Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Mavroyannis açıkladı; Anastasiadis ile Akıncı prensipte anlaştı

12 Eylül 2019 - 9:15 'de eklendi ve A+A-

Mavroyannis açıkladı;  Anastasiadis ile Akıncı prensipte anlaştı

NACAK GAZETESİ- Mavroyannis: Liderler geçtiğimiz ağustos ayında bir araya geldi ve müzakerenin devamına ilişkin temelin üç şey olacağı konusunda prensipte anlaştı. Bunlar; 2014 yılının Şubat ayındaki ortak açıklama, görüş birlikleri ve Guterres çerçevesidir.

Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis’in, “Alpha” kanalına, Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmelerle ilgili bazı açıklamalarda bulunduğu haber verildi.
Alithia gazetesi “Kapalı Kentten Boğaz’a Kadar- Andreas Mavroyannis Maraş’ın Değerlendirilmesiyle İlgili Türk Planlarının Daha Geniş Olduğunu İfşa Ediyor” başlıklarıyla yayımladığı haberinde, Mavroyannis’in “kapalı bölge Maraş’ın açılması ve değerlendirilmesiyle ilgili Türk faaliyetlerinin arkasında, mevcut durumu değiştirmeyi ve daha fazla işgal olgusu meydana getirmeyi hedefleyen, alınmış bir siyasi karar gördüğünü” iddia etti.
Gazete, dün Alpha kanalında bir programa konuk olan Mavroyannis’in “Kıbrıs sorunundaki şu anki vaziyet aynı zamanda BM Genel Sekreterinin Kıbrıs geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un BM Genel Kurulu ışığında Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından meydana gelen puslu manzarada atılacak bir sonraki adımlara” değindiğini de iletti.
“MARAŞ KONUSU”
Gazeteye göre Mavroyannis, Maraş konusunda ise şu iddialarda bulundu;
“Bu ne yazık ki Türkiye’nin spesifik bir politikasıdır ve bu yalnızca kapalı kentle alakalı değildir. Bu limanın kuzeyindeki Karaolos (Karakol) bölgesi aynı zamanda Apostolos Varnavas ile Salamina (Salamis) ve doğudaki bölgeye kadar uzanan bir üçgenle alakalıdır. Türk iş insanlarıyla işbirliği içerisinde bunu geliştirmek istiyorlar ve bu yüzden de bölgenin sahilini kullanmak istiyorlar. Kruvazör gemilerini karşılayacak olan bir liman, marina ve Boğaz’da (İskele Boğazı) ticari bir limanla ilgili düşünceleri vardır. Yalnızca kapalı kenti içine almayan geniş bir planlama vardır.”
Mavroyannis sözlerinin devamında “Türklerin bu planların ne zaman ve ne derece uygulanacağının, kendilerinin ve uluslararası toplumun vereceği tepkilere bağlı olacağını” da ileri sürdü.
“BEŞ TARAFLI BİR KONFERANS”
Gazeteye göre, Kıbrıs sorununda atılacak sonraki adımlar konusunda ise Mavroyannis “referans şartlarında anlaşma olmadıkça, ilginin artık BM Genel Kurul toplantısına kaydığını” söyledi.
Mavroyannis, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in BM Genel Kurulu toplantısı çerçevesinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ve Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson ile ayrı ayrı yapacağı görüşmelerin, Guterres’e, iki liderle üçlü bir görüşme yapılması konusunda koşulların karşılanıp karşılanmadığını tespit etmesine yardımcı olacağını da ifade etti.
Mavroyannis “bunun akabinde muhtemelen Mont Pelerin 3’te olduğu gibi büyükelçiler, diplomatlar veya teknokratların katılımıyla gayri resmi bir konferansa ilişkin karar alınabileceğini” iddia etti.
Önceden belirlenen süreç konusunda ise Mavroyannis, kendi akıllarında, aylardan bu yana başlayan süreçle ilgili bir gelişmeler silsilesi bulunduğunu söyledi.
“Liderlerin geçtiğimiz ağustos ayında bir araya geldiğini ve müzakerenin devamına ilişkin temelin üç şey olacağı konusunda prensipte anlaştıklarını” öne süren Mavroyannis, bunları; 2014 yılının Şubat ayındaki ortak açıklama, görüş birlikleri ve Guterres çerçevesi olarak sıraladı.
“Lute’un bu karşılıklı anlayışı mühürlemesi bekleniyordu, akabinde ise BM Genel Sekreterinin liderlerle olan görüşmesine gidilecekti” ifadelerini kullanan Mavroyannis, devamla “bahse konu karşılıklı anlayışın bu görüşmede teyit edilmiş olacağını ve prosedürel seviyede, Crans Montana tipinde gayri resmi bir konferansın ilan edileceğini” savundu.
REFERANS ŞARTLARI
Mavroyannis açıklamalarında, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs geçici özel danışmanı Jane Holl Lute’un geçtiğimiz hafta adada gerçekleştirdiği temaslarına da değinerek, “Kıbrıs Türk tarafının yılbaşı ağacı mantığıyla hareket ettiğini ve referans şartları ağacına çeşitli süsler eklediğini” iddia etti.
“Kendilerinin üç unsura atıfta bulunmakla ilgili basit bir yaklaşıma sahip oldukları konusunda, liderlerin sahip olduğu karşılıklı anlayış tarafından yönlendirildiklerini, Kıbrıs Türk tarafından ise bunun tam aksinin gözlemlendiğini” iddia eden Mavroyannis, devamla “(Kıbrıs Türk tarafının) sürekli bir kısım maddeler ve konular ekleme çabası ile son iki yıldır tekrarladıkları hikayeyi iletme çabasıyla ilgili” iddialarda bulundu.
Mavroyannis devamla “şöyle ki, müzakere yapabilmemiz için, en başından Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitlikle ilgili algısını, bunun olumlu oyu içereceğini, müzakerelerin kısa süreli olacağını ve başarısızlık olması durumunda ne olacağı konusunda şimdiden anlaşacağımızı kabul etmeliyiz” ifadelerini de kullandı.
Mavroyannis “günler geçtikçe, özellikle de Çavuşoğlu’nun ziyareti yaklaştıkça, Türkiye’nin güçlü elini prosedürün (sürecin) üzerinde hissettikleri” iddiasında da bulundu.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Trafik kazaları dur-durak bilmiyor…   Bir haftada 57 trafik kazası Trafik kazaları dur-durak bilmiyor… ...

