Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Mehmet Bedri Gültekin; İncirlik’e El Koymanın Tam Zamanı

10 Ocak 2020 - 10:28 'de eklendi ve A+A-

Mehmet Bedri Gültekin;   İncirlik’e El Koymanın Tam Zamanı

Tarihin tekerleğinin çok hızlı döndüğü zamanlar vardır. İşte şimdi o günlerdeyiz. Son bir hafta içinde yaşanan gelişmeleri hatırlayalım:
– 30 Aralık 2019 günü ABD, Irak Anbar vilayetindeki Haşdi Şabi merkezini bombaladı.
– Hemen ertesi gün (31 Aralık) Haşdi Şabi, öfkeli bir halk topluluğu ile birlikte ABD’nin Bağdat Büyükelçiliğini işgal etti.
– 3 Ocak 2020. ABD, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’yi ve onu karşılamaya giden Haşdi Şabi komutan yardımcısı Ebu Mehdi el Mühendis’i Bağdat Havaalanı çıkışında füze ile vurarak şehit etti.
– 5 Ocak 2020. Irak Meclisi, ülkedeki ABD üslerinin kapatılması kararını aldı ve Hükümeti bu konuda yetkilendirdi. Irak Hükümeti, Meclis kararı uyarınca ABD’den üslerini boşaltmasını istedi.
– 3 -7 Ocak 2020. Irak ve İran’da yüzbinler ve milyonlar alanlarda toplanarak ABD saldırısı sonucu yitirdiği şehitlerini uğurladı. İki millet, ABD saldırganlığına karşı birleşti.
– 7 Ocak 2020. ABD, Kuveyt’teki askerlerini çekeceğini açıkladı.
– 8 Ocak 2020. İran, ABD’nin Irak’ta, Erbil ve Anbar vilayetlerinde bulunan iki üssünü 22 füzeyle vurdu.
8. Ocak 2020. Rusya Devlet Başkanı Putin, Şam’da Beşar Esad ile yaptığı görüşmenin ardından İstanbul’a geldi. Erdoğan ile birlikte Türkakım gaz boru hattının açılışı gerçekleştirildi. Ve iki ülke Suriye ve Libya başta olmak üzere bölge ülkelerinde yaşanan sorunlar konusunda ortak hareket etme kararlarını yineledi.
Bir hafta gibi çok kısa bir süre içinde yaşanan bu gelişmeler üzerine neler söylenebilir?

VİETNAM’DAN DAHA KÖTÜ BİR YENİLGİ
Öncelikle şu gerçeğin altını bir kez daha çizelim. ABD, kaybedeceği kesin olan bir hesaplaşmanın son raundunun fitilini ateşlemiştir.
Bu ülkeyi yönetenlerin geçtiğimiz hafta içinde aldıkları kararlara ve yaptıkları açıklamalara bakınca, çökmekte olan bir gücün aklını nasıl kaybettiğinin yeni bir örneğini görmüş oluyorsunuz.
ABD’yi Vietnam’dan daha beter bir yenilgi bekliyor. 45 yıl önce ABD Vietnam’dan çekilmek durumunda kaldığı zaman ekonomik ve askeri bakımlardan hala rezervleri olan bir ülkeydi. Başlıca rakibi olan Sovyetler Birliği ise olanakları açısından kendisinden daha kötü bir durumdaydı.
Bugün ise artık ABD’nin rezervleri yok. Dünyanın en büyük ekonomisi değil. Şimdi en büyük rakibi gelişmekte olan dünya ülkeleri. Çin başta olmak üzere bu ülkelerin geleceği parlak…
Daha önemlisi hesaplaşmayı başlattığı Batı Asya’da, bölge ülkeleri, aralarındaki sorunları arkada bırakarak birlikte hareket etme yolunda önemli adımlar attılar.
ABD’nin son saldırılarına İran, Irak, Türkiye ve Suriye karşı çıkıyorlar. Rusya, bu ülkelerin yanında. Gelişmekte olan bütün dünya da…
Avrupa Birliği ABD’nin yanında değil. Son kriz üzerine AB’nin İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif’i Brüksel’e davet etmesi önemli…
Kısacası gerilemekte olan ABD, bu önemli sorunda yanında İsrail’den başka kimseyi bulmayacak gibi görünüyor. Bu tablodan sadece ve sadece yenilgi çıkar.

