Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Mehmet Bedri Gültekin; ABD’nin yaptırım kararına karşı ne yapılmalı?

Trump, ABD savunma bütçesi içinde yer alan ve Türkiye’ye yaptırımları öngören paketi onayladı. Gerekçe olarak Türkiye’nin S-400 savunma sistemini alması ile Türk Akım ve Kuzey Akım boru hatlarıyla Rus gazının Avrupa’ya iletilmesinde Rusya’yla yaptığı işbirliği gösterildi. Elbette bu gerekçelere; Türkiye’nin, Astana süreci ve Soçi mutabakatıyla ABD ve Batılı müttefiklerini Batı Asya’da oyunun dışına itmesini, Suriye’de […]

23 Aralık 2019 - 15:11 'de eklendi ve 2177 kez görüntülendi. A+A-

Mehmet Bedri Gültekin;  ABD’nin yaptırım kararına karşı ne yapılmalı?

Trump, ABD savunma bütçesi içinde yer alan ve Türkiye’ye yaptırımları öngören paketi onayladı.
Gerekçe olarak Türkiye’nin S-400 savunma sistemini alması ile Türk Akım ve Kuzey Akım boru hatlarıyla Rus gazının Avrupa’ya iletilmesinde Rusya’yla yaptığı işbirliği gösterildi.
Elbette bu gerekçelere; Türkiye’nin, Astana süreci ve Soçi mutabakatıyla ABD ve Batılı müttefiklerini Batı Asya’da oyunun dışına itmesini, Suriye’de gerçekleştirilen askeri harekatlarla “İkinci İsrail” hayalinin sona erdirilmesini, Doğu Akdeniz’de ABD-İsrail ve Yunanistan’ın enerji kaynaklarını yağmalama planlarını bozmasını, Libya ile varılan son anlaşmanın stratejik anlamda bu ülkelere büyük darbe vurmasını ve elbette 2015 yılından bu yana ülke içinde ABD’nin PKK ve FETÖ gibi uzantılarına vurduğu darbeleri eklemek gerekir.
Kısacası Türkiye, Atlantik ittifakından kopuyor. ABD’nin yaptırım paketi ise bu kopuşa, ABD’nin çaresizce gösterdiği bir tepkiden ibarettir.

İNCİRLİK VE KÜRECİK
Önemli olan şimdi Türkiye’nin bu “paket”e karşı nasıl tepki vereceğidir.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘yaptırım paketinin kabul edilmesi durumunda Türkiye’nin İncirlik ve Kürecik üslerini kapatabileceğini’ açıkladı.
1960’lardan bu yana Türkiye’nin yurtsever devrimcileri, her vesileyle İncirlik’in kapatılmasını haykırdılar, eylemler yaptılar, çok sayıda yürüyüş ve miting düzenlediler.
1975 yılında Aydınlıkçıların önderliğinde gerçekleştirilen “İskenderun-Adana İncirlik Üssüne El Konsun Yürüyüşü ve Mitingi”, bu eylemlerin akla gelen ilk örneklerinden biridir. Üç gün süren bu yürüyüş, Adana’da İstasyon meydanında yapılan ve 10 bini aşkın yurttaşın katılımıyla yapılan mitingle sonuçlanmıştı. Miting dönüşü yürüyüş kortejine MHP binasından silahlı saldırı yapılmıştı.
“İncirlik kapatılsın” diye yürüyen yurtseverlere silahlı saldırıların yapıldığı, 100’ü aşkın yürüyüşçünün gözaltına alınıp tutuklandığı günlerden, şimdi o zaman saldıranların da “kahrolsun Amerika” sloganını haykırdığı ve “İncirlik’e el konsun” dediği günlere geldik.
Onun için Türkiye Cumhuriyeti devletinin en tepe noktasından, İncirliği kapatmak fikrinin ifade edilmesi son derece önemlidir ve geldiğimiz yeri göstermektedir.
Ama bugün geldiğimiz noktada, Türkiye’nin hangi adımları atması gerektiği üzerinde daha kapsamlı olarak düşünmekte yarar vardır.

NE YAPILMALI?
Türkiye’nin ne yapması gerektiğini, ABD’yi bu yaptırım paketine götüren nedenlere bakarak saptayabiliriz.
ABD’yi rahatsız eden en önemli konu, Türkiye’nin, komşularıyla birlik yolunda attığı adımlardır.
Öyleyse yapılması gereken bu adımları tutarlı bir şekilde daha da ileriye götürmek ve tamamlamaktır.
Bugün Türkiye’nin bölge ülkeleriyle işbirliğinde en önemli eksik, Şam ile işbirliği için gereken adımların hala atılmamış olmasıdır. Ankara, Şam ile derhal el sıkışmalıdır. Yaptırım paketine verilecek en etkili cevap bu alacaktır.
İkinci adım, Mısır ile ilişkileri düzeltilmesidir. Akdeniz’de Türkiye-Mısır işbirliği, emperyalizmin ve Siyonizm’in Doğu Akdeniz’deki hesaplarını bozguna uğratacaktır.
Aynı şekilde doğalgaz boru hatlarına ABD’nn yaptırım tehdidine Türkiye, Abhazya’yı tanıyarak, Kırım konusunda Rusya birlikte hareket ederek cevap vermelidir. Türkiye’nin bu konularda atacağı adımlar, Rusya’nın da Kıbrıs ve Karabağ konularında Türkiye ile birlikte daha ileri adımlar atmasını getirecektir.