NACAK GAZETESİ- KKTC’de 3-9 Ağustos tarihleri arasında 57 trafik kazası meydana gelirken, 24 kişi bu kazalarda yaralandı Polis Basın Su...

Akıncı’ya soruyoruz; Örtülü ödenek nerelere harcandı? Akıncı’ya soruyoruz; Örtülü ödenek nere...

NACAK GAZETESİ- Mustafa Akıncı Cumhurbaşkanı seçilmeden önce yaptığı açıklamalarda “örtülü ödeneğin üzerindeki örtüyü kaldıracağını ve ...

Yunanistan AB ile NATO’dan yardım istedi Yunanistan AB ile NATO’dan yardım istedi...

NACAK GAZETESİ- Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Milli Güvenlik Hükümet Konseyini acil toplantıya çağırırken, AB Komisyonu Başk...

Türkiye yeni Navtex ilan etti Türkiye yeni Navtex ilan etti

NACAK GAZETESİ- Oruç Reis sismik araştırma gemisinin, hidrokarbon arama çalışmalarına devam etmek üzere Kıbrıs açıklarına yerleşti. Oru...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Almanya Rum ile Yunanı kurtarmaya çalışıyor Almanya Rum ile Yunanı ku...

NACAK GAZETESİ- Güney Kıbrıs ile Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’...

Trafik kazaları dur-durak bilmiyor…   Bir haftada 57 trafik kazası Trafik kazaları dur-durak...

NACAK GAZETESİ- KKTC’de 3-9 Ağustos tarihleri arasında 57 tr...

Akıncı’ya soruyoruz; Örtülü ödenek nerelere harcandı? Akıncı’ya soruyoruz; Ört...

NACAK GAZETESİ- Mustafa Akıncı Cumhurbaşkanı seçilmeden önce...

Yunanistan AB ile NATO’dan yardım istedi Yunanistan AB ile NATO’da...

NACAK GAZETESİ- Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Mil...

Yunan askeri kuvvetleri teyakkuzda Yunan askeri kuvvetleri t...

NACAK GAZETESİ- Yunanistan’ın Mısır ile kısmî deniz bölgeler...

Petridis, Helenizmin hedefini açıkladı; “Kıbrıs’ı yeniden birleştireceğiz” Petridis, Helenizmin hede...

NACAK GAZETESİ- Rum Savunma Bakanı Haralambos Petridis, “Hel...

Türkiye yeni Navtex ilan etti Türkiye yeni Navtex ilan ...

NACAK GAZETESİ- Oruç Reis sismik araştırma gemisinin, hidrok...

“Türkiye Doğu Akdeniz’e hapsedilemez” “Türkiye Doğu Akdeniz’e h...

NACAK GAZETESİ -TC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, D...

YDP Genel Başkanı Arıklı; Federasyon iflas etmiştir YDP Genel Başkanı Arıklı;...

NACAK GAZETESİ-Yeniden Doğuş Partisi’nin (YDP) “Ver Elini Sa...

Yunanistan hayal görüyor; “Türkiye ile savaşta zafer bizim olur” Yunanistan hayal görüyor;...

NACAK GAZETESİ- Yunanistan Kara Kuvvetleri Birinci Ordu Onur...

Eğitim HABERLERİ