Kıbrıs Volkan
Kıbrıs Volkan

Mesleki Teknik Öğretim Dairesi meslek odalarıyla birlikte Meslek Edindirme Kursları düzenliyor

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Teknik Öğretim Dairesi, iş gücünü desteklemek ve bu yönde olan ihtiyacı azaltmak amacıyla, meslek odalarıyla birlikte “Meslek Edinme Kursları” ilan etti. Bu çerçevedeki basın toplantısı Milli Eğitim Bakanlığında yapılırken, toplantıya Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürü Gülşen Hocanın, Bakanlık Müsteşarı Aytunç Şirket, Bakanlık Müdürü Revin Gürler ile Kıbrıs […]

25 Ağustos 2022 - 19:51 'de eklendi ve 84 kez görüntülendi. A+A-

Mesleki Teknik Öğretim Dairesi meslek odalarıyla birlikte Meslek Edindirme Kursları düzenliyor

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Teknik Öğretim Dairesi, iş gücünü desteklemek ve bu yönde olan ihtiyacı azaltmak amacıyla, meslek odalarıyla birlikte “Meslek Edinme Kursları” ilan etti.

Bu çerçevedeki basın toplantısı Milli Eğitim Bakanlığında yapılırken, toplantıya Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürü Gülşen Hocanın, Bakanlık Müsteşarı Aytunç Şirket, Bakanlık Müdürü Revin Gürler ile Kıbrıs Türk Otelciler Birliği (KITOB), KT İnşaat Taşeronları Birliği, KT Elektrik Müteahhitleri Birliği, KT İnşaat Müteahhitleri Birliği, KT Ticaret Odası (KTTO), KT Sanayi Odası (KTSO), KT Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (KTMMOB), KT Esnaf ve Zanaatkârlar Odası (KTEZO) temsilcileri katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu toplantıda yaptığı konuşmada, meslek edindirme kurslarının artan nüfusun ihtiyaçları, günlük hayat ve hayatın idamesi açısından önemine işaret ederek, KKTC‘de geçmişten bu yana faaliyet gösteren meslek edindirme okullarının beklenen ivmeyi sağlamakta yetersiz kaldığını aktardı.

Meslek edindirmede belli bir gayret gösterilse de, birlik ve odalarla iş birliği yapılmadıkça başarı sağlanmasının mümkün olmadığına değinen Bakan Çavuşoğlu, Çıraklık Eğitim Merkezi’nin bu anlamda KKTC‘nin kendi kendine yetmesinde bir nebze çare olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, bir yandan KKTC gençlerinin çeşitli sebeplerle yurt dışına çalışmaya giderken, diğer taraftan ülkede 40 binin üzerinde yasal çalışma izniyle yaşayan işçi olduğunu kaydederek, aynı zamanda ülkenin belli miktardaki yerli insanının “işsiz” statüsünde bulunduğunu hatırlattı.

Meslek odalarına teşekkür eden Çavuşoğlu, birlik ve odaların da ülkenin kendi kendine yetebilmesini arzuladığını, bu sebeple onların da desteği ve iş birliğiyle 20 alanda 575 kursun halkın ayağına götürüleceğini ve halkın ayağa kaldırılacağını ifade etti.

 

Bakan Çavuşoğlu’nun ardından söz alan Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürü Gülşen Hocanın da bu konudaki en büyük desteği Bakan Çavuşoğlu’nun kendisinde gördüklerini, mesleki eğitimde yapılacak çok şey olduğunu ve adım adım hedefe yürüdüklerini söyledi.

Hangi alanlarda kursların açılacağıyla ve katılım koşullarıyla ilgili bilgi notunun Mesleki Teknik Öğretim Dairesi’nin web sayfasında mevcut olduğunu anlatan Hocanın, ilerleyen zamanlarda talep edilecek başka kursların da açılabileceğini ekledi.

Toplantıda, oda ve birlik temsilcileri de söz alarak kurslarla ilgili görüşlerini ve sektörlerde yaşanan sıkıntıları Bakanlık yetkililerine aktardı.

– Kurslar

Meslek edindirme kursları Lefkoşa’da Atatürk Meslek, Haydarpaşa, Osmen Örek ve Sedat Simavi Endüstri Meslek liselerinde, Gazimağusa’da Doktor Fazıl Küçük Endüstri, Gazimağusa Meslek ve Gazimağusa Ticaret liselerinde, Girne’de Girne Turizm Meslek Lisesi’nde, Güzelyurt’ta Güzelyurt Meslek Lisesi’nde, Lefke’de Cengiz Topel Endüstri Meslek Lisesi’nde, İskele’deyse İskele Ticaret Lisesi’nde yer alacak ayrıca çeşitli odaların desteğiyle iş yerlerinde de başlatılacak.