TARİHİ ÖNEMDE KARAR
Irak Parlamentosunun aldığı karar tarihi önemdedir.
İran, ABD üslerini vurarak dini lider Hameney’in deyimiyle “ABD’nin ağzının üstüne esaslı bir tokat attı”. Doğru… İran, verdiği cevapla ABD’ye bölgede istediği gibi at oynatabildiği günlerin geçmişte kaldığını gösterdi.
Ama Irak Parlamentosunun aldığı karar çok daha önemlidir. ABD, 1991 ve 2003 yılında iki kez işgal ettiği, milyonlarca insanını öldürdüğü, doğal kaynaklarını ve tarihsel mirasını yağmaladığı Irak’tan, şimdi kendileri açısından utanç verici bir şekilde kovuluyor.
ABD’nin Irak Meclisinin aldığı karar karşısında yapabileceği hiçbir şey yoktur. Pılısını pırtısını toplayıp gidecektir.
Elçilik baskınının ardından “ABD bölgeden tekme tokat kovuluyor” demiştik. Tekme tokatlara şimdi İran’ın füzeleri de eklendi.
Yani Irak Meclisi’nin kararının arkasında bütün Batı Asya milletlerinin ortak iradesi vardır. ABD, bundan dolayı çaresizdir.
Gelişmeler şöyle de değerlendirilebilir: Kasım Süleymani ve El Mühendisi ölümleriyle, bölge devletlerinin ve milletlerinin emperyalizme karşı mücadelesini bir üst seviyeye çıkardılar. ABD’nin Bölge’den kovulmasının fitilini ateşlediler.

TÜRKİYE NE YAPMALI?
Bütün bu tespitlerimiz ABD’nin bugünden yarına Bölgeden kolayca çıkıp gideceği anlamına gelmiyor. Tam tersine Süleymani’nin şehit edilmesi olayında da görüldüğü üzere ABD’den, bundan sonra da çılgınca hamleler beklemek gerekir.
Bağdat elçilik baskınından hemen önce elçilik personelini Erbil’e taşımasının da gösterdiği üzere ABD’nin, İsrail’den sonra kendini güvende hissettiği tek yer “Barzanistan”dır. Ve uğruna milyonların canına kıydığı rüyası; “Bazanistan”ı “İkinci İsrail” haline getirmektir.
Türkiye PKK’yı hendeklere gömerek, Fırat Kalkanı’ndan başlayarak Suriye’de bir dizi askeri harekâtla, ABD’nin bu hayaline büyük darbeler vurdu. Ama bütün bunlar ABD’nin söz konusu hayalinden vazgeçtiği anlamına gelmiyor.
Onun için İran’ın yanında olmak Türkiye’nin ulusal çıkarlarının gereğidir. Irak bölünürse Türkiye bölünür. İran engeli aşılırsa Türkiye’nin toprak bütünlüğü gündeme gelir.
Irak Meclisi’nin aldığı karar Türkiye’ye örnek olmalıdır.
ABD şu veya bu şekilde İncirlik’i ve Malatya Kürecikteki radar üssünü İran’la olan askeri hesaplaşmasında kullanmak isteyecektir.
Türkiye bu üsler konusundaki tavrını bugünden netleştirmeli ve bunu bütün dünyaya ilan etmelidir. İki üssün de İran’a karşı kullanılmasına müsaade etmemelidir.
En doğru hamle ise iki üsse de el konulmasıdır.
Aslında Türkiye, net ve kararlı bir tavır alarak krizin daha da tırmanmasını önlemede, taraflardan ve diğer bütün üçüncü ülkelerden daha olumlu bir rol oynayabilir. Çünkü Türkiye, bölge politikasında ağırlığı olan bir ülke olmanın ötesinde, Dünya dengelerini değiştirebilme potansiyeline sahiptir.
İşte şimdi bu potansiyeli, Bölge milletleri lehine – ve elbette kendisi için – kullanmanın tam zamanıdır.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Aydın AKKURT;  21 ARALIK, GİRİT VE KIBRIS Aydın AKKURT; 21 ARALIK, GİRİT VE KIBRI...

