Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

“Kredilerin yapılandırılmasında sorun yok”

17 Şubat 2021 - 9:33 'de eklendi ve A+A-

“Kredilerin yapılandırılmasında sorun yok”

NACAK GAZETESİ- Başbakan Ersan Saner, KKTC Merkez Bankası ve Bankalar Birliği yetkilileriyle görüştüklerini kaydederek kredilerin yeniden yapılandırılmasında sorun yaşanmayacağını açıkladı.

Başbakan Saner, aşı konusunda ise bir sıkıntı olmayacağını söyledi.

Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Başbakan Ersan Saner’in, gündeme ilişkin BRT’ye yaptığı değerlendirmeleriyle ilgili açıklamada bulundu.

Açıklamasında, tüm dünyada olduğu gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de Kovid-19 salgının etkilerinin hissedilmeye devam ettiğini kaydeden Başbakan Saner, dünyadaki Kovid-19 vakalarının çok ciddi bir tırmanış içerisinde olduğuna dikkati çekti.

Başbakan Saner, gerek Güney Kıbrıs gerekse Malta ile mukayese edildiği zaman Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki artış hızının bu iki ülke ile aynı olmadığını belirtti.

Kovid-19 ile mücadele kapsamında ülkede yürütülen çalışmalara da değinen Başbakan Saner, Bulaşıcı Hastalıklar Yasası’nın verdiği yetkiye dayanarak denetimlerin nasıl yapılacağı ile ilgili öncelikle Yerel Yönetimlerin yetkilendirildiğini akabinde denetimlerin İlçe Emniyet Kurulları vasıtası ile yapılması için imkanların yaratıldığını belirtti.

Başbakan Saner, İçişleri Bakanı ile İlçe Emniyet Kurulu toplantısı yaptıklarını da belirterek, söz konusu toplantıda öncelikli olarak gerek kapalı olan dönemde gerekse yapılacak açılımları da göz önüne alarak denetimlerin nasıl ve ne şekilde olması gerektiği, belediyelerin bu konuda daha aktif nasıl çalışması gerektiği ve gerekirse Sivil Savunma ekiplerinden de destek alınması yönünde görüşleri paylaştıklarını söyledi.

İAŞE YARDIMLARI

Ülkede 15 günlük bir kapanma süreci yaşandığını ve 21 güne doğru gidildiğini belirten Başbakan Saner, bu 15 gün içerisinde dahi olsa geliri düşük vatandaşların ihtiyacı olan iaşe yardımlarının İçişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kaymakamlıklar, Kızılay ve Muhtarlar ile birlikte nasıl koordine edileceği konusunun görüşüldüğünü kaydetti.

Ciddi miktarda iaşe yardımı yapacak kişiler bulunduğunu belirterek bu kişilere teşekkür eden Başbakan Saner, Kuzey Kıbrıs Türk Kızılayı, Vakıflar İdaresi ve Din İşleri Başkanlığı’nın da bağış yapacağını söyledi.

İLÇELER ARASI GEÇİŞLER

Başbakan Saner, önümüzdeki günlerde ilçeler arası geçişler ilgili Polisin alacağı önlemler konusunda ayrıntılı bilgi paylaşımında bulunduklarını da belirtti.

Maliye Bakanı, Merkez Bankası Başkanı ve Bankalar Birliği ile yaptıkları görüşmeyle ilgili olarak da Başbakan Saner, ülkede özellikle reel sektörün borçları ile ilgili son noktanın ne olduğu ayrıca mevduat sahipleri ve borç alan kişilerle ilgili yaşanan sorunlar hakkında bilgi aldıklarını söyledi.

Koronavirüs salgını sırasında 2020 yılında Hükümet olarak 3 bin 250 kişiye, 1 milyar 150 milyon TL kredi kullandırdıklarını açıklayan Saner, bu kredilerin iki etapta kullandırıldığını ve kredilerin tümünün Kredi Garanti Fonu sayesinde desteklenerek düşük faizle kullandırıldığını kaydetti.

KREDİLER

Kredilerin 400 milyonluk ilk kısmın ödemelerinin Kasım ayında başladığını belirten Başbakan Saner, Merkez Bankası ve Bankalar Birliği’nden aldığı bilgilere göre 400 milyonluk kredi başvurularının yaklaşık yüzde 95’lik bölümünün sıkıntısız şekilde devam ettiğini, sadece 13 kişinin yapılandırmak için başvuruda bulunduğunu söyledi.

Başbakan Saner, ikinci 750 milyonluk kısmın ödemesinin ise Eylül 2021’de başlayacağını belirtti.

Bankalar Birliği’nden ve Merkez Bankası’ndan aldığı bilgiye göre 2020 yılında kredilerini ödemede zorlanan işletmelere yapılandırma imkanı sunulduğunu belirten Başbakan Saner, 110 bin gerçek ve tüzel kişinin 26 milyar Türk Lirası tutarında kredi kullandığını ve 2020 yılında bu borçlulardan 9 bin kişinin borçlarını yapılandırdığını açıkladı.

