Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Mavroyannis; Müzakereler KKTC’deki seçimden sonra

29 Mayıs 2020 - 7:44 'de eklendi ve A+A-

Mavroyannis;   Müzakereler KKTC’deki seçimden sonra

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs’ta görev yapan BM Barış Gücü’nün (UNFICYP) görev süresinin uzatılma zamanının yaklaşmasının Güney Kıbrıs’ta “eskiden kalma” bir hareketliliğe sebep olduğu belirtildi.
Fileleftheros ve diğer gazeteler, BM Barış Gücü’nün (UNFICYP) Ocak ayında 6 ay uzatılan görev süresinin yenilenme zamanının yaklaştığını, bu durumun Rum hükümetinde “eskilerden kalma” bir hareketliliğe sebep olduğunu yazdılar.
Gazete, dünyada baş gösteren salgın sebebiyle gündeme gelmeyen Kıbrıs sorununun, UNFICYP’in görev süresinin bitimine yaklaşması sebebiyle yeniden gündeme gelmeye başladığını, Rum hükümetinin BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ülkeye yönelik girişimler gerçekleştirmekte olduğunu yazdı.
Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in, UNFICYP’in görev süresinin uzatılması konusunu beş daimi üye ülkenin üçünün, Rusya, Çin ve İngiltere dışişleri bakanlarıyla hali hazırda istişare ettiğini vurgulayan gazete, beş ülkenin Güney Kıbrıs’taki büyükelçilerinin ise dışişleri bakanlığına davet edilerek görüşme yapıldığını vurguladı.
Güney Kıbrıs’ın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Andreas Mavroyannis’in ise New York’ta kendi temaslarını yapmakta olduğunu ifade eden gazete, UNFICYP’in görev süresinin uzatılması konusunun görüşülme tarihine daire henüz net bir bilgi olmadığını ancak bu görev süresinin 30 Haziran’dan önce uzatılmasının gerektiğini belirtti.
Gazete, Rum Dışişleri Bakanı Hristodulidis’in konuya ilişkin açıklamada, “hiçbir şeyin kesin olmadığını, bu yüzden de görev süresinin uzatılması konusunda faaliyetlerinin bulunduğunu” söylediğini aktardı.
Hristodulidis, UNFICYP’in görev süresinin kesintiye uğramadan uzatılması yönündeki çabalar ve temasların başladığını sözlerine ekledi.
Öte yandan Rum BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mavroyannis New York’ta Rum Radyo Televizyon Kurumu RİK’e yaptığı açıklamada, “geçtiğimiz Ocak ayında sarf edilen çabanın yinelenmesinin gerekeceği” görüşünü ortaya koydu.
Mavroyannis, “salgın sebebiyle basit bir teknik uzatma yapılacağını söyleyemeyeceklerini” belirtti.
Gazete, UNFICYP’in görev süresinin uzatılması konusunun Kıbrıs sorununun çözümünü de gündeme getireceğini ancak yakın zamanda herhangi bir gelişme de beklenmediğini iddia ederek Kıbrıs sorununun çözümü konusunun KKTC’de Ekim ayında yapılacak seçimlerden sonra gündeme gelmesinin beklendiğini vurguladı.
Habere göre, Rum Dışişleri Bakanı Hristodulidis açıklamasında, Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerine de değinerek, Korona virüs salgını öncesinde herkesin KKTC’deki seçimleri beklemekte olduğunu ve müzakerelerin yeniden başlaması için gerekli altyapının Ekim ayına kadar oluşmasının mümkün görünmediğini söyledi.
Mavroyannis de Kıbrıs sorununa değinerek, KKTC’deki seçimlerin ardından “bir görüşme yoluyla yeni çabanın başlayabilmesi adına mevcut koşulların, bir derece de olsa oluşması için çaba sarf edilmesi gerektiğini” söyledi.
“En başından beridir mevcut planın bu şekilde olduğunu” vurgulayan Mavroyannis, “Olanlar ve çevrede gerçekleşenlerden bağımsız bir şekilde hareket edemeyeceklerini, zor zamanlar içerisinde bulunduklarını ve çok fazla sabır göstermeleri gerektiğini” sözlerine ekledi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Basın devletin yaşatılmasına katkı sağlamalı” “Basın devletin yaşatılmasına katkı sağl...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı Ersin Tatar, sorumluluğunun bilincinde olan duyarlı basının, Kıbr...

Evren;  “Medya dördüncü güç” Evren; “Medya dördüncü güç”

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Kıbrıs Türk halkının sesini hem ülkeye hem dünyaya duyurmak için özveriyle çalışan tüm basın mensup...

“Hastane kısa sürede tamamlanacak” “Hastane kısa sürede tamamlanacak”

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Vakıflar İdaresi, önceden Girne Amerikan Üniversitesi’ne (GAÜ) kiralanmış olan ancak daha sonra devralınan Karao...

KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu  sürüyor KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu sürüyor...

NACAK GAZETESİ- FETÖ – PYD soruşturma video kaydı ve belgeleri polis memuru Gümüşsoy’un hard-diskinden çıktı. “Resmi görevi kötüye kull...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
22 kilo uyuşturucu ele geçirildi 22 kilo uyuşturucu ele ge...

NACAK GAZETESİ- Rum Narkotik Polisinin, Larnaka’da büyük mik...

Şer ittifakından  askeri hava-deniz tatbikatı Şer ittifakından askeri ...

Güney Kıbrıs, Yunanistan, Fransa ve İtalya’nın katılımıyla g...

“Basın devletin yaşatılmasına katkı sağlamalı” “Basın devletin yaşatılma...

NACAK GAZETESİ- Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Gene...

Evren;  “Medya dördüncü güç” Evren; “Medya dördüncü g...

Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren, Kıbrıs Türk halkının ses...

“Hastane kısa sürede tamamlanacak” “Hastane kısa sürede tama...

NACAK GAZETESİ- Kıbrıs Vakıflar İdaresi, önceden Girne Ameri...

KKTC’de FETÖ- PYD operasyonu  sürüyor KKTC’de FETÖ- PYD operasy...

NACAK GAZETESİ- FETÖ – PYD soruşturma video kaydı ve belgele...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi 10 Temmuz 2020 NACAK Gaze...

10 Temmuz 2020 NACAK Gazetesi Okumak için Tıklayın...

Aydın AKKURT;  ABD-AB ve Diğerleri Aydın AKKURT; ABD-AB ve ...

Başta AB olmak üzere ABD ve diğer emperyalist güçlerin Annan...

Kamil ÖZKALOĞLU;  Size Ne Oldu? Kamil ÖZKALOĞLU; Size Ne...

İngiliz yönetimleri ve halkı tarihin hiçbir döneminde Türk d...

Emete GÖZÜGÜZELLİ;   Deniz Yetki Alanlarını Belirlemede En Önemli Unsur Nedir? Emete GÖZÜGÜZELLİ; Deni...

Türkiye iç sularını tanımladı mı? Hayır. O halde bu anlatımı...

Eğitim HABERLERİ