sinin kalkınma, 78’inin kredi, 24’ünün tasarruf ve üçünün de tüketim kooperatifi olduğunu dile getiren Dana, kooperatifler arasında 49’unun teftişinin yapıldığını, 163’ünün yapılmadığını; genel kurulu güncel olanların 40, olmayanların ise 162 olduğunu belirtti.
Dana, kooperatiflerin yüzde 76.88’inin teftişinin yapılmadığını, yüzde 76.42’sinin ise genel kurulunun güncel olmadığını söyledi.
İdare memuru ile yönetilen kooperatif sayısının 10 olduğunu dile getiren Dana, bu tespitlerle birlikte birçok kooperatifte denetimler yapılmaya başlandığını belirtti.
“KONU POLİSE AKTARILDI”
Dana, teftişler kapsamında Lefkoşa İktisat Kooperatifi’nin (Lİ-KOOP) de denetlendiğini ve kooperatif müdürüne, raporlar üzerine görevden el çektirildiğini ve konunun polise aktarıldığını söyledi.
Tüm hesapların incelendiğini ve teftişin tamamlandığını vurgulayan Dana, 2015 yılına ait raporda kooperatifteki olumsuz konuların yönetim kuruluna bildirildiğini kaydetti.
Dana, Fasıl 114 madde 6’ya göre kooperatiflerin üyelerinin sadece gerçek kişiler olabileceğini söyleyerek, kooperatifin 10 tüzel kişiye kredi kullandırdığının tespit edildiğini belirtti.
Bu şekildeki kredi verme uygulamasının Fasıl 114’e aykırı olduğunu dile getiren Dana, 2015 yılındaki teftiş sonucunda bu durumun rapor edildiğini, 2016 yılında yönetim kurulunun dönemin mukayyidi tarafından müfettiş raporundaki hususları düzeltme konusunda uyarıldığını ifade etti.
Dana, 2019 yılındaki denetim esnasında yapılan uyarıların dikkate alınmadığı ve tüzel kişilere kredi kullandırılmaya devam edildiğinin ortaya çıkarıldığını söyledi.
Bu çerçevede kooperatifin yönetim kurulunu ve Lİ-KOOP sekreterlik görevini yapan Memduh Çeto’yu dünden itibaren görevden aldığını belirten Dana, mukayyitlik başmüfettişi Çiğdem Özyiğit’i idare memuru olarak atadığını kaydetti.
Dana, idare memuru olarak atanan Çiğdem Özyiğit’in görevinin 14 Aralık tarihinde yapılacak Genel Kurula kadar devam edeceğini; kooperatifi sevk ve idare edeceğini ayrıca Genel Kurulun sağlıklı yapılmasını sağlamakla görevli olduğunu söyledi.
Dana, kooperatifin mali yapısının son derece sağlam olduğunu belirterek, mukayyitliğin mali yapıyı sarsacak bir olayın değil, yönetsel bir zafiyetin gereklerini yerine getirdiğini kaydetti.
Kooperatiflerin yüzde 80’inin teftişinin yapılmadığına işaret eden Dana, böyle bir dönemde usul ve hırsızlığa izin verilmeyeceğini kaydetti.
2020 yılında tüm kooperatiflerin teftişlerinin yapılması hedefinde olduklarını söyleyen Dana, genel kurullarını yapmayan Yönetim Kurullarını görevden alacağını belirtti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Cemal ASLAN;   Doğu Akdeniz Boru Hattı Projesi Cemal ASLAN; Doğu Akdeniz Boru Hattı P...

2 Ocak 2020 günü İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi Doğu Akdeniz (East-Med) adı verilen boru hattının yapımı konusunda anlaşmaya...

Dr. Yurdagül ATUN;   İstemezler Korosu Dr. Yurdagül ATUN; İstemezler Korosu

İBB Başkanı, “Kanal İstanbul’u yaptırmam” demiş. Geçmişte GAP, Vatan Caddesi, Keban Barajı, Boğaziçi Köprüsüne karşı ...

Buzullar Erise Bile Kıbrıs Konusu Çözülmez Buzullar Erise Bile Kıbrıs Konusu Çözülm...

Bundan birkaç ay önce National Geographic’in uzmanları dünyadaki bütün buzulların erimesinin neden olacağı deniz seviyesindeki 65 metre...

Uyuşturucu ilkokullara kadar girdi.. Uyuşturucu ilkokullara kadar girdi..

NACAK GAZETESİ- Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu ve Yakın Doğu Üniversitesi ev sahipliğinde “Tedavide Alternatif Yaklaşıml...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Aydın AKKURT;   Akıncı, Erhürman ve provokatörler Aydın AKKURT; Akıncı, E...

Nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili yar...

Rauf R. DENKTAŞ;  Nereye doğru? Rauf R. DENKTAŞ; Nereye ...

Komünist Akel Partisi’nin Avrupa Parlamentosu’ndaki Milletve...

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Erhürman’ı uyardı Kıbrıs TMT Mücahitler Der...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Başkanı Yılmaz...

Rumlar çılgına döndü Rumlar çılgına döndü

NACAK GAZETESİ-  Türkiye’nin Yavuz sondaj gemisinin Güney Kı...

Serdar Denktaş’tan Tatar’a  destek gibi mesaj Serdar Denktaş’tan Tatar’...

NACAK GAZETESİ- Serdar Denktaş: KKTC’yi vatan Türkiye’yi Ana...

Bazı Kıbrıslı Türkler ve Rumlar papazlarla birlikte  denize zeytin dalı  attılar… Bir bu eksikti! Bazı Kıbrıslı Türkler ve ...

NACAK GAZETESİ- Bazı Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumların, ...

Anket sonuçları açıklandı… Seçimi Tatar kazanacak Anket sonuçları açıklandı...

NACAK GAZETESİ- Gezici Araştırma Şirketi, Nisan ayında yapıl...

Av. Fuat VEZİROĞLU;   DENKTAŞ (II) Av. Fuat VEZİROĞLU; DEN...

“O, küçücük bir ülkeden bütün dünyaya kafa tuttu, direndi, K...

Aydın AKKURT;   Cumhurbaşkanlığı Seçimde Sağ Param Parça mı? Aydın AKKURT; Cumhurbaş...

Önümüzdeki Nisan ayında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçi...

Rum tarafının “çözüm” hedefi… Türkiye’yi Kıbrıs’tan uzaklaştırmak Rum tarafının “çözüm” hed...

NACAK GAZETESİ- Libya ile ilgili gelişmeler beklenirken Türk...

Eğitim HABERLERİ