Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Mehmet Bedri GÜLTEKİN; “Ateş” Bir Kez Daha Çalınıyor!

Prometheus, Olimpos’taki Tanrıların gazabını üstüne çekmek pahasına, İda Dağındaki (Efsanenin bir başka anlatımında ateş Güneş’ten alınıyor) ateşi çaldı ve insanoğluna verdi. Bu “dayanışma” cezasız kalmadı. Zeus, Prometheus’u Kaf dağında bir kayalığa zincirlerle bağladı. Bir kartal, hergün yenilenen ciğerini yedi Prometheus’un… Bu efsanede en önemli olay “ateş”in kendisi değil, “hayat pahası”na ortaya konulan “dayanışma”dır, yani ateşin […]

27 Nisan 2020 - 8:55 'de eklendi ve 2069 kez görüntülendi. A+A-

Mehmet Bedri GÜLTEKİN;   “Ateş” Bir Kez Daha Çalınıyor!

Prometheus, Olimpos’taki Tanrıların gazabını üstüne çekmek pahasına, İda Dağındaki (Efsanenin bir başka anlatımında ateş Güneş’ten alınıyor) ateşi çaldı ve insanoğluna verdi. Bu “dayanışma” cezasız kalmadı. Zeus, Prometheus’u Kaf dağında bir kayalığa zincirlerle bağladı. Bir kartal, hergün yenilenen ciğerini yedi Prometheus’un…
Bu efsanede en önemli olay “ateş”in kendisi değil, “hayat pahası”na ortaya konulan “dayanışma”dır, yani ateşin çalınmasıdır. Efsane kahramanının insan değil de bir “Titan” olmasının da önemi yok. Önemli olan insanoğlunu ilgilendiren dayanışmadır.
İnsanoğlunu bütün diğer canlılardan ayırdeden en önemli özelliği, ancak bir topluluk içinde varolabileceği yolunda ortaya koyduğu eylemidir ve bunu içgüdüsel olarak değil bilinçli bir şekilde yapmasıdır. Nitekim yaklaşık 500 bin yıldır (kimi araştırmalara göre bir milyon) ateş kullanılıyor. Ama ondan önce de insan, gene yaklaşık en azından bir milyon yıl boyunca sadece alet kullanabilen bir varlık olarak yaşadı. Yani ateş olmadan da bir milyon yıl pekâla var olabildi.
Ama elbette ateşin kullanılmaya başlanması da büyük bir devrimdir. İnsan böylece doğa ile savaşında insan büyük bir “silah” elde etti. Onun için ateşin kullanılmaya başlanması; insanoğlunun tarihinde daha sonraki Neolitik Devrim (insanın tarım ve hayvancılığa başlayarak yerleşik hayata geçmesi), Uygarlık Devrimi (sınıfların ortaya çıkışı, yazının bulunuşu ve devletli yaşama geçiş), MÖ V. Yüzyıl ile MS VI. yüzyıllar arasında gerçekleşen Tek Tanrılı Dinler Devrimi, 16. Yüzyılla birlikte yaşanan Aydınlanma, ardından gelen Sanayi Devrimi ve nihayet 20. Yüzyılla birlikte insanlığın, sınıfsız sömürüsüz bir dünya özlemi yolunda Rus, Türk ve Çin Devrimleri ile birlikte attığı somut adımlar kadar önemlidir.
“Dayanışma” veya Prometheus’un eylemiyle ifade edecek olursak “insanoğlunun geleceği” için kendini feda etmek, bütün bu devrimlerin temel harcı olageldi.

