Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Mehmet Bedri GÜLTEKİN; “Homo Habilis”ten Bu Yana Verilen Kavga

Coronavirüs salgınının bütün dünyayı sarması ve yaratılan korku ortamında birbirinden ilginç görüşler de ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de insanın, doğa ile olan savaşında çok “ileri gittiği” ve doğanın bu şekilde insandan intikam aldığı şeklinde. Peki çözüm nedir? “Doğa ile savaşı bırakalım”cıların önerisi, özetle “doğa ile savaşı bırakalım” şeklindedir. Elbette bu ve benzeri öneriler, sorunu yanlış […]

03 Nisan 2020 - 9:34 'de eklendi ve 2146 kez görüntülendi. A+A-

Mehmet Bedri GÜLTEKİN;   “Homo Habilis”ten Bu Yana Verilen Kavga

Coronavirüs salgınının bütün dünyayı sarması ve yaratılan korku ortamında birbirinden ilginç görüşler de ortaya çıkıyor.
Bunlardan biri de insanın, doğa ile olan savaşında çok “ileri gittiği” ve doğanın bu şekilde insandan intikam aldığı şeklinde.
Peki çözüm nedir? “Doğa ile savaşı bırakalım”cıların önerisi, özetle “doğa ile savaşı bırakalım” şeklindedir. Elbette bu ve benzeri öneriler, sorunu yanlış tarafından ele alıyor, söylediklerinin çözüm değerinin olmaması bir yana, tarihi gerçeklerle bir ilgisi yok.
İnsanlık, Coronavirüs benzeri salgınlarla ilk defa karşılaşmıyor. İnsanın doğa ile savaşında, bugünle kıyaslanmayacak ölçüde gerilerde olduğu zamanlarda, bin yıl ikibin yıl öncesinde yaşanan salgınları biliyoruz. 1340’lardaki veba salgınında, Avrupa nüfusunun en az üçte biri ölmüştü.
Amerika’nın keşfinden sonra, Avrupalıların beraberlerinde götürdüğü çiçek hastalığı virüsünden ölen yerlilerin oranı, toplam nüfusun yarısı kadardır. Hatta bazı yerlerde yerli nüfusun hemen tamamı virüs tarafından yok edildi.
Aynı virüsün eski dünyada ilk ortaya çıktığı zaman, daha doğrusu ne zaman ortaya çıktığı ve ne kadar insanın ölümüne yol açtığının bilgisine ise ne yazık ki sahip değiliz.
Ama kutsal kitaplara bir şekilde yansıyan, çeşitli kavimlerin bir anda toptan “helak olduklarına” ilişkin hikâyeler; insanoğlunun tarih öncesi çağlarda, yani doğaya müdahale anlamında, daha kayda değer fazla bir şey yapmadıkları dönemde bile çeşitli salgınlarla karşılaştıklarının ve büyük bedeller ödemiş olduklarının kanıtlarıdır.
Bugün Koronavirüse karşı verilen mücadele de, insanın doğaya karşı verdiği mücadelenin bir parçasıdır. Bu mücadeleden vazgeçmek düşünülemeyeceğine göre, üzerinde düşünülmesi gereken nokta, doğaya karşı mücadelenin nasıl verileceğidir.

