Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Meclis Başkanı Siber; “Ambargolar kaldırılmalı”

17 Ekim 2017 - 9:01 'de eklendi ve A+A-

Meclis Başkanı Siber; “Ambargolar  kaldırılmalı”

Parlamentolararası Birlik (PAB) 137. Genel Kurul çalışmaları çerçevesinde Rusya’nın St. Petersburg şehrinde bulunan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, PAB Başkanı SaberHossainChowdhury ile görüştü.
Cumhuriyet Meclisi’nden verilen bilgiye göre, Siber, PAB Genel Kurulu’nun yapıldığı Tavrichesky Sarayı’nda gerçekleşen görüşmede CransMontana sonrası gelinen süreci ve Kıbrıs Türk halkının beklentilerini anlattı. Siber, Kıbrıs Türk halkına uygulanan haksız ambargolardan örnekler verdi.
İnsan haklarına aykırı bu tür sportif, kültürel ve ticari ambargoların kaldırılmasının demokrasiye inanmış ülkelerin görevi olduğunu söyleyen Siber, ayrıca Kıbrıs Türk halkının seçilmiş temsilcilerinin diğer ülke parlamenterleriyle temasının engellendiğini ve bunun parlamenter diplomasiye aykırı olduğunu ifade etti.
PAB açılış konuşmalarında da savaşların, terörün önüne geçmek ve uzlaşmazlıkları çözmek için en önemli aracın parlamentoların işbirliği ve teması olduğunun vurgulandığını hatırlatan Siber, Kıbrıslı Türklerin parlamentosuna izolasyon uygulanmasını eleştirdi.
Siber, PAB’a gözlemci üyelik için PAB başkanından destek istedi. Siber ayrıca kadınların siyasette önemli görevler üstlenmesinin dünya barışı için gerekli olduğunu söyleyerek, PAB çatısı altında düzenlenen kadın parlamenterler toplantılarına Kıbrıs Türk kadın parlamenterlerin katılımının sağlanmasını talep etti.
CHOWDHURY
PAB Başkanı SaberHossainChowdhury de, Kıbrıs müzakerelerini takip ettiğini ve sürecin yine çökmesinden üzüntü duyduğunu belirterek, bu tür izolasyonlara karşı olduğunu ve sebep ne olursa olsun, parlamentolara kısıtlama getirilmemesi gerektiğini söyledi.
Chowdhury, Siber’in gözlemci üyelik konusunda uzun süredir gösterdiği çabayı bildiğini ve haklı bulduğunu belirterek, gözlemci üyelik için destek vereceğini kaydetti.
Önümüzdeki seçimle iş başına gelecek PAB başkanı ve yönetim kuruluna da gözlemci üyeliğimizin onaylanması için bilgi aktaracağını ifade eden Chowdhury, konuyu takip edeceğini belirtti.
PAB Başkanı Chowdhury, halkın temsilcisi olan parlamentoların birbiriyle iletişim kurmasının daha iyi bir dünyaya ulaşmak için büyük önem taşıdığına vurgu yaparken, yeni seçilecek PAB başkanlığı için iki adayın da kadın olduğunu ve önümüzdeki dönemde en büyük parlamentolar arası birlik başkanının kadın olmasının önemine işaret etti.
CUEVAS İLE GÖRÜŞTÜ
Öte yandan Cumhuriyet Meclisi Başkan Siber, PAB’ın yeni döneminde başkanlık için en güçlü aday olarak gösterilen iki kadın adaydan biri olan Meksikalı Senatör Gabriela Cuevas ile de bir görüşme gerçekleştirdi.
Başkanlık yarışı için aday olan senatöre başarı dileyen Siber, Kıbrıslı Türklere uygulanan izolasyon ve ambargolar ile ilgili kısa bilgilendirme yaparak, destek istedi.
Senatör Cuevas ise Siber’e diyalog ve parlamenter diplomasinin önündeki engelleri kaldırmaya destek olacağına dair söz verdi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin Yasa Tasarısı, oy çokluğuyla komiteden geçerek kurula sevk edildi Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin ...

Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi UBP Milletvekili Komite Başkanı Özdemir Berova başkanlığında toplanarak, günd...

Boğazköy’de feci kaza: 27 Yaşındaki Ercan Biçer hayatını kaybetti Boğazköy’de feci kaza: 27 Yaşındaki Erca...

  Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, saat 01:15 sıralarında, Boğazköy’de Atatürk Caddesi üzerinde kuzey istikametine doğr...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, YDÜ’nün tasarladığı kitleri kullanacak Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, YDÜ’...

Genetiği değiştirilmiş ürünlerin denetlenmesi ile ilgili Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile Yakın Doğu Üniversitesi arasında işbirl...

BES’e bağlı belediye çalışanları iş araçlarıyla Meclis önünde BES’e bağlı belediye çalışanları iş araç...

Belediye Emekçileri Sendikası’na (BES) bağlı belediye çalışanları iş araçlarıyla Cumhuriyet Meclisi önündeki yolu trafiğe kapattı. Bele...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Belediyelerin Birleştirilmesine ilişkin Yasa Tasarısı, oy çokluğuyla komiteden geçerek kurula sevk edildi Belediyelerin Birleştiril...

Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi UB...

Boğazköy’de feci kaza: 27 Yaşındaki Ercan Biçer hayatını kaybetti Boğazköy’de feci kaza: 27...

  Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre, saat 01:1...

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, YDÜ’nün tasarladığı kitleri kullanacak Tarım ve Doğal Kaynaklar ...

Genetiği değiştirilmiş ürünlerin denetlenmesi ile ilgili Tar...

BES’e bağlı belediye çalışanları iş araçlarıyla Meclis önünde BES’e bağlı belediye çalı...

Belediye Emekçileri Sendikası’na (BES) bağlı belediye çalışa...

Bakan Taçoy, İskele’de meydana gelen ölümlü iş kazası ile ilgili açıklama yaptı Bakan Taçoy, İskele’de me...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy İskele’de meyd...

İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi çalışmalarını sürdürüyor İdari, Kamu ve Sağlık İşl...

  İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi yerel yönetimler ref...

Öğretmen sınavları cumartesi başlıyor Öğretmen sınavları cumart...

Kamu Hizmeti Komisyonu 2022-2023 öğretim yılı başlamadan önc...

Güzelyurt Hayvanları Koruma Derneği’nden belediyelere çağrı Güzelyurt Hayvanları Koru...

Güzelyurt Hayvanları Koruma Derneği, ülkedeki tüm belediyele...

7. AKSA Fotofest Fotoğraf Yarışması için başvurular başladı 7. AKSA Fotofest Fotoğraf...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde düzenlenen AKSA Fotofest F...

Karzaoğlu görevden alındı Karzaoğlu görevden alındı...

Resmi Gazete’de yayımlanan görevden alma ve göreve atama kar...

Eğitim HABERLERİ