Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

KTMMOB 61 yaşında. Aysal: Mesleğimiz onurumuz, birliğimiz gururumuz

03 Aralık 2021 - 16:52 'de eklendi ve A+A-

KTMMOB 61 yaşında. Aysal: Mesleğimiz onurumuz, birliğimiz gururumuz

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) Başkanı Seran Aysal, birliğin kuruluşunun 61. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, birliğin kamu yararı, bilim, hukuk, eşitlik, adalet, mücadele, emek ve toplumun ta kendisi olduğunu belirtti.

Başkan Seran Aysal mesajında, “3 Aralık 1960 tarihinden itibaren kamu yararı, meslek etik değerleri ve itibarına; bilimin ışığında, demokrasi – eşitlik – adalet ilkeleri etrafında sahip çıkan Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB) bugün 61. yaşını kutluyor” ifadelerini kullandı.

Aysal, KTMMOB’nin kurulduğu ilk günden itibaren mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı mesleklerinde odalar arası dayanışmayı sağlayıp geliştirirken, mesleki itibar ve kamu yararını zedeleyici her konuda söz sahibi ve yönlendirici olduğunu belirtti.

Başkan Aysal mesajında şu ifadelere yer verdi:

“15 meslek odası, 30’u aşkın farklı mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı disiplinlerinden 4 bin 800 üyeye sahip olan birliğimiz, eğitimden kişisel hak ve özgürlüklere, çevre ve imardan sağlığa, gıda güvenliğinden sürdürülebilir tarıma, enerjiden bilişime, endüstriden trafiğe kadar olan toplumsal yaşama dair konularda bilgi, birikim ve deneyimlerini paylaşmakta; projeler üreterek, katkı ve önerilerde bulunmaktadır.

Geçmişten bugüne yönetiminde yer alan başkanlar, yönetim kurulları, üyeleri ile birlikte ortaya koyduğu fikirler, vizyon ve değerleri ile toplumsal özgüveni sağlayan birliğimiz, bu topraklarda yaşayan herkesin daha aydınlık, daha sağlıklı, daha planlı ve düzenli, daha demokratik ve adaletli, refah içerisinde bir yaşam sürebilmesi için çalışmalarına ve mücadelesine kararlılıkla devam etmektedir.”

“HUKUKSUZLUKLARA KARŞI MÜCADELE VERDİK”

Birliğin hukuk mücadelelerine değinen Aysal, Külliye, vatandaş yapılan mimar ve İmar Planı konularına ilişkin şu ifadelere yer verdi:

“Mesleğimizi, insanımızı, insan kaynağımızı yok sayma, toplumu dönüştürme çabasına ve hukuksuzluklara karşı çok büyük mücadeleler verdik.

İçinden geçmekte olduğumuz salgın süreci ve buna bağlı olarak yaşadığımız ekonomik daralma, işsizlik, sağlık gibi konularda çözüm üretilmesi beklenirken; toplumsal ihtiyaçlarımızı karşılamayacak, toplumun değil birkaç kişinin çıkarı hukuksuzluklarla bilimden uzaklaşarak öncelik yapıldı.

Birileri tarafından dikte edilerek veya keyfi aldıkları kararlarla ülke insanının varlığını ve itibarını hiçe sayan hükümetlere ve siyasi anlayışın karşısında durmaya devam edeceğiz.

Toplumumuz, kentlerimiz, çevremiz, ormanlarımız, tarihi yapılarımız, kültürümüz, doğal kaynaklarımız, doğamız, toprağımız ve geleceğimiz için hukuksuzluk karşısında yükselttiğimiz mücadelemizi hukuki zeminde yürütüp Yüksek İdari Mahkemesi’ne müracaat edip hukuksuz ve meslektaşlarımızı yok sayan tüm uygulamaların yürütmesini durdurmak için ayrı ayrı davalar dosyalayıp, ara emri kararı alınmıştır.”

Birliğin hukukun üstünlüğünü ilke edindiğini belirten Aysal, hukuka ve yargıya güvendiklerini, hukuksuzluk, peşkeş, rant, kişisel ve partisel çıkar ile gizli pazarlıklarla hareket ettiğini savundukları hükümetin ‘bu zihniyetine geçit vermeyeceklerini’ ifade etti.