DOĞAYA MÜDAHALENİN KISA TARİHİ
“Homo habilis” alet yapan insan demektir. İlk olarak ortaya çıkması yaklaşık iki milyon yıl önceye tarihlenir.
İnsanın alet yapmaya başlaması; basit toplayıcı, leş yiyici ve sadece küçük canlılarla beslenmekten ibaret yaşam tarzını yavaş yavaş geride bırakarak, doğaya etkin bir şekilde müdahale etmeye başlaması anlamına gelir.
Yani insanın doğa ile savaşının iki milyon yıllık bir geçmişi var. Avcılık ve toplayıcılıktan, hayvan yetiştiriciliğine ve tarımsal üretime geçiş, tarihte, doğa ile mücadelede, ikinci önemli dönüm noktası oldu. Yaşadığı çevrede, zaten var olana basit el koymadan ibaret olan avcılık ve toplayıcılığın yerini, böylece doğaya daha bilinçli müdahale aldı. İnsan, çeşitli biçimlerde yararlandığı hayvanları bizzat yetiştirmeye başladı. Tarımda üretici aşamaya geçiş ise, toplayıcılığı yapılan bitkinin üretiminin insan eliyle gerçekleştirilmesidir. Böylece, içinde yaşadığı çevrenin basit bir bileşeni olmaktan, çevreyi ihtiyaçlarına göre değiştiren – tabi belli ölçülerde – konuma geldi.
Doğaya müdahalede etkinlik, sonraki binyıllar içinde giderek daha da arttı. Kapitalizmle birlikte üretici güçlerdeki büyük gelişme, bilim ve teknolojide meydana gelen devasa ilerleme, insan nüfusunun milyonlu rakamlardan milyarlı rakamlara sıçraması ve en önemlisi bireysel çıkar sistemi, doğaya müdahaleyi doğanın dengesini bozan boyutlara vardırdı. Normalde 10 bin yılda gerçekleşen ısı artışının (yaklaşık 1 derece) son 70 -80 yıl içinde gerçekleşmesi, insan etkinliği sonucu artan çölleşme, betonlaşma, hava kirliği, ozon tabakasının delinmesi, denizlerin kirlenmesi vb. vb.
Tartışılması gereken konu, doğaya müdahaleden vazgeçmek değil; doğaya niçin, nasıl ve hangi amaçla müdahale edileceğidir.

DOĞA İNSAN İLİŞKİSİNDE DOĞRU POLİTİKA
Doğaya karşı mücadele iki perspektifle ele alınabilir: 1. Kapitalizmin bireysel çıkar perspektifi. 2. Bütün insanlığın çıkarı perspektifi.
Tek tek kapitalistin çıkarı açısından bakıldığı zaman hava kirliliğinin, betonlaşmayı önlemenin, yeşili korumanın, denizleri temiz tutmanın; kısacası kapitalistin kazancının bir bölümünü bu işler için ayırmanın kârlı hiçbir yanı yoktur. Hatta tam tersine, kapitalistin bu alanlara ayıracağı kaynaklar, rekabette onun elini zayıflatacaktır.
Dünyanın en büyük tekellerini bir araya getirseniz, ozon deliğini yamayacak kaynağı bir kenara ayırıp gerekli yatırımları yapmaya ikna edemezsiniz. Yatırımın sonunda bu şirketlerin kasasına girecek bir para yok.
İnsandaki yabancılaşmayı önlemek, ruh sağlığını korumak; bunlar da kapitalistin ilgi alanına girmez. Tam tersine insanların ruh sağlığı bozulmuşsa, kapitalist açısından kâr elde edebileceği yeni bir “iş sahası” açılmış demektir.
Oysa doğanın dengesini korumak için yatırımlar yapmak, insanı insan yapan özellikleri geliştirmek; bütün bunlar, insanlığın yararınadır ve aynı zamanda insanın doğaya karşı verdiği mücadelenin bir parçasıdır.
İşte bu noktada kapitalist serbest piyasa sistemi ile insanlığın en hayati çıkarlarının karşı karşıya gelmiş olduğu gerçeği ile yüzyüze geliriz. Kapitalizm tarihi rolünü oynadı. Feodalizmi tasfiye etti, üretici güçleri geliştirdi. Bilim ve teknolojideki gelişmeler, insanlığı dünya ölçeğinde herkese yetecek kaynakların yaratılmasını mümkün kıldı.
Ozon tabakasının delinmesi, insan başta olmak üzere yeryüzündeki canlıları zararlı ultraviyole ışınlarından koruyan kalkanın ortadan kalkması demektir. Denizlerin kirlenmesi, ölçüsüz karbondioksit salınımı, tarım arazilerinin rant uğruna yağmalanması, ormanların yok edilmesi, çölleşme vb. vb. bütün bunlar; ülkeler, bölgeler ve hatta dünya çapında ancak bütün halkların dahil olduğu büyük kamusal projelerle önlenebilir. Koronavirüs olayında bu gerçeği çarpıcı bir şekilde gözlemliyoruz.
Kısaca insanlık doğa ile olan mücadelesini, şimdi ancak dünya ölçeğinde büyük kamusal projelerle yapabileceği bir aşamaya gelmiş bulunuyor. Doğa ile mücadelede geri adım atmak değil, tam tersine doğanın da insan yaşamı açısından son derece önemli yerini bilen ve bu gerçeğe göre hareket eden, bütün insanlığın yararına olacak büyük kamusal projeleri hayata geçirecek olan mücadeleye girişmek gerekir.
Yani doğa ile mücadelede, bütün insanlığın çıkarına olacak şekilde daha ileri gitmektir günün görevi…