Kurslarda öğretmenlerle birlikte öğretici ustalar da eğitmen olarak görev alabilecek.

Başvurular 1 Eylül’den itibaren ilgili okullara yapılabilecek. Kursa katılmak isteyenler ilgili meslek lisesinden detaylı bilgi alabilecek. Kurslar ücretli olacak ve alanlara göre farklılık gösterecek.

Alanlarda açılan her kurs sonucunda bir üst yeterlilik alınarak, yeter sayıda yeterliliğin alınması koşuluyla genel seviye sertifikası ve/veya kalfalık/ustalık belgesi sınavına giriş hakkı elde edilecek veya alınan yeterlilikle çalışma imkânına sahip olunacak.

Kurslara KKTC vatandaşı ve KKTC‘de yasal oturma ve çalışma izni, öğrenci vizesi bulunan 15 yaşını aşmış kişiler katılabilecek.

Hangi alanda kursların açılacağı ve kursa katılım koşullarıyla ilgili bilgiye mtod.mebnet.net web sitesinden ulaşılabilecek.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
4 gün boyunca yağmur bekleniyor 4 gün boyunca yağmur bekleniyor

Alçak basınç sistemi ile üst atmosferdeki serin ve nemli hava kütlesinin etkisiyle 4 gün boyunca sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmu...

SOS Çocukköyü Derneği yararına “İyilik Sepeti” kampanyası başladı SOS Çocukköyü Derneği yararına “İyilik S...

SOS Çocukköyü Derneği Aile Güçlendirme Programı’ndan destek alan aileler ve çocukların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla “İyilik Sepeti...

Töre, AKM’de düzenlenen serginin açılışını yaptı Töre, AKM’de düzenlenen serginin açılışı...

Cumhuriyet Meclisi Başkanı zorlu Töre, KKTC Turan Devletleri Teşkilatı Derneği tarafından Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen...

BRTK, Merkezi Cezaevi’ni konu alan “Döngü” adlı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapacak BRTK, Merkezi Cezaevi’ni konu alan “Döng...

8 Ekim Dünya Gardiyanlar Günü nedeniyle Bayrak Radyo Televizyon Kurumu, toplumsal farkındalık yaratmak amacıyla projesini BRTK Müdürü M...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
4 gün boyunca yağmur bekleniyor 4 gün boyunca yağmur bekl...

Alçak basınç sistemi ile üst atmosferdeki serin ve nemli hav...

SOS Çocukköyü Derneği yararına “İyilik Sepeti” kampanyası başladı SOS Çocukköyü Derneği yar...

SOS Çocukköyü Derneği Aile Güçlendirme Programı’ndan destek ...

Töre, AKM’de düzenlenen serginin açılışını yaptı Töre, AKM’de düzenlenen s...

Cumhuriyet Meclisi Başkanı zorlu Töre, KKTC Turan Devletleri...

BRTK, Merkezi Cezaevi’ni konu alan “Döngü” adlı fotoğraf sergisine ev sahipliği yapacak BRTK, Merkezi Cezaevi’ni ...

8 Ekim Dünya Gardiyanlar Günü nedeniyle Bayrak Radyo Televiz...

Yol çizgi ve trafik levha çalışmalarına dikkat Yol çizgi ve trafik levha...

Gönyeli-Güzelyurt, Girne-Lefkoşa ve Kuzey Sahil Yolunda ay b...

BRT’nin hazırladığı  “Gönüllü Tutsaklar” belgeseli 8 Ekim’de yayınlanacak BRT’nin hazırladığı “Gön...

8 Ekim Dünya Gardiyanlar Günü… İnsanların hayatlarına ...

Savaşan:Rumların silahlanması ve ABD ile askeri iş birliği her türlü çözümü imkânsızlaştırıyor Savaşan:Rumların silahlan...

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Ahmet Savaş...

Milli Eğitim Bakanı Çavuşoğlu, kutsal vazife icra eden her öğretmenin 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kutladı… Milli Eğitim Bakanı Çavuş...

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, ülkenin aydınlık yarınl...

Öğretmenler, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü vesilesiyle altı bölgede bir araya gelecek Öğretmenler, 5 Ekim Dünya...

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), tüm öğretmenlerin ...

Eylül ayı enflasyonu yüzde 3.08. Yıllık enflasyon yüzde 120.32’ye yükseldi Eylül ayı enflasyonu yüzd...

İstatistik Kurumu eylül ayı tüketici fiyatları endeksini açı...

Eğitim HABERLERİ