KAZANÇLARIMIZ
Türkiye’nin bütün bu konularda adım atması;
Birinci olarak Suriye’nin topraklarının tümü üzerinde egemenliğini tesis etmesini sağlayacak, Fırat’ın doğusundaki PKK varlığı sona erecek ve bu da bölücü terör sorununun nihai olarak bitirilmesine giden yolu açacaktır.
ABD’ye dayanarak Fırat’ın doğusunda bir hakimiyet bölgesi kurma hayalleri biten PKK’nın önünde, silahlarını yere atmak dışında bir seçenek kalmayacaktır.
İkinci olarak Mısır’la anlaşma; Türkiye, Suriye, Lübnan, Libya, Filistin ve Mısır’dan oluşan bölge ülkelerinin, birlikte hareket etmelerinin önündeki en önemli engeli kaldırmış olacaktır. Böylece ABD emperyalizminin İsrail, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimini kullanarak bölgenin doğal gaz kaynaklarına hakim olma emellerine öldürücü bir darbe vurulmuş olacaktır.
Üçüncü olarak bütün bu adımlarla birlikte Türkiye bölge ülkelerine güven verecek, Batı Asya ülkeleri başta olmak üzere bütün Avrasya güçleri arasında ilişkiler daha sağlıklı bir zemine oturacaktır. Türkiye ekonomik kriz sorunu böyle bir iklimde çözme olanakları elde edecektir.
Dördüncü olarak Abhazya, Kırım, Kıbrıs ve Karabağ konularındaki olumlu adımlar, Türkiye ve Rusya arasındaki stratejik işbirliğini daha da ileri götürecek ve Türkiye’nin, yüzyüze olduğu bütün sorunların çözümünde elini kuvvetlendirecektir.
Ve son olarak bütün bu kazanımların yol açacağı olumlu koşullar ortamında, İncirlik ve Kürecik üsleri sorununun Türkiye’nin yararına çok rahat bir şekilde çözüme kavuşturulacağı görülecektir.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
<br>GERÇEĞE BAKIŞ </br> Aydın Akkurt yazdı : ” “SİYASİ DARBE”Yİ KİM GERÇEKLEŞTİRMEK İSTEDİ ?  “
GERÇEĞE BAKIŞ
Aydın Akkurt yaz...

Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun istifasından sonra, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bir an önce yeni hükümeti oluşturmaya yönelik olarak siyasi pa...

<br>GERÇEĞE BAKIŞ </br> Aydın Akkurt yazdı : ” CUMHURBAŞKANI TATAR’A  “VATAN HAİNİ” DİYENLER “
GERÇEĞE BAKIŞ
Aydın Akkurt yaz...

Esas konuya girmeden önce “vatan” ve “vatan haini” kelimelerinin ne anlama  geldiğine ve neleri içerdiğine  özetle bir bakalım. VATAN; ...

Aydın Akkurt Yazdı : “SEDAT PEKER- CENK MUTLUYAKALI VE BAYRAK MESELESİ” Aydın Akkurt Yazdı : “SEDAT PEKER-...

Halil Falyalı’nın cenaze töreninde acılı ailesi ve yakınları tabutun üzerine Bayrak serdi. Vay sen misinin bunu yapan. “Sol...

Aydın AKKURT;  21 ARALIK, GİRİT VE KIBRIS Aydın AKKURT; 21 ARALIK, GİRİT VE KIBRI...

Kıbrıs Türk halkını yok etmek için 21 Aralık 1963 günü Rum-Yunan ikilisi tarafından başlatılan saldırıların 57. yıldönümünde Girit mese...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Töre, tanınma istemenin ülkedeki bazı çevreleri rahatsız ettiğini belirtti Töre, tanınma istemenin ü...

Cumhurbaşkanı Vekili Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, ...

“Kamu ve Özel Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları (Değişiklik) Yasa Tasarısı” Genel Kurula sevk edildi “Kamu ve Özel Radyo ve Te...

Cumhuriyet Meclisi, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komi...

Geçitkale’de yarın elektrik kesintisi yapılacak Geçitkale’de yarın elektr...

Geçitkale’de yarın elektrik kesintisi yapılacak. Kıbrıs Türk...

Lefkoşa Maratonu’nun 10’uncusu 23 Ekim’de düzenlenecek Lefkoşa Maratonu’nun 10’u...

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) organizasyonunda düzenlene...

Girne’de elektrik kesintisi olacak Girne’de elektrik kesinti...

Girne’de yarın bazı bölgelerde elektrik kesintisi olacak. Kı...

Deniz Kaplumbağaları Koruma ve Araştırma Projesi kapanış etkinliği yapıldı Deniz Kaplumbağaları Koru...

    Deniz Kaplumbağaları Koruma ve Araştırma Projesi kapanış...

KTEMB başkanı yeniden Bora Karaçam KTEMB başkanı yeniden Bor...

Kıbrıs Türk Elektrik Müteahhitleri Birliği’nin (KTEMB) hafta...

Kuzey sahil yolunda sondaj çalışmaları yapılacak Kuzey sahil yolunda sonda...

Kuzey sahil yolunun Tatlısu-Kaplıca ile Kaplıca-Balalan aras...

Bir haftada 76 kaza, 20 yaralı. Zarar 2 milyon 280 bin TL Bir haftada 76 kaza, 20 y...

KKTC’de son bir haftada 20 kişinin yaralandığı 76 trafik kaz...

Ataoğlu: Yıl 365 gün turizm hedefinde ilerliyoruz Ataoğlu: Yıl 365 gün turi...

  Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın girişimleriyle uygulamaya ko...

Eğitim HABERLERİ