Kıbrıs Türk halkını yok etmek için 21 Aralık 1963 günü Rum-Yunan ikilisi tarafından başlatılan saldırıların 57. yıldönümünde Girit mese...

Atilla ÇİLİNGİR;   ONLARIN ACILARI SESSİZ AMA ÇOK DERİNDİR… Atilla ÇİLİNGİR; ONLARIN ACILARI SESSİ...

‘’Tam 57 yıl geçmiş o derin acının ardından… Sırf Türk oldukları için anaların, babaların, evlatların diri, diri toprağa gömüldüğü o ka...

Prof. Dr. Ata Atun;   Biz İsyan Etmedik Prof. Dr. Ata Atun; Biz İsyan Etmedik

Kıbrıs’ta Rumların Kıbrıslı Türklere silahlı saldırıları ve katliamları başlattıkları 21 Aralık 1963 tarihinde, Mağusa Namık Kemal Lise...

Aydın AKKURT;   Makarios’un Vasiyeti ve Rum Zihniyeti Aydın AKKURT; Makarios’un Vasiyeti ve ...

Bilmeyenler için “Kıbrıs Cumhuriyeti” Cumhurbaşkanı ve Rum Ortodoks Kilisesi’nin Başpiskoposu Makarios’u kısaca tanıtalım; Keşişlikten ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Cumhurbaşkanı Tatar;  “Güçlü kadın güçlü toplum” Cumhurbaşkanı Tatar; “Gü...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Fedakârlıkları, ...

“Anavatan can istedik can, su istedik su verdi” “Anavatan can istedik can...

NACAK GAZETESİ- Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Asrın Projesi” o...

“Kadın haklarına saygı gösterilmeli” “Kadın haklarına saygı gö...

NACAK GAZETESİ- Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, kadınl...

“KKTC ile ilişkilerimiz en üst seviyede” “KKTC ile ilişkilerimiz e...

NACAK GAZETESİ- TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti...

“Kadınlarımızın hakları korunacak” “Kadınlarımızın hakları k...

NACAK GAZETESİ- Sağlık Bakanı Ünal Üstel, Covid-19 ile mücad...

Cumhurbaşkanı Tatar, Lute’u kabul edecek Cumhurbaşkanı Tatar, Lute...

NACAK GAZETESİ- BM Genel Sekreteri’nin  Kıbrıs  için görevle...

“Kadınlar ayrımcılığa maruz kalmamalı” “Kadınlar ayrımcılığa mar...

NACAK GAZETESİ- Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşo...

Meclis Başkanı Sennaroğlu;  Kadınlar hak ettikleri yere gelmeli Meclis Başkanı Sennaroğlu...

NACAK GAZETESİ- Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu,...

KKTC nüfusunun yüzde 46’sı kadın KKTC nüfusunun yüzde 46’s...

NACAK GAZETESİ- İstatistik Kurumu, 8 Mart Dünya Kadınlar Gün...

Cumhurbaşkanı Erdoğan;  Kıbrıs’ta oldu bittilere müsaade edilemez Cumhurbaşkanı Erdoğan; K...

NACAK GAZETESİ- Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ...

Eğitim HABERLERİ