Başbakan Saner, eğer böyle bir ihtiyaç hasıl olursa gerek Merkez Bankası’nın Bankalar Birliği‘ne verdiği talimat, gerekse Bankalar Birliği ve tüm üyelerin ortaya koyduğu yaklaşım bu kredilerin yapılandırılması konusunda vatandaşımıza hiçbir sıkıntı yaratmayacak. Kovid 19 süreci içerisinde de kapalı olan süreler içerisinde de bu hesaplar donuğa düşse dahi bunların donuğa düşülmüş addedilmeyeceklerini çok net bir şekilde ortaya koymuşlardır” dedi.

2021 yılı Mali Ekonomik Paketi ile ilgili de çalışmaların sürdüğüne işaret eden Başbakan Saner, ihtiyaç olması halinde yeni birtakım daha düzenlemeler yapıp reel sektörü destekleyebileceklerini ve sorunu en kısa sürede Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile iş birliği içerisinde çözeceklerini söyledi.

AŞILAR

Koronavirus aşıları ile ilgili olarak ise Başbakan Saner, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı program çerçevesinde ülkede aşılama faaliyetlerinin devam ettiğini kaydetti.

Ülkeye toplamda 80 bin Sinovac aşısının geldiğini belirten Saner, şu an ikinci dozların yapıldığını anlattı.

Saner “Güney Kıbrıs Avrupa Birliği’nden 70 bin aşı almış durumundadır. Biz Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nden bugüne kadar 80 bin aşıyı getirip aşılama programımız çerçevesinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bir kez daha Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Başbakan Saner, aşı konusunda halkın bir sıkıntı yaşamayacağı da kaydetti.

Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin yaptığı basın açıklamasına da değinen  Başbakan Saner, “Bu konuda bence sayın başkanın bir takım eksik bilgileri vardır. Bununla ilgili daha geniş açıklamayı yapacağım” dedi

CTP’nin belgelere ulaşamadığı yönündeki şikayetinden vazgeçmesi gerektiğini belirten Saner, ellerindeki belge ve bilgileri her zaman paylaştıklarını söyledi.

Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile imzaladıkları protokolleri de Cumartesi günü muhalefet partilerine ulaştırdıklarını söyleyen Başbakan Ersan Saner, şeffaf davranışlarından asla vazgeçmeyeceklerini vurguladı.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güney’de koronavirüs salgını… 384 yeni vaka daha Güney’de koronavirüs salgını… 384...

NACAK GAZATESİ- Güney Kıbrıs’ta koronavirüs vakalarındaki artış eğilimi sürerken 384 yeni vaka açıklandı. Güney Kıbrıs Sağlık Bak...

“Kıbrıs eski Kıbrıs değil” “Kıbrıs eski Kıbrıs değil”

NACAK GAZETESİ – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta iki taraf arasında iş birliği yapılabileceğini ve bunun hem Akdeniz hem de ...

Cumhurbaşkanı Tatar; İki devletli çözümden geri adım yok Cumhurbaşkanı Tatar; İki devletli çözüm...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “BM parametreleri” denilerek dayatılmaya çalışılan çözüm şekli ile hâlâ maruz kaldıkları izo...

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç;     “Her zaman KKTC’nin yanındayız” TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç; ...

Başbakan Ersan Saner, Akif Çağatay Kılıç başkanlığındaki TBMM Dışişleri Komisyonu heyetini kabul etti. KILIÇ Kabulde ilk sözü alan Komi...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Güney’de koronavirüs salgını… 384 yeni vaka daha Güney’de koronavirüs salg...

NACAK GAZATESİ- Güney Kıbrıs’ta koronavirüs vakalarınd...

“Kıbrıs eski Kıbrıs değil” “Kıbrıs eski Kıbrıs değil...

NACAK GAZETESİ – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta ...

Cumhurbaşkanı Tatar; İki devletli çözümden geri adım yok Cumhurbaşkanı Tatar; İki...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “BM parametreleri...

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Kılıç;     “Her zaman KKTC’nin yanındayız” TBMM Dışişleri Komisyonu ...

Başbakan Ersan Saner, Akif Çağatay Kılıç başkanlığındaki TBM...

Meclis Başkanı Sennaroğlu; Anavatan ile KKTC el ele Meclis Başkanı Sennaroğlu...

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu, TBMM Dışişleri ...

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu; Kıbrıs davası Türk milletinin davasıdır Dışişleri Bakanı Ertuğrul...

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, AK Parti İstanbul Mill...

“KKTC ile ilişkilerinizi geliştirin” “KKTC ile ilişkilerinizi ...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ...

Sağlık Bakanı Üstel;    Yeni aşı programı açıklanacak Sağlık Bakanı Üstel; ...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanı Ünal Üstel, Cumhuriyet Meclisi...

Cumhurbaşkanı Tatar; Terazi lehimize döndü Cumhurbaşkanı Tatar; Ter...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, St. Hilarion Kale...

İçişleri Bakanı Evren; Türk askeri varlığımızın teminatıdır İçişleri Bakanı Evren; T...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgen...

Eğitim HABERLERİ