Aysal, mesajında şu ifadeleri kullandı:

“KTMMOB bu toprakları en iyi bilen, yaşayan ve var eden, bu ülkede yaşayan, emek veren, bilgisini, deneyimini paylaşan yetişmiş insanlarını ısrarla yok sayma gayretleri karşısında dayanışma ve iş birliği içerisinde çalışmalarını sürdürecektir.

61 yıldır kararlılıkla ve yılmadan toplumuna sahip çıkan KTMMOB; kamu yararıdır, bilimdir, hukuktur, eşitliktir, adalettir, mücadeledir, emektir ve en önemlisi toplumun ta kendisidir.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Dikkat buzlanma var ! Dikkat buzlanma var !

14 Mart 2022 BRT Ailesi olarak tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlarız 14 Mart 2022 Bugün 14 Mart Tıp Bayramı… 14 M...

Töre, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı Töre, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle mesa...

  Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle mesaj yayımladı. Töre, mesajında şunları kaydetti: “14 Mart...

BKP Genel Başkanı İzcan, tüm sağlık emekçilerinin Tıp Bayramı’nı kutladı BKP Genel Başkanı İzcan, tüm sağlık emek...

  BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, tüm sağlık emekçilerinin Tıp Bayramı’nı kutladı. İzcan, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle yayınladığı...

Kıbrıs Türk Psikologlar Derneği uyardı Kıbrıs Türk Psikologlar Derneği uyardı...

  Klinik Psikolog Türkmen Töre, her kesimden insanın ciddi belirsizlik yaşadığını, belirsizliğin endişelere ve günlük yaşamda gerilime ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
4. Piyade Alay Komutanlığı’nda Sancak ve Görev Devir Teslim töreni yapıldı 4. Piyade Alay Komutanlığ...

4’üncü Piyade Alay Komutanlığı’nda Sancak ve Görev Devir Tes...

Polisten duyuru:Kadına Şiddete Müdahale Birimleri görevlerini yapmaya devam ediyor Polisten duyuru:Kadına Şi...

Polis Genel Müdürlüğü, bazı basın yayın organlarında yeralan...

Cumhurbaşkanlığı, Avrupa Komisyonu Sözcüsü Stano’nun iddialarını kınadı ve reddetti Cumhurbaşkanlığı, Avrupa ...

Cumhurbaşkanlığı, Avrupa Komisyonu Sözcüsü Peter Stano’nun i...

Aydınköy Muhtarlığı tarafından düzenlenen ‘Yaz Festivali’ başladı Aydınköy Muhtarlığı taraf...

Aydınköy Muhtarlığı köye canlılık katmak amacıyla köydeki ba...

Toprak Ürünleri Kurumu 13-17 Haziran döneminde alımını yaptığı zahirenin ödemelerini 18 Ağustos’ta yapacak Toprak Ürünleri Kurumu 13...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Toprak Ürünleri ...

Polis’ten dün İskele’de ölümlü iş kazasında hayatını kaybeden kişinin ismine ilişkin düzeltme Polis’ten dün İskele’de ö...

Polis, dün İskele’de ölümlü iş kazasında hayatını kaybettiği...

BES ve Dev-İş belediyelerin birleştirilmesi ile ilgili tasarının mevcut şekilde geçmemesi için mücadelelerini sürdüreceklerini açıkladı BES ve Dev-İş belediyeler...

Belediye Emekçileri Sendikası (BES) ile Devrimci İşçi Sendik...

Akaryakıt fiyatlarında düzenleme yapıldı Akaryakıt fiyatlarında dü...

Akaryakıt satış fiyatlarında düzenleme yapıldı. Yeni fiyatla...

2 Yerli ürünün hasadı durduruldu 2 Yerli ürünün hasadı dur...

Tarım Dairesi 5-11 Ağustos tarihleri arasında ithal ve yerli...

Altuğra:2.5 yıl önce çıkan yangından dolayı yanan KVC-Genel Yoğun Bakım Ünitesi tadilat ihalesi süreci başlamıştır Altuğra:2.5 yıl önce çıka...

Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra, 2.5 yıl önce çıkan yangı...

Eğitim HABERLERİ