TÜRKİYE’NİN EYLEMİ
Koronavirüs salgını ile birlikte insanoğlu, kendisini var eden bu temel özelliğini yeniden hatırladı. Kapitalizmin bireyci ideolojisi ile kendine en fazla yabancılaştırdığı kapitalist ülkelerde bile bunun çok sayıda örneğini gördük.
Çin, Küba, Türkiye ve Rusya, bu salgın döneminde insanlığı var eden bu temel değere uygun hareket ettiler. Burada Türkiye’nin sergilediği davranış üzerinde özel olarak durmakta yarar var.
Türkiye; o 12 000 yıldan bu yana süregelen dayanışma kültürünün en başta gelen sahibi olarak ve özel olarak da Kemalist Devrim’in mirası olan kamucu sağlık sistemi sayesinde, salgına karşı bugüne kadar başarılı bir mücadele verdi. Ama bunun yanısıra dikkat çekici olan, “Salgın”ın daha ilk günlerinde Çin’e yardım elini uzatmasıdır. Burada Çin’in, o yardıma gerçekten ihtiyacının olup olmadığından daha önemli olan, o davranışın taşıdığı anlamdır.
Türkiye, insanoğlunu karakterize eden en temel özelliğin, “dayanışma”nın gereğini yaptı.
Salgının ilerleyen dönemlerinde gene Türkiye, İran, İtalya, İspanya, İngiltere başta olmak üzere çok sayıda başka ülkeye de tıbbi yardım malzemesi gönderdi. Gazeteler 22 Nisan günü Türkiye’nin, 80 ton sağlık malzemesi taşıyan uçağının Londra’ya vardığının haberini verdiler.
23 Nisan gecesi evlerine kapanmak zorunda kalan bütün milletin, tek bir yürek olarak evlerinin balkonlarından Milli Egemenlik Bayramını kutlamaları da Türkiye’nin özgünlüğüdür.
Böylece aynı şekilde davranan kamucu Doğu dünyasının diğer ülkeleriyle birlikte salgına karşı en etkili mücadelenin nasıl verilebileceğinin örnekleri verildi.

PSİKOLOJİK SAVAŞIN ETKİLERİ
Salgın karşısında çok kötü bir sınav veren ABD başta olmak üzere İngiltere ve Fransa ise bir başka ibret verici davranışın sahibi olarak boy gösterdiler. Huylu huyundan vazgeçmezmiş.
Özellikle son yüzyıl içinde emperyalist dünya, yalan üzerine kurulu psikolojik savaş konusunda oldukça uzmanlaştı. İkinci Dünya Savaşında Hitler’in Propaganda Bakanı Göbels tarafından geliştirilen yöntemler, sonraki on yıllarda ABD tarafından daha da ileri götürüldü.
Özellikle 1990 sonrasında Romanya’da, Yugoslavya’da, Irak’ta, Libya’da Suriye’de vd. ülkeler ile ilgili olarak piyasaya sürülen yalanlar hafızalarda hala canlıdır. ‘Çavuşesku Temeşvar’da beş bin sivili katletmişti! Saddam’da kimyasal silahlar vardı! Kaddafi ve Esad halklarına zulmeden zalimlerdi ve demokrasi düşmanlarıydı’ vb. vb.
Şimdi aynı yalanlar Çin’le ilgili olarak piyasaya sürülüyor. Gerçek ölüm rakamlarının gizlendiğinden tutun da, virüsün Wuhan’daki laboratuvarda üretildiği ve Çin tarafından bilinçli olarak yayılmasının sağlandığı, Çin’in salgın sonrası başka ülkelere gönderdiği sağlık malzemelerinin bozuk olduğu ve virüs taşıdığına kadar bir sürü yalan….

GÖZ ÖNÜNDEKİ GERÇEK
Ama bir gerçek bin yalandan daha güçlüdür. Ve gerçek şu anda bütün dünya milletlerinin gözleri önündedir. Gerçek; Bireysel çıkara dayanan Batı sistemi salgın karşısında çuvallamıştır.
Gerçek; özellikle büyük sorunlarla karşılaşıldığında, akıl ve bilim dışında başka bir “rehber” aramanın beyhudeliği, olanca çıplaklığı ile bir kez daha ortaya çıkmıştır.
Gerçek; Çin’in de aralarında olduğu güçlü bir kamucu geleneğe ve yapıya sahip olan doğu sistemleri salgın karşısında başarılı olmuşlardır.
Gerçek; Çin, kendisi salgını alt ettikten sonra bütün dünyanın yardımına koşmaktadır. Küçücük Küba, dünyanın değişik kıtalarındaki çok sayıda ülkenin yanısıra Avrupa’ya da bilmem kaçıncı sağlık ekibini gönderdi.
Gerçek; “Küresel Salgın” benzeri tehditlere karşı toplumların, ancak gerek kendi içlerinde gerekse diğer toplumlarla yaptıkları işbirliği ile karşı koyabildikleri anlaşılmıştır.
Yani “ateş”, şimdi bir kez daha çalınıyor. Prometheus’tan sonra Simurg efsanesiyle insanlık, kurtuluşun kendi ellerinde olduğunu öğrenmişti.
İşte Koronavirüs’ün, başta Batı toplumları olmak üzere bütün insanlığa gösterdiği gerçek budur.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
<br>GERÇEĞE BAKIŞ </br> Aydın Akkurt yazdı : ” “SİYASİ DARBE”Yİ KİM GERÇEKLEŞTİRMEK İSTEDİ ?  “
GERÇEĞE BAKIŞ
Aydın Akkurt yaz...

Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun istifasından sonra, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bir an önce yeni hükümeti oluşturmaya yönelik olarak siyasi pa...

<br>GERÇEĞE BAKIŞ </br> Aydın Akkurt yazdı : ” CUMHURBAŞKANI TATAR’A  “VATAN HAİNİ” DİYENLER “
GERÇEĞE BAKIŞ
Aydın Akkurt yaz...

Esas konuya girmeden önce “vatan” ve “vatan haini” kelimelerinin ne anlama  geldiğine ve neleri içerdiğine  özetle bir bakalım. VATAN; ...

Aydın Akkurt Yazdı : “SEDAT PEKER- CENK MUTLUYAKALI VE BAYRAK MESELESİ” Aydın Akkurt Yazdı : “SEDAT PEKER-...

Halil Falyalı’nın cenaze töreninde acılı ailesi ve yakınları tabutun üzerine Bayrak serdi. Vay sen misinin bunu yapan. “Sol...

Aydın AKKURT;  21 ARALIK, GİRİT VE KIBRIS Aydın AKKURT; 21 ARALIK, GİRİT VE KIBRI...

Kıbrıs Türk halkını yok etmek için 21 Aralık 1963 günü Rum-Yunan ikilisi tarafından başlatılan saldırıların 57. yıldönümünde Girit mese...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
“Kamu ve Özel Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları (Değişiklik) Yasa Tasarısı” Genel Kurula sevk edildi “Kamu ve Özel Radyo ve Te...

Cumhuriyet Meclisi, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komi...

Geçitkale’de yarın elektrik kesintisi yapılacak Geçitkale’de yarın elektr...

Geçitkale’de yarın elektrik kesintisi yapılacak. Kıbrıs Türk...

Lefkoşa Maratonu’nun 10’uncusu 23 Ekim’de düzenlenecek Lefkoşa Maratonu’nun 10’u...

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) organizasyonunda düzenlene...

Girne’de elektrik kesintisi olacak Girne’de elektrik kesinti...

Girne’de yarın bazı bölgelerde elektrik kesintisi olacak. Kı...

Deniz Kaplumbağaları Koruma ve Araştırma Projesi kapanış etkinliği yapıldı Deniz Kaplumbağaları Koru...

    Deniz Kaplumbağaları Koruma ve Araştırma Projesi kapanış...

KTEMB başkanı yeniden Bora Karaçam KTEMB başkanı yeniden Bor...

Kıbrıs Türk Elektrik Müteahhitleri Birliği’nin (KTEMB) hafta...

Kuzey sahil yolunda sondaj çalışmaları yapılacak Kuzey sahil yolunda sonda...

Kuzey sahil yolunun Tatlısu-Kaplıca ile Kaplıca-Balalan aras...

Bir haftada 76 kaza, 20 yaralı. Zarar 2 milyon 280 bin TL Bir haftada 76 kaza, 20 y...

KKTC’de son bir haftada 20 kişinin yaralandığı 76 trafik kaz...

Ataoğlu: Yıl 365 gün turizm hedefinde ilerliyoruz Ataoğlu: Yıl 365 gün turi...

  Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın girişimleriyle uygulamaya ko...

“Unutulan Genetik Miras Talasemi” çalıştayı yapılacak “Unutulan Genetik Miras T...

Kıbrıs Türk İnsan ve Klinik Genetik Derneği ile Thalassaemia...

Eğitim HABERLERİ