Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Mehmet Bedri GÜLTEKİN; Şerden Hayır Doğuyor!

Koronavirüs, dünyada yaşayan 7.6 milyar insanın tamamını ilgilendiriyor ve bu özelliği ile insanoğlunun tarih boyunca karşılaştığı hiçbir “şer” ile kıyaslanmayacak boyutta. Bununla birlikte salgının, dünyada nelerin sonunu getirdiği ve nelere yol açabileceği konusunda da neredeyse bir fikir birliği var. Bu bakımdan Teori dergisinin son sayısında Işıkgün Akfırat’ın “Atlantik medyasında yeni dünyanın ayak sesleri” başlığı altında, […]

12 Haziran 2020 - 8:42 'de eklendi ve 2266 kez görüntülendi. A+A-

Mehmet Bedri GÜLTEKİN;  Şerden Hayır Doğuyor!

Koronavirüs, dünyada yaşayan 7.6 milyar insanın tamamını ilgilendiriyor ve bu özelliği ile insanoğlunun tarih boyunca karşılaştığı hiçbir “şer” ile kıyaslanmayacak boyutta.
Bununla birlikte salgının, dünyada nelerin sonunu getirdiği ve nelere yol açabileceği konusunda da neredeyse bir fikir birliği var.
Bu bakımdan Teori dergisinin son sayısında Işıkgün Akfırat’ın “Atlantik medyasında yeni dünyanın ayak sesleri” başlığı altında, ABD ve Avrupa’nın belli başlı gazete ve dergilerinde yayınlanmış makalelerden hareketle hazırladığı yazı son derece öğretici.
Serbest Piyasa Sistemi kaybediyor. İnsanlık, halkçılığın ve devletçiliğin daha belirgin olduğu kamucu çözümlere yöneliyor. Bu gerçek artık Atlantik basınında dillendiriliyor.
Yani halkımızın meşhur deyişiyle “Şerden hayır doğuyor!”
İNGİLTERE VE AMERİKA
Bu konuda farklı görüşler, hala geçerli olan dolar egemenliğinin daha ne kadar süreceği konusundadır. Elbette kesin olarak bir tarih vermek söz konusu değil ama yakın geleceğe dair bazı kestirimlerde bulunabiliriz.
İnsanlık tarihinin giderek artan bir ivme ile hızlanarak ilerlediği bir gerçektir. Geçmişte bin yıllar veya daha yakın geçmişte yüzyıllar içinde olan gelişmeler şimdi on yıllar ve hatta yıllar içinde gerçekleşiyor.
Çok eski örneklere gitmeye gerek yok. İngiltere’nin Batı kapitalizminin başı haline gelmesi 1756 – 1763 tarihleri arasındaki 7 yıl savaşlarından sonradır. 19 yüzyıl boyunca İngiliz ekonomisi kapitalist dünyanın en büyük ekonomisi olarak kaldı ve “İngiliz imparatorluğunun üzerinde güneş batmıyordu!”
İngiltere bu konumunu, ABD tarafından geçildiği 1890’lı kadar muhafaza etti. Yani 130 yıl boyunca en büyük ekonomi olarak kaldı. Öte yandan büyük askeri gücü ve donanması sayesinde İngiliz sterlini, İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadar uluslararası rezerv para konumunu sürdürdü. Kabaca bakarsak kapitalizm tarihinde “İngiltere dönemi” yaklaşık 200 yıldır.
ABD’nin Dünya kapitalist sisteminin başına geçmesi ve parasının rezerv para olması İkinci Dünya Savaşı’ndan sonradır. O günden bu yana 75 yıl geçti. 2014 yılında ekonomik büyüklük olarak Çin ABD’yi geçti. Bugün itibariyle Çin ekonomisi ABD ekonomisinden 4 trilyon dolar daha büyük. Makas bu yılın sonunda daha da açılacak.
Öngörüler 2030 yılında Çin ekonomisinin ABD ekonomisinin iki, katı kadar olacağı yönünde. Böyle bir tablo içinde dolar, rezerv para olarak kalamaz.
Tekrar İngiltere ile kıyaslamaya dönecek olursak ABD’nin başat ekonomi, doların ise rezerv para olma konumunun 100 yılın epey altında kalacağını söyleyebiliriz.
SON NOKTA
Aslında Koronavirüs, büyük gerçeğin herkes tarafından görünmesini sağlayan bir “vesile” oldu. ABD’nin son 20 yılını hatırlayalım:
– 2000’lerden hemen sonra ABD, Afganistan ve Irak bataklığına girdi.
– 2008 yılında, 1929 buhranının ardından tarihinin en büyük krizine yakalandı.
– 2011 yılında gerçekleşen “Arap baharı” ABD açısından tam bir fiyaskoydu.
– 2014 yılında ekonomik olarak Çin’e geçildi. 2019 yılında ise teknolojik alanda yeni patent başvurusunda ilk defa Çin’in gerisinde kaldı.
– 2016 yılı ile birlikte başlayan Astana süreci ile Batı Asya’daki gelişmelerin dışına itildi. Irak ile Suriye’nin kuzeyinde “İkinci İsrail” bozgununu yaşadı.
– Türkiye’de FETÖ eliyle yapmak istediği darbe girişiminin altında kaldı.
– Doğu Akdeniz ve Libya’da istemediği bir tablo ile karşı karşıya.
– Avrupalı müttefikleri adım adım kendisinden uzaklaştı.
– George Floyd’un öldürülmesinin ardından günlerdir bütün şehirlerinde görülen manzara; yağmalama ve şiddet olayları ise en büyük çürümeyi kendi içinde yaşadığını gösteriyor.
Bu liste uzatılabilir. Kısacası son 20 yılın bütün gelişmeleri ABD açısından yolun sonuna gelindiğini zaten gösteriyordu.
Yeni bir sistemin eski sistemin yerini alması, öncelikle ideolojik alanda bir hakimiyet kurulmasını gerektirir. Şimdi dünyada olan budur. Neoliberalizm kaybetti, kamuculuk kazandı. Bütün dünya buna göre yeni baştan şekillenecek. Atlantik medyasının sayfalarına yansıyan gerçek budur.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
<br>GERÇEĞE BAKIŞ </br> Aydın Akkurt yazdı : ” “SİYASİ DARBE”Yİ KİM GERÇEKLEŞTİRMEK İSTEDİ ?  “
GERÇEĞE BAKIŞ
Aydın Akkurt yaz...

Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun istifasından sonra, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar bir an önce yeni hükümeti oluşturmaya yönelik olarak siyasi pa...

<br>GERÇEĞE BAKIŞ </br> Aydın Akkurt yazdı : ” CUMHURBAŞKANI TATAR’A  “VATAN HAİNİ” DİYENLER “
GERÇEĞE BAKIŞ
Aydın Akkurt yaz...

Esas konuya girmeden önce “vatan” ve “vatan haini” kelimelerinin ne anlama  geldiğine ve neleri içerdiğine  özetle bir bakalım. VATAN; ...

Aydın Akkurt Yazdı : “SEDAT PEKER- CENK MUTLUYAKALI VE BAYRAK MESELESİ” Aydın Akkurt Yazdı : “SEDAT PEKER-...

Halil Falyalı’nın cenaze töreninde acılı ailesi ve yakınları tabutun üzerine Bayrak serdi. Vay sen misinin bunu yapan. “Sol...

Aydın AKKURT;  21 ARALIK, GİRİT VE KIBRIS Aydın AKKURT; 21 ARALIK, GİRİT VE KIBRI...

Kıbrıs Türk halkını yok etmek için 21 Aralık 1963 günü Rum-Yunan ikilisi tarafından başlatılan saldırıların 57. yıldönümünde Girit mese...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Töre, tanınma istemenin ülkedeki bazı çevreleri rahatsız ettiğini belirtti Töre, tanınma istemenin ü...

Cumhurbaşkanı Vekili Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, ...

“Kamu ve Özel Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları (Değişiklik) Yasa Tasarısı” Genel Kurula sevk edildi “Kamu ve Özel Radyo ve Te...

Cumhuriyet Meclisi, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komi...

Geçitkale’de yarın elektrik kesintisi yapılacak Geçitkale’de yarın elektr...

Geçitkale’de yarın elektrik kesintisi yapılacak. Kıbrıs Türk...

Lefkoşa Maratonu’nun 10’uncusu 23 Ekim’de düzenlenecek Lefkoşa Maratonu’nun 10’u...

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) organizasyonunda düzenlene...

Girne’de elektrik kesintisi olacak Girne’de elektrik kesinti...

Girne’de yarın bazı bölgelerde elektrik kesintisi olacak. Kı...

Deniz Kaplumbağaları Koruma ve Araştırma Projesi kapanış etkinliği yapıldı Deniz Kaplumbağaları Koru...

    Deniz Kaplumbağaları Koruma ve Araştırma Projesi kapanış...

KTEMB başkanı yeniden Bora Karaçam KTEMB başkanı yeniden Bor...

Kıbrıs Türk Elektrik Müteahhitleri Birliği’nin (KTEMB) hafta...

Kuzey sahil yolunda sondaj çalışmaları yapılacak Kuzey sahil yolunda sonda...

Kuzey sahil yolunun Tatlısu-Kaplıca ile Kaplıca-Balalan aras...

Bir haftada 76 kaza, 20 yaralı. Zarar 2 milyon 280 bin TL Bir haftada 76 kaza, 20 y...

KKTC’de son bir haftada 20 kişinin yaralandığı 76 trafik kaz...

Ataoğlu: Yıl 365 gün turizm hedefinde ilerliyoruz Ataoğlu: Yıl 365 gün turi...

  Turizm ve Çevre Bakanlığı’nın girişimleriyle uygulamaya ko...

Eğitim HABERLERİ