Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Lefke’nin kurtuluş yıldönümü nedeniyle törenler düzenlendi

Lefke’nin kurtuluşunun 48. yıldönümü nedeniyle Lefke’de iki ayrı tören düzenlendi. Törenlere, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, üst düzey askeri yetkililer, bazı bölge milletvekilleri, Lefke Kaymakamı Sadi Güneş, kurum kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Lefke’nin kurtuluşunun 48. yıldönümü nedeniyle ilk tören, Kemal Özalper Şehitliği’nde ikinci tören ise Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi. Törenler, protokol […]

16 Ağustos 2022 - 22:01 'de eklendi ve 72 kez görüntülendi. A+A-

Lefke’nin kurtuluş yıldönümü nedeniyle törenler düzenlendi

Lefke’nin kurtuluşunun 48. yıldönümü nedeniyle Lefke’de iki ayrı tören düzenlendi. Törenlere, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, üst düzey askeri yetkililer, bazı bölge milletvekilleri, Lefke Kaymakamı Sadi Güneş, kurum kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Lefke’nin kurtuluşunun 48. yıldönümü nedeniyle ilk tören, Kemal Özalper Şehitliği’nde ikinci tören ise Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi.

Törenler, protokol sırasına göre çelenklerin konulmasıyla başladı. Ardından saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.

Törende daha sonra tören özel defteri Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KTBK adına 14. Piyade Alay Komutanı Piyade Albay Adem Güventürk, GKK Tümgeneral Zorlu Topaloğlu ve Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya tarafından imzalandı.

Lefke’nin kurtuluşunun 48. yıldönümü nedeniyle Atatürk Anıtı önünde yapılan ikinci törende, protokol tarafından tören birlikleri denetlenerek halkın bayramı kutlandı.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşma Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya tarafından yapıldı.

Kaya, Kıbrıs Türk toplumunun varlığı için gösterdiği direnç, azim ve dayanışma biçiminin bugün de örnek alınması gerektiğini vurguladı. Lefke bölgesinin sorunlarına değinen Kaya, Lefke’nin 6. İlçe olduğunu ancak ilçe olmanın gereklerinin yerine getirilmemesinin üzücü olduğunu belirtti.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise 20 Temmuz Barış Harekatı ile Mücahit’le Mehmetçik’in buluşması ile Kıbrıs Türk halkının bağımsızlığına kavuştuğunu ve artık Kıbrıs’ta yeni bir dönemin başladığını kaydederek, ikinci harekatın Mağusa ve ardından Lefke bölgesiyle başarı ile tamamlandığını anımsattı.

Tatar, Kıbrıs Türkü’nün çok acılar çektiğini ve halkın egemenliğini yaşatmak ve sürdürmek için ant içtiğini belirterek, bunların bilinciyle Kıbrıs’ta yeni bir anlaşma olacaksa bunun muhasebesinin çok iyi yapılması gerektiğini vurguladı.

Yıllarca federasyon temelindeki görüşmelerden hiçbir netice alınamadığına işaret eden Cumhurbaşkanı, artık yeni siyaset olan Kıbrıs’ta egemen eşit 2 ayrı devlet işbirliğiyle bir anlaşmanın olabileceğini anavatan Türkiye ile tüm dünyayla paylaşmaya başladıklarını ve bu konuda çok mesafeler kaydettiklerini ifade etti.

Tatar, “Bağımsız, özgür ve hürriyet içerisinde yaşayacağımız bir KKTC’nin değerini ve kıymetini bilmemiz gerekmektedir” diyerek, Lefke’nin KKTC’nin değerli bölgelerinden olduğunu vurguladı.

LAÜ’nün başarılarına ve bölgeye olan katkılarına da değinen Cumhurbaşkanı Tatar, istikrarlı hükümetler ile birlik ve beraberlik içerisinde bölgede olan sorunların aşılacağına inancının tam olduğunu söyledi.

Tatar, “Önemli olan bağımsızlıktır, hürriyettir, egemenliktir, devletin sağlam temeller üzerine inşa edilmesiyle KKTC genelindeki başarılar mutlaka Lefke’ye de yansıyacaktır ve bu bölgenin insanları refah dolu geleceğe umutla bakabileceklerdir”

Konuşmaların ardından tören resmi geçitle sona erdi. BRT

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
DAÜ ile KTGB arasında iş birliği protokolü imzalandı DAÜ ile KTGB arasında iş birliği protoko...

  Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ile Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokole, DAÜ Re...

Yerleşke inşaatına karşı halk toplantısı yapılıyor Yerleşke inşaatına karşı halk toplantısı...

  Bazı siyasi parti ve örgütler, Cumhurbaşkanlığı ve Cumhuriyet Meclisi Yerleşkesi yapılmasına karşı ortak bir yol haritası belirlemek ...

Eğitim Bakanlığı:İhale iptal edilmediği sürece Cumero İnşaat Emlak ve Danışmanlık Hizmetleri Limited ile imzalanan sözleşme geçerlidir Eğitim Bakanlığı:İhale iptal edilmediği ...

Milli Eğitim Bakanlığı, Merkezi İhale Komisyonu yeni bir karar veya ihale iptal kararı almadığı sürece, okullara temizlik hizmeti sağla...

İtfaiye mensuplarından çocuk yuvasına bağış İtfaiye mensuplarından çocuk yuvasına ba...

  İtfaiye mensuplarından gönüllülük esasına göre toplanan para, bugün PGM – İtfaiye Müdürü Ramadan Gürpınar tarafından Sosyal Hizmetler...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Tatar, Erdoğan ile görüştü Tatar, Erdoğan ile görüşt...

4. Dünya Göçebe Oyunları kapsamında İznik’e giden Cumhurbaşk...

DAÜ ile KTGB arasında iş birliği protokolü imzalandı DAÜ ile KTGB arasında iş ...

  Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) ile Kıbrıs Türk Gazetecile...

Yerleşke inşaatına karşı halk toplantısı yapılıyor Yerleşke inşaatına karşı ...

  Bazı siyasi parti ve örgütler, Cumhurbaşkanlığı ve Cumhuri...

Eğitim Bakanlığı:İhale iptal edilmediği sürece Cumero İnşaat Emlak ve Danışmanlık Hizmetleri Limited ile imzalanan sözleşme geçerlidir Eğitim Bakanlığı:İhale ip...

Milli Eğitim Bakanlığı, Merkezi İhale Komisyonu yeni bir kar...

İtfaiye mensuplarından çocuk yuvasına bağış İtfaiye mensuplarından ço...

  İtfaiye mensuplarından gönüllülük esasına göre toplanan pa...

Evin bahçesine izinsiz bir şekilde girip hırsızlık yaptı Evin bahçesine izinsiz bi...

  Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre 27-29.09.2...

Bakan Taçoy: Eylemler ve karşı çıkışlar son derece üzücü ve düşündürücü Bakan Taçoy: Eylemler ve ...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, Cumhurbaşkanl...

Polis Genel Müdürlüğü tarafından trafik konusunda çalıştay düzenlendi Polis Genel Müdürlüğü tar...

  Trafikte yaşanan sıkıntılara çözüm bulmak amacıyla Polis G...

Cumhurbaşkanı Tatar “4. Dünya Göçebe Oyunları” açılış törenine katıldı Cumhurbaşkanı Tatar “4. D...

  Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İznik’te düzenlenen “4. Dünya G...

TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:Kıbrıs Türkünü korumak için oraya daha fazla güç göndereceğiz TC Dışişleri Bakanı Çavuş...

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kıbrıs Türkünü koruma...

Eğitim HABERLERİ