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
<br>GERÇEĞE BAKIŞ </br> Aydın Akkurt yazdı : ” “SİYASİ DARBE”Yİ KİM GERÇEKLEŞTİRMEK İSTEDİ ?  “
GERÇEĞE BAKIŞ
Aydın Akkurt yaz...

Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun istifasından sonra, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bir an önce yeni hükümeti oluşturmaya yönelik olarak siyasi pa...

<br>GERÇEĞE BAKIŞ </br> Aydın Akkurt yazdı : ” CUMHURBAŞKANI TATAR’A  “VATAN HAİNİ” DİYENLER “
GERÇEĞE BAKIŞ
Aydın Akkurt yaz...

Esas konuya girmeden önce “vatan” ve “vatan haini” kelimelerinin ne anlama  geldiğine ve neleri içerdiğine  özetle bir bakalım. VATAN; ...

Aydın Akkurt Yazdı : “SEDAT PEKER- CENK MUTLUYAKALI VE BAYRAK MESELESİ” Aydın Akkurt Yazdı : “SEDAT PEKER-...

Halil Falyalı’nın cenaze töreninde acılı ailesi ve yakınları tabutun üzerine Bayrak serdi. Vay sen misinin bunu yapan. “Sol...

Aydın AKKURT;  21 ARALIK, GİRİT VE KIBRIS Aydın AKKURT; 21 ARALIK, GİRİT VE KIBRI...

Kıbrıs Türk halkını yok etmek için 21 Aralık 1963 günü Rum-Yunan ikilisi tarafından başlatılan saldırıların 57. yıldönümünde Girit mese...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Geçitkale’de yarın elektrik kesintisi yapılacak Geçitkale’de yarın elektr...

Geçitkale’de yarın elektrik kesintisi yapılacak. Kıbrıs Türk...

Lefkoşa Maratonu’nun 10’uncusu 23 Ekim’de düzenlenecek Lefkoşa Maratonu’nun 10’u...

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) organizasyonunda düzenlene...

Girne’de elektrik kesintisi olacak Girne’de elektrik kesinti...

Girne’de yarın bazı bölgelerde elektrik kesintisi olacak. Kı...

Deniz Kaplumbağaları Koruma ve Araştırma Projesi kapanış etkinliği yapıldı Deniz Kaplumbağaları Koru...

    Deniz Kaplumbağaları Koruma ve Araştırma Projesi kapanış...

KTEMB başkanı yeniden Bora Karaçam KTEMB başkanı yeniden Bor...

Kıbrıs Türk Elektrik Müteahhitleri Birliği’nin (KTEMB) hafta...

Kuzey sahil yolunda sondaj çalışmaları yapılacak Kuzey sahil yolunda sonda...

Kuzey sahil yolunun Tatlısu-Kaplıca ile Kaplıca-Balalan aras...

Bir haftada 76 kaza, 20 yaralı. Zarar 2 milyon 280 bin TL Bir haftada 76 kaza, 20 y...

KKTC’de son bir haftada 20 kişinin yaralandığı 76 trafik kaz...

Ataoğlu: Yıl 365 gün turizm hedefinde ilerliyoruz Ataoğlu: Yıl 365 gün turi...

  Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın girişimleriyle uygulamaya ko...

“Unutulan Genetik Miras Talasemi” çalıştayı yapılacak “Unutulan Genetik Miras T...

Kıbrıs Türk İnsan ve Klinik Genetik Derneği ile Thalassaemia...

Taçoy, Kıbrıs Türk Elektrik Müteahhitleri Birliği’nin 12. Genel Kurulu’na katıldı Taçoy, Kıbrıs Türk Elektr...

      Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy, Kıbrıs ...

Eğitim HABERLERİ